PDA

View Full Version : UNmic ajutor !!!!



dic_star79
17-05-07, 20:35
Am nevoie de ajutorul vostru, a celor care au dream. Vreau sa mi iau un router sau un switch si nu stiu care este cel mai bun atat ca pret dar ca si calitate. Netul il am de la romtelecom,IP este fix.Modem speedtouch 330. Si sa nu uit am Soleron ,din pacate a cam inceput sa se faca intuneric si vreau sa trec cate shering. Cine ma poate ajuta este bine venit! Multumesc colegului SNOW pt unele lamuriri, astept raspunsurile voastre!

pacala68
18-05-07, 00:13
Cred ca toate routerele au switch incorporat .Un simplu switch nu cred ca ar merge .
La router ai doua categorii : cu sau fara WIFI ( wirelees ) .
Routere clasice : Ip Times / Edimax ( 80-110 ron )
Routere wirelees : Linksys wrt54g(l) / Asus wl500gp ( 200 -300ron )

dic_star79
18-05-07, 13:50
unde se gaseste routerul edimax?

celenhein
18-05-07, 15:38
Am nevoie de ajutorul vostru, a celor care au dream. Vreau sa mi iau un router sau un switch si nu stiu care este cel mai bun atat ca pret dar ca si calitate. Netul il am de la romtelecom,IP este fix.Modem speedtouch 330. Si sa nu uit am Soleron ,din pacate a cam inceput sa se faca intuneric si vreau sa trec cate shering. Cine ma poate ajuta este bine venit! Multumesc colegului SNOW pt unele lamuriri, astept raspunsurile voastre!

@smv167 - Nu du in eroare omuletzu.
A zis ca are Speedtouch 330.
Nu ai cum folosi un router ethernet chiar daca are si WIFI, daca nu are interfata de WAN ADSL.

@dic_star79 - Iti trebuie un router cu interfata ADSL din gama Speedtouch (510, 516, 546, etc) sau un orice alt router cu interfata ADSL care sa stie PPPOE pe VPI/VCI - 0,35.

In configurezi in mod routing dupa care faci port forwarding spre IP-ul Soleronului si pe portul pe care stii ca lucreaza Soleronul.

La accesarea din exterior a IP-ului static care va fi pe router se va putea ajunge prin PFW (port FW) la IP-ul soleronului (pentru sharing).

Deci te porti duce la RTC sa iti iei un Router SpeedTouch 516 (1P), 546 (4P) sau 585 (4P+WIFI) dupa cum te tine punga. (garantie un an si doar daca ai ghinion sa se defecteze ti-l schimba pe loc fara comentarii)

Daca nu vrei de la RTC te poti duce sa cauti in comert.

Uite cateva modele gasite prin comertz

Uite aici http://www.intend.ro/index.php?cPath=58&main_page=index

Iti recomand totusi un Speedtouch adevarat de la RTC. (ex ST516)

Cheers !!!

Daca vrei ajutor da-mi PM....

Turku
26-05-07, 02:05
Am nevoie de ajutorul vostru, a celor care au dream. Vreau sa mi iau un router sau un switch si nu stiu care este cel mai bun atat ca pret dar ca si calitate. Netul il am de la romtelecom,IP este fix.Modem speedtouch 330. Si sa nu uit am Soleron ,din pacate a cam inceput sa se faca intuneric si vreau sa trec cate shering. Cine ma poate ajuta este bine venit! Multumesc colegului SNOW pt unele lamuriri, astept raspunsurile voastre!

Eu iti recomand sa iti iei un NETGEAR DG834GT este super bun si foarte simplu de instalat in 5 click-uri lai montat routerul.A sa nu uit este si modem si router.Eu asa ceva am si sant multumit,fata de cele doua de dinainte care le-am spart ca nu reusem sa il instalez.Asa ca NETGER e super.