PDA

View Full Version : Ajutor instalare LNB2 pt un echipament DIGI



dansora
03-11-08, 21:01
In primul rand, spun tuturor celor ce vor citi acest topic "incantat de cunostinta", acesta fiind primul meu post in calitate de membru al acestui forum.

Inainte de toate, mentionez ca m-a luat si pe mine acest microb, poate chiar prea rau fiindca sunt destul de deficitar la capitolul cunostinte tehnice. De aceea caut ajutorul aici.

Acum, problema mea:
Am un echipament DIGI cu un decodor dublu Hyundai 1160.
Cum am aflat de posibilitatea vizionarii programelor FTA mi-am cumparat si al doilea LNB + suport pentru LNB2 pt HOTBIRD 13E (de la tehnicb)+comutatorul aferent.
Problema, a aparut insa la gasirea satelitului HOTBIRD 13E.
Fiind vorba de un suport special pentru acest al doilea LNB, ma asteptam ca lucrurile sa nu fie atat de complicate.
Am instalat al doilea LNB pe suport si am legat direct la receiver.
Receiverul am vazut ca are deja 8 din TP-urile acestui satelit. Am setat TP 11919 V (canalele mediaset).
Rezultatul: semnal 10% si calitate 10% (ulterior am observat ca asta = 0, adica chiar si fara cablu in LNB semnalul era acelasi) pe toate cele 9 TP-uri.
Am scanat satelitul si nu gaseste absolut nimic.

Am pastrat TP-ul cu mediasetul si am deplasat LNB-ul in toate modurile posibile, folosindu-ma de toate articulatiile suportului.
In acelasi timp urmaream pe banda de semnal si eventuale modificari.
A urmat acelasi rezultat si nervi de 10 ori mai mari.

Totusi, as vrea sa intreb daca in mod normal, la schimbarea nivelului de semnal (in momentul in care prind ceva din satelit) banda din softul receiverului imi arata asta? Adica daca am pentru o secunda pe acel TP semnal 20% se actualizeaza in timp util?

Cum ar trebui sa procedez pentru gasirea HOTBIRD-ULUI?
Nu-mi ramane decat sa cer si eu ajutorul celor care intr-adevar se pricep si imi pot rezolva si mie problema.
Multumesc anticipat.

me1960
03-11-08, 22:13
salut, din cate stiu eu receptorul HYUNDAI de la DIGI , '' reactioneaza'' un pic mai cu intarziere la semnalul venit de la lnb , de aceea e bine ca atunci cand faci reglaje la lnb ul pentru HOTBIRD , dupa fiecare miscare sus - jos , stanga -dreapta , sa astepti cateva secunde pana la urmatoare miscare a lnb ului , bineinteles cu ochiii pe nivelul semnalului , pe tv . NOROC .
ps: daca ai posibilitatea sa gasesti la cineva cu imprumut ( un prieten , amic etc ) un receptor analogic sau un receptor digital , ti ai usura munca .

zmeura
03-11-08, 22:22
Problema "conservelor" este,asa cum deja ti-ai dat seama,ca nu actualizeaza in timp real daca are sau nu semnal.Deci ai sanse foarte mari sa fi trecut peste satelit de cateva ori dar "conserva" nu ti-a indicat asta.Exista totusi o metoda de a prinde un satelit cu "conserva",foarte utila daca esti fumator.Adica,misti 2-3 grade de antena (in cazul tau de LNB) si tragi doua fumuri de tigara,mai misti,mai tragi doua fumuri si tot asa pana il prinzi.
Ca sa fii sigur ca nu ai gresit ceva la setarile legate de diseq leaga doar acel LNB direct la conserva,fara a fi trecut prin comutator.Configuratia prin comutator o setezi doar dupa ce ai LNB-ul pe pozitie.
Daca tot nu te descurci spune locatia,poate te ajuta cineva daca arunci cu 2-3 beri dupa el.:)

vladcarama
03-11-08, 22:28
Da, cea mai buna varianta e sa incerci cu un receptor analogic, satelitul Hotbird e cel mai accesibil pentru Europa shi europeni. Cum nu dai shi cum nu iai,/ Tot peste Hotbird dai! :comp:

florin2222
04-11-08, 11:38
spune unde stai

dansora
04-11-08, 12:37
Multumesc pentru raspunsuri.

Stau in Curtea de Arges.

Legat de setarile diseqc, nu a fost nevoie pentru ca in timpul cautarii am legat direct LNB-ul pentru HOTBIRD.
Repet, ca suport, folosesc modelul special pentru acest al doilea satelit.
Vroiam sa va mai intreb daca totusi nu am canalele scanate de pe un un TP, pot vedea semnalul pe acel TP?

Cat despre un alt receiver analogic sau digital, nu prea am posibilitati :(
Cunosc insa pe cineva cu MAX si DOLCE.

florin2222
04-11-08, 13:13
nu sunt scanate scanarea se face dupa ce ai gasit satelitul respectiv

dansora
04-11-08, 13:44
Pai de fapt asta vroiam sa stiu:

Daca nu am TP-ul scanat, in momentul in care prind satelitul imi apare semnal pe bara aia ?

laleauaneagra
04-11-08, 13:53
mergi aci http://www.flysat.com/satlist.php cauti satelitu respectiv vezi ce tp-uri are mergi in receiver alegi un tp daca ai semnalul asteptat dai scan iar dupa scanarea totala daca vezi ca nu ai toate programele scanate le pui manual

dansora
04-11-08, 14:06
Am inteles. Multumesc.
Totusi pentru gasirea satelitului ma pot folosi de un receiver de la MAX sau DOLCE?
Nu stiu ce modele sunt, din pacate...

Snow
04-11-08, 15:11
Un receiver de la max da, insa am si eu o intrebare la tine:
spune-mi, te rog, cum ai montat suportul, mai exact cum privesti antena din spate in ce partea se afla lnb-ul pentru hotbird si cum este amplasat fata de cel de digi (mai sus, mai jos)?

dansora
04-11-08, 17:22
Privind din spate, LNB-ul pentru HOTBIRD e in dreapta si e amplasat mai jos decat cel de INTELSAT. Am urmarit instructiunile din manualul suportului.

Ca o mentiune: eu strang informatii acum, dar rezultatul il voi aflat decat peste o saptamana-doua pentru ca momentan stau in bucuresti (studentie), iar asta este periodicitatea cand merg in Arges.
De altfel, multumesc pentru tot sprijinul.

cristy
04-11-08, 19:26
Privind din spate, LNB-ul pentru HOTBIRD e in dreapta si e amplasat mai jos decat cel de INTELSAT. Am urmarit instructiunile din manualul suportului.

Ca o mentiune: eu strang informatii acum, dar rezultatul il voi aflat decat peste o saptamana-doua pentru ca momentan stau in bucuresti (studentie), iar asta este periodicitatea cand merg in Arges.
De altfel, multumesc pentru tot sprijinul.


cum te uiti din spatele antenei in suport trebuie sa stea ceva de genu' lnb intelsat (digi) trebuie sa fie in dreapta si lnb pentru hotbird trebuie sa stea in stanga. :)

dic_star79
04-11-08, 19:33
cum te uiti din spatele antenei in suport trebuie sa stea ceva de genu' lnb intelsat (digi) trebuie sa fie in dreapta si lnb pentru hotbird trebuie sa stea in stanga. :)

Aici ai gresit, cum te uiti din spate Hotbird este in partea dreapta in focar secundar, iar Digi(Intelsat ) in focar principal.

cristy
04-11-08, 19:37
Aici ai gresit, cum te uiti din spate Hotbird este in partea dreapta in focar secundar, iar Digi(Intelsat ) in focar principal.


scuze ai dreptate eu am avut gandu la H-H scuze inca odata:sorry:

dansora
04-11-08, 20:11
Deci macar asta am facut bine :p

Legat de receiverul de la MAX ma va ajuta sa gasesc mai usor HOTBIRD?
Adica se actualizeaza mai repede semnalul pentru un TP?

cristy
04-11-08, 20:20
Deci macar asta am facut bine :p

Legat de receiverul de la MAX ma va ajuta sa gasesc mai usor HOTBIRD?
Adica se actualizeaza mai repede semnalul pentru un TP?

cel mai usor este sa faci rost de un recever care sa aiba scanat satelitul Hotbird, selectezi un canal FTA si atunci poti sa te joci cu lnb-ul pana ai imagine pe TV.

dic_star79
04-11-08, 20:41
Cu perseverenta o sa reusesti si cu receptorul de la Digi....

dansora
05-11-08, 02:58
multumesc inca o data