PDA

View Full Version : Atentie HOT FIX !!



ovidiumarius
02-01-09, 13:05
Foarte mare atentie la HOT FIX-ul de la NLB, cei ce folosesc acesta imagine iar ca emulatoare folosesc newcs+mbox este indicat sa nu instaleze acel HOT FIX pentru ca odata instalat cardreaderul nu mai citeste cardul deloc.
Daca se instaleaza doar firmware fara HOT FIX totul merge perfect.

otheitis
02-01-09, 16:19
Eu am instalat si nu am avut probleme.Dar daca instalezi pe fix fara sa dai restart imediat dar mai instalezi si inca ceva atunci nu fixeze pe upper slot.Si ca sa fie fixat trebuie sa fie trecut din nou NLB.

ovidiumarius
02-01-09, 17:57
In momentul cand instalezi fix-ul nu mai merge cardreaderul, poti citi si pe forumurile straine ca se intampina aceeasi problema.
Am instalat azi de vreo 10 ori si am facut toate combinatiile, concluzia fiind ca nu trebuie instalat fix-ul daca vrei sa mearga bine.

otheitis
02-01-09, 21:43
da am citit si eu.Eu am instalat pe NLB 7828 si pe bune la ipbox 9000HD upper slot nu mergea deloc.Dupa ce am instalat pe fix si am dat reboot a mers si upper slot si acuma 3 zile merge amindoi sloturi fara probleme in combinatie mbox-newcs.Poate asta problema sa apare la model 910....dar sunt convins ca o sa iese fix imediat daca exista problema...tu ai pe 910?

ovidiumarius
02-01-09, 22:15
Da am 910hd si oricum merge doar lower slot doar daca nu se instaleaza fix-ul.
Daca se instaleaza acest fix nu mai merge deloc cardreader pana la o noua instalare a firmware.
Cu ocazia instalarilor repetate am mai facut o constatare cu privire la aparitia erorii 80.
Aceasta eroare se pare ca apare daca se instaleaza cel putin de 2 ori una dupa alta imainea de la NLB. Daca insa dupa o instalare a NLB se instaleaza imaginea originala de la AB com si apoi iar NLB receptorul merge perfect si nu mai apare deloc acea eroare : ERR 80.

P.S.:Oricum aceasta eroare mi-a aparut doar pe NLB dar dupa un restart totul era ok. In fine daca receptorul e setat cum trebuie totul merge perfect: stabilitate, fiabilitate tot ce iti doresti de la un astfel de receptor(poate chiar mia mult de atat avand in vedere ca e la inceput de drum).