PDA

View Full Version : configurare diseqc 2.0 + 1.2 kathrein e2



martinez
08-01-09, 11:45
cine ma poate ajuta sa configurez in e2 by zildan schema de mai jos?

cel mai mult am reusit pe varianta simpla A/B/C/D/ unde A este antena cu motor iar restul sunt lnb-urile din switch; in cazul asta A, adica LNB1 ramane fix.

http://img301.imageshack.us/img301/1207/antenediseqcga9.th.jpg (http://img301.imageshack.us/my.php?image=antenediseqcga9.jpg)

multumesc.

Snow
08-01-09, 12:04
n-am kathy insa configurarea ar trebui facuta in felul urmator mergand pe coordonaletele a - pozitioner, b-c-d satelit fix

din meniul de configurare a diseqc-ului atribui A la toti cei care vrei sa-i vezi prin poztioner, apoi muti pozitionerul pe fiecare si faci scanare. din toti setati pe A, vei avea semnal pe cel spre care este indreptata antena

sper sa ma fi inteles si sa-ti fie de ajutor

martinez
08-01-09, 16:47
problema e ca in meniul simplu am setarea A/B/C/D; in meniul avansat deja am altele, comited, uncomited, ... A, B, AA, BB, none, list1, list2 ...list16, etc ...

am tot incercat dar fara nici un rezultat;

am spus ca am reusit A/B/C/D pentru a se intelege ca configuratia din poza functioneaza, adica am semnal pe toate lnb-urile.


m.

mario08
08-01-09, 22:42
pai in primul rand ce vrei tu ( config. din poza ) sant 2 tipuri distincte de diseq :

- diseq 1.0 comutarea intre 4 lnb-uri (semnale) si

- diseq 1.2 comanda pozitioner sau montura h-h/actuator

practic in afara optiuni pe care ai specificat-o ca deja ai config. practic nu prea vad cum sa ai o "combinatie" intre cele 2 tipuri de diseq , mai ales ca 1 varianta este pe post de simplu "switch" intre 4 lnb-uri (semnale) si cu diseq 1.2 comanzi o montura h-h/actuator
ai putea renunta la antena toroidala si sa mergi direct pe diseq 1.2 sau pozitioner + actuator (in cazul cand nu stie de diseq 1.2) , oricum esti limitat la varianta cu cele 3 lnb-uri fixe (3 satelitii) , pe cand la diseq 1.2 sau pozitioner + actuator ai o "paleta" mai vasta de satelitii (fata de cei 3 satelitii la varianta cu 3 lnb-uri)
eu nu am unde sa-mi montez o asemenea antena ( 2,2m + actuator ) , fiindca pe aceasta varianta as merge , de aceea in prezent sant nevoit la un offset de 90 + montura h-h (comandat de dm , kathy fiind "client" setat doar pe simplu lnb)

zildan
08-01-09, 23:56
Cu rabdare se poate face si combinatia Martinez !!!

martinez
09-01-09, 11:48
@mario configuratia exista deja, iar avantajul ei este clar: pentru transponderi "normali" mai ales romanesti stau pe toroidala iar pt "speciale" intru pe parabolica; avantajul consta intotdeauna in comoditate, se schimba mai usor, mai repede, nu mai invart antena mereu cand vine vorba de canale romanesti de exemplu, iar cu parabolica daca chiar vreau sa caut ceva sau sa vad ce se mai intampla pe la ei intra cea mare in functiune.
(trebuie sa recunosc ca in momentul achizitionarii antenei parabolice nu stiam de existenta toroidalei, iar toroidala deocamdata este experimentala ...)

in meniul e2, la advanced, se poate schimba LNb1, LNb2 ..., initial parea simpla toata povestea, puneam pe LNB1 satelitii pe care ma interesa sa-i prind cu parabolica si setam diseqc 1.2 cu pozitiile din pozitioner, iar pentru LNB-urile de pe toroidala setam urmatoarele in ordinea numerelor de pe tricou ...LNB2 - lnb2, LNB3 - lnb3 si tot asa pana la 16 (sper sa reusesc sa-i pun toate cele 16 lnb-uri pe toroidala :band:)


@zildan, sa inteleg ca ma chinuiam degeaba? inca nu stie e2 sa faca ce vreau eu?

mario08
09-01-09, 17:38
ok , atunci te intreb altfel , ai vazut cumva configuratia pe care vrei tu sa o ai pe e2 de la dm800 unde (teoretic) e2 este facut pt. dm ca sa o poti adopta si pe e2 de la kathy sau ip box
eu stiu ca deocamdata aceste versiuni de e2 care au iesit pt. cele 2 modele (kathy si ip box) sant mai mult pe baza de experimentale (beta) , tocmai pt. a afla ce neajunsuri au fost "omise" sau se pot adauga/indrepta

mario08
10-01-09, 09:20
cine ma poate ajuta sa configurez in e2 by zildan schema de mai jos?

cel mai mult am reusit pe varianta simpla A/B/C/D/ unde A este antena cu motor iar restul sunt lnb-urile din switch; in cazul asta A, adica LNB1 ramane fix.

http://img301.imageshack.us/img301/1207/antenediseqcga9.th.jpg (http://img301.imageshack.us/my.php?image=antenediseqcga9.jpg)

multumesc.

Salut ...cred ca s-ar putea realiza mai simplu cu 2 pozitionere...practic cu 2 pozitionere ai putea sa faci orice configuratie....iar din pozitionere spre receptor sunt spliterele cu 2 way si atenuare foarte mica....fa niste teste...

martinez
13-01-09, 01:15
Salut ...cred ca s-ar putea realiza mai simplu cu 2 pozitionere...practic cu 2 pozitionere ai putea sa faci orice configuratie....iar din pozitionere spre receptor sunt spliterele cu 2 way si atenuare foarte mica....fa niste teste...

nu inteleg, poti fi un pic mai explicit? T90 (toroidala) este fixa; cum se poate monta pe un pozitioner mai multe lnb-uri?

merci.

martinez
15-02-09, 23:41
nu pot sa cred ca nimeni nu stie ...
...macar o idee de incercare.

m.

agmed
20-06-09, 21:55
.....diseqc-1.1 si 1.2 imi creaza si mie "probleme" ! ( E2 pe Kathy). Am incercat 1.07 beta si functioneaza f.bine diseqc. 1.2 .Schema din E2 cere
multe setari si din cate am vazut nu sunt 2 utilizatori care spun acelasi lucru !......poate va aparea cineva sa ne "lumineze" in "chestia" cu diseqc-urile si img. E2. ........speranta moare ultima :!: