PDA

View Full Version : BK si RSA in Kathrein



tesseract
09-01-09, 09:07
Salut,
problema e urmatoarea...HSS1160NA al meu ( cumparat ) e pe moarte ( apar niste dungi pe ecranul tv, culori de kkt etc ) asa ca m-am hotarit sa folosesc Kathrein UFS910. Intrebarile mele ar fi :

1. Daca obtin BK si RSA din HSS1160NA, ce fac cu ele, unde le pun, in ce director din Kathrein ca nu am gasit nici o descriere...

2. Daca pun cartela de Digi in Kathrein ( cu BK si RSA-ul aferent ) se actualizeaza cheile automat ca si cum cartela ar fi in HSS1160NA ?

Stie careva daca m-as duce cu HSS1160 la reparat la un centru RCS-RDS ( Timisoara ) cam cit ar costa repararea aparatului ?

multumesc
tesseract

f11
09-01-09, 09:21
Pentru punctul 1 ai nevoie de :
- adaptor serial-usb
-interfata phoenix
-newcs si mgcamd .sh4
In functie de imaginea ce o ai pe receptor setezi newcs si mgcamd.
RSA +BK se introduc in newcs.xml.
2. nu stiu daca face AU ori ba.

f11

tesseract
09-01-09, 11:41
mda...adaptorul USB exista, phoenix-ul se face, BK si RSA dupa cite am citit se rezolva.
Problema e ca daca nu se actualizeaza keyle in Kathrein fac toata munca asta degeaba. De mers merge Digi pe Kathrein cu emu camd3 sau mgcamd, numai la unele programe nu am sutitlu. Ma gindeam numai ca daca pun cartela nu ma tot umblu cu laptop-ul sa-i pun keyle actuale.
Mersi oricum.

tesseract

zmeura
09-01-09, 11:46
In newcs+mgcamd se updateaza sigur cardul N2,cel N3 nu stiu inca.

tesseract
09-01-09, 12:00
aaaaa, foarte bine. Eu oricum il am pe cel N2.
Cind o sa ma anunte ca sa-l schimb le spun ca-s multumit cu cel de N2 si nu imi trebuie altul. :)

f11
09-01-09, 14:54
Intradevar subtitrarea pe imaginea originala de la kathrein nu merge .Rezolvarea este trecerea pe Enigma 2 in care subtitrarea nu mai este o problema si cu imagine de la zildan ai facut si setarile pentru phoenix. SUCCES!!!

f11

tesseract
12-01-09, 15:21
F11, multumesc de informatie. O sa incerc momentan Enigma 2 sa vad cum functioneaza.