PDA

View Full Version : 2 receivere la o singura antena



Chriss80
11-12-08, 21:38
Am si eu o problema.
Am o antena de la Focus,cu un singur LNB,am un dreambox si un kaon(cel de la focus)
Vreau sa folosesc Dreamboxul intr-o camera la un TV iar Kaonul cu abonament Focus intr-o alta camera cu alt TV
Problema e ca am decat o singura antena cu un singur LNB,cum as putea sa folosesc in acelasi timp ambele receivere cu o singura antena?am incercat cu iesirea loop de la kaon,dar nu merg ambele receivere deodata,ca sa pot sa ma uit la dream tre sa inchid kaonu si invers.
exista vreo posibilitate sa pot lega 2 receviere la o singura antena?
Am auzit de ceva splittere speciale pt asa ceva,am fost la un magazin de specialitate dar mi s-a zis ca nu exista asa ceva.chiar asa sa fie?
Multumesc anticipat pt raspunsuri!

ripper
11-12-08, 22:01
Regula 12!

Cel mai bine pui un LNB twin si ai rezolvat problema :)

Chriss80
11-12-08, 23:16
:)mda..in afara de asta nu este nici o solutie?...sau maca solutia cu loop,care dintre receivere sa il pun master?kaonul sau dreamboxul?

JBTC
11-12-08, 23:20
Regula 12

pai si daca pui un LNB twin ce mare greutate e? e cea mai comoda si convenabila solutie...

zmeura
12-12-08, 11:10
In loop nu merge deoarece Focus are programe si pe V si pe H,asa ca vei vedea doar o parte din programe pe al doilea receptor iar daca cineva comuta pe primul pe un program care e pe o polaritate diferita cel care se uita pe al doilea se va trezi cu ecran negru.
Uite aici un exemplu de twin http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=506&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4 dar cauta si tu pe la toate magazinele de aici http://sateliti.info/showthread.php?t=2388 ,vezi care iti convine ca pret sau eventual care magazin are sediu aproape de tine.Nu prea conteaza ce LNB iei,dar parca totusi ti-as recomanda MTI-ul acela.Sa ai grija cand il schimbi sa-i dai si inclinatia cam asa cum are cel pe care il ai pus acum.
Bafta.

Chriss80
12-12-08, 12:13
mersi pt informatii
Cred ca o sa aleg pina la urma varianta cu lnb twin.
Nu orea vroiam sa modifica configuratia antenei,ca e in custodie de la focus,dar ma gandesc ca nu o sa fie problema daca ii pun un lnb twin si al lor o sa il tin in cutie:)

Multumesc inca o data