PDA

View Full Version : Antena 1,8m Prim Focus



deidei
15-10-08, 19:32
Vreau sa cumpar antena de 1,8 m prim focus de la els***.:)

Va rog sa spuneti ce parere aveti despre antena respectiva .
Astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Specificatii:

http://www.imageshare.web.id/images/onf07dyzdf3ld73xkpvi.jpg

deidei
16-10-08, 09:26
chiar nimeni nu stie?:wellcome:

horatyu
16-10-08, 10:42
o antena mai buna este cea care nu e din petale

dar daca alta nu ai o poti cumpara si pe asta
dar incearca sa mai cauti

nu te arunca asa rapid la prima iesita in cale

deidei
16-10-08, 11:26
deci horatiu zici ca e o antena slaba sau mediocra ,
ce se poate cumpara la acceasi pret si merge mai bine
in conditiile in care firma sa-mi aduca la usa antena!:)

horatyu
16-10-08, 11:38
deci horatiu zici ca e o antena slaba sau mediocra ,
ce se poate cumpara la acceasi pret si merge mai bine
in conditiile in care firma sa-mi aduca la usa antena!:)

transportul e o problema mare

pt ca la transport se poate deforma daca nu se muta cu grija


eu nu am spus ca e neaparat proasta , ci am spus ca una dintr-o bucata are un castig mai mare , dar aici intervine problema cu transportul ca la o asa marime e mai greu

ocupa spatiu mult si nu stiu cati sunt dispusi sa faca un astfel de transport doar pt antene

Eu ti-am recomandat sa te mai interesezi

Daca cei de la Elstar ti-o aduc acasa .... atunci e ok
Eu nu vreau sa iti recomand eu ceva , ca dupa aia sa ma injuri pe mine

poti sa te interesezi pe la firmele de cablu
care se desfinteaza de pe la sate in general , unde poti gasi antene foarte bune

deidei
16-10-08, 11:51
M-am interesat si la firmele de cablu da au in jenieral antene mici am gasit de max140 si forjate rau la preturi aiurea de 100 de euro:horse:

cei de la peru nu se baga in transport exxxact pt ce ai zis tu!:D

Deci e naspa rau!

Daca stie cineva o firma in afara de els*** care asigura transportu' sa ma anunte !!!

me1960
16-10-08, 14:32
salut, daca te reorientezi , incearca si aici : http://shop.catec.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=7&category_id=12&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=3
noroc

deidei
16-10-08, 17:44
savin steli cand am vazut pretul de cca 400 euroi cat costa natena din linku dat de tine mi-au inghetat degetele:comp:Eu am zis in aceeasi categorie de pret cu antena din prima postare adica pana in 7 milioane bani vechi:wellcome:

Eu consider ca va pricepeti la antene iar eu facand o scara a valorilor:

1. foarte slab
2. slab
3. mediocru
4. acceptabil
5. bun
6. foarte bun

spuneti-mi care punct i se potriveste acestie antene!

Chiar nimeni nu are montata asa ceva? :sorry:

deidei
17-10-08, 21:40
nimeni!!!???:sorry:

zmeura
18-10-08, 10:06
Incearca cu un telefon si la DK http://dk-sat.ro/?l=ro&m=2&c=&sc=&p=15&fid=255 ,vezi daca ti-o pot livra ei.Daca iti vine pe bucati atunci vei avea nevoie de calapod,ceea ce nu cred ca vei gasi.
Incearca sa vorbesti cu aceste firme si vezi daca au trimis prin curier rapid si in ce conditii au ajuns.Ar mai fi Peruvision unde gasesti si cu montura polara.De la ceilalti vine fara montura polara,asa ca trebuie sa-ti calculezi si bugetul pentru montura polara,actuator si pozitioner.
Altfel orice antena de diamentru mare si noua e normal sa fie buna,cea din petale are castigul mai mic decat una dintr-o bucata,dar nu semnificativ.Problemele apar mai ales din montarea gresita a petalelor,fara calapod.

-minus
18-10-08, 15:05
Nu te baza pe transportul lor!!!!! cel mai bine mergi personal si o cumperi,o verifici si o transporti,la antenele mici 0,6-1,2 nu e o problema transportul dar la cele mari.....un ex; la o antena de 1,8 risti ca din cauza transportului defectuos antena respectiva sa fie = sau < decat una de 1,4,acum tu hotaresti!

deidei
18-10-08, 16:27
Treaba continua

Am vorbit cu cei dl elstar.Au antena de 1,8 m si imi transporta la usa.ok.Dar nu au montura polara.

Acum citind pe aici zmeura mi-a dat ideea cu firma d&k, despre care nu am auzit pana acum:sorry:

Am luat in calcul antena de 1,4 m de la ei care are un pret bun parerea mea .Inca nu i-am sunat, dar lunia urmeaza sa-i caut la telefon.

Dar unde imi gasesc o montura polara caci la nici una din cele 2 firme de mai sus nu am vazut asa ceva?
calapod? sa-mi explicati si mie cu ce se mananca calapodul asta

Ca idee nu vreau sa arunci bani degeaba, deci nu este nici o graba :cheers:

-minus
18-10-08, 17:43
Calapodul este folosit pentru fixarea antenei din bucati ca sa iasa perfect pe montura,nu cumpara antene din bucati[petale] cumpara una dintr-o bucata,vezi ca au la peruvision si de 1,8 si de 2,2 la preturi excelente cu tot cu montura,mergi personal sa iti iei antena!!! inca o data ma repet pentru toti cei ce vor antene mari;
<CUMPARATI_LE SINGURI
<TRANSPORTATI-LE SINGURI
<VERIFICATILE SINGURI LA RIDICAREA DIN MAGAZIN!!!!!!!!

PARABOLA PA1.90 Al montura polara,tabla de 2.0mm 288,2 $

PARABOLA PA2,20 Al cu montura polara,tabla 2.2mm 451 $

http://www.peruvision.ro/_files/preturi/pdf/lista_preturi_satelit.pdf

deidei
18-10-08, 19:16
Calapodul este folosit pentru fixarea antenei din bucati ca sa iasa perfect pe montura,nu cumpara antene din bucati[petale] cumpara una dintr-o bucata,vezi ca au la peruvision si de 1,8 si de 2,2 la preturi excelente cu tot cu montura,mergi personal sa iti iei antena!!! inca o data ma repet pentru toti cei ce vor antene mari;
<CUMPARATI_LE SINGURI
<TRANSPORTATI-LE SINGURI
<VERIFICATILE SINGURI LA RIDICAREA DIN MAGAZIN!!!!!!!!

PARABOLA PA1.90 Al montura polara,tabla de 2.0mm 288,2 $

PARABOLA PA2,20 Al cu montura polara,tabla 2.2mm 451 $

http://www.peruvision.ro/_files/preturi/pdf/lista_preturi_satelit.pdf


Iti voi urma sfaturile Spaniolul si voi merge personal sa cumpar de la ei cand voi avea posibilitatea sa imi rezolv transportul dus-intors:) Mersi pe sfaturi Spaniolule si Zmeura:cheers:

-minus
18-10-08, 21:36
Iti voi urma sfaturile Spaniolul si voi merge personal sa cumpar de la ei cand voi avea posibilitatea sa imi rezolv transportul dus-intors:) Mersi pe sfaturi Spaniolule si Zmeura:cheers:
Cu placere,sa sti ca antena de 1,8 ori cea de 2,2m de la peru merg lejer pe capota unei dacii logan break,antena fiind din Al e ff usoara,montura este mai grea dar intra fara probleme in portbagaj,mult succes la cumparaturi si transport!