PDA

View Full Version : Ajutor-Multifeed 13e, 16e, 19.2e, 1w-Triax 110



galusca22
18-10-08, 22:16
Am antena Triax 110 cm, 2 lnb Gold Premium Edition, 2 lnb Alps, suport ptr antena Triax multilnb(Elstar), cu Skystar 2 rev 2.8.
Vreau urmatoarea configuratie:13e-16e-19.2e-1w
Din ce am vazut in montarile altora, cum stai in spatele antenei in dreapta pe suport am 13e-16-19.2e iar in stanga 1w.
La acest 1w am vazut ca e pozitionat mai sus fata de celelalte, suportul permite o inclinare jos-sus prin surubul din mijloc, dar unii dadeau ca diferenta 19mm centrul lnb-ului pus pe 1 w fata de centrul celorlalte.
O alta dilema o am suportul respectiv nu permite pozitionarea lnb-ului chiar in focar, ar trebui sa fac o adaptare si sa pun in centru?
Ce satelit ar trebui pus in centru ptr Bucuresti?
Pe ce sateliti ar trebui sa pun Alps-urile?
Va multumesc.

adi sony
19-10-08, 00:18
Am antena Triax 110 cm, 2 lnb Gold Premium Edition, 2 lnb Alps, suport ptr antena Triax multilnb(Elstar), cu Skystar 2 rev 2.8.
Vreau urmatoarea configuratie:13e-16e-19.2e-1w
Din ce am vazut in montarile altora, cum stai in spatele antenei in dreapta pe suport am 13e-16-19.2e iar in stanga 1w.
La acest 1w am vazut ca e pozitionat mai sus fata de celelalte, suportul permite o inclinare jos-sus prin surubul din mijloc, dar unii dadeau ca diferenta 19mm centrul lnb-ului pus pe 1 w fata de centrul celorlalte.
O alta dilema o am suportul respectiv nu permite pozitionarea lnb-ului chiar in focar, ar trebui sa fac o adaptare si sa pun in centru?
Ce satelit ar trebui pus in centru ptr Bucuresti?
Pe ce sateliti ar trebui sa pun Alps-urile?
Va multumesc.

Ptr.13-16-19 gr iti trebuiesc 3 ALPS-uri . Nu stiu ce semnal vei avea pe 1W,si incearca pune pe mijloc 13 gr.
Iar cum stai in spatele antenei si privesti bolta cereasca in stanga osa ai Thor-ul si dreapta primul satelit 19 gr Astra si cum stai in spatele antenei in dreapta pe suport ai 13e-16-19.2e iar in stanga 1w.

dic_star79
19-10-08, 07:27
Aceasta configuratie o am pe antena, in centru am pus Hotbird iarin focar secundar Intelsat respectiv Digi la mine are o calitate de 40-50 in functie de tp pe Echosmart, iar pe Astra imi intra Premiere fara 2 tp 12070 si inca unul in rest este totul ok.

galusca22
23-10-08, 11:23
Aceasta configuratie o am pe antena, in centru am pus Hotbird iarin focar secundar Intelsat respectiv Digi la mine are o calitate de 40-50 in functie de tp pe Echosmart, iar pe Astra imi intra Premiere fara 2 tp 12070 si inca unul in rest este totul ok.

Te rog poate ai timp sa-mi trimiti niste poze, cum sunt puse lnb-urile.mersi mult