PDA

View Full Version : Kathrein si implementarea DVB SUB



zildan
04-12-08, 17:32
Un user de pe alt forum publica un email primit de la suportul tehnic:


I got this mail from kathrein

Indeed, we are now doing final testing on this sw 1.07. This might take a few weeks, so it is not yet clear whether it can still be released before Christmas.
This release will cover DiSEqC 1.2. Regarding the DVB subtitling we recognized in the meantime that the used chip set in UFS 910 does not support the realisation of this feature. We are sorry about this and apologize to disapoint may be your expectations. An alternative would be the UFS 922 with second tuner and harddisk which can handle this feature since it is on the market.


:lol: :agresiv:

Au tupeul sa spuna ca nu suporta chipsetul subtitle DVB.
Deci se pare ca dupa implementarea diseqc 1.2 care urmeaza sa apara cu versiunea 1.7 adio suport la UFS-910.

Deci TDT sa traiasca, in ultima versiune TDT 474 merg aproape toate canalele cu subtitarare.

otheitis
04-12-08, 18:29
Sunt curios cine o sa cumpara pe USF 922 dupa mofturi care au facut cu UFS 910.Macar exista e2 si rezolva o partea din probleme.

dbhungry
04-12-08, 18:34
Si ca si cind nu ar fi fost destul, dupa cum se poate vedea in finalul mesajului, recomandarea lor este una "naucitoare", pe care daca imi este permis, o voi "reformula" de forma.....<<fraierilor, ati luat teapa cu UFS910, dar asta ar trebui sa va indemne si mai mult spre a da repede fuga la magazine si sa cumparati modelul UFS922, care e cel mai ce....>>

Un raspuns apropiat am primit si eu atunci cind le-am solicitat reprezentantilor lor in Romania, ca mi-as dori sa fac un upgrade la versiunea de 1W. Bash ca am apelat la ei prin intermediul unor prieteni si parteneri apropiati lor. Am fost si atunci sfatuit, ca ar fi mai bine sa imi cumpar un UFS922.

Norocul meu sta in AAF, TDT si inca neobositii prieteni de pe acest forum. Cit priveste subtitrarile, pe linga faptul ca deja sunt versiuni de E2 care au mai mult decit "proof of concept", chiar functioneaza, se va gasi un impatimit, care nu a aflat inca, de faptul ca "nu se poate cu acest procesor" si le va da peste nas celor de la Kathrein.

Mai ales ca e vreme de criza, din respect pentru breasla lor, softistii de la Kathrein ar face bine sa se ceara singuri afara, iar managerul de proiect sa inceapa negocierile cu cei care au demonstrat ca receiverul poate mai mult decit s-au asteptat cei care, culmea, l-au construit.

Ce frumos ar fi fost daca s-ar fi gindit sa ii puna ei mai multa memorie din start. Dar.... n'ai cu cine..... :lol:

hd56fox
04-12-08, 18:35
E logic pentru ei sa forteze achizitionarea lui 922, dar nu-si dau seama ca cei care testeaza e2 au vazut ca se poate ? Pentru cine ar putea fi comunicatul, pentru cei care nu se uita pe forum ? Pai aia nici nu stiu ca se poate sau nu subtitrare , nici nu-si pun problema asta.
S-ar putea sa fie o stire falsa, sau ulterior sa devina falsa;din cate stiu e o firma serioasa si nu vad de ce s-ar face de cacao.
Oricum asteptarile noastre se indreapta in continuare spre dezvoltatorii TDT sau altii care or fi ei.

dbhungry
27-01-09, 15:54
Se pare ca presiunile create de un numar de membrii ai unui forum dedicat receptorului UFS910 au dat roade.

Cel putin declarativ, cei de la Kathrein au revenit asupra acestei decizii si au "dres-o" de urmatoarea formula:


Yes, DVB subtitling will be part of the next firmware update which is nearby but cannot yet be scheduled for an exact day. We know about the importance of that feature in scandinavian countries. Hopefully it will work satisfactory for you once it will be implemented.

Bun si asa, chit ca noi deja suntem multumiti de modul in care functioneaza in imaginile de Enigma.... :lol:

zazabraza
28-01-09, 09:07
Yes, DVB subtitling will be part of the next firmware update which is nearby but cannot yet be scheduled for an exact day. We know about the importance of that feature in scandinavian countries. Hopefully it will work satisfactory for you once it will be implemented.


:) Ok, this is greate if it goes for the UFS910 box, or is it for the UFS922 box?

vodafonul
29-01-09, 09:34
Ce frumos ar fi fost daca s-ar fi gindit sa ii puna ei mai multa memorie din start. Dar.... n'ai cu cine..... :lol:

Ce frumos ar fi fost daca s-ar fi gindit sa ii puna ei mai multa memorie din start. Dar.... n'ai cu cine..... :lol:

zildan
13-02-09, 22:50
Hello Mr xxxxxxxxxxxxxxxx

we have just brought out a new software for the UFS 910, which adds on DiSEqC 1,2 and 1,3 - this (SW version 1.07) will be
released inside the next 2 weeks - BUT - we are unable, due to the chip set used in this unit to also add on DVB-subtitling.
(although we certainly planned to do this)
Due to this we are planning to bring out later this year the UFS 911, which utilises the same chip set we use on our
UFS 922.
This last named product does handle also DVB-subtitling, and is already available.
The UFS 911 will therefore also be able to provide DVB-subtitling.
best regards
xxxxxxxxxxxxx