PDA

View Full Version : Problema antena sau LNB?



zappa
25-09-08, 11:36
Salut,
Acum 2 saptamani mi s-a defectat o iesire de la lnb-ul twin montat pe antena cu hh. In acel moment butonam si am ramas brusc fara semnal. Am schimbat cablurile de la lnb si aveam semnal. Cum era in garantie l-am dus si mi l-au schimbat fara probleme. Problemele au aparut dupa ce l-am montat la loc; semnal slab sau inexistent pe anumite frecvente. De ex.: pe 1 w am semnal pe frecventa 12607V, dar nu am deloc pe aceiasi frecventa polarizata orizontal. Pe digi nu am semnal decat pe frecventele cu polarizare verticala. La fel se intampla pe ambele receptoare. M-am gandit ca lnb-ul nu lucreaza cu polarizarea orizontala. Am mutat antena la 19 est. Aici e semnal slab, premierele (care inainte cu vechiul lnb) intrau acum nu misca nimic. Dar pe frecventele puternice am semnal atat pe V cat si pe H (D+ si nemtii de pe astra L). Am mutat pe 26 est pe arabsat si am scanat cu echolite toate programele FTA. Nu a gasit decat frecventele cu polarizare V.
E normal ca pe aceiasi frecventa pe o polarizare (V) sa am semnal, iar cealalta polarizare (H) sa nu am deloc? Sunt diferente de semnal intre polarizarea H si V?
Ce sa fie de vina? LNB-ul sau antena dereglata? Momentan nu am alt lnb pentru a proba.
Multumesc si sper ca m-am facut inteles.

Snow
25-09-08, 12:37
Din cate am inteles iti merg doar polarizarile pe verticala. E posibil sa-ti fi ars cealalta polarizare. Vezi sa n-ai cablul in scurt pe undeva. Verifica cati volti scoate receptorul tau pe verticala si orizontala.

zappa
25-09-08, 13:34
Nu ai fost atent la ce am scris. Pe astra (19 E) am semnal si pe unele cu polarizare orizontala. Ambele receptoare au aceiasi problema. Si am verificat cu un voltmetru pe fiecare polarizare (V si H). Daca nu as fi avut deloc semnal pe o polarizare ar fi fost treaba f. simpla, dar asa totusi inclin sa cred ca antena s-a miscat. Si intreb din nou: semnalul pe V e mai puternic decat cel pe H? Poate cineva sa verifice semnalul pe 1w 12607 si H si V daca e acelasi semnal pe ambele polaritati? Eu am semnal pe aceasta frecventa digi numai pe polarizarea V. Pe H nu am semnal deloc.
Multumesc.

zmeura
25-09-08, 14:44
Esti sigur ca semnal pe H pe Astra?Adica ai imagine de pe programe care sigur sunt pe H?Ai scanat cumva acest satelit cu LNB-ul nou?Nu e posibil sa vezi de fapt semnalul de pe verticala deoarece ai aceleasi frecvente,simbol rate si pe verticala?

zappa
25-09-08, 14:59
Daca receptionez programele de pe astra 1 L (12545 H) atunci sigur functioneaza si aceasta polaritate....nu? Si am folosit si un receptor analog si merge MTV Germany (11612 H) si CNN (11627 V) pe analog.

-minus
25-09-08, 17:18
Daca receptionez programele de pe astra 1 L (12545 H) atunci sigur functioneaza si aceasta polaritate....nu? Si am folosit si un receptor analog si merge MTV Germany (11612 H) si CNN (11627 V) pe analog.
Ai incercat cu un alt receiver digital;? sa nu ai probleme cu tunerul.

p_ionel
25-09-08, 20:58
Beleaua care o descrii este identica cu beleaua care am avuto si eu...chiar si recu.echo..
Rezolvarea la mine a constat in refacerea mufarilor de le h-h.

zappa
25-09-08, 21:57
Am incercat cu echolite, dream si un analog-skymaster. Analogul s-a prezentat cel mai bine; am vazut cam tot pe astra. Maine daca nu ploua si fac rost de un lnb de proba o sa incerc sa schimb lnb-ul si sa schimb mufele F (toate).

zappa
29-09-08, 20:33
Lnb-ul e de vina. L-am inlocuit cu altul mai vechi si e ok. A fost si antena un pic dereglata, dar cu ajutorul unui coleg de pe forum si a unui satlook am readus hh-ul la normal.
LNB-ul tocmai ce fusese luat de nou de la garantie si din cauza asta nu imi venea sa cred ca l-am luat defect.