PDA

View Full Version : Dreambox +ATKA



rama
28-12-08, 14:35
Salutare !

Dupa ce am lecturat de cap coada de multe ori forumurile am reusit sa imi instalez una bucata antena 1,4 M + un dreambox cu niste EMU ( cccam etc).

Dupa ce m-am jucat in regim de amator cu una alta am ajuns la concluzia ca pt. a fi "on the safe side" adica am nevoie de TV si cind nu sunt eu acasa , cid pica netul etc, ar cam trebui sa imi cumpar un card .

Am gindeam la un card AKTA pt ca are universal si SCI-fi si pt ca acr trebui sa mearga risk free pe orice receptor.

Am acum nevoie de citeva sfaturi :

- sa imi cumpar card Conax sau Viaaccess? pe care le mai comercializeaza akta ? pe ambele ?
- NU ma intrereseaza TVR HD ca il prind cu DVBT oricum la un Bitrate mai bun asa ca...
- Care card merge mai sigur si isi face AU singur in dremabox cu Cccam nu de alta dar folosesc cccam ca si emu si vreau o solutie cit mai simpla si stabila.
- merge ccccam + akta ca si emu eventual un share pe dreambox fara probleme ? adica sa isi faca AU etc sa nu am nici o grija?

Poate ca akta nu este solutia cea mai buna .....ce alceva imi recomadati ? Dolce/Focus ? sa mearga cit mai simplu in Dreambox ?

Multumesc.

Astept pareri de la "profesionisti" cu experieta .

Merci inca o data .

komoddo
28-12-08, 16:42
merge focus si akta
focusul , am constatat ca merge mai bine cu cccam
SUCCES 1

cristianio
28-12-08, 18:47
adica bagi cartela in slot si gata vezi ? (cu nemesis instalat)

mondo
28-12-08, 20:52
Exact!Cu Nemesis instalat si o versiune de CCcam care vrei la alegere.

rama
28-12-08, 22:39
Well
Pai in acest caz am sa iau in calcul si focus-ul.
Totusi la focus nu prea am multe canale. si exista mereu riscul ca maine sa ii apuce sipe aia imperecheatul cartelei cu chi/box bla bla, cel putin la atka nu am acest risk. Ce zici ?

Si ramine o intrebare |; Conax sau Viaacces ? Eu ma gindeam la Viaaccess dar sigur merge ?
Tu pe ce ai testat conax sau via ?

Merci.