PDA

View Full Version : LNB pentru HD



vladcarama
08-12-08, 00:16
Canalele noi cu HD se receptioneaza cu LNB-urile traditionale sau sunt LNb-uri speciale?

zildan
08-12-08, 00:21
Nu asta conteaza, e important sa fie de calitate, si sa aiba 0,3 dB daca e "scula" adica sa fie ce scrie pe el.
Eu am gasit noname de merge mai bine ca un Invacom, dar am gasit si altul de scria pe ele 0.1 dB si era mai prost ca cel de 0.6 .

rzbvro
08-12-08, 09:09
Astea cu HD, 0.1dB, Cristal Clear, etc. la LNB-uri sunt chestii de marketing... suna mai bine deci se vand

In realitate, LNB-urile marcate cu 0.3dB, nu obtin aceasta valoare decat pe cateva frecvente... in rest, au factor de zgomot de 0.4-06dB (valabil inclusiv la Invacom)

Atlas
14-12-08, 09:46
Zgomotul de faza cat mai mic !!!

Scorpio
23-12-08, 08:08
Salut,
Nu exista LNB nici macar de 0,3, intrucat zgomotul spatiului este putin peste 0,4 dB. Se testeaza cu spectrometrul si constati chestii greu de crezut, ca si la casele foarte mari nu sunt 2 lnb-uri la fel, indiferent ce eticheta pui pe el. Caz clasic: Grundig. LNB-uri bune fac Invacomul si California Amplifier, vorbesc de modelele cu eticheta de 0,3 dB. Sunt, desigur, si alte optiuni, eu recomand Invacom.
Cu siguranta insa, asa cum s-a mai scris: 0,1 dB, cristal view, compatibil hdtv, full hd etc sunt chestii absolut de marketing si nimic altceva!

Atlas
23-12-08, 09:16
regula 12 - avertisment
Ai mare dreptate !!!


De exemplu, eu am fost interesat la un moment dat sa cumpar un Swedish Microwave cu oscilatorul local cu stabilitate de +-10KHz, LNB care costa nici mai mult nici mai putin decat vreo 1200 de euroi !!!

Chiar si la acest LNB profesional zgomotul dat de fabricant este de 0.7-0.8 dB, deci nici vorba de 0.3 sau alte tampenii de astea. Faza cu 0.3 sau mai jos este pur comerciala !!! Chiar si 0.6dB este foarte greu de atins.
Si nu cred ca cineva care da 1000 de euro, da banii astia aiurea :)

vladcarama
23-12-08, 22:44
1200 euro???, mai bine iti faci televiziunea ta...