PDA

View Full Version : Vrei sa reziliezi un contract cu furnizorul tau?



-minus
14-04-07, 21:46
ANPC vine in ajutorul tau!!!

COMUNICAT



Secretarul de stat Marian ZLOTEA, presedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, s-a intalnit ieri 23 ianuarie 2007 cu reprezentanti ai marilor operatori de servicii de cablu tv, internet, televiziune digitala si telefonie mobila si fixa.


Temeiul discutiei a fost imbunatatirea contractelor incheiate cu beneficiarii serviciilor, din punct de vedere al protectiei consumatorilor, contracte pe care operatorii economici le incheie cu consumatorii pesoane fizice, in sensul respectarii legislatiei in vigoare.



ANPC a convenit cu operatorii de servicii de cablu tv, telefonie fixa, internet si televiziune digitala urmatoarele:


- eliminarea obligativitatii platii in avans a abonamentului;



- obligativitatea operatorului economic de a instiinta consumatorul inaintea opririi furnizarii serviciilor respective;



- eliminarea clauzei contractuale privind obligarea consumatorului la plata unei taxe in cazul denuntarii unilaterale din partea consumatorului a contractului;



- introducerea in contract a clauzei prin care operatorul se obliga sa notifice consumatorul cu 30 de zile inainte de expirarea contractului;



- obligativitatea deducerii din factura a contravalorii perioadei in care consumatorii nu au beneficiat de serviciile respective, din motive independente de ei.



De asemenea, ANPC a convenit cu operatorii de servicii de telefonie mobila urmatoarele:


- eliminarea obligativitatii platii in avans a abonamentului;



- eliminarea obligativitatii depunerii unor garantii fara a beneficia de anumite compensatii din partea operatorului economic;



- obligativitatea operatorului economic de a instiinta consumatorul inaintea opririi furnizarii serviciilor respective



- eliminarea clauzei contractuale privind obligarea consumatorului la plata unei taxe in cazul denuntarii unilaterale din partea consumatorului a contractului;


- introducerea in contract a clauzei prin care operatorul se obliga sa notifice consumatorul cu 30 de zile inainte de expirarea contractului;


- obligativitatea deducerii din factura a contravalorii perioadei in care consumatorii nu au beneficiat de serviciile respective, din motive independente de ei.



Presedintele Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor a cerut imperativ operatorilor economici sa acorde o atentie mai mare asupra informarii complete, corecte si precise a consumatorilor cu privire la clauzele contractuale precum si modificarea in termen de 30 de zile a clauzelor contractuale discutate.



Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor apreciaza ca discutiile avute cu reprezentantii marilor operatori de servicii de cablu tv, internet, televiziune digitala si telefonie mobila si fixa au fost constructive, operatorii economici intelegand statutul de consumator european.



Consumatorii nemultumiti de calitatea produselor si serviciilor oferite de catre operatorii economici se pot adresa direct Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor si oficiilor judetene pentru protectia consumatorilor la TELCONS:


0800 080 999 - numar gratuit
http://www.anpc.ro/anpcro/index.php?option=com_content&task=view&id=1384&Itemid=64

-minus
14-04-07, 21:52
Cu alte cuvinte poti rezilia contractul cu orce DTH in orce moment vrei ,daca ai beneficiat cu ocazia semnarii contractului de vreo oferta speciala (cum este cazul primei luni gratuite la Digi sau primele 6 luni gratuite din contractul de 2 ani la Dolce sau primele 3 luni la focussat) trebuie sa platesti in acel moment respectivele oferte. odata platiti banii, operatorul accepta rezilierea si iti dezasambleaza aparatura ,cam asta ar fi in mare,probleme pot aparea dar daca sti cum sa le vorbesti si le spui de ANPC ai contractul reziliat,succes

XVanish
14-04-07, 21:54
Era cazul sa intram si noi in pas cu lumea... ms de info!

-minus
14-04-07, 21:57
Era cazul sa intram si noi in pas cu lumea... ms de info!

Cu placere,

gessle
14-04-07, 23:34
Asa mai merge!Acum o sa vedem multi utilizatori de dth autohton fara a mai lua oferta dth-ului respectiv,numai sa rezilieze cand vrea el(consumatorul)!:rolleyes:

simplul
15-04-07, 00:00
Atunci am si eu o intrebare. Daca vreau sa renunt la Boom care mi-au activat seriviciul la peste o luna de la instalare si din partea carora nu am benficiat de nici o oferta speciala, pot renunta in orice moment la serviciul lor????

-minus
15-04-07, 01:44
Atunci am si eu o intrebare. Daca vreau sa renunt la Boom care mi-au activat seriviciul la peste o luna de la instalare si din partea carora nu am benficiat de nici o oferta speciala, pot renunta in orice moment la serviciul lor????

Nu cred ca nu ai avut o oferta de la ei,e imposibil sa nu fi avut ceva gratuit,dar sigur ca poti renunta la ei,ai un nr de telefon in primul topic foloseste-l si vei fi surprins de cite poti afla despre rezilierea contractului

celenhein
15-04-07, 11:44
Poate le mai taie nasu` la operatorii de cablu care cer banii in avans pentru serviciile de CATV.

Eram indignat de chestia asta. Daca pana pe data de 15 ale lunii in curs nu achitam factura pe luna respectiva venea si imi suspenda cablu.

Eu trebuia sa fi platit pana la 1 ale lunii respectie ca sa pot avea serviciul activ.

Ce marlani...., asa le trebuie.

badeaghio
23-05-07, 20:35
numar apelare scurt: 9660 sau 021/9660

sper ca imi aduc aminte bine. am avut de-a face cu ANPC'ul, si le sunt recunoscator.

nu pot sa sun acum la dolce si la ANPC, imi zice si mie cineva cum facu cu dolce? am contract pe 2 ani, decodor al doilea cumparat, pachet dream pe primul, al doilea toate active fara Maxpack.

ce ma costa sa reziliez? sa platesc primele 6 luni din contract si mai ce? nici nu am terminat cele 6 luni, dar vreau sa stiu ce pot sa fac de acum incolo.

-minus
23-05-07, 20:46
numar apelare scurt: 9660 sau 021/9660

sper ca imi aduc aminte bine. am avut de-a face cu ANPC'ul, si le sunt recunoscator.

nu pot sa sun acum la dolce si la ANPC, imi zice si mie cineva cum facu cu dolce? am contract pe 2 ani, decodor al doilea cumparat, pachet dream pe primul, al doilea toate active fara Maxpack.

ce ma costa sa reziliez? sa platesc primele 6 luni din contract si mai ce? nici nu am terminat cele 6 luni, dar vreau sa stiu ce pot sa fac de acum incolo.

Platesti cele 6 luni de vizionare si reziliezi contractul,cei de la Dolce sunt finuti stiu sa accepte un refuz,le spui clar ca oferta lor nu corespunde cu ceea ce asteptai de la ei,in legatura cu coshipul cumparat ramai cu el dar.... gasesti softuri pentru el pe crosat,si il poti readuce la o noua viata succes!!

dondos
19-06-07, 13:33
Si eu am o intrebare. Un prieten de-al meu s-a hotarat sa-si faca abonament la Dolce, deoarece nu stia ca la Digi se dau receivere twin in custodie. Cum nu are telefon fix a platit 85 euro urmand sa mai platesaca ceilalti 110 (75+35), cand vin sa-i instaleze antena si sa semneze contractul.
Acuma a venit la mine sa ma-ntrebe daca nu poate sa renunte si sa-si recupereze banii (in 16 iunie i-a dat).
Eu nu am stiut ce sa-i spun. Oare are vreo sansa?

-minus
19-06-07, 19:05
Si eu am o intrebare. Un prieten de-al meu s-a hotarat sa-si faca abonament la Dolce, deoarece nu stia ca la Digi se dau receivere twin in custodie. Cum nu are telefon fix a platit 85 euro urmand sa mai platesaca ceilalti 110 (75+35), cand vin sa-i instaleze antena si sa semneze contractul.
Acuma a venit la mine sa ma-ntrebe daca nu poate sa renunte si sa-si recupereze banii (in 16 iunie i-a dat).
Eu nu am stiut ce sa-i spun. Oare are vreo sansa?

Din pacate in faza asta nu are nici o sansa,dar indiferent ce va alege ca operator sa nu aleaga gigi sub nici o forma,au cel mai prost receptor,cel mai prost semnal etc,sa aleaga orce altceva in afara de gigi

claudiu
19-06-07, 19:20
@dondos
normal daca nu mai doreste ,ar trebui sa isi primeasca banii inapoi,atit timp cit nu i s-a instalat nimic. Alegerea lui cu receptorul twin de la digi nu cred ca e foarte inteleapta . I-am aratat si lui spaniolul un receptor twin de la digi si poate ar fi interesanta si parerea lui ,ca pentru mine e un hibrid nereusit ,aruncat pe piata la mare repezeala ca sa fie cit de cit in rind cu ceilalti operatori care ofera 2 si 3 receptoare pe acelasi abonament.
@spaniolule
trebuie mentionat si instalarea gratuita e tot o oferta si daca se doreste incheierea contractului inainte de expirarea lui cred ca trebuie platita.

-minus
19-06-07, 21:48
@dondos
normal daca nu mai doreste ,ar trebui sa isi primeasca banii inapoi,atit timp cit nu i s-a instalat nimic. Alegerea lui cu receptorul twin de la digi nu cred ca e foarte inteleapta . I-am aratat si lui spaniolul un receptor twin de la digi si poate ar fi interesanta si parerea lui ,ca pentru mine e un hibrid nereusit ,aruncat pe piata la mare repezeala ca sa fie cit de cit in rind cu ceilalti operatori care ofera 2 si 3 receptoare pe acelasi abonament.
@spaniolule
trebuie mentionat si instalarea gratuita e tot o oferta si daca se doreste incheierea contractului inainte de expirarea lui cred ca trebuie platita.

Asta doar daca nu sa facut instalarea,am dat un telefon la Dolce si ma-m interesat,daca nu sa facut instalarea se poate renunta la oferta datorita intarzierii foarte mari la programarea instalarii,deci se pare ca au devenit mai intelepti de cand OPC-ul lea cam dat de furca,cat despre hibridul cu 2carduri al lui gigi eu spun doar atat:
daca nu aveti un prajitor de paine in casa atunci e alegerea ideeala,mai in gluma mai in serios este o amestecatura de receptoare inghesuite pe o singura placa cu prea multe functionalitati ca sa poata functiona la parametrii normali,deci e un praf in ochii clientului pentru a castiga din nou piata,asta e parerea mea personala,in rest faceti cum credeti,dar sfatul meu ramane acelasi;
orce DTH de la noi e bun si foarte bun alegeti orce,dar nu va abonati la gigi!!

outcast
20-06-07, 22:01
Asta doar daca nu sa facut instalarea,am dat un telefon la Dolce si ma-m interesat,daca nu sa facut instalarea se poate renunta la oferta datorita intarzierii foarte mari la programarea instalarii,deci se pare ca au devenit mai intelepti de cand OPC-ul lea cam dat de furca,cat despre hibridul cu 2carduri al lui gigi eu spun doar atat:
daca nu aveti un prajitor de paine in casa atunci e alegerea ideeala,mai in gluma mai in serios este o amestecatura de receptoare inghesuite pe o singura placa cu prea multe functionalitati ca sa poata functiona la parametrii normali,deci e un praf in ochii clientului pentru a castiga din nou piata,asta e parerea mea personala,in rest faceti cum credeti,dar sfatul meu ramane acelasi;
orce DTH de la noi e bun si foarte bun alegeti orce,dar nu va abonati la gigi!!


cred ca fiecare are dreptul sa se aboneze unde vrea .. chiar si la digi...daca tie si mie nu ne place digi asta e o alta problema..ca imaginea digi e de rahat ,ca receptoarele sunt de rahat e perfect adevarat...insa de aia e piata libera.....sa alegi!

dondos
21-06-07, 00:22
Nu-i mai dau banii inapoi. Asa ca ii asteapta cu instalarea. Sper sa i se merite investitia :D.
Daca n-ar fi obligatorie faza cu fixu' la RTC m-ar tenta si pe mine Dolce. Asa stau la Digi.
PS: I-am zis o data "multam fain" conservei ca mi-a prajit un LNB.

-minus
21-06-07, 01:59
cred ca fiecare are dreptul sa se aboneze unde vrea .. chiar si la digi...daca tie si mie nu ne place digi asta e o alta problema..ca imaginea digi e de rahat ,ca receptoarele sunt de rahat e perfect adevarat...insa de aia e piata libera.....sa alegi!

Aici nu e vorba ca nu-mi convine,eu am in curte tot ce inseamna DTH si pot face comparatie,deci; dupa ce am eu in curte pot face urmatoarea clasificare;
BOOM nr.1
Dolce nr;2
focusat nr3
maxx nr 4
digi nr; 5
aceasta clasificare este facuta nu dupa NR; DE CLIENTI CI DUPA CALITATE,va rog a tine cont de urmatorul aspect; am in curte in afara de aceste antene ale DTH-urilor,inca 4 antene pentru alte DTH-uri straine,deci pot fi impartial in ceea ce priveste calitatea si imaginea si ....... restul

me1960
21-06-07, 08:45
Aici nu e vorba ca nu-mi convine,eu am in curte tot ce inseamna DTH si pot face comparatie,deci; dupa ce am eu in curte pot face urmatoarea clasificare;
BOOM nr.1
Dolce nr;2
focusat nr3
maxx nr 4
digi nr; 5
aceasta clasificare este facuta nu dupa NR; DE CLIENTI CI DUPA CALITATE,va rog a tine cont de urmatorul aspect; am in curte in afara de aceste antene ale DTH-urilor,inca 4 antene pentru alte DTH-uri straine,deci pot fi impartial in ceea ce priveste calitatea si imaginea si ....... restul

SAL , nu ne spui si noua celelalte 4 DTH-uri straine (poate unii vor si ei ) si clasificarea lor dupa calitate (eventual detalii despre ele ) ,cred ca ar fi interesant pt. useri . Multumesc si multa bafta .

simplul
21-06-07, 09:10
Aici nu e vorba ca nu-mi convine,eu am in curte tot ce inseamna DTH si pot face comparatie,deci; dupa ce am eu in curte pot face urmatoarea clasificare;
BOOM nr.1
Dolce nr;2
focusat nr3
maxx nr 4
digi nr; 5
aceasta clasificare este facuta nu dupa NR; DE CLIENTI CI DUPA CALITATE,va rog a tine cont de urmatorul aspect; am in curte in afara de aceste antene ale DTH-urilor,inca 4 antene pentru alte DTH-uri straine,deci pot fi impartial in ceea ce priveste calitatea si imaginea si ....... restul

Perfect de acord cu tine. Si eu am fost abonat la 4 dintre ele si singurul dth ce l-as scoate din lista e max-ul care e chiar penibil cu impartirea lui pe trei sateliti, dar la digi nu m-as mai abona niciodata, iar boom e chiar numarul 1 deocamdata in romania (pacat de politica preturilor pachetelor)

-minus
21-06-07, 10:15
SAL , nu ne spui si noua celelalte 4 DTH-uri straine (poate unii vor si ei ) si clasificarea lor dupa calitate (eventual detalii despre ele ) ,cred ca ar fi interesant pt. useri . Multumesc si multa bafta .

Le ai impartite pe Hotbird 13E,Astra 19 si Hispasat,sunt prea cunoscute ca sa le mai fac o referire,calitativ nu se poate face o comparatie intre ele si ale noastre,eventual poate BOOM,dar restul nu...

outcast
21-06-07, 20:56
Aici nu e vorba ca nu-mi convine,eu am in curte tot ce inseamna DTH si pot face comparatie,deci; dupa ce am eu in curte pot face urmatoarea clasificare;
BOOM nr.1
Dolce nr;2
focusat nr3
maxx nr 4
digi nr; 5
aceasta clasificare este facuta nu dupa NR; DE CLIENTI CI DUPA CALITATE,va rog a tine cont de urmatorul aspect; am in curte in afara de aceste antene ale DTH-urilor,inca 4 antene pentru alte DTH-uri straine,deci pot fi impartial in ceea ce priveste calitatea si imaginea si ....... restul

tu ai spus orice dar nu va abonati la digi....pai max e acelasi rahat ca digi mai scump insa...se aboneaza omu la max si dupa aia iti va spune pai mi-ai zis orice numai nu digi......daca te refereai strict la calitate atunci spune ca boom si dolce sunt liderii....

si nu te irita ca am postat si eu o observatie...

zappa
29-06-07, 11:18
ANPC vine in ajutorul tau!!!

COMUNICAT



Secretarul de stat Marian ZLOTEA, presedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, s-a intalnit ieri 23 ianuarie 2007 cu reprezentanti ai marilor operatori de servicii de cablu tv, internet, televiziune digitala si telefonie mobila si fixa.................

- eliminarea clauzei contractuale privind obligarea consumatorului la plata unei taxe in cazul denuntarii unilaterale din partea consumatorului a contractului;
........
0800 080 999 - numar gratuit
http://www.anpc.ro/anpcro/index.php?option=com_content&task=view&id=1384&Itemid=64

Spune-mi si mie daca acest comunicat a aparut in monitorul oficial (ce nr.) si daca are putere de lege. Stie cineva?

painluck
25-08-07, 18:38
sal am si eu o intrebare.am abonament la digi de pe data de 29.09.2006,optind la vremea respectiva pt cumpararea kitului in 12 luni.pot rezilia contractul cu ei fara a pierde sculele ?adica daca tot le-am platit sa nu le pierd. citind deunazi contractul am observat ca la cumpararea kitului contractul este pe 2 ani este vreo problema daca renunt dupa ce termin de platit kitul? va multumesc

balan ramo
08-09-10, 22:29
am si eu o intrebare:am prelungit un contract la romtelecom si am primit gratuit un telefon portabil,as vrea sa reziliez acest contract care se incheie in ianuarie2011,ce as avea de platit in acest caz ?abonamentul pana in ianuarie sau si pretul telefonului?

sifo66
08-09-10, 22:42
daca telefonul nu l-ai platit cind ti l-au dat atunci trebuie sa il platesti si orice altceva care ti-a fost oferit gratuit

sorin8m
09-09-10, 10:39
Eu cat stiu sa adus o lege in care daca vrei sa reziliezi contractul nu mai trebui sa le platesti findca nu stai pana la expirarea contractului (sau inca nu sa adus hotararea).

Daca echipamentele sunt in custodie, nu e nevoie sa le cumperi, poti sa i le returnezi la rezilierea contractului.

RUSNACU
09-09-10, 14:10
Legea este data si este in vigoare dar trebuie citita cu atentie si nu trebuie interpretata dupa cum vrem noi cand nu ne convine ceva reziliem contractu
1 daca a avut oferta trebuie sa cumpere echipamentu la pretu lui initial(ex echipament ak... 195ron la oferta pret real 390)
2daca a avut oferta la abonament trebuie sa achite toata suma redusa
3trebuie sa ai un motiv serios ...... daca il ai mult succes:comp:
4 echipamentu trebuie sa fie in perfecta stare de functionare


.