PDA

View Full Version : Parabola 1.40 AL



mondo
11-09-08, 20:25
As vrea sa stiu daca pot sa transform o antena parabolica de 1.40 AL in antena offset.Presupun ca trebuie sa-i fac un brat de sustinere a lnb-ului.Cam ce lungime trebuie sa aiba?

Snow
11-09-08, 20:32
Nu stiu daca se poate, are altfel unghiul.

mondo
11-09-08, 20:49
Da,stiu,are alt unghi.Dar ma gandesc ca daca as sti lungimea suportului lnb-ului si distanta de la focar (centrul parabolei) pana la lnb pe urma vad eu cum o regulez sa mearga.Decat la fier vechi,mai bine un experiment.

yky
11-09-08, 21:12
Teoretic se poate dar sunt niste diferente...care reduc mult din performante.
Cea mai simpla varianta ar fi sa decupezi jumatate din antena chiar pe diametru...si sa pui lnb-ul tot in focarul antenei mari.
Teoretic offsetul e doar o jumatate de parabola, restul fiind eliminat la constructie. Dar antenele care se folosesc acuma sunt optimizate si suprafata reflectoare e decupata dintro parabola asa incat sa aibe randamentul cel mai mare.
http://img98.imageshack.us/img98/7305/antene1fh0.png
(http://g.imageshack.us/img90/antenean5.png/1/)

mondo
11-09-08, 21:26
Si asta ce inseamna?..ca trebuie sa-mi iau gandul?..nu cred.Eu tot o sa incerc.Oricum,tot la REMAT o duc.Asa ca merita experimentata inainte de asta!
Daca are cineva o antena offset 1.40 m si poate sa-mi dea dimensiunea bratului de sustinere al lnb-ului si distanta dintre focar (centrul antenei) si lnb ai multumesc anticipat.

-minus
11-09-08, 21:37
Ceea ce vrei tu sa faci va rezulta...o parabolica cu un brat de offset,cu alte cuvinte o varza; un offset are mai multe focare secundare,o parabolica nu are decat unul singur,va iesi ceva dar....ca date de receptie va fi echivalentul unui offset de 0,8.

Snow
11-09-08, 21:45
Scoate o petala din ea si gata:)

mondo
11-09-08, 22:40
@Snow.Ce sa scot?Poate o pedala!!!...e dintr-o bucata antena!Va pufneste si rasul!Gata,am aflat ceea ce vroiam sa stiu.E clar ca nu merge.Maine o cantaresc sa vedem cam ce valoare are! :lol:

Snow
11-09-08, 22:49
Sau poti s-o pui pe un par si sa-ti faci umbreluta de soare:cool: