PDA

View Full Version : La SIBIU in curand 12 canale in sistem DVB-T!!!



ovex
15-10-08, 11:42
Preluare din SIBIANUL, editia on line:


Incă 6 canale digitale transmise din Păltiniş
de Dragos Popescu | 10 octombrie 2008
1 0 0 0
Incă 6 canale in sistem DVB-T
Incă 6 canale in sistem DVB-T

Sibiul va avea din această lună incă şase canale de televiziune digitală transmise prin emiţătorul de la Păltiniş. Numărul total va ajunge astfel la 12 programe, emiţătorul acoperind aproape tot Ardealul.

Societatea Naţională de Radiocomunicaţii va dubla numărul de programe transmise in sistem digital la Sibiu, prin emiţătorul de televiziune digitală terestră in sistem DVB-T, care a fost inaugurat in toamna anului 2006. Astfel la actualele programe retransmise in sistem digital, respectiv TVR 1, TVR 2, Antena 1, Antena 3, National Tv şi Realitatea TV, se vor adăuga incă şase canale de televiziune din Romania. Preşedintele Radiocom, sibianul Mircea Cazan a declarat pentru sibianulonline.ro că noile canale vor fi introduse treptat pană la finele lunii octombrie. „In principiu vrem să introducem şi canalele Acasă TV, Antena 2, Prima Tv, Etno TV, Favorit TV şi N 24. Vor fi sigur şase programe noi, dar mai pot apărea modificări in privinţa unora” a spus Cazan. Modificările ar putea surveni in funcţie de disponibilitatea Televiziunii Romane de a dori să fie retransmise in sistem digital terestru şi noile canale ce vor fi lansate in această toamnă, respectiv TVR 3 şi TVR Info. In prezent emiţătorul digital terestru in sistem DVB-T, de la Păltiniş, emite pe canalul 54. Un receptor DVB-T costă in jur de 150 de lei şi se poate cumpăra şi din Sibiu de la magazine de specialitate.

HD-ul mai aşteaptă

Radiocom va introduce in următorii doi ani şi primele canale de televiziune de inaltă definiţie, retransmise din Păltiniş. Primele canale care vor emite in sistem de televizune de inaltă definiţie vor fi Pro TV şi TVR HD. „Noi vrem să retransmitem canale in sistem HD, dar deocamdată nu prea avem ce in afară de Pro Tv. Totuşi in următorii ani vom introduce sigur şi astfel de canale de televiziune, in funcţie de disponibilitatea televiziunilor autohtone de a emite semnal de inaltă definiţie” a mai explicat Mircea Cazan.


dragos.popescu@sibianulonline.ro


Sursa click aici (http://www.sibianulonline.ro/sibiu/inca-6-canale-digitale-transmise-din-paltinis-3287292)

Pentru sibieni si nu numai click aici (http://www.sigmasat.ro/forums/viewtopic.php?f=28&t=71)


ovex

zmeura
15-10-08, 12:05
Eu nu stiu despre ce vorbeste nenea Cazan,dar in ultimul timp se transmit doar 4 programe TVR 1, TVR 2, Antena 1 si Antena 3.National Tv are doar sunet iar Realitatea TV nu apare deloc la o scanare a frecventei.In plus la meciul cu Franta se vedea destul de rau pe Antena1,daca mai inghesuie multe programe nu se mai vede nimic inafara de patratele.Nu cred ca vor sa treaca la mpeg4 ca i-ar termina si pe cei cativa care au receptoare si TV-uri cu tuner digital mpeg2.
HD poate va fi de la ProTV.Unde au emitator analogic de putere vor trece la digital.Cand?Nu stiu probabil nici ei,depinde de bani.Eu in locul lor as transmite mpeg4 in SD cu pachet: ProTv,ProCinema,Acasa,MTV,Sport.Ro plus un canal nou de stiri si poate si alte programe chiar ale concurentei.Oricum trustul lor se va mai "umfla" cu cateva programe.Astfel cu ce ar transmite SNR s-ar aduna ceva programe care sa se poata prinde cu noile modele de TV cu tuner digital.

Snow
15-10-08, 12:09
serviciul asta ar trebui extins in toata tara
spune acolo in articol ca va avea acoperire pe tot ardealul
daca e asa tot e bine, asteptam informatii in continuare
daca se dezvolta am putea face o sectiune aparte pentru dvb-t

horatyu
15-10-08, 12:18
nu stiu daca emitatorul de la Paltinis e asa de puternic
poate Zmeura ne poate spune mai multe lucrand in domeniu


PS: Zmeura chiar se prinde de la Harghita programele de la Paltinis ?

ovex
15-10-08, 12:45
Intradevar ... la Sibiu acum merg numai 4 canale pe DVB-T, cele specificate de @zmeura ... Eu de abia astept sa se puna la punct treaba cu cele 12 canale FTA la SIBIU, ca sa le-o trag in borna la astia cu DTH-urile, care devin din ce in ce mai nesimtiti pe zi ce trece, platesc cand vor ei, ce vor ei, trec prin filtre instalarile si service-urile, incep sa faca pe militienii cu noi, prin controale si amenzi. Nu sunt toti asa, stiu 2 si din deontologie, nu dau cu nume ... Sunt o gramada de clienti, care pentru 12 canale moca, si-ar arunca dupa cotetz orice antena de DTH.


ovex

zmeura
16-10-08, 08:22
.....


PS: Zmeura chiar se prinde de la Harghita programele de la Paltinis ?

Uite cu ce merge http://domo.ro/Audio-Video/Televizoare/LCD_TV/Expert_Digital/LCD_TV__Portabil_Expert_Digital_KTFT-7038 :):):).Cu antena aia telescopica merge de rupe daca esti afara sau chiar si inauntru la geam.Mai avea un coleg un receptor cumparat de la satenicu,dar nu l-am mai incercat de mult,antena exterioara a ramas fara amplificator,dar se pare ca nu e nevoie de el.Asta la 150-180km in linie dreapta,nu stiu exact cat e.:)

deidei
16-10-08, 09:06
FAIN e Sibiul de la salam la DVB-t cu mentiunea ca ultima nu tine de foame!:sorry:

ovex
16-10-08, 10:14
@deidei


FAIN e Sibiul de la salam la DVB-t cu mentiunea ca ultima nu tine de foame!


Aha ... poate ai vrea sa spui ca sunt alte localitati din Romania mult mai importante decat Sibiu, cu un trecut glorios in telecomunicatii??? Pai afla stimabile 2 lucruri ...

1. Borna cu km 0 ar trebui sa fie mutata din Bucuresti in Sibiu, ca vrei nu vrei, oriunde te duci tot pe la mine prin oras treci.

2. In 1987 cand in zona Deva - Alba - Sibiu incepeau sa se monteze antene de satelit in draci, sa nu mai zic ca se produceau manual in garaje pe matrite deschise, altii stateau cu furculitza in DIAMANT, ca sa prinda fotbal cu pureci pe ecran, de la bulgarii.

Avem si alte traditii, in afara de salam, de aia si meritam ce este mai nou ... stai linistit.


ovex

zmeura
16-10-08, 15:41
Acum poate omul nu a vrut sa spuna ceva negativ,din contra.
In alta ordine de idei:aveti digital doar pentru ca ministrul telecomunicatiilor era "bastinos",altfel il puneau pe Feleac.Nici asta nu e spusa din rautate sau ceva,doar ca asta e adevarul.Altfel am impresia ca totusi bate mai bine pe Ardeal decat daca era in Cluj,doar ca de acolo s-ar fi prins si mai la nord.Se "vede" ca Paltinisul are altitudine fata de dealul Feleacului si se poate prinde chiar daca nu esti si pe dealuri.Stiu ca am vazut teste in jud Mures,pe acasa.

dic_star79
16-10-08, 16:29
Uite cu ce merge http://domo.ro/Audio-Video/Televizoare/LCD_TV/Expert_Digital/LCD_TV__Portabil_Expert_Digital_KTFT-7038 :):):).Cu antena aia telescopica merge de rupe daca esti afara sau chiar si inauntru la geam.Mai avea un coleg un receptor cumparat de la satenicu,dar nu l-am mai incercat de mult,antena exterioara a ramas fara amplificator,dar se pare ca nu e nevoie de el.Asta la 150-180km in linie dreapta,nu stiu exact cat e.:)

Cine vrea un receptor DVB T sa ma anunte, este un COMAG SL 25T, aproape nou, nefolosit .Astept PM. Aveti aici o imagine cu el: http://www.amazon.de/gp/product/images/B0017THFY2/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=562066&s=ce-de

ovex
16-10-08, 17:14
@zmeura


In alta ordine de idei:aveti digital doar pentru ca ministrul telecomunicatiilor era "bastinos",altfel il puneau pe Feleac.

Este vorba despre dl. Mircea Cazan, directorul de la RADIOCOM, cel care prin 1996 aducea primul internetul prin SIBIU, la care i-am montat mai multe antene de downlink. Acum sti cum se intampla frecvent prin "provincie", asa cum le place la mitici sa ne zica? ... rar se intampla ca o comunitate sa vada ceva de la alesul lor, plecat din provincie la Bucuresti. In cazul asta, de la unul plecat de aici, s-a vazut ceva. Bagi tu mana-n foc, ca se monta un emitator DVB-T in Feleac, daca ajungea la boss la RADIOCOM un clujean? ...Man, ... omu sfinteste locul, nu functia ...


ovex

deidei
16-10-08, 17:57
Intr-adevar mare caracter Cazan asta mai rar pe la in tara.

Prin 96 nu aveam satelit ,ma jucam doar cu un tunner radio fm digital iar ca amplificator foloseam un Tesla B115 :cheers: SI IJI JUR CA NICI NU STIAM CE GUST ARE SALAMUL DE SIBIU

ovex
16-10-08, 20:57
@deidei

Ca fapt divers, acum ca am trecut un pic in offtopic, "Salamul de Sibiu" nu s-a fabricat niciodata in Sibiu, cel putin de cand ma stiu eu ...


ovex

laleauaneagra
16-10-08, 21:06
va rog sa reveniti on topic

abonamentul
10-02-11, 09:34
http://www.turnulsfatului.ro/6455/kanal-d-transmite-in-premiera-in-hd-la-bucuresti-si-sibiu.html

fain ca e HD, banuiesc ca va lua locul uneia dintre mirele actuale ale tv sibiu sau realitatea.

mark21
10-02-11, 09:54
e vorba doar de dvb-t , nu si hd..
din nou dezinformare ca si in cazul antena 1, cand a obtinut licenta de dvb-t..

mouse
24-03-11, 16:46
Preluare din SIBIANUL, editia on line:




Sursa click aici (http://www.sibianulonline.ro/sibiu/inca-6-canale-digitale-transmise-din-paltinis-3287292)

Pentru sibieni si nu numai click aici (http://www.sigmasat.ro/forums/viewtopic.php?f=28&t=71)


ovex


La Fagaras printre dealuri este pauza la receptie.Probabil acopera tot Ardealul de la cota 1500m in sus.:)

horatyu
24-03-11, 20:42
ai antena pe casa? pentru canalul 47 UIF sau 54 UIF?

este destul de buna emisia cred ca merita incercat cu antena pentru un canal anume si cred ca o sa ai sanse de succes daca nu e un bloc in fata antenei , Paltinisul este destul de sus

mouse
25-03-11, 18:21
In sat am una dintre cele mai inalte locatii,doar un deal de linga sat este mai inalt. Are vreo 300m inaltime deasupra nivelului Oltului.Si tot nu iau nimica.
Am incercat cu un tv adus de un tip din Italia care a pus si el botul la promisiunule politicienilor si a adus in tara ditamai scula.Antena este de banda larga si are 4m lungime si vreo 30-40 de elementi,nu mai stiu exact,am facut-o acum ceva ani in urma.Ampificator,tot tacimul.Ridicata la 12m deasupra solului si la vreo 100 m deasupra satului.Iau in schimb Pro tv Sibiu destul de acceptabil ca imagine,dar cu zgomot.Pro tv Brasov intra doar ca o umbra acolo,doar se aude sonorul zgomotos si cam atit.Ar mai fi RTT cu semnal sub orice critica,fara posibilitatti de receptie macar a/n si TVR 1 si 2 au calitatea semnalului de studio cu o simpla antena de camera.
Politicienii astia incurca propagarea UL cu UIF.Cred ca acopera cu stropitoarea aia de la Sibiu tor relieful deluros al Ardealului.La 30 Km de Sibiu dupa primul deal incepe zona de umbra,fiecare la noroc cu receptia.Uni da altii ba. :)

rzbvro
25-03-11, 20:55
La Fagaras printre dealuri este pauza la receptie.Probabil acopera tot Ardealul de la cota 1500m in sus.:)

Uite aici http://www.fuley.ro/tvdx/dvbt/rez-sibiu.html o receptie din Odorheiu Secuiesc (110Km distanta & 790m Altitudine)

mouse
25-03-11, 21:15
La vara o sa urcam pe dealul mai inalt de linga sat sa vedem ce intra acolo.O sa cautam un generator de imprumut.O sa car si antena aia mare de 4m ca si asa am dat-o jos pentru ca era prea inalta si batrinul a zis sa nu o dea jos vintul.
Acum folosesc una identica dar cu 20 de elementi,este suficient pentru Pro tv Sibiu.
Partea proasta este ca drumul pina in virful dealului nu este asfaltat,nici macar pietruit,asa ca daca ploua am ramas blocati acolo.Nu mai poti cobori jos cu masina ca intrii in ripa,aluneca lutul ud mai ceva ca gheata.
Am sa fac niste poze sa vedeti cum se vede muntii Fagaras si cit este de inalt dealul fata de lunca Oltului.

Clock
25-03-11, 21:30
Nu ai vedere catre Paltinis,nu catre Sibiu.Te chinui degeaba din pozitia aceea,poate de pe deal cum zici.

mar1us
27-03-11, 01:08
Am incercat cu un tv adus de un tip din Italia . :)
nu stiu in italia DTT-ul e mpeg4 sau 2 ? ca e un pic de diferenta daca e numai mpeg 2 nu stie si 4 dar daca e mpeg4 se poate sa stie si 2 intelegi ?
Fara suparare intrebai si eu...

dic_star79
27-03-11, 10:09
Pai la noi este si MPEG2 si MPEG4(cele hd).