PDA

View Full Version : Secretele Windows



vladcarama
25-10-08, 14:23
Interviu cu un fost lucrator de la corporatia Microsoft.

Va punem la dispozitie un interviu cu un fost colaborator la Corporatia Microsoft - Stiv B. (numele e schimbat), care shi-a lasat postul de lucru din cauza unor certuri cu sefii corporatiei. Acest interviu ne va elucida unele tainele ale gigantului softational.

- Asadar, Stiv, ati hotarat sa ne povestiti despre secretele nedocumentate a Microsoft Windows, cunoscute doar unui numar restrans de colaboratori ai M.W.

- Da, nu numai programatorii simpli, dar shi un numar de alti colaboratori ai companiei nu cunosc adevaratele posibilitati ale Windows-ului. Majoritatea din ei cred in anumite mituri popularizate. De pilda, unul din mituri este cum ca Windows ar fi cel mai nestabil shi cu erori (buggy) system de operare…

- Shi nu e asha?

- Desigur ca nu e asha. De fapt Windows nu are deloc erori. Fiti de acord ca ar fi straniu ca asha corporatie puternica, cu asha bani cum e Microsoft, nu ar fi in stare sa resolve nishte probleme (de soft) pe care fara mari greutati le-a trecut, de pilda, colaboratorii sistemului de operare Linux, care, mai presus de toate, este gratis.

- Dar, ma iertati, eu singur de multe ori m-am intalnit cu asha erori…

- Asha zisele erori Windows sunt generate automat de system. Exista un cod secret Windows, #321/A, care stabileshte numarul de erori pentru fiecare versiune Windows.

- Dar cu ce scop?

- Pentru ca Microsoft nu doreshte sa taie gaina care ii aduce oua de aur. Va dati seama ce ar fi daca Microsoft ar pune pe piata sistemul de operare ideal. Programul ar fi cumparat foarte repede, iar utilizatorii ar pierde mai departe orice interes shi stimulare de upgrade. Iar un system nestabil il impune pe cumparator sa-shi cumpere diferite utilitare, iar mai apoi sa-shi cumpere o versiune noua ca sa scape de erorile din aceasta veche.

- Exista vreo posibilitate de a inchide generarea erorilor?

- Da, desigur, e destul sa intri in fishierul system.ini shi sa schimbi in sectia [boot] bugs=off

- Chiar asha de simplu?

- Nu, desigur aceasta a fost o gluma. Intr-adevar trebuie sa schimbi in registrul Windows keia HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Interface\{00000023-0000-0010-8000-00AA00 6D2EA4}. Initial acolo sta "Error", dar trebuie de schimbat in "ErrorFree".

- Interesant, dar ce alte mituri mai exista?

- Se crede ca Windows ocupa loc mult pe hard disk shi cere proprietati ale computerului (hardware) foarte mari.

- Shi nici asta nu-i asha?

- Bineinteles ca nu. In fishierele de system ale Windows, doar o parte din ele indeplinesc functii folositoare reale. Celelalte sunt nishte adunaturi de biti, care nu au nici o functie, doar cat sa genereze erori ale sistemului. In realitatea distributivul de baza a Windows incape pe cateva dischete. Amintiti-va in anii 90 pe o discheta incapea sistemul de operare, toate utilitarele shi inca ceva jocuri pe deasupra. Toti au cam uitat repede de asta.

- Dar ce sens in aceasta inventie artificiala a volumului pe hard?

- Exista intelegeri secrete intre Microsoft shi cei mai mari producatori de Hard diskuri. Suma concreta nu o pot spune, dar este vorba, bineinetles, de o cifra cu multe zeroruri la coada…

- Dar celelalte trebuinti pentru componentele hardware, mai ales pentru jocuri (processor, placa baza, video card etc. etc.) cred ca este o intelegere cu alti producatori?

- Vad ca ati inceput sa prindeti…

- Dar de ce atunci concurentii Microsoft nu incearca sa scoata programe mai bune shi mai repezi?

- Firmele mici pur shi simplu nu au competenta necesara, fiind nevoite sa foloseasca compilatoare shi biblioteci ale Windows. Iar marele companii fac exact ca shi Windows. De exemplu IBM are deja in stocuri processor de 10 Ghz, avand sinecostul de 100 $. Dar ce rost ar fi sa arunci acum pe piata acest processor cand de pe cumparator poti sa scoti bani (grab money) pentru 2 Ghz, 3 Ghz, 4 Ghz etc. prezentand orice etapa ca ultima mare descoperire industriala...?

- Dumneavoastra dezvaluiti acum secrete ale marilor puteri industriale, nu aveti frica?

- M-am asigurat eu, dar cine shtie…

Aici discutia noastra s-a interrupt…

skycleaner
26-10-08, 19:50
In keya aia scrie doar _DAO... e o mare vrajeala... sau nu?:gathering:

Snow
26-10-08, 20:02
Nu cred ca te-ai uitat bine, la mine chiar scrie Error
Acum daca o fi asa sau nu.......

skycleaner
26-10-08, 20:09
Ai dreptate... am modificat si acu astept sa pice wingouzu:gathering:

laleauaneagra
26-10-08, 20:15
Ai dreptate... am modificat si acu astept sa pice wingouzu:gathering:

intra in safe-mode si repari greseala:):clap:

vladcarama
26-10-08, 23:10
Eu tot am schimbat in registru shi parca e ok, dar totushi ashtept sa-mi apara cate o gresheala, nu prea imi vine a crede in aceasta vrajeala... (important e ca am incercat...)

Skycleaner, Windowsul nu are de ce pica, nu cred ca pentru o asha modificare sa pice, dar mai shtii???

AaA
26-10-08, 23:37
vlad ... ba sa sti ca pica daca stergi un registru care nu trebuie :) .... daca o fi adevarat om vedea . deocamdata raman pe linux .. cel putin pana apare 7 :clap:

just
26-10-08, 23:47
interesant este ca doar pe site-urile rusesti am gasit discutii despre cheia respectiva:!:

vladcarama
27-10-08, 10:24
vlad ... ba sa sti ca pica daca stergi un registru care nu trebuie :) .... daca o fi adevarat om vedea . deocamdata raman pe linux .. cel putin pana apare 7 :clap:

Acolo nu e vorba de shtergerea unei chei din registru, ci de modificarea unui cuvant din Error in ErrorFree.

Ei, dar lasa...

Eu ma intreb cum acest asha zis Stiv B. a tinut minte intreaga cehie shi a dictat-o reporterului???? :cool2:

AaA
27-10-08, 11:03
poate era programator , si atunci e logic sa stie :)

vladcarama
27-10-08, 11:34
Da, dar cu atatea zerouri shi alte cifre shi litere sa umbli in cap, shi sa le shtii exact, trebuie sa ai o foarte buna memorie, mare fanat al informaticii sa fii. Daca sunt toti cei de la Microsoft asha atunci e clar de ce nu poate avea gresheli Windowsul. :)

AaA
27-10-08, 12:29
:)) pai programatorii cum crezi ca sunt man ? aia stiu toate prostiile din cap , aia e egal cu zero :))... sa vezi cand stiu toate prostiile gen C++ sau php .. scriu tot din cap :D

just
27-10-08, 14:01
Totusi, care-i sursa articolului?

skycleaner
27-10-08, 16:49
Pana acu nu a cazut. Ma gandesc ca poate tocma cu cheia aia am dat drumu la erori la liber. O'i vedea

AaA
27-10-08, 18:26
posibil ca acea keye sa nu va mai afiseze erorile dar ele sa existe :) ... nu se stie .

vladcarama
27-10-08, 21:18
Sursa e de pe un forum rusesc, (e in traducerea mea, poate nu e cea mai reushita talmacire).

AaA
29-10-08, 11:06
noutati ceva? nu a mai crapat windowsul ? face figuri ?

cocon50
29-10-08, 11:07
e frectie.
Am pus la un sistem cu XP tarasenia asta si crapa intr-o veselie, ca inainte.

AaA
29-10-08, 11:21
ma gandeam eu ca e vrajala ... nu prea are cum un singur registru sa te scape de toate problemele

vladcarama
29-10-08, 18:03
Da, nu schimba nimic, e tot asha cum a fost, dar macar e linishtitor gandul ca ai facut o schimbare de milioane, shi gresheli parca mai putine apar...:dance::clap:

skycleaner
30-10-08, 18:25
La mine a murit de doua ori la boot si apoi a revenit la veatza...