PDA

View Full Version : Dolby Digital 5.1



razvan27
08-09-08, 19:02
Vad in infobar-ul de la undele programe la soundtrak ca este dolby digital. Nu trebuie sa fie 5.1 sound-ul? Mie AV Receiver-ul imi arate sunet 2.0. Eu folosesc un cablu hdmi care intra in AV Receiver si apoi intra in tv tot prin hdmi. Ar trebui sa folosesc si un cablu spdif?

Snow
08-09-08, 19:13
Eu am un sistem mai vechi audio, nu te prea pot ajuta. Insa am un prieten cu ipbox si stiu ca folosete spdif

razvan27
08-09-08, 19:41
Deci sa inteleg ca ipbox-ul nu poate inca scoate prin hdmi si sunet 5.1. O sa incerc prin spdif dar astept un firmware care sa repare neajunsul asta.

livs
08-09-08, 19:58
Chiar daca IPBOX iti arata DD, poate sa fie 2.0.
Cel mai bine il conectezi optic la receiver.
Testul cel mai bun il faci pe premiere (HD sau nu).

mario08
08-09-08, 20:21
Sau poti incerca sigur urmarind un film pe HBO , fiindca ei specifica de obicei la inceputul filmului ce tip de "DD" are filmul respectiv daca are asa ceva (vezi programul/revista lor) sau vezi pe site-ul lor.
Cand scrie doar "DD" e clar ca este 2.0 si la 5.1 scrie clar "DD 5.1" pe langa cel clasic.
De obicei cand este "DD" clasic (2.0) "imprastierea semnalului pe celelalte canale o face sistemul audio 5.1 (intrarile de 5.1 sant folosite cand ai un dvd cu coloana sonora 5.1 si iesi pe iesiriile separate ale dvd-ului) .

motoru
09-09-08, 10:07
Salut,
am un ipbox900HD.
Pe partea de sound receptorul isi face treaba perfect.
Cele mai bune rezultate se obtin pe iesirea optica(digitala) a receptorului.
Recomand folosirea intrarii optice nu hdmi la amplificator intrucat acesta va recunoaste automat tipul semnalului(5.1 sau stereo) si va procesa automat sunetul in functie de setarile care le faceti.
Calitatea sunetului depinde numai de calitatea amplificatorului care il detineti, de obicei unul performant este undeva la pretul receptorului.
Pentru canalele ce emit 5.1 va intra direct Dolby Digital (cel mai performant sistem unde sunetul merge 100% individual pe ficare canal) iar pentru stereo rezultatele cele mai bune se obtin cu Dolby ProLogic II.
Nu are rost sa incercati nimic pe un sistem audio care are doar intrari analog.
Incercati sa faceti rost de un aplificator 5.1 care are intrare optica si stie Dolby Digital, Dolby ProLogic II si eventual DTS.

razvan27
09-09-08, 22:12
Am reusit sa am sunet 5.1 prin spdif. Eu mai am un receiver vantage hd care la inceput nu putea scoate prin hdmi sunet dd 5.1 dar pe parcurs cei de la vantage au scos un nou firmware si apoi a mers. Acum il astept pe cel de la ipbox care sa rezolve problema asta.