PDA

View Full Version : as dori o explicatie!



shadowman
10-01-09, 19:51
Respecte!
am avut un abonament DIGI pana acum 3 ani si din diverse motive(neseriozitate din partea lor)am renuntat la abonamentul dela ei.
am un receiver Hyundai 1160 NA si cartela dela ei versiunea REVAC6.
puteam sa folosesc receiverul pentru receptionarea programelor FTA pe orice satelit.
azi m-a pus ala mic cu coarne sa dau reactualizare soft.
eram pe canalul Music Channel inainte si dupa actualizarea softului.
inainte aveam ver. 1.29,a softului si acum e 1.31.
dupa actualizare se puteau viziona FTA,apoi dupa un restart nu am mai putut face nimic cu el pe FTA-uri.
nu pot sti daca e din vina softului sau nu,dar acum nu mai merge nici un program FTA pe satelitul Intelsat 10-02
pe programele FTA sau codate imi apare mesajul "semnal slab sau lipsa semnal"
ce e ciudat e ca daca scot cablul si il leg la dream,am semnal si totul e ok.
la proprietatile cardului (cartela smart-ok)scrie "smartcard OK"(inainte scria "alert_9" si parca ceva de genul "card expirtat"
mentionez ca,cartela nu mai putea fi folosita din cauza rezilierii contractului.
acum as dori sa stiu daca e din cauza actualizarii softului sau...e defect receiverul?
apoi as mai vrea sa stiu ce se poate "face"cu cardul DIGI?(atat cardul cat si receiverul pot fi folosite ptr."studii")
poate cineva sa dea un raspuns,dece"s-antamplat"asa?
va multumesc anticipat!

zmeura
10-01-09, 20:02
Cred ca e defect receptorul.Incearca inca un update de soft,leaga din iesirea Dream-ului si testeaza pe un program de pe aceeasi frecventa pe care este si dream-ul si daca nici asa nu vrea e mort.

shadowman
11-01-09, 13:25
Respecte!
Gata,s-a rezolvat.Era din setarile dela DISEQ,din greseal am setat la "semnal 22 khz"-"poz A/B"si trebuia"inalt/jos".
Bafta!

comerciantul
11-01-09, 16:08
ptr studii, din cate am inteles eu, iti trebuie ac3 nu ac6 :D

stargate
11-01-09, 17:03
pune cardul bine ca va veni si vremea lui :tv:

shadowman
11-01-09, 17:23
Respecte!
Hmmmm...e ceva ciudat,ptr.ca inainte,daca imi aduc aminte bine,aveam AC3!!!
Se poate ca datorita actualizarii softului sa se fi "schimbat"versiunea cardului?
Poate ca intreb o prostie,dar repet,stiam ca am versiunea AC3.
@stargate...il am de vreo 4 ani si ceva......sper sa fie folositor curand!:)
Bafta!

comerciantul
11-01-09, 18:06
incearca in alta conserva de digi, si vezi daca si acolo zice aceeasi chestie.

zmeura
11-01-09, 18:42
ptr studii, din cate am inteles eu, iti trebuie ac3 nu ac6 :D

Se pare ca nu mai e neaparat http://sateliti.info/showthread.php?t=6828 .Problema cea mai mare e acum pentru cei care au Rev G02,la care va trece pana la urma toata lumea.:)

PS: Clau iti voi muta postul in sectiunea adecvata.Adica aici http://sateliti.info/showthread.php?t=6844 .Pe viitor te rog sa citesti inainte de a posta si cauta sectiunea potrivita.