PDA

View Full Version : receptor HD



shadowman
14-01-09, 12:58
Respecte!
As dori sa achizitionez un receiver HD.
Am un LG HD RADY si as dori sa ma ajutati cu cateva nelamuriri.
1)-se poate sa iau(cel mai ieftin)receiver HD si sa il conectez cu Dream-ul ca la final semnalul receptionat de Dream sa fie procesat in HD prin receiverul HD?
2)-programele din share cu dreamul sa fie vizionate in format HD cu acel receiver?
3)-daca nu se poate cele 2 variante mai sus amintite,cu noile receivere HD pe piata se poate face sharing cum se face cu dreamul?(in afara de DM 800 HD-sincer nu asa da asa multi bani pe el).
4)-un sfat ptr.achizitia unui receptor HD (stiti voi cum zice romanaul"ieftin si bun")care sa merite banii si sa ofere ceva calitate!
5)-daca se inlocuieste(daca se poate)tunerul din TV cu unul FULL HD,rezultatul e acelasi?(ca a unui receiver luat ulterior?).
-ma refer aici ca daca programul receptionat de DREAM in HD se va putea viziona direct in format HD?cu tunerul inlocuit direct in TV.
MUltumesc anticipat.
Bafta!

zappa
14-01-09, 14:08
Esti destul de vechi pe forum ca sa nu pui asemenea intrebari. Sincer chiar m-am amuzat citind. :))

otheitis
14-01-09, 14:16
1)Da! asa fac si eu!
2)Da! se poate instalezi un emu si il faci client la dream.
3)Bune receptoare Kathrein,ipbox, o sa apare Qbox si Azbox dar nu cunosc citi bune sunt din moment care nu au iesit in piata.
4)Cel mai ieftin posibil o sa fie Azbox si ipbox 91HD (in jurul de 250 euro)

zappa
14-01-09, 14:36
1. Semnal analog bagat in receptor hdtv tot imagine proasta va rezulta. Nu poti face din semnal prost semnal HDTV. Poti sa bagi semnalul si prin 3 dreamboxuri, rezultatul va fi acelasi.
2. Nu cred ca vrea sa dea 11 mil pe un receptor ipbox. Cred ca mai degraba s-a uitat la un optibox hd (Optibox HDCX care e 6 mil).
3. Singurul care se ridica cat de cat la pretentiile dm800 ar fi ipbox, dar nu reuseste catusi de putin.
4. Nu exista.
5. Chiar crezi ca in tuner sta diferenta dintre dh ready si full hd???????

Snow
14-01-09, 14:49
3. Singurul care se ridica cat de cat la pretentiile dm800 ar fi ipbox, dar nu reuseste catusi de putin.


Singurul lucru care nu-l reuseste este posibilitatea de a avea un server de cccam cu mai multe linii si sa fie si server, nu doar client. Cu toate astea sunt multi care au dm 800 conectat cu o singura linie la un server de cccam. Practic cu incubus faci acelasi lucru, stie pip ( pe modelul 9xx pe acelasi tp, pe 9000 pe sateliti diferiti cu conditia sa ai si tunerul doi instalat). De subliniat ar fi ca deschide si banalul de tvr hd si nu "tuseste" cand plimbi motorul de pe un sat pe altul. Ar mai fi si boot-ul pe enigma care dureaza sub un minut.


Afirmatiile e bine sa le facem nu din auzite :)
Cu stima

zappa
14-01-09, 16:42
Corect. Nu am ipbox si vorbesc doar din auzite. Dar am spus doar ca nu se ridica la nivelul dm800. Nu are sustinere software. Iar TVRHD nu e decat experimental. Vom vedea ce va fi cu el in momentul cand va conta. Si faptul ca esti doar client nu e un impediment serios in a da 11 mil pe un receptor care nu are sustinerea software necesara? Vom vedea ce va fi.

otheitis
14-01-09, 16:58
Da! am vazut si pe dm800 care are support.....cccam cu 29 de server daca bagi 31 se bloceaza.....Cel putin ipbox merge ok cu mbox....Eu am ajuns la 65 de peer fara probleme si cu 10456 cartele.

zmeura
14-01-09, 16:58
1.Nu.
2.E destul de greu sa inteleg intrebarea,dar poti lega linia din Dream cu una din receptorul HD,astfel incat pe el sa vezi programe HD,total diferite de cele SD receptionate de Dream-ul care il ai acum.Bineinteles ca pentru asta ai nevoie de un receptor cu linux,unul dintre cele despre care s-a discutat mai sus.
3.Da.Cu Kathy si IPbox.Eventual s-a mai vorbit de AzBox dar nu gasesti in Ro.
4.Inca nu prea este ieftin care sa le faca pe toate.Nici astea scumpe care sunt acum nu le fac pe toate,mai au bube.
5.Nu exista asa ceva.

PS:Alo,moderatorii,sunteti off rau de tot.Deschideti-va un topic separat.

otheitis
14-01-09, 17:07
Cum suntem offtopic?Nu am raspuns la omul?Ce a avut nevoie????

zmeura
14-01-09, 17:21
Pai raspundeti la intrebarile alea.Adica nu,nu,nu,nu pe linie.:)

comerciantul
14-01-09, 23:42
poti incerca varianta unei placi dvb-S2 HD ori PCI ori pe USB; poti face sharing si e mult mai ieftin, dar esti legat de PC/laptop

CristianRo
22-01-09, 01:24
Salutare!!!!!!
Ma numerc Cristian si stau in Suedia.
Ma.m chinuit mult pe net sa gasesc informati despre satelit si reciveri si carduri de acces dar ...........nu am prea gasit ceva care sa m-i se potriveasca mie.
ce vreau sa stiu este daca cineĀ“va ma poate ajuta cu o recomandare de ce echipament(adica toate necesare pt receptie ca momentan nu am nimic) sa cumpar.Vreau un receptor Hd asta stiu.Ideea este in felu urmator sa cumpar un pachet (antena-reciver)din suedia(WaveFrontier 55 -paket med Dreambox 600S.) sau din Romania sa iau doar cardu din Ro am vazut ca la focussat avea un pachet,,familia,,ala la-s vrea dar nu stiu daca se potriveste.Sau sa cumpar toata nebunia de acasa? Adresa mea este


Latitude = 59.2543, Longitude = 15.1987
Lat = 59 degrees, 15.3 minutes North
Long = 15 degrees, 11.9 minutes East
Daca cineva are timp de pierdut si poate sa ma ajute cu niste sfaturi ............
Numai Bineeeeeeeeeeeee.

pacala68
22-01-09, 02:51
Dreambox 600s nu este HD , modelul Dreambox 800 este pentru HD .
Pentru programe/pakete/marime antena aici http://www.lyngsat.com/
Akta(Max) are carduri prepay sau abonament fara sa te oblige sa ai achipament de la ei .
Focus si Dolce dau receiver in custodie si merge cardul in Dreambox 800 ( ca si la akta ).
Digi da receiver in custodie dar cardul nu prea poate fi folosit in alt receiver /
Antena pentru Focus poate fi de 60 cm , pentru restul minim 90 cm .
Este buna antena Toroidala ( WaveGront,,,,) , de preferinta tot de 90cm dar trebuie cite un LNB / satelit .
Daca cumperi o antena mai mica de 120cm o poti pune pe un motor HH ( STAB 120 sau Motheck SG2100 sau Strong SRT2100 ) si o duce receiverul automat pe satelitul necesar .
Daca te tine buzunaru aboneaza-te la providerul local Canal Digital si cu un Dreambox 800 legat la internet intrii in retea de sharing si o sa ai acces la toti providerii romani ( minus BoomTV ).
PS nu-mi da PM deoarece acolo tot primesc warn si amenintari cu ban :D de la un moderator pentru fel de fel de infractiuni .
Ahaaaaa , bun venit in tagma :D

CristianRo
22-01-09, 17:17
Saru-mana!!!pt raspuns si explicati....deci u spui ca de la focus sat pot sa cumpar o cartela preapaid care sa-r potrivi la dreamboxu-ala.dar zici sa iau o antena de 1200cmm?nu e mare frate?acuma sunt in tratative cu astia de aici sa ma lasa sa instalez o antena si eu l-m zis,,,,domle e o antena mica,,,wellll
am aici un site care are tot felu de pachete http://www.satpro.se/default.asp?id=10201 are si in engleza daca ma poti ajuta sa aleg ceva de aicea ar fi perfectttttttttt.
sanatate