PDA

View Full Version : Metode de testare routere......



mario08
29-12-08, 22:07
salut am si eu o intrebare , cum se poate testa un router daca este bun sau nu ?
va intreb fiindca in ultima sapt. am avut 4 "caderi" de net de la rcs si de fiecare data cand vorbeam cu operatorul imi "arunca" ca routerul este de vina
ultima cadere fiind in urma cu o ora , inainte de a cadea se deschidea foarte greu paginiile de net , pe la 20.00 am oprit pc-ul si cand i-am drumul pe la 21 pauza net
cei de la rcs stiu ca am router si pana luna asta am avut modem de cablu si nu a fost nici o prb. cu routerul (de cazut a mai cazut net-ul) , da nu in "halul" asta si de cand sant pe "direct" (asa zisa "fibra optica" de la "cutia lor tot cablu normal de retea imi intra in pc) vad ca numai prb. am
imi cer scuze cu aceasta ocazie fata de cei care au linie de la mine (mario08) , dar nu este din cauza mea sau cel putin asa cred eu
deci cine poate "sa-mi ia o piatra de pe inima" si sa-mi spuna cum as putea verifica routerul ii multumesc anticipat , ar ma fii solutia cu garantia , dar asta inseamna dupa sarbatorii si odata dus , cred ca dureaza mult ca timp
bine inteles cei de la rcs imi spun sa ma leg pe direct , ca sa-mi demonstreze ca nu este de la ei si tot bine inteles si routerul functioneaza dupa aceea
chiar acum cand scriu aceste randuri , routerul functioneaza , a si ca model este un "asus wl-500gp" cu soft-ul nemodificat si penultimul (ultimul l-am descarcat de pe site-ul fabricantului , dar mie ca "tarseala" sa nu cumva sa am alte prb. daca il duc la garantie)
orice parere/indicatie/observatie este bine venita cu multumirile de rigoare

mondo
30-12-08, 13:50
Pune pe el ultimul firmware al lui Oleg (1.9.2.7-10) sau DD-WRT v24-sp2.Sunt cele mai stabile la ora actuala.
Bafta!

JBTC
30-12-08, 14:28
de unde 24 sp2? ca la ei pe pag ultimul e 24 sp1. ai un link ceva?

mondo
30-12-08, 15:01
Ho ho!!!Nu ma lua tare ca am gresit!Sp1 era defapt!:sorry:
Sunt cu gandul la beleaua aia de windows 7 ca nu pot sa-l scot din PC!:lol:
Oricum e mai bun ala de la Oleg chiar daca nu e asa de stufos!

JBTC
30-12-08, 21:29
wow... nu sari! chiar credeam ca a iesit sp2 doar ca nu-l gaseam ;)

ai facut ce-am scris dincolo?