PDA

View Full Version : Instalarea unei monturi H-H cu USALS



Snow
30-08-08, 15:59
Cred ca e una din cele mai simple metode, putin babeasca dar cu rezultate bune.
Ne ajuta chiar si-n cazul in care nu avem acces la punctul 0, spre exemplu in loc de 26 est, vizibilitatea noastra se opreste undeva la 19e, 13e, etc.
Trebuie sa aveti grija de cativa factori:
-suportul de perete sa fie perfect drept
-montarea motorului de antena se poate face in casa, neaparat centrul de prindere al antenei sa fie pe punctul 0 al motorului. Astfel incat linia dintre lnb si punctul 0 al motorului, sa fie perfect dreapta.
-lnb-ul se va fixa perfect drept, neinclinat
Pe motor gasim pe partea stanga (de obicei) latitudinea, iar pe dreapta elevatia. Foarte important pentru aceasta metoda sa reglam latitudinea corespunzatoare. Gasim aici http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=19.2&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=46.93%2C26.37&la=46.93&lo=26.37&country_code=ro&diam_w=100&diam_h=105
sau daca nu cautati pe google, coordonatele locatiei voastre.
Spre exemplu pentru Zalau, latitudinea pe motor va fi reglata la 47 de grade, 46 Bacau, 44 Bucuresti, etc.
Elevatia antenei pentru partea estica, va fi pusa cu 10 grade (aprox) mai putin, fata de cum ati regla antena direct pe stalp.
Avand toate astea reglate, prindeti antenta cu tot cu motor pe stalp, strangeti suruburile astfel incat sa puteti umbla la directia motorului pe stalp.
Accesati meniul receptorului (neaparat acesta trebuie sa aiba protocolul usals), introduceti coordonatele locatie voastre (ex; Bucuresti= 44.42 N / 26.12 E), salvati, apoi selectati un satelit cat mai apropiat de punctul 0 al locatiei voastre; hai sa spunem 19e. Asteptati ca motorul sa se opreasca, pe urma invarti motorul cu totul pe suport spre stanga (ex), pana va intra semnal pe satelitul respectiv. Aveti grija sa selectati un tp puternic. In momentul in care ati prins semnal maxim, strangeti suruburile monturi, faceti corectii de elevatie ale antenei.
Puteti proceda la fel si daca aveti acces la satelitul cel mai sudic.

Urmariti si filmuletul de aici: http://www.youtube.com/watch?v=-k_yhxmGlEA

rocco2007r
29-09-08, 14:20
Salut,

Am incercat ieri, plecand de la metoda descrisa mai sus de Snow, sa imi montez si eu motor la antena.

Ce am acum:
-Antena Fe 1.15
-Motor H-H Opticum DM2800 (http://digitalsatelit.ro/shop/product_info.php?cPath=36&products_id=119)
-IPBOX 900HD
-Montajul este la etajul 8, pe geam, cu suport pe peretele blocului.
-Locatie: Bucuresti, cartier Militari
Inainte aveam skystar2 si antena era fixa cu 2 lb-uri, centralul pe Hotbird 13° si secundarul pe Astra 19.2°. Mentinonez ca montajul acesta nu a fost facut de mine ci de o echipa de meseriasi platiti. Era acum 1 an si ceva si am apelat la servicii externe (si) ca sa "prind" cum se face.

De curand mi-am cumparat un IPBOX 900HD si, ca sa-l pun serios la treaba, era musai sa ii pun si motor.
Bun.
Asa ca mi-am luat si un H-H Opticum DM2800(plus compas-busola si satfinder, d-alea ieftine) si sambata am decis sa fac marele pas, montarea lui.
Toata saptmana am (re)citit toate forumurile, toate metodele, asa ca sambata dimineata, la teorie eram beton. Ce mai, ca la examen :).
Si acum la practica.
I-am invitat pe la mine pe fratii mei, 2 la numar, la fel de buni teoreticieni ca si mine:), la bere si la infruntarea chalenge-lui de a monta un H-H.

Ne-am apucat pe la 3 dupa-masa si ne-am potolit pe la 7 seara cand deja era clar ca berea pe care o bausem era in contradictie mare cu teoria;)
Cum a fost?:
Am pus-o relativ repede pe pozitie, prin operatiile:
-am demontat antena, am bagat-o in sufragerie.
-am demontat cele 2 LNB-uri si i-am pus unul nou nout.
-mai mult timp ne-a luat sa reglam suportul care nu era deloc vertical. ca da, daca aveam inainte antena fixa nu conta asta, asa ca pe mesriasii aia i-a durut undeva de aspectul asta.
-am prins antena pe bratul motorului(n-am umblat la el, fiind nou era deja pus pe punctul 0). Dupa aceea la ochi am reglat coliniaritatea intre LNB si axul motorului(apropo, o metoda mai sigura exista?). Am strans suruburile de la prinderea antenei pe brat, ca la acestea inteleg ca nu mai trebuie umblat.
-elevatia. trebuia setata asta acum din inclinatia antenei. din cate am inteles din specificatiile motorului, unghiul de fabricatie al bratului este de 30°. De aici http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=26.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=&la=44.43&lo=26.02&country_code=ro&diam_w=110&diam_h=110
stiu cam tot ce-mi trebuie(desigur, tot teoretic). Asa ca unghiul de elevatie: de 38.85° se compune din unghiul motorului de 30° + 8.85° care trebuie reglat de la sistemul de prindere a antenei pe motor. Aici trebuie sa fac observatia ca, cel putin la mine, acolo sunt niste santuri(gradate destul de grosolan) care sunt limtate si care imi creaza impresia ca la mai putin de 7-8 grade nu se poate verticaliza antena. Ma rog, am indreptat antena la maxim incercand sa obtin acest unghi de 8.85°. Din pacate tot la ochi. Exista metoda pentru reglarea precisa a acestui unghi?
-am pus acest ansamblu la pozitie, pe suport. aceasta operatie e cea mai grea din puct de vedere fizic si nu poate fi facuta de o singura persoana.
-si acum a inceput bibileala. si tot ce stiam teoretic a inceput sa se destrame.

ce am facut:
-am introdus in meniul receptorului, pe metoda USALS, latitudinea si logitudinea mea, luate de pe google earth.
-i-am introdus 26° ca satelit de plecare(sau punct 0)
-am montat satfinderul intre motor si receptor
-am indreptat ansamblul catre sud, acolo unde credeam eu ca ar trebui sa fie. Pe ce m-am bazat:
-google earth
-busola
-pozitia intiala a antenei pe hotbird 13°. Este clar, cum te uiti la antena, 26° este mai la stanga un pic fata de aceasta pozitie.
-normal, nici receptorul nici satfinderul nu zicea nimic. am dat din azimut, din elevatie, incet, tare, mult, putin, in toate stilurile, nimic.
vazand ca nu vrea si pace, am zis sa incerc(din receptor prin motor) si alti sateliti imediat langa. tot nimic. dupa aceea am zis sa incerc si mai departe si am pus pe Sirius 4.8°. A plecat motourul si cu putin timp inainte sa ajunga pe acesat pozitie, a tipat si satfinder-ul si receptorul. Am sarit toti 3, parca eram la peste si a sarit bambina:). Nu-mi venea sa cred. Nici acum nu-mi vine; de fapt asta e principalul aspect pentru care am scris povestea asta si pe care vreau sa-l inteleg. Deci cum? Satelitul 26° este undeva unde ma astept sa fie 4.8? adica intelegeti, o diferenta de 20 de grade, mare, vizibila. Am reusit relativ repede sa stabilizez pozitia, adica am dat inapoi motorul in puctul 0 si am mutat ansamblul pe pozitia unde a tipat satfinderul. In cateva minute aveam semnal 90% si calitate 100% pe 26°. Am dat search. Mi-a gasit o gramada de canale. Nu stiu daca sunt toate transpoderele, nu-mi dau seama care ar fi metoda cea mai rapida sa-mi dau seama de asta. Nu vreau sa le numar, nu vreau sa iau fiecare transpoder in parte si sa-l testez. vreo metoda? A, si stiti cumva vreun transponder de test pe 26°? Adica daca intra asta sa fie clar ca antena este pe sud si deci pe punctul 0.
Acum a inceput cearta. My brothers sustineau sus si tare ca gata, asta e sudul, asta e satelitul. Ma uitam la antena si dadeam din cap. Nu puteam sa accept. Dar... receptorul zicea ca asa e, ma uitam la tv pe canale de pe 26°. Ei, am trimis motorul la satelitii imediat din apropiere sau cei departati dar n-a mai gasit nimic. Deci, dupa mine, nu aia era vestita curba Clarke pe care o tinteam.

Dupa ce au plecat, pe la 9 seara m-am pus iar pe treaba. Am pus ansamblul din nou pe directia pe care stiam eu ca trebuie sa fie sudul. Am bibilit-o, am rasucit-o, am rugat-o, am injurat-o, ce nu i-am facut. Am lasat-o asa, am inchis geamul. mi-am mai desfacut o bere. Si mi-a (re)venit ideea, sa incerc langa 26, pe satelitii apropiati din motor. 28.2° nimic. dar, mare surpriza, pe 23.5° iar a sarit bambina, receptorul full semnal, satfinderul urla. Sa va mai zic ca nu-mi venea sa cred? Ma rog, am dat search, dar nu mi-au intrat decat primele 3-4 transpondere: de la 10758.00 V pana la, parca, 10862.00 H. Si dupa aia m-am dus la culcare. Ce am visat nu va mai zic.:)

Concluzii:
-e mult mai greu sa gasesti punctul 0 decat punctul G :)

Ce vreau?
-Raspunsuri la cele cateva intrebari de mai sus.
-Sfaturi. Ce ati face in locul meu?

Multumesc,
Rocco

-minus
29-09-08, 15:58
Bun,deci,fi atent;
1] montezi antena pe suportul de la motor avand grija ca; motorul sa fie pus pe 0 lnb-ul sa aibe aceiasi linie dreapta cu punctul 0 de pe motor
2] reglezi elevatia la MOTOR la 44,5
3] pui tot ansamblul pe suport
4]
indrepti tot ansamblul catre S si prin miscari fine stanga-dreapta si la elevatia antenei [nu a motorului] sus-jos incerci sa prinzi semnal pe acest transporder;
11919 H
MPEG-227500 3/4

in clipa cand ai prins semnal strangi bine suruburile la motor si la elevatia antenei
5] verifici ca motorul sa ramana pe pozitia 0 apoi salvezi asa in lista receiverului,scanezi salvezi apoi mergi usor catre W cautand alti sateliti.prinzi semnal,salvezi pozitia apoi scanezi si tot asa mai departe cu fiecare satelit in parte.
6]satfinderul nu te ajuta in astfel de situatii,mai rau te incurca,pune Tv-ul langa antena si urmareste semnalul pe tv,daca nici asa nu reusesti.....chemi un instalator,BAFTA!
PS!,in mod normal in 25 min. ar trebui sa fi gata cu montajul si sa ai deja in lista minim 8 sateliti salvati si scanati.

rocco2007r
30-09-08, 11:41
Salut,

Mersi spaniolul pentru sfaturi.
Am mai lucrat la antena aseara o ora urmand indicattile tale.
Desigur, n-am rezolvat problema :(
Dar, ceva ceva tot e: am antena acum sigur catre sud - satelitul 26°E. Asta pentru ca mi-a intrat transponderul indicat de catre tine (11919 H).Maxim ce am putut sa scot este level 87% si Calitate 100%.
Din pacate "curiozitatile" nu au disparut:
-chiar daca am transponderul prins(si scanat, cu canale pe el) in continuare am la nivelul intregului satelit level = 0 si calitate = 0. Cu toate ca satfinderul zice ca acolo e. Am reglat antena pe tipat maxim al satfider-ului, dar level si quality se incapataneaza sa ramana pe 0. Aici am o intrebare/nelamurire. Este posibil sa fie alt satelit cel pe care il simte satfinderul? Pentru ca mie mi se pare ca totusi, satfinderul stie ce satelit cauta receptorul si pe acela il indica, nu pe altul. Acuma nu imi dau seama cum se face aceast cautare de catre receptor, respectiv satfider. Cauta doar un anumit transponder, pe toti odata, pe rand, cum?
-Astra 23.5°E n-are nicio treaba, intra in continuare. Parca oricum as fi reglat pe 26°E, 23.5°E intra oricum. Bine, iar curios, cateodata satfinderul tace malc cu toate ca receptorul imi indica valori de level 90 si quality 100.
-In afara de cele de mai sus nu imi mai intra decat unul pe est, parca 36°, in rest nimic. pe vest cel putin nici macar satfiderul nu zice pas.

Mai am vreo sansa?

Mersi,
Rocco

-minus
30-09-08, 12:11
Salut,

Mersi spaniolul pentru sfaturi.
Am mai lucrat la antena aseara o ora urmand indicattile tale.
Desigur, n-am rezolvat problema :(
Dar, ceva ceva tot e: am antena acum sigur catre sud - satelitul 26°E. Asta pentru ca mi-a intrat transponderul indicat de catre tine (11919 H).Maxim ce am putut sa scot este level 87% si Calitate 100%.
Din pacate "curiozitatile" nu au disparut:
-chiar daca am transponderul prins(si scanat, cu canale pe el) in continuare am la nivelul intregului satelit level = 0 si calitate = 0. Cu toate ca satfinderul zice ca acolo e. Am reglat antena pe tipat maxim al satfider-ului, dar level si quality se incapataneaza sa ramana pe 0. Aici am o intrebare/nelamurire. Este posibil sa fie alt satelit cel pe care il simte satfinderul? Pentru ca mie mi se pare ca totusi, satfinderul stie ce satelit cauta receptorul si pe acela il indica, nu pe altul. Acuma nu imi dau seama cum se face aceast cautare de catre receptor, respectiv satfider. Cauta doar un anumit transponder, pe toti odata, pe rand, cum?
-Astra 23.5°E n-are nicio treaba, intra in continuare. Parca oricum as fi reglat pe 26°E, 23.5°E intra oricum. Bine, iar curios, cateodata satfinderul tace malc cu toate ca receptorul imi indica valori de level 90 si quality 100.
-In afara de cele de mai sus nu imi mai intra decat unul pe est, parca 36°, in rest nimic. pe vest cel putin nici macar satfiderul nu zice pas.

Mai am vreo sansa?

Mersi,
Rocco
Sanse ai,dar cum am specificat mai sus arunca satfinderul la gunoi,nu iti foloseste la nimic,cauti semnal pe transporderul respectiv,trebuie sa iti intre programele MBC la scanare altfel nu esti pe satelit,deci; pune tv-ul la vedere urmareste semnalul pe ecranul tv-ului si vei reusi,FARA SATFINDER!! pentru cei ce nu stiu satfinderul iti mananca 10-15% din semnal,cu alte cuvinte daca la semnal ai 80% cu satfinderul pus cand il dai jos vei avea surpriza sa ai 60% sau deloc!

theghostbu
30-09-08, 13:37
Salut,

Am incercat ieri, plecand de la metoda descrisa mai sus de Snow, sa imi montez si eu motor la antena.

Ce am acum:
-Antena Fe 1.15
-Motor H-H Opticum DM2800 (http://digitalsatelit.ro/shop/product_info.php?cPath=36&products_id=119)
-IPBOX 900HD
-Montajul este la etajul 8, pe geam, cu suport pe peretele blocului.
-Locatie: Bucuresti, cartier Militari
Inainte aveam skystar2 si antena era fixa cu 2 lb-uri, centralul pe Hotbird 13° si secundarul pe Astra 19.2°. Mentinonez ca montajul acesta nu a fost facut de mine ci de o echipa de meseriasi platiti. Era acum 1 an si ceva si am apelat la servicii externe (si) ca sa "prind" cum se face.

De curand mi-am cumparat un IPBOX 900HD si, ca sa-l pun serios la treaba, era musai sa ii pun si motor.
Bun.
Asa ca mi-am luat si un H-H Opticum DM2800(plus compas-busola si satfinder, d-alea ieftine) si sambata am decis sa fac marele pas, montarea lui.
Toata saptmana am (re)citit toate forumurile, toate metodele, asa ca sambata dimineata, la teorie eram beton. Ce mai, ca la examen :).
Si acum la practica.
I-am invitat pe la mine pe fratii mei, 2 la numar, la fel de buni teoreticieni ca si mine:), la bere si la infruntarea chalenge-lui de a monta un H-H.

Ne-am apucat pe la 3 dupa-masa si ne-am potolit pe la 7 seara cand deja era clar ca berea pe care o bausem era in contradictie mare cu teoria;)
Cum a fost?:
Am pus-o relativ repede pe pozitie, prin operatiile:
-am demontat antena, am bagat-o in sufragerie.
-am demontat cele 2 LNB-uri si i-am pus unul nou nout.
-mai mult timp ne-a luat sa reglam suportul care nu era deloc vertical. ca da, daca aveam inainte antena fixa nu conta asta, asa ca pe mesriasii aia i-a durut undeva de aspectul asta.
-am prins antena pe bratul motorului(n-am umblat la el, fiind nou era deja pus pe punctul 0). Dupa aceea la ochi am reglat coliniaritatea intre LNB si axul motorului(apropo, o metoda mai sigura exista?). Am strans suruburile de la prinderea antenei pe brat, ca la acestea inteleg ca nu mai trebuie umblat.
-elevatia. trebuia setata asta acum din inclinatia antenei. din cate am inteles din specificatiile motorului, unghiul de fabricatie al bratului este de 30°. De aici http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=26.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=&la=44.43&lo=26.02&country_code=ro&diam_w=110&diam_h=110
stiu cam tot ce-mi trebuie(desigur, tot teoretic). Asa ca unghiul de elevatie: de 38.85° se compune din unghiul motorului de 30° + 8.85° care trebuie reglat de la sistemul de prindere a antenei pe motor. Aici trebuie sa fac observatia ca, cel putin la mine, acolo sunt niste santuri(gradate destul de grosolan) care sunt limtate si care imi creaza impresia ca la mai putin de 7-8 grade nu se poate verticaliza antena. Ma rog, am indreptat antena la maxim incercand sa obtin acest unghi de 8.85°. Din pacate tot la ochi. Exista metoda pentru reglarea precisa a acestui unghi?
-am pus acest ansamblu la pozitie, pe suport. aceasta operatie e cea mai grea din puct de vedere fizic si nu poate fi facuta de o singura persoana.
-si acum a inceput bibileala. si tot ce stiam teoretic a inceput sa se destrame.

ce am facut:
-am introdus in meniul receptorului, pe metoda USALS, latitudinea si logitudinea mea, luate de pe google earth.
-i-am introdus 26° ca satelit de plecare(sau punct 0)
-am montat satfinderul intre motor si receptor
-am indreptat ansamblul catre sud, acolo unde credeam eu ca ar trebui sa fie. Pe ce m-am bazat:
-google earth
-busola
-pozitia intiala a antenei pe hotbird 13°. Este clar, cum te uiti la antena, 26° este mai la stanga un pic fata de aceasta pozitie.
-normal, nici receptorul nici satfinderul nu zicea nimic. am dat din azimut, din elevatie, incet, tare, mult, putin, in toate stilurile, nimic.
vazand ca nu vrea si pace, am zis sa incerc(din receptor prin motor) si alti sateliti imediat langa. tot nimic. dupa aceea am zis sa incerc si mai departe si am pus pe Sirius 4.8°. A plecat motourul si cu putin timp inainte sa ajunga pe acesat pozitie, a tipat si satfinder-ul si receptorul. Am sarit toti 3, parca eram la peste si a sarit bambina:). Nu-mi venea sa cred. Nici acum nu-mi vine; de fapt asta e principalul aspect pentru care am scris povestea asta si pe care vreau sa-l inteleg. Deci cum? Satelitul 26° este undeva unde ma astept sa fie 4.8? adica intelegeti, o diferenta de 20 de grade, mare, vizibila. Am reusit relativ repede sa stabilizez pozitia, adica am dat inapoi motorul in puctul 0 si am mutat ansamblul pe pozitia unde a tipat satfinderul. In cateva minute aveam semnal 90% si calitate 100% pe 26°. Am dat search. Mi-a gasit o gramada de canale. Nu stiu daca sunt toate transpoderele, nu-mi dau seama care ar fi metoda cea mai rapida sa-mi dau seama de asta. Nu vreau sa le numar, nu vreau sa iau fiecare transpoder in parte si sa-l testez. vreo metoda? A, si stiti cumva vreun transponder de test pe 26°? Adica daca intra asta sa fie clar ca antena este pe sud si deci pe punctul 0.
Acum a inceput cearta. My brothers sustineau sus si tare ca gata, asta e sudul, asta e satelitul. Ma uitam la antena si dadeam din cap. Nu puteam sa accept. Dar... receptorul zicea ca asa e, ma uitam la tv pe canale de pe 26°. Ei, am trimis motorul la satelitii imediat din apropiere sau cei departati dar n-a mai gasit nimic. Deci, dupa mine, nu aia era vestita curba Clarke pe care o tinteam.

Dupa ce au plecat, pe la 9 seara m-am pus iar pe treaba. Am pus ansamblul din nou pe directia pe care stiam eu ca trebuie sa fie sudul. Am bibilit-o, am rasucit-o, am rugat-o, am injurat-o, ce nu i-am facut. Am lasat-o asa, am inchis geamul. mi-am mai desfacut o bere. Si mi-a (re)venit ideea, sa incerc langa 26, pe satelitii apropiati din motor. 28.2° nimic. dar, mare surpriza, pe 23.5° iar a sarit bambina, receptorul full semnal, satfinderul urla. Sa va mai zic ca nu-mi venea sa cred? Ma rog, am dat search, dar nu mi-au intrat decat primele 3-4 transpondere: de la 10758.00 V pana la, parca, 10862.00 H. Si dupa aia m-am dus la culcare. Ce am visat nu va mai zic.:)

Concluzii:
-e mult mai greu sa gasesti punctul 0 decat punctul G :)

Ce vreau?
-Raspunsuri la cele cateva intrebari de mai sus.
-Sfaturi. Ce ati face in locul meu?

Multumesc,
Rocco

salut...
vezi ca unghiul pentru opticum 2800 este de 35 de grade nu de 30 cauta in documentatie si ai sa vezi ca asa e... tu esti sub axa lui clarke cu 5 grade ...nu ai cum sa prinzi nimic ...
daca mai ai pb da-mi un mesaj personal ...

theghostbuster

rocco2007r
02-10-08, 14:32
salut...
vezi ca unghiul pentru opticum 2800 este de 35 de grade nu de 30 cauta in documentatie si ai sa vezi ca asa e... tu esti sub axa lui clarke cu 5 grade ...nu ai cum sa prinzi nimic ...
daca mai ai pb da-mi un mesaj personal ...

theghostbuster

Salut

Da, ai dreptate, unghiul motorului este de 35 de grade, dar problema de fond persista. Eu nu sunt sigur daca prind corect sau nu satelitul sudic.
Si, sa fiu mai explicit, atasez o poza cu setarile pe care ma bazez. Mai mentionez si coordonatele geografice: Lat = 44,43; Lon = 26,02
Reiese foarte clar ca pentru satelitul sudic suprafata antenei trebuie sa aiba o inclinatie fata de verticala de 31.03 grade (121.03(unghiul rosu din poza) - 90 sau, tot una, 38.8(unghi elevatie) - 7.77(unghi offset))
Dar eu la o astfel de inclinatie a antenei nu prind nimic nimic. Daca insa acest unghi este de circa 10 grade(antena aproape verticala) incep sa intre anumite transpondere de pe 26°.

Explicati-mi va rog unde este greseala. Cum este corect? 31 sau 10 grade?

Multumesc,
Rocco

http://i489.photobucket.com/albums/rr258/rorocco/satelit_config.jpg

Snow
02-10-08, 15:48
Pune elevatia antenei pe la 26, eventual mai faci pe urma reglaje

theghostbu
22-01-09, 13:29
ai rezolvat problema ...? daca nu da un tel 0770166595

theghostbuster

costel_mcb
16-08-09, 11:52
deci lnb`ul nu trebuie sa aiba inclinatie deloc??? indiferent de locatie?

Snow
16-08-09, 13:55
trebuie pus drept indiferent de locatie

horatyu
16-08-09, 15:17
la punctul zero( sudul locatiei tale ) trebuie sa fie perpendicular pe sol , doar daca sudul nu corespunde exact cu un satelit atunci misti putin de tot LNB -ul , dar asta doar cu un grad sau doua , insa nu stiu exat daca poti aprecia exact 2 grade din 180

Snow
16-08-09, 15:51
Daca fixeaza antena prin USALS, nu trebuie sa incline lnb-ul. Ii da comanda pe cel mai sudic satelit si motorul se va misca un pic. Acum insa nu stiu cum vrea s-o instaleze, ca a mai postat intr-o parte.

costel_mcb
16-08-09, 18:16
Sanse ai,dar cum am specificat mai sus arunca satfinderul la gunoi,nu iti foloseste la nimic,cauti semnal pe transporderul respectiv,trebuie sa iti intre programele MBC la scanare altfel nu esti pe satelit,deci; pune tv-ul la vedere urmareste semnalul pe ecranul tv-ului si vei reusi,FARA SATFINDER!! pentru cei ce nu stiu satfinderul iti mananca 10-15% din semnal,cu alte cuvinte daca la semnal ai 80% cu satfinderul pus cand il dai jos vei avea surpriza sa ai 60% sau deloc!


adevaru ca satfinderu e de 2 lei ala cu ac :D, cele performante din pacate sunt mai greu accesibile, am reusit partial sa montez motorul, un dm 3800, pe 26grade este am calitate 80% si celalalt parametru 74-75% asta e cel mai bun caz, cand dau pe sirius 4,8e calitate 99-100% , thor si intelsat la fel, dar nu le prind chiar pe toate, ce ar trebui sa mai reglez?

GEXE
16-08-09, 19:38
Eu am montura reglata la punctul 0 pe Astra 19° dar am semnal slab pe satelitii din capete Turksat 42.0°E respectiv Atlantic Bird 1 12.5°W.
Locatie-Ialomita/Slobozia
Antena-90cm
Montura H-H opticum DM2400

Credeti ca o sa am semnal mai bun daca la punctul 0 as pune Bard 26.0°E ?

Snow
16-08-09, 19:47
Cu siguranta, ideal ar fi un pic spre 27 dar n-ai sat sa reglezi. Baga coordonatele la usals si da-i sa se duca pe 26, apoi regleaza sa prinzi satelitul.

http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=26.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=44.57%2C27.37&la=44.57&lo=27.37&country_code=ro&diam_w=100&diam_h=105

sorin8m
16-08-09, 21:07
Oameni buni, daca intrebuintati functia usual e foarte simplu de instalat ante cu un H-H.
Mai intai trebuie sa stiti latitudinea si longitudinea pozitie voastre geografica care se gaseste foarte usor cu mai multe programe dar cel mai simplu este cu google earth.
Acuma teava sau suportul de perete pe care vine antena cu motor trebuie sa fie perfect sub boloboc (chiar daca nu este perfect se poate regla dar doar cei care au experienta stiu ce trebuie sa faca, asa cva recomand ca teava sa fie perfect sub boloboc).
Inainte de a pune antena pe motor reglati latitudinea geografica corespunzatoare pe motor.
Motorul cand se pune antena pe el trebuie sa fie pe 0 si sa fie exact montata cum sa descris de enumerate ori.
Se pune motorul cu antena pe teaza si se strange ca sa nu pica in deriva dar totusi sa o puteti misca.
Se conecteaza receptorul la motor si se configureaza functia USUAL din receptor (Gotox la alte receptoare) pe un anumit satelit (e mai usor daca e cel mai apropiat de latitudinea locatiei voastre dar nu neaparat [de exemplu eu cand am pus la mine antena acuma 4 ani, am un motor H-H strong DM2100, am reglato direct pe sirius]).
Daca totul ati facut cum trebuie trebuie sa prindeti extremele (pentru timisoara extremele sunt 80E si 45W).

Success

costel_mcb
18-08-09, 09:37
consteaza daca tzeva are o inclinatie de 2-3mm? au am asezato la cumpana dar se pare ca sa mai tras 2-3 mm.

ps. scuze Snow (m-am hotarat aici)

horatyu
18-08-09, 10:55
conteaza mai ales la sateliti de la 10 grade diferenta de la punctul zero ca incepe sa nu mai prinda semnal util ..adica nu mai urmareste exact curba satelitilor
repara cumva problema daca nu accepta faptul ca nu o sa iti mearga bine antena pe satelitii de la mai mult de 10 grade fata de punctul zero in colo

sorin8m
18-08-09, 20:45
consteaza daca tzeva are o inclinatie de 2-3mm? au am asezato la cumpana dar se pare ca sa mai tras 2-3 mm.

ps. scuze Snow (m-am hotarat aici)

daca inclinatia este perfect spre sud atunci poti regla din motor. Daca nu atunci incearca sa multi putin in tro parte si sa o pui perfect sub boloboc.

florincris
13-09-09, 21:08
Salut tuturor forumistilor!
Sunt din Petrila jud. Hunedoara,si de curand am montat tatalui meu un sistem de receptie sat. format din rec. Echosmart Echolite 791S HQ(soft v3.64, boot 3.11) si H-H Moteck SG 2100A.
Am urmat toti pasii pt. montarea unui sistem mobil, si din ce am inteles eu de pe forum am respectat si am avut succes aproape total.De ce spun aproape total?
Sa enumeram pasii:
1. Suport pe perete perfect drept:facut;
2.Motor la zero:facut;
3.Lnb drept:facut;
4.Latitudine,elevatie pe motor-antena:facut;
5.Cel mai sudic satelit:aici din ce am inteles eu latitudine-45.4485, longitudine-23.425 pt. orasul meu este Astra 1E-F/3A 23.5° E-facut;
6.Gasit satelitul Astra 1E-F/3A:facut;
7.Gasit si scanat satelitii ceilalti:facut si gasit DOAR MANUAL.
Problema:
In mod USALS nu reuseste sa se pozitioneze pe sateliti.Merge doar intr-un singur sens, spre Sud.Am introdus coordonatele in receptor,la Longitudine locala imi scrie 000.0 E am introdus 023.4, Latitudine locala 00.0 S am introdus 45.4.Am schimbat din Nord in Sud si invers si tot in acelasi sens se roteste.
Am resetat motorul,am adus la valori din fabrica si receptorul.Nimic.Aceeasi problema.Manual functioneaza,USALS nu.Nu reusesc si pace.
Unde am gresit?Nu am introdus coordonatele corect-000.0 E-023.4? Daca nu, cum trebuie introduse?
Va rog ajutati-ma.
Multumesc.

Snow
13-09-09, 22:51
pui est si nord. la est pui cat ai 23 si cat e, iar la nord 45....

sorin8m
14-09-09, 10:39
@florincris

Cred ca mam prins care e la tine problema.
Cand pui 23.4E totul este ok, insa cand introduci 45.4N vezi ca la echo nu e N este S (de la sud) deci trebuie sa modifici in N (de la nord) si atunci ar trebui sa mearga motorul bine pe USUAL.

horatyu
14-09-09, 12:17
mai poate exista o problema si anume faptul ca tu nu ai resetat motorul la punctul zero
sau poate exista si anumite hibe din soft , dar asta nu pot spune exact pt ca eu nu am h-h ci actuator cu pozitioner

Snow
14-09-09, 18:45
Topicul se cheama Instalarea unei monturi H-H cu USALS.

zappa
14-09-09, 20:54
Spaniolule...te contrazic. Am un echosmart 790 si am incercat toate softurile aparute (incepand cu 2.92). Si am folosit numai functia USUALS. Merge f. bine. Cata vreme un receptor are aceasta functie e pacat sa nu fie folosita. Eventual poate incerca cu un soft mai vechi.

tutankamon
14-09-09, 21:19
Cred ca ma confuzi....imi mentin parerea,echosmart e bun pentru altceva-key etc,in rest e plin de buguri soft...

florincris
14-09-09, 21:55
Va multumesc tuturor pt. sfaturi.
Am reusit sa pornesc antena pe USALS cu ajutorul lui Snow.:drinks:

zappa
14-09-09, 22:28
@tutankamon alias spaniolul.....nu te confund. Ai un stil inconfundabil. Chiar daca nu ai fi scris asta ( http://www.sateliti.info/showthread.php?t=13180 ) tot te-as fi recunoscut.
Iar echosmartul e un receptor bun, in ciuda unor probleme de soft.

horatyu
15-09-09, 02:05
E complect aiurea sa iti dai cu presupusul cand nu cunosti destule info despre produs ori nu il ai in dotare....

florincris-lasa USALS in pace! memoreaza satelitul sudic apoi manual din telecomanda muti usor antena pe fiecare satelit in parte il salvezi apoi cand termini cu toti satelitii pe care ti-ai ales si salvat montura va pleca singura pe orce satelit deja memorizat/salvat pe care il doresti!

Scuze de offtopic ....

"egipteanule" cand ai testat tu echosmartul sau echolite-ul pe USALS?
stie multe , am spus ca nu am momentan H-H sa vad cum se comporta pe softul amintit , dar din doua 3 teste precis rezolvam misterul nefunctionarii corecte

echosmart este un receptor foarte destept pe langa USALS si sharing local plus optiuni de prioritate si face update la carduri oficiale , pe cand dreamul nu prea face la cele de la anumiti provideri si fata de ce recomanzi tu are chiar blind scan ceea ce Dm500 sau o clona de Dm500 nu prea are si asta pt ca aceasta functie o au in soft doar receptoarele care au un tuner mai sensibil ori aici dreamul 500 sufera:comp:

Snow
15-09-09, 10:18
Reveniti ontopic!

lukas75
09-12-09, 16:06
eu am asa ipbox 91hd cu opticum 3800
cand am instalat ansamblul format din antena 0.9 de boom + opticum 3800 pe o bara perfect verticala sudata in coltul terasei am folosit diseq pt a scana si a memora satelitii de la astra 19.2 la thor/amos /...........

toate bune si frumoase imi intra astra , hotbird eutelsat ala cu tvr hd si pt scurt timp intra f bine si sirius 4.8 grade .............

insa cum treceam dincolo spre intelsta/thor sau amos mortus patrius ............. inteleg ca e ceva gresit si nu face curba corect dar totusi daca prinde sateliti destul de departati 19.2 - 13 - 7 - 4.8 de ce cand ajunge la ai vestici moare de tot ............
ma gandesc ca e aceeasi pb cu punctul 0, din cauza vizibilitatii din balcon nu pot prinde decat maxim 19.2 astra ... nu si punctul 0 pt locatia mea care e 26.0 ........... cum sa fac sa o duc la 0 asa cum ar trebui si de acolo sa se duca ea pe astra 19.2 ..........?

am incercat si cu usals dar mi am prins un pic urechile .......i-am bagat latitudinea si longitudinea mea si tot asa moare la satelitii de la 1 grad west incolo. pot sa il lasa sa scaneze automat el toti satelitii aici sau cum .........?

dorinelu
09-12-09, 18:48
Incearca sa reglezi pe 26 EAST

Mai mult ca sigur nu se suprapune elipsa descrisa de motorul tau cu elipsa satelitilor

O varianta a erorii ar fi:

http://img130.imageshack.us/img130/4978/schemahh.png

cu negru e elipsa ideala, cu portocaliu elipsapresupusa de mine a motorului tau, ...si tie iti intra satelitii delimitati de liniile verzi
Sugerez sa folosesti USALS

Daca totusi nu vezi 26 east, incerca sa reglezi concomitent doi sateliti aflati la extremitatea vizibilitatii tale: 19 east, si 4 w de exemplu
pana ai semnal optim pe ambele, atunci ai toate shansele sa te suprapui pe elipsa ideala

mateda
10-12-09, 11:27
Sanatate!
...nu pot prinde decat maxim 19.2 astra ... nu si punctul 0 pt locatia mea care e 26.0 ........... cum sa fac sa o duc la 0 asa cum ar trebui si de acolo sa se duca ea pe astra 19.2 ..........?
O solutie exista. Daca rotesti "la rece" motorasul (folosind butoanele din dotare) cu unghiul corespunzator deplasarii de la pozitia 0 (26E0) pana la pozitia dorita (19E2) si apoi reglezi ansamblul motor/antena sa prinda max de semnal pe Astra, esti pe curba ca si in cazul in care ai avea vizibilitate catre S si ai face reglajul la pozitia 0.
Eu asa am reglat antena mea pe HH si am avut semnal util de la 30W la 39E (si mai departe).
Succes!

sorin8m
10-12-09, 11:32
@mateda,
eu as propune urmatoarea solutie. sa intrebuinteaza functia usual din receptor, pune coordonatele, alegi satelitul respectiv si motorul ti se va roti exact unde trebuie la micrometru :)
Asa elimini posibilitatea greselii umane.

pacala68
10-12-09, 13:21
.... punctul 0 pt locatia mea care e 26.0 .........?
23,5E (Astra 3A ) ; transponder 10862 / H / 22000 FEC 5/6
uita de USALS
cauta sa ajungi pe Astra3 si apoi aduci motorul pe O ( ca sa vezi deviatia axei fata de Nord<->Sud )
rotesti HH pe pilon pina prinzi iarasi ( cu motorul pr O ) Astra 3A
din receiver dai motor spre Est pina dispare semnalul si apoi rotesti pina prinzi iarasi Astra 3A
Fixezi motorul HH pe pilon , este bine aliniat Nord<->Sud

Acum te joci pe Astra 3A modificind simultan elevatia si declinatia ( tot timpul sa ai semnal maxim pe Astra 3A ) si vei gasi combinatia sa te duci pina in 30W

Cauta pe http://www.lyngsat.com/ pentru toti satelitii cite un transponder puternic ( transponderii default in IpBox sint dupa cum le-a traznit koreenilor de nord prin cap )

Daca nu reusesti sa gasesti Astra 3A
USALS activat ( vezi exact coordonatele 22,6/44,6 :p ) , move pe Astra 1A( 19,2E) si rotesti HH pe pilon pina prinzi Astra 1A .

tutri
09-09-11, 21:50
Salutari,

vreau maine sa imi cumpar un motor pentru antena. Vreau sa stiu care dintre cele doua motoare le recomandati.
1 acesta (http://www.satshop.tv/VIZYON-TDA-9120-Diseqc-Motor) stie DiSEqC 1.2
2 acesta (http://www.satshop.tv/MOTECK-SG2100A-MOTOR) stie Diseqc 1.2 cu USALS

Am un receptor Golden Media 990 cu E2 RSP. In meniul E2 vad ca pot sa ii adaug la setari coordonatele la Diseq, deci trebuie sa stie USALS.

horatyu
10-09-11, 18:32
normal toate H-H -urile stiu USALS
receptoarele nu stiu toate
dar cred ca poti gasi o imagine care sa aiba setarile respective : " go to X " sau setarea punctului zero ===> asta inseamna ca poti seta un H-H sa mute antene dupa gradele satelitilor

tutri
11-09-11, 19:57
Mersi de raspuns.
A ramas pe maine investitia. Nu stiu de ce, dar nemtiilor le este frica de motoare. Am fost la MediaMarkt/Saturn si am intrebat de motor si s-au uitat la mine ca la felul 3.
Am fost la ~5 magazine care pe siteurile lor se dadea mari experti in montare, echipamente si "consiliere in domeniu" si nu a avut absolut niciunul asa ceva in magazin.
Spre ghinionul meu, singurul magazin care are motoare este acela catre care am pus si linkurile din mesajul precedent, dar acesta a fost inchis sambata.

Sa inteleg ca USALS depinde de softul din receiver si nu de hardware-ul din el?

tutri
12-09-11, 18:32
Azi am cumparat MOTECK SG2100A. L-am montat conform instructiunilor din thread si merge jos cu palaria. Momentan il folosesc pe 0.8W si pe 19.2E urmand sa mai citesc pe aici si sa vad ce merita "bagat" :). Am urcat si 2 poze la locul potrivit.

antenutze
14-01-16, 11:30
http://i68.servimg.com/u/f68/09/03/50/20/moteur10.jpg Cu toate ca s-au scris atatea la aceasta rubrica mai adaug si eu o metoda de reglaj a unei antene motorizate.
Trebuie stiut ca la instalarea unei antene cu motor protocolul folosit de softurile receptoarelor trebuie sa fie DiSEqC 1.2 sau USALS, DiSEqC 1.3 sau GoTo X cum se mai numeste.
Inutil sa mai precizez ca suportul (stalp, pilon, etc) pe care este prins motorul trebuie sa fie perfect vertical, rigid si bine fixat.
Pozitia Latitudinii locale unde se plaseaza aceasta instalatie motorizata se regleaza cu ajutorul unor gradatii care se gasesc pe motor si care aliniaza axa de rotatie pe pozitia corecta.
La fel ca si in cazul instalarii unei antene FIXE, Elevatia antenei propiu-zise (offsetului) trebuie reglata in functie de pozitia geografica unde este plasata (vezi situl DishPointer.com pt asta) pe un satelit situat cat mai aproape de SUD cu o diferenta de cel mult 5°.(evident in raport cu longitudinea unde este plasata antena)
Reglajul Elevatiei antenei motorizate este diferit de reglajul elevatiei original si este datorat unghiului axului motorului care nu este acelasi de la un fabricant la altul, deci depinde de tipul motorului utilizat.
Motoarele STAB au un unghi al axului de 30° pe cand motoarele MOTECK au 40°, de exemplu.
Prima etapa este sa activam functiunea DiSEqC 1.2 a receptorului si deasemeni daca are in Meniu protocolul USALS. Acest protocol USALS simplifica enorm montarea antenei motorizate, este suficient sa introduceti coordonatele geografice de unde se instaleaza antena (aici vezi deasemeni dishpointer care-ti da coordonatele exacte cand scrii adresa unde plasezi antena)
si receptorul via softului sau va determina pozitiile satelitilor automat aplicand o formula matematica inregistrata in el. In acest caz receptorul comanda motorul catre pozitia satelitului selectionat.
In momentul obtinerii semnalului satelit trebuie facut un reglaj fin al antenei deasemeni si a pozitiei sale fata de orizontala (ansamblu motor antena fixate pe suport) pt a obtine maximum de semnal.
Daca reglajul initial fata de SUD este decalat usor putem sa-l corijam cu aceasta ocazie. Dupa ce am aliniat corect acest prim satelit, toti ceilalti sateliti de pe arcul celestru sunt memorizati automat.
Fara USALS reglajul antenei este mai dificil. DiSEqC dirijeaza antena catre satelitul selectionat in acelasi fel ca USALS dar cum nu putem introduce datele geografice la acest protocol motorul pivoteaza spre o pozitie satelit data luand in calcul meridianul de origine al ecuatorului.
De aceasta cand trebuie sa aliniem motorul pentru prima data si apoi pentru fiecare satelit in parte, trebuie sa folosim comanda motorului "catre VEST" sau "catre EST", pentru a memoriza fiecare pozitie satelit.
Tocmai pt acest lucru dificil fabricantii de motoare pt antene satelit propun softuri de calcul (unul dintre ele este USPOS) care sa va calculeze pozitia reala a satelitilor.
Un mic tabel cu astfel de calcule pt ambele tipuri de motoare aveti mai jos:

LATITUDINE 15° 30° 40° 45° 65°
ELEVATIE ORIGINE 72° 55° 44° 38° 17°
MOT.STAB UNGHI 30° 27° 25° 24° 23° 22°
MOT.MOTECK UNGHI 40° 37° 35° 34° 33° 32°

Inainte de a incepe cautarea vre-unui semnal satelit motorul trebuie aliniat corect. Cu ajutorul unei Busole, intregul ansamblu motor/antena va fi rotit pana ce punctul 0 al motorului este pe directia SUD. (aici as adauga ca LNBul antenei trebuie sa fie perfect pe verticala). Numai dupa aceia incepe cautarea vre-unui semnal cu ajutorul receptorului pus pe o frecventa activa pe care o cunoasteti. (pt asta vezi Lyngsat.com)
Asta ar cam fi teoria, practica este cu totul altceva, ea este proprie fiecaruia, vine cu timpul si se bazeaza pe experienta si pe timpul petrecut prin preajma antenelor dar cu vointa si curaj asa au fost toate inceputurile.

break_noon
10-08-16, 16:29
Salut,

Sunt in Cluj-Napoca, longitudine 23.57.
Am pus o muntura H-H Amiko, insa nu reusesc sa o reglez sa prind toti satelitii.
O reglez pe satelitul de la 23.5 E, dar nu il pot prinde pe cel de la 19.2E.
Umbland la unghiuri (elevatia la montura ar trebui sa fie 46.75, dar acolo nu prea merge, am adus-o la 45.5), am reusit sa fixez sa vad satelitii de la 19.2E, 9E si 1W, insa cel de la 23.5E nu mai intra in acest caz (nici altii)
Care o fi problema?
Sunt sub curba Clarke, sau deasupra? Sau putin intr-o parte?
Ma gandesc ca poate am nimerit pe cel de 9E in plin, iar ceilalti 2, de la 19.2E si 1W putin mai jos sau mai sus, dar fiindca sunt puternici, imi intra.

zildan
10-08-16, 22:10
Suportul e vertical?

break_noon
11-08-16, 10:05
Da, suportul este vertical, l-am verificat cu 2 boloboace diferite.