PDA

View Full Version : SS2 rev 2.3 / E7200



armandino
20-10-08, 08:40
sambata am vandut vechiul calculator ( Sempron 2600+/1.5 Gb DDR/MB Asrock) .... am oprit hardurile si le-am pus pe noul sistem ( Intel e7200 / MB GA-EP31 / 2 GB DDR2 / )

problema este : ca imediat ce pun placa ss2 in slot pci si bootez ... se blocheaza calcu la 2-3 minute dupa incarcare windows ! am instalat zeci de versiuni de windows oficiale sau tunate / optimizate pt dell / toshiba . Nu vrea neam !

daca ajung vreodata pana la altdvb / nu reusesc sa scanez nici un tp / din tot Hotbird daca am prinz 6 tpuri / daca totusi prind un canal tv dupa vreo 4 min se blocheaza calculatoru si nu mai merge decat resetat! ce dreq sa fac ca m-a disperat ~

mentionez ca nu mai uitam la tv neaparat pe calcualtor ... dar ma mai jucam din cand in cand cu placa ~ Si deseori faceam capturi cu videoclipuri pt un prieten care nu are access la net ~

cum dreq rezolv situatia? ! de unde este conflictu? ~
astept raspunsuri de la experti si nu numai ~

cu stima

laleauaneagra
20-10-08, 10:41
cred ca placa nu se impaca cu placa de baza sau cu cea video,pune-o pe alt slot.ai cumva placa de captura sau vreun tv tuner??daca da eliminale momentan

armandino
20-10-08, 10:57
cred ca placa nu se impaca cu placa de baza sau cu cea video,pune-o pe alt slot.ai cumva placa de captura sau vreun tv tuner??daca da eliminale momentan

dap am si placa de captura !
:)

am video ati 3650
pci1 - ss2
pci2 - creative soundblaster live
pci3 - placa de captura

o sa incerc si combinatia fara placa de captura !

Einstein
20-10-08, 11:58
Eu te sfatuiesc sa lasi doar ss2 pe alt PCI in comp si sa vezi rezultatul...

armandino
21-10-08, 00:36
am instalat pana acum XP SP1 / XP SP2 / XP SP3 / Vista / si vreo 4 XP tunate ! toate nu reusesc sa mearga placa ! daca pe XP SP2 am reusit sa scanez tot Thor-ul ... la vizionare imi apar macroblocuri de zici ca nu am semnal !

am incercat urmatoarele configuratii:

placa ss2 singura - nu merge

ss2+placa de captura - merge prost (dar nu are semnal, deloc in altdvb )

ss2+creative - nu merge deloc

creative + placa captura - merge pc OK

de 3 zile testez si iar testez si nu am gasit solutia optima ! momentan am renuntat la placa ! astept sugestii !

configuratia actuala este urmatoarea :
CPU Intel E7200
MB Gigabyte GA-EP31-DS3L
Video Radeon HD 3650 - 512 MB
DDR2 2 GB - Kingmax
HDD 2 x 250 SATA 2
SOUND Creative SoundBlaster Live 5.1
Placa de captura -firewire
SURSA 450W

nu pot sa fac sa mearga SkyStar2 rev. 2.6c. solutii ?

laleauaneagra
21-10-08, 00:46
parerea mea este acel intel:)

Einstein
21-10-08, 11:02
Sursa are 450W reali?
La procesorul asta ai nevoie de "power" si se pare ca nu mai ai suficienta si pentru ss2.

Mai verifica si setarile bios...

gigi_cu
21-10-08, 13:48
1) Daca ai placa rev 2.3 pune driverele 440
2) daca placa video e ati sa ai ultimile drivere ale placii ( de pe net) ca altfel intra in conflict cu directx
3) pune sp3 windows de la microsoft (merge si sp2) si nu instala prostii de service pack

4) e bine sa nu mai ai si placa de capura pe calc ci numai ss2 cum zicea @Einstein

Incearca in ordinea asta si vezi ce se intimpla.
Succese

armandino
21-10-08, 18:32
deci placa singura cu sursa schimbata de 600 w , se blocheaza cand scanez satelitul ... si oricum nu gaseste semnal pe nici un tp ! Deci am schimbat si sursa! deci buba nu e acolo ! continui cercetariile :)

va tin la curent !

armandino
03-11-08, 19:25
Distractia azi a luat sfarsit ! Dupa ce tot weekendu am testat o alta placa ss2 tot rev 2.6c ca nu am gasit alta .... bineinteles ca nu am reusit sa fac nimic ... azi dimineata mi-a sosit placa de baza recomandata de Mayerling ... si ce sa vezi .... merge de rupe placa http://forum.paytv.ro/images/smilies/excl.gif! http://forum.paytv.ro/images/smilies/icon_smile.gif

am dat teste peste teste ... hd ... sd ... toate merg beton ...

si uite asa cosmarul meu a luat sfarsit !

multumesc inca o data tuturor celor care m-au sfatuit ce si cum sa fac ... si in special celor 2 care au stat de capul meu sa schimb placa de baza !

CONCLUZIE : Gigabyte GA - P31 - S3G este compatibila cu skystar 2 !

cu stima

laleauaneagra
03-11-08, 20:38
pai eu cand UUUURLUUUUU in gura marea ca configuratia pc-ului conteaza foarte mult multi rad,conteaza si ptr downloadul pe satelit,in fine ma bucur ca ai reusit