PDA

View Full Version : Blocare Motor



Turku
27-04-07, 14:50
As dori sa stiu si eu daca sa mai intimplat la cineva si cum a rezolvat problema.
Am pus pluginul de ss2diseq1.2 v.1.10 si pentru un moment mia functionat destul de bine ,majoritatea satelitilor din Est mi le gasea .Dar aseara am vrut sa rotesc parabolica pe AtlanticBirs 2 si ce sa vad rotorul a ramas blocat ,nu mai vrea nici in stinga nici in dreapta.In setarile de la plugin diseq 1.2 am observat ca jos acolo erau 3 obtiuni care se schimbau automat(LNB Off,13V si 18V).In functie de satelit la rotarea motorului se schimba intre 13V si 18V.Se poate sa fi intrat tensiune mare in rotor si sa il arda? sau este blocat pur si simplu de la setarile de limite?
Sper ca cinava imi poate explica si mie.Acum stau si verific sa vad manual daca imi vine semnal fara rotor.
Revin cu detali.

laleauaneagra
27-04-07, 16:29
e posibil sa se si arda dar nu prea cred incearca sal misti manual daca nu vrea verificai tensiunea releul sau da tensiune de la o baterie de masina normal daca locul iti permite lucru asta iar antena sa nu fie mai mare de 1.20m

yky
27-04-07, 20:00
Tensiunile de 13V si 18 V sunt pentru comanda LNB pentru controlul polarizarii
dar alea nu puteau sa-ti arda motorul ca nu debiteaza suficient curent.

Turku
27-04-07, 22:24
Tensiunile de 13V si 18 V sunt pentru comanda LNB pentru controlul polarizarii
dar alea nu puteau sa-ti arda motorul ca nu debiteaza suficient curent.

Multumesc pentru sfaturi dar am rezolvat problema.Nu aveam tensiune in LNB deoarece cred ca sa ars LNB-ul si motorul nu misca deloc.Asa ca am fost nevoit sa il schimb si multumesc lui dumnezeu merge ca la inceput.

laleauaneagra
27-04-07, 22:59
nu vad legatura intre lnb si faptul ca nu merge motoru dar ma bucur ca merge

-minus
27-04-07, 23:16
nu vad legatura intre lnb si faptul ca nu merge motoru dar ma bucur ca merge

Daca lnb-ul nu are alimentare montura nu merge deoarece ea are bagati in memorie satelitii iar in cazul in care lnb-ul este mort montura nu se poate roti neavind semnal de la satelit prin lnb,practic nu are unde sa se duca pe pozitie,fara a avea un semnal de la satelitul respectiv,montura merge si fara lnb dar umblind manual la butoanele de pe ea si nu din telecomanda receptorului,deci; un lnb functional are o importanta deosebita in functionarea corecta a unei monturi H-H!

Turku
27-04-07, 23:21
Pai am incercat si cu receiverul si am observat ca si aici rotorul nu mergea nici est nici vest si cand am schimbat lnb-ul a luato din loc.

-minus
28-04-07, 00:55
Pai am incercat si cu receiverul si am observat ca si aici rotorul nu mergea nici est nici vest si cand am schimbat lnb-ul a luato din loc.

din receiver nu avea cum sa-ti mearga atita timp cit lnb-ul nu primea tensiune,

laleauaneagra
28-04-07, 11:29
Daca lnb-ul nu are alimentare montura nu merge deoarece ea are bagati in memorie satelitii iar in cazul in care lnb-ul este mort montura nu se poate roti neavind semnal de la satelit prin lnb,practic nu are unde sa se duca pe pozitie,fara a avea un semnal de la satelitul respectiv,montura merge si fara lnb dar umblind manual la butoanele de pe ea si nu din telecomanda receptorului,deci; un lnb functional are o importanta deosebita in functionarea corecta a unei monturi H-H!
nu ma pricep la receivere ce si cum reactioneaza eu vb in cazul ss2 montura nu pleaca dupa semnal ci dupa comanda ce ai configurato in diseq cind reparam monture eram cu montura linga pc si dadeam comanda din diseq.montura da semnal si preia semnal de la lnb dar lnb nu influenteaza montura.fa un test

Turku
28-04-07, 14:43
nu ma pricep la receivere ce si cum reactioneaza eu vb in cazul ss2 montura nu pleaca dupa semnal ci dupa comanda ce ai configurato in diseq cind reparam monture eram cu montura linga pc si dadeam comanda din diseq.montura da semnal si preia semnal de la lnb dar lnb nu influenteaza montura.fa un test

setarile leam facut de acest site:http://www.scaistar.com/
acolo la guide si dai un clik pe Installazione del Motore con la Skystar2
sper sa intelegi ceva ce scrie ca este in italiana

laleauaneagra
28-04-07, 16:29
da scaistar si dvbskystar au fost prima mea dragoste.pai apropo sper ca nai facut ca acolo ma refer la date.instalarea o poti face dar nu si datele care sint acolo.acum am inteles ca iti merge si ma bucur daca intimpini vreo problema ma poti cauta si pe mess id e acelasi binenteles daca ai nevoie de sfatul meu.apropo daca ai motor ca in imagine adica SM sint cele mai proaste motoare cu toate ca si eu am tot din ala dar asta e

Turku
29-04-07, 18:14
da scaistar si dvbskystar au fost prima mea dragoste.pai apropo sper ca nai facut ca acolo ma refer la date.instalarea o poti face dar nu si datele care sint acolo.acum am inteles ca iti merge si ma bucur daca intimpini vreo problema ma poti cauta si pe mess id e acelasi binenteles daca ai nevoie de sfatul meu.apropo daca ai motor ca in imagine adica SM sint cele mai proaste motoare cu toate ca si eu am tot din ala dar asta e

Nu doar mam inspirat putin de acolo ca nu pot sa fac ce a facut ala acolo ca la mine nu merge dupa aceia.Stiu ca acele motoare nu sant bune de nimic ,eu am unul de 90 de la stab.http://www.stab-italia.com/rotorsat/rotorsat_hh90.html.Si probleme am sa sti,si as dori sa mi le pot rezolva sa nu mai stau ,ereu cu ochii pe parabolica dece nu merge.Sper ca daca te contactez nu o sa fie vreun deranj.

laleauaneagra
29-04-07, 18:35
absolut deloc de aia tiam facut si invitatia