PDA

View Full Version : triax 110cm+montura Opticum DM3800



dorinelu
23-01-09, 18:27
Salutare

Mi-am cumparat si eu o montura DM3800(cred ca m-a mancat undeva) foloseam monobloc cu 4 LNB-uri, am zis sa prin mai mult...astazi de dimineatza de la ora 9 m-am caznit, dupa ambele metode scrise aici pe forum, dar nici un rezultat;

Detalii

Localitate: Afumati: 26.30 E; 44.5 N
DM 3800
Triax 110 cm

Teava perfect vericala masurata la boloboc

am inceput cu metoda 1(aia lenesa)
am pus antena pe pozitie, am dat manual 2,5 grade din motor spre este sa fie pe 28,2 grade, am prins un trasnpoder de pe acest satelit BBC, nu mai shtiu ce era,am reglat cel mai bun nivel, am dat monturii sa se duca pe alt satelit ; NIMIC!!!

dupa multe incercari am dat manual din motor pe 7,5 grade in spre west sa fie astra pe 19.2, acum imi intra astra si atat
ma poate ajuta cinev cu ceva sfaturi?
unde greshesc?
ce unghi are DM3800?
trebuie sa folosesc gotoxxx function din dreambox
care diferenta dk o bifez sau nu?

livs
23-01-09, 18:40
Cred ca cel mai apropiat satelit de tine e BADR la 26 e.
Pune hh pe zero si incerca sa-l prinzi.
Unghiul la 3800 ar trebui sa fie in manual.
Reglezi antena si hh cum spune in manual si incearca apoi ajustari sus jos si est vest fara a misca motorul din rec sau butonul lui.
Succes!

dorinelu
23-01-09, 18:44
am incercat dar nu mi-a intrat! ce transponder de pe 26E intra in romania?
este pe badr 4 sau badr6, de asta am apelat la 28.2 cu rotire manula din motor, am dat manual din butaonele de pe motor pana la 2,5
26+2,5 aprox 28,2
am zis ca o sa mearga

nu am inteles faza cu unghiul monturii, 30 sau 20 grade
antena unde trebuie sa o pun pe trompa de la montura? mai jos? mai sus la baza, sau si asta se calculeaza cumva?

livs
23-01-09, 18:47
Uita-te pe lyngsat la badr si cauta sunt citeva mbc care nu sunt codate si au semnal in Romania.
In general unghiul monturii e 30 grade.
Nu are importanta unde pui antena pe trompa. La limita e OK.

dorinelu
23-01-09, 20:18
Your Location
Latitude: 44.5100°
Longitude: 26.2682°

Satellite Data
Name: Moteck SG2100
Distance: 37883km

Dish Setup Data
Motor Latitude: 44.5°
Declination Angle: 6.8°
Dish Elevation: 23°
Azimuth (true): 180.0°
Azimuth (magn.): 175.3°

asta e o simulare facuta pe: http://www.dishpointer.com/ exact in locatia mea;astazi am pus pe motor 45.5, pana la urma se pare ca 44.5 e pt bucuresti

adybaran
27-01-09, 18:58
:cheers::drinks::clap:Respectele Mele,i-mi permit sa postez dar numai cu acceptul domnilor moderatori,citeva din cunostiintele mele despre arte culinara,a monturilor,fie ele H-H,sau opticum,,,,,,,,,,,,,,,,,,etc.Primul pas care trebuie facut este cel pe care l-au mentionat si unii colegi mai sus,ansamblarea tevii sa fie cit mai corecta,adica perfect dreapta,in termenii mai obijnuiti,folositi nivelul pe care il folosesc cei din constructii,dupa care,ansamblarea motorului sa fie cit mai corecta,adica motorul sa fie perpendicular drept pe antena,iar ambele,motor si antena exact perpendicular pe teava.Lenebeul sa fie perfect drept pe centrul monturii,adica antenei.Cel mai bine ar fi sa posedati o busola,ptr a face orientarea cit mai usor,catre satelitul de baza,sau mai bine central.Acel satelit il stim bine cu totii,are denumirea de ASTRA 23.Est.Este satelitul arab,care este pozitionat pe zona 0,adica centrul tarii noastre.:clap:Partea stinga a motorului are una dintre configuratii care are denumirea de LATITUDINE,aici gradatia difera de zona in care va aflati.De obicei se pleaca de la 44,pina la 47,definitorie fiind calitatea semnalului,pe primul satelit ASTRA 23.E.frecvente ptr reglaje:11914.h.27500,11992.h.27500etc.Ati captat acest satelit,este ok.Motorul sa fie la o.grade ptr sat ASTRA23.est.Dupa ce a-ti captat semnal reglajele fine le faceti manual cu antena sus jos,si totodata stinga dreapta cu motor co tot.:sorry:Atentie reglajele manuale se fac numai la primul satelit,astra 23.est.Respectele mele o sa revin....................:drinks::clap::cheers::wellcome:

Snow
27-01-09, 19:04
poti incerca si asa http://sateliti.info/showthread.php?t=4610

dorinelu
31-01-09, 12:23
Is done

I drive with PLI Jade(DM500s)...motorized with Triax 110TD and Opticum DM3800 from 30west to 45east

theghostbu
03-02-09, 11:50
Salutare

Mi-am cumparat si eu o montura DM3800(cred ca m-a mancat undeva) foloseam monobloc cu 4 LNB-uri, am zis sa prin mai mult...astazi de dimineatza de la ora 9 m-am caznit, dupa ambele metode scrise aici pe forum, dar nici un rezultat;

Detalii

Localitate: Afumati: 26.30 E; 44.5 N
DM 3800
Triax 110 cm

Teava perfect vericala masurata la boloboc

am inceput cu metoda 1(aia lenesa)
am pus antena pe pozitie, am dat manual 2,5 grade din motor spre este sa fie pe 28,2 grade, am prins un trasnpoder de pe acest satelit BBC, nu mai shtiu ce era,am reglat cel mai bun nivel, am dat monturii sa se duca pe alt satelit ; NIMIC!!!

dupa multe incercari am dat manual din motor pe 7,5 grade in spre west sa fie astra pe 19.2, acum imi intra astra si atat
ma poate ajuta cinev cu ceva sfaturi?
unde greshesc?
ce unghi are DM3800?
trebuie sa folosesc gotoxxx function din dreambox
care diferenta dk o bifez sau nu?

salut ...

dm2800 are unghiul monturii de 35 grade ... cred ca dm3800 are la fel ...de altfel tre sa scrie in cartea tehnica a monturii ...

costel_mcb
16-08-09, 13:44
lnb„ul tre sa fie perfect drep???? eu asta nu inteleg, pe http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=19.2&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=45.70%2C27.18&la=45.70&lo=27.18&country_code=ro&diam_w=100&diam_h=105

imi arata ca lnb-UL TREBUIE SA AIBA O ANUMITA INCLINATIE , ma lamureste si pe mine cineva

Snow
16-08-09, 13:48
lnb-ul are inclinatia aia daca iti montezi o antena fixa pe 19 grade.

costel_mcb
16-08-09, 14:10
deci daca am opticum dm3800 tre sa fie perfect drept, merci

sorin8m
16-08-09, 15:27
lnb„ul tre sa fie perfect drep???? eu asta nu inteleg, pe http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=19.2&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=45.70%2C27.18&la=45.70&lo=27.18&country_code=ro&diam_w=100&diam_h=105

imi arata ca lnb-UL TREBUIE SA AIBA O ANUMITA INCLINATIE , ma lamureste si pe mine cineva

Longitudiea ta este 27.18 iar astra este pe 19.2. E clar ca ai o inclinatie de 8 grade cum iti si arata pe satlex

Snow
16-08-09, 15:46
Sorin, vezi ca-i vb de h-h. Nu pune antena fixa

sorin8m
16-08-09, 15:50
In acest caz muta motorul cu 8 grade.

costel_mcb
16-08-09, 18:08
dupa vreo 2h de chin cika am reusit, acum nu stiu daca e bine


am fixat pctu 0 pe 26 est, daca selectez sirius imi arata semnal ok, intelsat si thor ok, dar mi imi merg chiar toate, ce tre sa mai ajustez

Snow
16-08-09, 19:45
Incearca sa te horarasti asupra unui topic si sa postezi doar in el.

EsTeTicu
27-10-09, 14:04
lnb„ul tre sa fie perfect drep???? eu asta nu inteleg, pe http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=19.2&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=45.70%2C27.18&la=45.70&lo=27.18&country_code=ro&diam_w=100&diam_h=105

imi arata ca lnb-UL TREBUIE SA AIBA O ANUMITA INCLINATIE , ma lamureste si pe mine cineva

Salutare,

O sa intreb aici sa nu mai deschid alt topic...

Deci practic o antena fixa de 0,9 in cazul meu pusa pe 1W trebuie sa aiba LNB-ul cu o anumita inclinatie? Am observat ca la mine unele canale le vad cu 95-96% si celelalte la limita 73-74% iar unele transpondere nu intra deloc...

sa fie cu semnal mare cele verticale si cele pe orizontal sa le ia mai prost din cauza inclinatiei? am incercat reglaje fine stanga dreapta sus jos (al antenei cu totul, LNB-ul a ramas cum era) dar asta e "the best I can get".

Mentionez ca am LNB inverto black 0.2dB.. si l-am montat drept.

Atunci cand pui motor HH de ce nu mai e nevoie sa il inclini? are inclinatia cu totul din bratul motorului?

Multumesc

laleauaneagra
27-10-09, 14:16
referitor la inclinatia cu h h ti ai dat raspunsul singur:)
da lnb treb sa fie un pic inclinat nu drept,pune ti datele aici si afli cat trebuie inclinat si spre ce directie http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html

horatyu
27-10-09, 14:37
Salutare,
O sa intreb aici sa nu mai deschid alt topic...
...
Mentionez ca am LNB inverto black 0.2dB.. si l-am montat drept.
Atunci cand pui motor HH de ce nu mai e nevoie sa il inclini? are inclinatia cu totul din bratul motorului?

Multumesc


pai se inclina antena cu tot cu LNB-ul

la h-h trebuie sa inclini LNB-ul daca nu ai exact la longitutinea ta nici un satelit decat in apropiere cu 1-2 grade sau mai mult si atunci trebuie inclina LNB putin de tot , cam cat crezi tu ca inseamna un grad sau doua...etc

EsTeTicu
27-10-09, 15:00
Ok.. am prins ideea. In montura fixa imi zice pentru Brasov 23.62 inclinatie LNB.. in spre ce parte? cum ma uit din spatele antenei rotesc in sensul acelor de ceasornic?

Si inca ceva.. LNB-ul meu poate fi pus si mai in fata si mai in spate.. nu stiu daca ma exprim corect.. eu l-am pus undeva la mijloc, conteaza?

Multumesc mult pt ajutor!

laleauaneagra
27-10-09, 15:12
da,in sensul acelor de ceasornic iar lnb ul pune l in fata:)

EsTeTicu
27-10-09, 15:38
Ok, si pentru a nu face confuzii.. atasez o mica schema :)

Ce inseamna mai in fata? la mine clema e cam cat am desenat cu rosu.. iar lnb-ul se poate plimba dupa cum se vede...

http://img194.imageshack.us/img194/1936/lnbschema.jpg

Snow
27-10-09, 16:44
cat poti de in fata. acum depinde si de antena. dar de obicei daca il pui in fata de tot e ok

EsTeTicu
27-10-09, 17:47
Ok, am facut modificarea, laser frate :D

Acum merg toate cu SNR peste 81 %, si BER 0 cam pe toate.. si nu mai rupe niciunul.

Offtopic: Am prins 430 services pe 1W.. e tot ce-mi pot dori de la 0,9 noname?

Multumesc inca o data. Revin cand pun motorasul..

laleauaneagra
27-10-09, 20:39
sa fi sanatos si vizionare placuta:)

EsTeTicu
30-10-09, 11:16
ok, multumesc de urare..

am revenit cu noi date ale problemei. Am luat un motor DM 3800 si se pare ca nu eram asa documentat pe cat credeam.

am montat dupa cum spun tutorialele aici.. goto 0 merge, stanga dreapta din dreambox merge.. deci conexiunile sunt ok.

Locatia mea: Brasov 45.65 N / 25.58 E
Am ales satelitul Eurobird 2 la 25.5 E
am pus antena dreapta.. acum cu unghiurile.. ar trebui sa ma iau dupa cele scrise in cartea motorului sau de pe satlex??

Acolo zice asa(in manual): Your latitude 45 -> elevation 45 -> declination 6.8 -> dish angle 28.2
sau
Your latitude 46 -> elevation 44 si celelalte la fel ca mai sus

problema e ca gradatia la antena e desenata in manual invers fata de cum o am eu.. nu stiu cum sa explic, eventual pun poza.. adica sa prind fix in surubul de sus, si gradatia sa mearga pe surubul de jos.. dar nu stiu daca conteaza asta..

In fine, am incercat sa prind satelitul respectiv, dar am prins Hotbird 6 la 13 E cu semnal full :(

Am si un bloc in fata, cam la 50-100 m, eu sunt la etajul 6 si blocul are 9 etaje, nu stiu sigur daca sta in fata satelitilor.. 1W mi-a prins fara greseala, ca trece pe langa el.. dar nu stiu sigur daca nu cumva e acoperit.

Am sa ma duc acum sa iau o busola.. :) dar nu prea stiu de unde..

Ceva sfaturi?

Multumesc

laleauaneagra
30-10-09, 12:41
distanta minima e cam in jurul a 50m tu avand in fata inca 3 etaje,hmm nu stiu ce sa zic numa practica in teren te va lamuri exact:)

pui datele exact ce iti da satlex,la gradatia motorului pui latitudinea care ti o da la elevatia antenei exact la fel doar lnb sa fie drept
pui bratul motorului la gradatia zero pui antena pe brat o fixezi si pe urma cu tot cu motor cauti semnal,ai fixat o si pe urma faci ajustarile minime din elevatie

EsTeTicu
30-10-09, 16:12
La elevatie exact la fel ca la ce? tot de pe satlex?

Nu trebuie sa tin cont deloc de unghiul motorului de 35 grade?

laleauaneagra
30-10-09, 16:26
pui toate datele de pe satlex,ce sa faci la 35 de grade tu pui motoru la 45 de grade,bratul motorului la punctu zero,antena pe brat cu elevatia specifica,lnb la punctul zero pe gradatia lui

asta e latitudinea ta 45.65

EsTeTicu
30-10-09, 16:41
Nu merge de nicio culoare.

Scanez transponderul 11662 V de pe eurobird 2 si prind mereu acelasi transponder dar de pe Hot Bird 6 la 13 E :(

Nu pot sa reglez motorul pe satelitul asta? cum il fac sa se incline la 13E in functie de pozitia mea?

De mentionat ca azi am luat si busola si boloboc, am indreptat suportul de pe peretele blocului, acum e si drept...

laleauaneagra
30-10-09, 16:55
adica transponderul de sky italia?

EsTeTicu
30-10-09, 17:02
da, exact, acum sunt cu ea pe 13E si am dat automatic transponder scan si mi-au intrat toate de pe satelitul asta, Hot Bird 6..

asta e tot asa, pe langa blocul din fata.. si am semnal 88 %. Nu am cum sa-l reglez pe satelitul asta? sau altul mai din E , W ? eventual tot cu goto xx, nu vreau sa le pun manual...

laleauaneagra
30-10-09, 17:17
dar lamureste ma o treaba tu eurobird vrei sa l prinzi mutand antena stanga dreapta din motor:)

EsTeTicu
30-10-09, 17:32
Nu, eurobirdul vreau sa-l prind cu motorul la 0, si mutand motorul pe suportul de perete..

Cred ca am reusit sa se duca motorul pe 1 W si l-am intors cu totul pana am prins transponderul de pe Thor 5...

Acum sa vedem daca sunt pe axa...

Probabil in sud o fi blocul asta .. nu stiu :(

EsTeTicu
30-10-09, 22:55
Tot nu functioneaza... decat thor acum... cand dau pe un canal din thor se duce exact pe pozitia aia si merge.. daca la meniul de setare motor ii dau goto satelite, pe oricare as da se duce la 0 (daca nu e deja).

Cand sunt pe meniul satfind pare ca se duce unde trebuie pe toti satelitii, dar nu face lock decat pe thor (pe care l-am reglat).

Semnal am la fel de bun cum era si cand era fixa... nu stiu ce sa mai fac :(

Suportul l-am indreptat, e la boloboc.. pozitia e bagata.. manual din receptor stanga dreapta merge, din butoanele motorului la fel merge, dar ... :( latitudinea motorului am pus 45 ca si pozitia mea..

Alte idei?

EsTeTicu
31-10-09, 18:48
Ok.. i-am dat de cap.

Problema era ca dupa ce setezi goto XX si bagi locatia in dreambox, dai salvare dar nu treci cu albastru mai departe la setarile avansate... te intorci si dai automatic transponder scan.. si cand selectezi satelitul se duce singur pe el inainte sa inceapa sa scaneze.

Treaba e ca nu scrie.. wait for the motor... ci din greseala am vazut antena pe geam ca se misca :)

Pana la urma a ramas pe motor setata latitudinea.. 45 si la elevatia antenei 27-28 grade, in manualul motorului zice 28.2 iar 37.5 pe satlex...

Finally I drive from 68.5 E to 30 W :clap: Location: Brasov

Am semnal f bun cam pe tot, peste 80-90 %, e o antena noname de 90 cu Optibox DM 3800 si DM 500 :D

Ma intreb cine merge atat de departe cu el, ma refer la limite.. nu e nimic de vazut acolo.. sau poate nu stiu eu ..

Multumesc laleauaneagra pt asistenta!

sorin8m
01-11-09, 16:04
Bravo tie, dupa ce ai scris mai sus eu zic ca teai descurcat foarte bine.

Bravo.

badeaghio
13-06-11, 11:07
O intrebare: vreau sa iau o montura, cred ca va fi un dm3800 (cea fara Speedy, n-am vazut diferente in specificati intre speedy si non-speedy).

Acum, sa intreb de LNB: de care sa pun? eu am acum Multiconnect-uri single, inverto rosu, inverto black si cateva digi-line-uri.

Ar fi cu ceva mai bun un Inverto Ultra Black Single, sau un Inverto ECO?


Antena o sa fie un no-name de 120 de cm.

sorin8m
13-06-11, 11:17
diferenta intre cel spedee si non spedee e ca spedee are viteza mai mare la miscare.

badeaghio
13-06-11, 11:47
Cu mult?

In specificatiile pe care le-am gasit eu au aceeasi viteza.

3800 simplu o gasesc la mine in oras, 3800s terbuie adusa prin curier de la Bucuresti sau Oradea. Oricum, eu stau de obicei in plaja 28.2- 9e, deci nu cred sa fie mare diferenta. Daca e vorba de secunde, atunci iau 3800speedy.