PDA

View Full Version : Setari transponderi



al_pacino
06-10-08, 18:56
Am un sistem motorizat cu montura H-H Opticum DM2800 si receiver Dreambox500 (clona). Mentionez ca stau in Piatra Neamt. Am in lista instalati in jur de 22 de sateliti de la 53 E pana la 61 W. Acum am inteles ca trebuie cautat cate un transponder pentru fiecare satelit cu semnal stabil si cat mai bun, pentru a-i face reglajul de finete si a-l memora. Dar nu stiu care sunt acestia pentru zona in care stau. Poate sa-mi zica careva un loc unde pot gasi o lista cu cate 1-2 transponderi/satelit (nu mai mult) cu semnalul cel mai bun?

scufundac
06-10-08, 20:23
Am un sistem motorizat cu montura H-H Opticum DM2800 si receiver Dreambox500 (clona). Mentionez ca stau in Piatra Neamt. Am in lista instalati in jur de 22 de sateliti de la 53 E pana la 61 W. Acum am inteles ca trebuie cautat cate un transponder pentru fiecare satelit cu semnal stabil si cat mai bun, pentru a-i face reglajul de finete si a-l memora. Dar nu stiu care sunt acestia pentru zona in care stau. Poate sa-mi zica careva un loc unde pot gasi o lista cu cate 1-2 transponderi/satelit (nu mai mult) cu semnalul cel mai bun?

http://www.flysat.com/satlist.php aici ai toata lista cu sateliti si cu fiecare transpondor , trebuie sa intri la fiecare satelit si sa te uiti care sunt frecventele valabile ca sar putea la tine in receptor sa nu mai ai fie valabile unele frecvente pe anumiti sateliti.eu iti doresc succes .

al_pacino
07-10-08, 12:22
Daca am un motor Opticum DM2800, nu am pe el si protocolul USALS? Si introducand numai latitudinea si longitudinea la care ma aflu, nu voi putea evita sa mai fac setarile alea de finete (sa misc antena stanga-dreapta) pentru fiecare satelit in parte? Nu de alta, dar as vrea sa evit pasul asta, ca mie imi ia 1 zi intreaga...:comp: