PDA

View Full Version : IP fix pentru receptor in reteaua locala



rocco2007r
04-11-08, 13:00
Salut,

Pentru inceput imi cer scuze ca postez aici, dar nu stiu unde ar fi mai potrivit. Am cautat dar nu am gasit nimic referitor la aspectul asta. Ori nu am cautat dupa cuvintele potrivite ori ... In fine.

Ce vreau? IP fix in (mini)reteaua mea de apartament la receptor. Vorbesc de cele de tipul 192.168.1.[xxx] Problema este ca de fiecare data cand restartez rooterul, el aloca device-urilor conectate la el(in cazul meu calculator desktop, laptop si receptor IPBOX 900HD) IP-uri in mod aleator. Si asta nu e bine de loc, pentru ca IP-ul receptorului este folosit in setarile de newcs si mbox(de asemenea si in tool-urile de legatura de la calculator la receptor).

Cum se poate face acet lucru? Din rooter sau din receptor?

Multumesc,
Rocco

otheitis
04-11-08, 13:41
din router dezactivezi pe DCHP si dai ce ip vrei.

pacala68
04-11-08, 14:12
Ce vreau? IP fix in ... cand restartez rooterul, el aloca device-urilor conectate la el IP-uri in mod aleator. Si asta nu e bine de loc, pentru ca IP-ul receptorului este folosit in setarile de newcs si mbox
Cum se poate face acet lucru? Din rooter sau din receptor?

IP de localhost ( 127.0.0.1 ) in setarile emu/cam in receiver .

Tavy
04-11-08, 18:31
Ce router ai? Eu am Linksys si poti asigna IP functie de MAC lasand DHCP activat. La mine merge OK si nu mai am nevoi sa setez IP pe box dupa update

otheitis
04-11-08, 18:45
si la mine la fel!!!

rocco2007r
04-11-08, 18:46
Ce router ai? Eu am Linksys si poti asigna IP functie de MAC lasand DHCP activat. La mine merge OK si nu mai am nevoi sa setez IP pe box dupa update

Salut,

Am un rooter Canyon. Sau cel putin asa scrie pe el. Am gasit in meniu lui pagina de "DHCP Settings". Am facut cum ai zis, am pus:
-DHCP Server: enable
-Static DHCP: enable si am dat IP-uri fixe si MAC-uri luate din tabelul "DHCP Client Table"
Am restartat si roterul si calculatorul si IPBOX-ul de 2 ori pe fiecare. La prima vedere pare ok, acum isi iau aceleasi IP-uri de fiecare data.

Multumesc tutoror de raspunsuri,
Rocco