PDA

View Full Version : Tuner All-IN-One HD de la Avermedia



mario08
05-11-08, 19:23
Salut a aparut un concurent serios pt. "Hauppauge HVR4000" de la Avermedia : http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=463
Ca si modelul de la "Hauppauge" si acesta este complect : DVB-S/S2-DVB-T-Analog-FM , deci stie si de formatul HD atat DVB-S2 (prg. hd satelit) cat si DVB-T (digital terestru pro tv hd).
Deocamdata la noi pe piata inca nu a aparut la vanzare , teoretic cred ca va avea un pret apropiat ca al lui "HVR4000" peste 500roni , parerea mea.
Singura diferenta intre cele 2 modele este interfata :

- Hauppauge HVR4000 PCI si este in format normal (placa in sine)

- AVerTV Satellite Trinity PCI-E (pci-express) si placa este in format low (cel putin in imaginea expusa de producator) , deci ar fii excelent pt. HTPC cu pl. de baza care au sloturi PCI-E.

v11
06-11-08, 07:29
Da dar decodarea se face tot "soft" .... deci chinuie procersorul calculatorului.... mare branza nu au facut nici astia......



BR

mario08
06-11-08, 07:57
avand in vedere ca in ziua de azi un core 2 duo numai au niste preturi exorbitante , eu zic ca se merita sa vedem la ce pret insa va aparea la noi.
prefer 1 singura pl. decat 2 si "n" prg. asa nu folosesc decat 1 prg. si am tot ce veau , in plus dupa cum am scris aceasta pl. este ideala pt. htpc-uri unde pl. de baza nu are multe sloturi si nici destul spatiu ca la un desktop.
eu personal am hvr4000 cu un e6600 si nu-mi face prb. pe vista , daca mai avea si decodare hard obligatoriu avea numai mpeg2 si iarasi nu faceai mai nimic , fiindca decodare hard pt. mpeg4/hd costa cat toata pl. si atunci pretul ei per total sarea de 1000roni , o mai cumparai la pretul asta ?

resofty
06-11-08, 08:26
V-ati obisnuit prost cu decodarea hardware!, asta era pe cand existau calculatoare de genu pentium 2 amd k6 pe atunci era nevoie de decodare hardware. Iar din punct de vedere al decodarii hardware la acest moment de o placa tv ar fi o porcarie si o valoare enorm de mare adaugata placii nu de ordinul 500lei oricum, iar si cele mai slabe placi video de pe piata au accelerator pentru h264 asa ca....daca alea doar accelereaza ce sa mai vorbim de o decodare hardware full!

Atlas
06-11-08, 10:22
Pentru mine placile SkyStar1 inca sant un etalon, si dpdv al sensibilitatii dar si dpdv al functionarii (vezi revizii 1.3, 1.5 si parca mai era cred si 2.1)
Eu nu cred ca le este greu sa scoata o placa cu suport hardware, dar nu se complica ...
La ora actuala exista dsp-uri care duc lejer un h264 sau mpeg4 ...

laleauaneagra
06-11-08, 12:36
Tocmai a aparut Core I7, care are 4 core-uri si hyperthreading deci..............

resofty
06-11-08, 19:26
Pentru mine placile SkyStar1 inca sant un etalon, si dpdv al sensibilitatii dar si dpdv al functionarii (vezi revizii 1.3, 1.5 si parca mai era cred si 2.1)
Eu nu cred ca le este greu sa scoata o placa cu suport hardware, dar nu se complica ...
La ora actuala exista dsp-uri care duc lejer un h264 sau mpeg4 ...

Nu tie tot una ca dai 500RON pe o placa sau 1000RON numa ca accelereaza hardware , imagineaza-ti ca acum incepe era HD comparativ cu tehnologia e ca si cum ai avea amd k6/2 sau pentium 2 la 333-500 si te uitai la un dvd-rip.Iar cum spune laleauaneagra tehnologia HD nu e pt sistemele vechi , dar cum sa iti zic , sti la noile sisteme cat consuma procesor??? Uite iti zic clar , sistem mediocru AMD X2 4200+ 3Gb DDR2 800Mhz Gigabyte nforce570 SLi cu o placa ATI Radeon 2600XT sti cum merge? iti spun eu 1080i la 18% procesorul! Gandestete daca aveam tehnologia de acum ....dezobisnuitiva de porcaria asta de accelerare hardware! Iar pt cei care vai nu cred ca numa atata consuma o sa pun un screenshot!

resofty
06-11-08, 19:48
Scuze de off :)
Placa arata foarte bine, adica are mult potential :), mai groaza mie de suportul software , intradevar probabil progdvb va avea intotdeauna suport pentru el , dar daca loveste bine piata nu inteleg de ce nu ar profita si restul producatorilor de software sa implementeze o interfata pentru el.
Partea proasta e ca nu are suport DVB-S2 chiar acum am vazut,bine si eu am deja prea multe pretentii :), oricum un adevarat competitor la hauppage.

mario08
06-11-08, 20:49
da intr-adevar la partea cu DVB-S2 lipseste , asta am vazut si eu dupa o documentare mai amanuntita , dar oricum sant si asa destule prg. hd chiar numai in DVB-S si exact cum a mai scris cineva suportul software sa existe , ca de prg. hd nu ducem lipsa.

Atlas
08-11-08, 23:47
Nu tie tot una ca dai 500RON pe o placa sau 1000RON numa ca accelereaza hardware , imagineaza-ti ca acum incepe era HD comparativ cu tehnologia e ca si cum ai avea amd k6/2 sau pentium 2 la 333-500 si te uitai la un dvd-rip.Iar cum spune laleauaneagra tehnologia HD nu e pt sistemele vechi , dar cum sa iti zic , sti la noile sisteme cat consuma procesor??? Uite iti zic clar , sistem mediocru AMD X2 4200+ 3Gb DDR2 800Mhz Gigabyte nforce570 SLi cu o placa ATI Radeon 2600XT sti cum merge? iti spun eu 1080i la 18% procesorul! Gandestete daca aveam tehnologia de acum ....dezobisnuitiva de porcaria asta de accelerare hardware! Iar pt cei care vai nu cred ca numa atata consuma o sa pun un screenshot!

Porcarie este pentru tine! Ce te kaci tu in gustu omului ...?
Asta-mi place mie si gata.

laleauaneagra
09-11-08, 00:10
numa usor dragule numa usor

resofty
09-11-08, 09:53
Porcarie este pentru tine! Ce te kaci tu in gustu omului ...?
Asta-mi place mie si gata.

Bine omule, nu m-am luat de viata ta , doar ti-am explicat intr-un an-doi o sa uite lumea de acceleratie hardware la placi...eu inteleg ca ar ajuta mult , dar din cate am citit asta ceva mai demult ..nu este procesor dedicat ce sa decodeze full un H264 , doar sa accelereze decodarea... adica ceea ce fac placile video.Si cum spuneam , o placa video mai de Doamne ajuta sa ai si faci fata la orice HD....si pe o placa video mediocra dai intre 150-250RON, care te va ajuta la multe....nu as vedea sa dai exagerat de mult pe o placa dvb-s2 cu decodare hardware(care din cate stiu eu nici nu exista pe MPEG4).
In fine...

mario08
09-11-08, 14:15
nu va mai certati atat ca nu are rost.
atlas daca cauti cu un simplu search pe google dupa pl. dvb-s2 ai sa vezi ca 99% din noile modele sant numai soft , fiindca pe partea de hard se ocupa pl. video , deci nu-si mai are rostul sa o incarce atat hard (componente) cat si la pret.
legat de selectivitatea selectorului aici este alta poveste care nu are de-a face cu restul hard sau soft , in general o pl/receiver dvb-s2 ar trebui sa aiba un selector mai sensibil fata de cele normale , asta fiind o parere personala
cum tot personal detin un hvr4000 care tot soft este nu are si decodare hard , de partea decodarii hard hd se ocupa ori un ati 26000xtg sau un 3870 , ambele sant destul de capabile impreuna cu un e6600 pe vista.
decodarea full hd/h264 har (componenta) de obicei se foloseste la media playere-le de sine statatoare care tocmai ca nu folosesc placi video si atunci au un chip specializat sau inglobat in proc. general care face acest lucru , fiindca aceste playere in general sant de dimensiuni mijlocii spre mici si deci au spatiul limitat , basca ca se mai poate adauga un hdd intern la unele modele.

unuldinei
09-11-08, 14:57
Bine , bine ... vreau o placa d'asta la pret de 2 lei si un pic ..cine are ? merge cu vplug , daca tot software-ul se ocupa de ea ?

Atlas
14-11-08, 19:44
Bine omule, nu m-am luat de viata ta , doar ti-am explicat intr-un an-doi o sa uite lumea de acceleratie hardware la placi...eu inteleg ca ar ajuta mult , dar din cate am citit asta ceva mai demult ..nu este procesor dedicat ce sa decodeze full un H264 , doar sa accelereze decodarea... adica ceea ce fac placile video.Si cum spuneam , o placa video mai de Doamne ajuta sa ai si faci fata la orice HD....si pe o placa video mediocra dai intre 150-250RON, care te va ajuta la multe....nu as vedea sa dai exagerat de mult pe o placa dvb-s2 cu decodare hardware(care din cate stiu eu nici nu exista pe MPEG4).
In fine...

I-mi cer scuze ca m-am aprins asa.
M-a deranjat cand ai zis ca placile cu decodare hw sant o porcarie ...

Referitor la dsp-uri care stiu H264 arunca o privire la Analog Devices ...
Daca ar aparea o placa cu decodare hardware, iesire digitala si cu un tuner performant nu as ezita sa dau banii pe ea. Problema este ca acum totul se orienteaza spre costuri cat mai reduse, deci probabilitatea sa apara o placa de asta este destul de redusa

Cu stima,
Atlas