PDA

View Full Version : Schimbare MAC permanent prin FTP - DM500



zappa
13-08-08, 10:03
Am gasit pe un forum de afara (www.dragteam.info (http://www.dragteam.info)) o modalitate de schimbare a MAC-ului permanent fara a folosi jtag.
http://rs34.rapidshare.com/files/112069687/brainwave_MAC_CHANGER_toolkit.rar

http://rapidshare.com/files/112257729/brainwave-firmware-mac-hack.img


HOW TO USE :

ATTENTION : Don't forget to make a backup image !

1st Download FLASH WIZZARD and upload the modified firmware image "brainwave mac address changer.fw2" to dreambox

2nd Reboot dreambox and then, connect using telnet (use dhcp, and find the assigned IP in the control panel).
The login/password are the default credentials (root/dreambox).

3rd execute the script calling it like this :

/var/patchME XX XX XX XX XX XX

The XX XX XX XX XX XX is the desired MAC ADDRESS. Do not use colons to separate the bytes.
example:

This is ok --> /var/patchME 00 09 CC 01 AA 55

This is not ok --> /var/patchME 00:09:CC:01:AA:55

Congratulations ! Mac address permanently changed.

Feel free to upload your backup image.

If you have any questions, PM me at http://www.dragteam.info/forum

bra|wave

http://img356.imageshack.us/img356/1043/macchangeddb9.jpg

maximuss
13-08-08, 14:45
Am verificat si vad ca functioneaza , am bagat exact cum au zis si dupa asta am bagat pe curat gemini 430 si ... blue panel nu era blocat si nici in var/etc nu era fisierul init .
Sper sa fie asta rezolvarea fara jtag , mai trebuie testat cu o imagine cu bomba in ea.

zmeura
13-08-08, 15:01
Tasteaza in telnet "ifconfig",da enter si vezi daca ai MAC original la hardware addres.

maximuss
13-08-08, 15:15
Testat si e ok , in router dreamul este vazut cu mac original , inainte aveam un mac gen 00:33:22:33:22....si asa era vazut de router acum vad ca e macul ce l-am bagat. Totusi cineva cu jtag la indemana sa verifice mai bine. Parca e prea simplu si e aparuta metoda in luna mai si noi nu am stiut nimic.

zmeura
13-08-08, 15:42
Atunci e bine.Nu conteaza daca e simplu sau nu,important e sa functioneze.:D

maximuss
13-08-08, 15:43
Tot nu am curaj sa incerc gp 4.4. :sorry:

zmeura
13-08-08, 15:45
Incearca linistit,daca se intampla ceva te rezolv eu cu jtag fara probleme.Cu mac original merge 100%.Testat.:D

delta2k2
13-08-08, 18:04
Ar fi super sa mearga , daca testezi te rog sa ne tii la curent.

Cateva intrebari suplimentare :
- daca salvezi o imagine cu FlashWizard sau cu DreamUP , se salveaza totul ? ma refer si la boot si la MAC ?
- daca nu , doar cu JTAG-ul se poate face un full backup ?
- cele doua imagini (http://rs34.rapidshare.com/files/112...ER_toolkit.rar si http://rapidshare.com/files/11225772...e-mac-hack.img ) sunt identice doar ca sunt salvate cu programe diferite ?

pacala68
13-08-08, 20:53
Parca e prea simplu si e aparuta metoda in luna mai si noi nu am stiut nimic.
Pai si bomba este simpla , o pui cu gemmini si .... voila : Adios Amigos :D

Boot se citeste numai cu jTag dar nu avem programul de dump .
Cu Fw sau dreamUP faci backup numai la imagine cu setarile aferente , nu si la bootloader .

maximuss
13-08-08, 21:36
Am dat flash erase se vreo 10 ori cred , am pus cateva imagini , mac-ul a ramas cel de original schimbat cu backup ul ala. Am bagat gemini 4.4 si merge ,deocamdata , in telnet imi spune ca e macul ce l-am bagat eu inainte .
Metoda vad ca a functionat.

Pentru SMV ....Cred ca a actionat la fel ca bomba , a rescris bootloaderul , daca ai vazut cum se face , se modifica din telnet cu ajutorul scriptului pachME .

edisitaru
13-08-08, 22:41
Am schimbat si eu MAC si este totul ok!!!!! Faceti exact cum scrie acolo si nu sunt probleme!! :cheers:

GeorDanny
14-08-08, 00:24
Gata si la mine :) , acum sa bagam si o bomba sa vedem daca moare sau nu , am instalat si imagine noua si macul ramane :dance:

Multam` @Zappa

Duster
14-08-08, 10:12
V-am facut un generator si validator de adresse MAC ;)
Cine stie un server bun sa ma contacteze pe irc sau prin pm, ca acuma este pusa pe desktopul meu serverul.

Click aici -=> http://linuxbox.dyndns.tv

Bafta ;) :D

just
14-08-08, 23:19
E vreo adresa MAC din seria 00:09:34:..... care nu este valida? Atunci ce sens are validarea lor?


V-am facut un generator si validator de adresse MAC ;)
Cine stie un server bun sa ma contacteze pe irc sau prin pm, ca acuma este pusa pe desktopul meu serverul.

Click aici -=> http://linuxbox.dyndns.tv

Bafta ;) :D

Duster
15-08-08, 00:03
E vreo adresa MAC din seria 00:09:34:..... care nu este valida? Atunci ce sens are validarea lor?

Sa fie linistit cel care apeleaza la generatorul de MAC ca este valida !
:P
Nu toata lumea este in curent cu astea ! infine.

Einstein
15-08-08, 09:42
Multumim! Util generatorul! :drinks:

delta2k2
16-08-08, 02:12
Am modificat si eu MAC-ul la o clona. Am pus gemini 4.30 , aveam acces la blue panel. Am pus 4.40. Deocamdata e OK

delta2k2
17-08-08, 23:24
A depasit uptime 24 de ore. Am testat diverse (net , reboot etc) si totul e OK.

-minus
18-08-08, 05:16
A depasit uptime 24 de ore. Am testat diverse (net , reboot etc) si totul e OK.
Atunci dai un reboot de vre-o 3 ori la interval de 12min[din aparat cat si scotindul din priza in timpul functionarii] si vezi tot asa ramane?

delta2k2
18-08-08, 10:13
Atunci dai un reboot de vre-o 3 ori la interval de 12min[din aparat cat si scotindul din priza in timpul functionarii] si vezi tot asa ramane?

Numai un reboot crezi ca am dat ? Am dat destule , si legat la net si fara net.

fery21
18-08-08, 10:29
Am modificat si eu MAC-ul la o clona. Am pus gemini 4.30 , aveam acces la blue panel. Am pus 4.40. Deocamdata e OK
@delta2k2 de precizat cred ca ar fii fapul ca ai pus probabil 4.40 care nu atre bomba iar in al 2 rad nu sugerez nimanui sa foloseasca gp 4.31-4.40 varianta timebomb care isi fac treaba normal in cazul in care modificarea sa facut cu pacheME xx xx....... daca e cineva care ma poate contrazice e ok. sunt un pic curios daca a riscat cineva

eu zic asa pacheME si 4.40 notime bomb se inbina perfect

maximuss
18-08-08, 10:40
Am bagat gp 4.4 de pe ihad pe clona cu mac schimbat de patchME , am dat reboot de multe ori si flash erase de vreo 10 ori inainte de a baga gp (sa vad daca ramane mac-ul). Deocamdata e ok

Alexandru
18-08-08, 10:46
Am gasit pe un forum de afara (www.dragteam.info (http://www.dragteam.info)) o modalitate de schimbare a MAC-ului permanent fara a folosi jtag.
http://rs34.rapidshare.com/files/112069687/brainwave_MAC_CHANGER_toolkit.rar

http://rapidshare.com/files/112257729/brainwave-firmware-mac-hack.img


HOW TO USE :

ATTENTION : Don't forget to make a backup image !

1st Download FLASH WIZZARD and upload the modified firmware image "brainwave mac address changer.fw2" to dreambox

2nd Reboot dreambox and then, connect using telnet (use dhcp, and find the assigned IP in the control panel).
The login/password are the default credentials (root/dreambox).

3rd execute the script calling it like this :

/var/patchME XX XX XX XX XX XX

The XX XX XX XX XX XX is the desired MAC ADDRESS. Do not use colons to separate the bytes.
example:

This is ok --> /var/patchME 00 09 CC 01 AA 55

This is not ok --> /var/patchME 00:09:CC:01:AA:55

Congratulations ! Mac address permanently changed.

Feel free to upload your backup image.

If you have any questions, PM me at http://www.dragteam.info/forum

bra|wave

http://img356.imageshack.us/img356/1043/macchangeddb9.jpg
Puteti sa puneti doar fisierul pachtME, va multumesc!

delta2k2
18-08-08, 10:46
@delta2k2 de precizat cred ca ar fii fapul ca ai pus probabil 4.40 care nu atre bomba iar in al 2 rad nu sugerez nimanui sa foloseasca gp 4.31-4.40 varianta timebomb care isi fac treaba normal in cazul in care modificarea sa facut cu pacheME xx xx....... daca e cineva care ma poate contrazice e ok. sunt un pic curios daca a riscat cineva

eu zic asa pacheME si 4.40 notime bomb se inbina perfect

Nu , am pus gp 4.40 de la mama lui.
Chiar daca se intampla ceva , exista JTAG.

fery21
18-08-08, 10:50
Am modificat si eu MAC-ul la o clona. Am pus gemini 4.30 , aveam acces la blue panel. Am pus 4.40. Deocamdata e OK


Am bagat gp 4.4 de pe ihad pe clona cu mac schimbat de patchME , am dat reboot de multe ori si flash erase de vreo 10 ori inainte de a baga gp (sa vad daca ramane mac-ul). Deocamdata e ok

in mod mormal time bomb defapt ce face ,verifica macul si in prealabil daca e original nu il schimba dar in timp il verifica si daca al gaseste invalid il schimba!

delta2k2
18-08-08, 10:52
Puteti sa puneti doar fisierul pachtME, va multumesc!

S-ar putea sa fie o imagine modificata care prermite rularea si executia corecta a patch-ului.
Nu am testat doar patch-ul pe alta imagine.

fery21
18-08-08, 10:52
Nu , am pus gp 4.40 de la mama lui.
Chiar daca se intampla ceva , exista JTAG.

ai dreptate daca te sti cu jtag-ul si ai si mana buna eu zic ca e ceamai buna si sigura solutie!

delta2k2
18-08-08, 10:54
in mod mormal time bomb defapt ce face ,verifica macul si in prealabil daca e original nu il schimba dar in timp il verifica si daca al gaseste invalid il schimba!

Time bomb-ul verifica daca MAC-ul este "original". Daca nu este original sterge boot-loaderul (care se poate rescrie doar cu JTAG-ul).

fery21
18-08-08, 10:55
Time bomb-ul verifica daca MAC-ul este "original". Daca nu este original sterge boot-loaderul (care se poate rescrie doar cu JTAG-ul).

corect mo!

Einstein
18-08-08, 10:59
Time Bomb verifica MAC si daca nu e valid rescrie master boot-ul facand receptorul inutilizabil si apare numai ADIOS AMIGOS!

fery21
18-08-08, 11:10
Time Bomb verifica MAC si daca nu e valid rescrie master boot-ul facand receptorul inutilizabil si apare numai ADIOS AMIGOS!

Sinces sunt curios sa vad daca macul chiar ar rezista la bomba cu acel pacheME

-minus
18-08-08, 13:00
in mod mormal time bomb defapt ce face ,verifica macul si in prealabil daca e original nu il schimba dar in timp il verifica si daca al gaseste invalid il schimba!
Corect! sa vedem in timp ce se intampla....

fery21
18-08-08, 13:26
Corect! sa vedem in timp ce se intampla....

eu pot sa confirm ca,cu 4.40 notime bomb nu vor fi probleme de oare ce lam testat personal!

fery21
18-08-08, 18:10
deci chiar se poate

http://i302.photobucket.com/albums/nn99/ADAMGOBI2000/gbox-cccam-newcs-mpcs.jpg

zappa
18-08-08, 21:56
Azi si clona mea a primit MAC de original. Operatiunea e f. simpla. Cu mentiunea ca am instalat a 2a varianta de imagine, cea cu extensie .img cu dreamup. Numai ca scriptul patchME nu se gaseste in folderul /var ci in folderul /bin.
- cd /bin
- ./patchME 00 00 00 00 00 00 si enter....00 - se inlocuieste cu un MAC de original.
Pentru teste am folosit apoi gemini 4.3.1 de asemeni instalat cu dreamup (am avut acces la blue panel) si apoi am revenit la nemesis. Tot timpul macul original s-a pastrat.
Succes

delta2k2
18-08-08, 23:28
Zappa , multumesc oricum pentru faptul ca ne-ai spus si noua despre patch.
Pe acest forum (din cate stiu eu) s-a postat in premiera aceasta informatie.
Sunt convins ca mai erau si altii (poate nu aici) care stiau despre acest lucru dar au tacut din motive ...financiare. Probabil zappa a stricat ceva combinatii unora , mai putini binevoitori.
:cheers:

Turku
19-08-08, 01:50
e lasa ca ca doar a prostit multa lume acuma e mai bine ca fiecare isi poate face cu mana lui singur.Dece sa mai arunce bani asa aiurea pe clone la pret de original.Bravo zappa esti super tare.Ai distrus afacerea la lume acuma o sa caute altceva de munca:drinks:.
Mie sincer imi pare bine de chestia asta ca au fost multi tepuiti.Asta poate le va fi acelor persona care au procedat asa o lectie pentru ca nu este bine sa maninci doar tu maninca toata lumea.Iar cine nu stia si au fost arsi imi pare rau de ei dar le sugerez altadata sa deschida ochii si cand mai vor sa achizitioneze ceva sa legaturi serioase cu persoane serioase.
Inca odata te felicit zappa

borsalino
20-08-08, 17:27
please this image brainwave mac address changer.fw2 Not to complete downloade in my dreambox dm500s withe fashwizar waited a long has been downloaded
2- my tenr is tuner alps What the adress mac Which suits him From where I get it
3-Can I download gemini 4.31 withe time bomb in my clone
big thanx for your reply

lucrad
20-08-08, 17:44
E clar ca merita felicitari ZAPPA ,cel mai frank si loial prieten.Subscriu celor spuse de TURKU-romano-italian.
:cheers:

skycleaner
20-08-08, 18:20
Bravo domnule zappa... ma bucur ca ai dat de capat problemei...

zmeura
20-08-08, 22:24
Problema e ca prin alte parti s-au gasit mancatori de rahat care il blameaza.Probabil a deranjat pe cineva sau "elita" care detine DM-uri originale e deranjata de faptul ca nu va mai fi nici o diferenta intre clone si originale (oricum nu era inafara de MAC).Trista tara avem,trebuie sa-ti dea cineva in cap daca faci un bine.
Zappa nu-i baga in seama,lasa ca userii obisnuiti iti multumesc pentru informatie,"elita" si bisnitarii nu au decat sa se adune in acelasi loc si sa faca misto unul de altul.

dragsat
20-08-08, 23:00
te rog sa vorbesti frumos si daca nu stii sa citesti ce am vrut sa spun lasa te.
Nu mai incinge spiritele ca le incingi degeaba, zappa a inteles si a tacut din gura

cam atat am avut de spus, spor in continuare

zmeura
20-08-08, 23:24
Nu stiu care e problema.Te simti cumva cu musca pe caciula?De ce?

delta2k2
22-08-08, 12:30
Dupa toate aparentele , solutia cu patch-ul pare sa fie in regula.
Se c-am face o saptamana de cand am modificat o clona si functioneaza OK.

cri25
22-08-08, 15:40
Dupa toate aparentele , solutia cu patch-ul pare sa fie in regula.
Se c-am face o saptamana de cand am modificat o clona si functioneaza OK.



Si ce imagine ai pus pe el? si eu am modificat mac-ul ,dar parca nu prea am curaj sa pun gemini!!!

fery21
22-08-08, 15:40
este posibil ca, gp sa primeasca o verivicare in tipul conectari ,deci oare chiar vor cei de la gp sa faca curat?
:oops:

fery21
22-08-08, 15:42
Si ce imagine ai pus pe el? si eu am modificat mac-ul ,dar parca nu prea am curaj sa pun gemini!!!

mo vezi ca aici pe forum este pus gp4.40 fara bomba punel cu toata increderea!:cheers:

delta2k2
22-08-08, 16:18
Si ce imagine ai pus pe el? si eu am modificat mac-ul ,dar parca nu prea am curaj sa pun gemini!!!

Am scris mai sus ca am pus gemini 4.40 (versiunea originala , care include time-bomb).
Si chiar daca fac ei alta versiune de time-bomb , exista JTAG-ul.

fery21
22-08-08, 16:50
Am scris mai sus ca am pus gemini 4.40 (versiunea originala , care include time-bomb).
Si chiar daca fac ei alta versiune de time-bomb , exista JTAG-ul.

mo asa e dar JTAG nu e recomadat ptr cine nu a mai facut, deci cred ca mai bine e o siguranta in + sa fie pus pach-ul si apoi 4.40 fara bomba, parerea mea am testat a sa si e ok
si invers cum ai spus tu e bine dar am zis mai bine aliminam riscul!

delta2k2
22-08-08, 18:05
mo asa e dar JTAG nu e recomadat ptr cine nu a mai facut, deci cred ca mai bine e o siguranta in + sa fie pus pach-ul si apoi 4.40 fara bomba, parerea mea am testat a sa si e ok
si invers cum ai spus tu e bine dar am zis mai bine aliminam riscul!

Eu nu am ajuns la JTAG , dar de-abia astept.
Cineva tot trebuie sa riste , data asta e randul meu.:)
Pana una alta , e cald afara , asa ca ...:cheers:

StelianS
31-08-08, 19:51
Am schimbat si eu MAC-ul unei clonei prin aceasta metoda... este ok, am pus apoi gemini 4.40 no bomb ... dar dupa cateva zile am trecut inapoi pe imaginea ce o cunosc mai bine, nabilo08. Nu sunt probleme, cu netul totul e ok.

fery21
31-08-08, 20:59
Am schimbat si eu MAC-ul unei clonei prin aceasta metoda... este ok, am pus apoi gemini 4.40 no bomb ... dar dupa cateva zile am trecut inapoi pe imaginea ce o cunosc mai bine, nabilo08. Nu sunt probleme, cu netul totul e ok.

mo probabil tu nu te descurci cu gp si iti este mai usor cu nabilo08
dar zi ce nu tia placut la GP?

mondo
31-08-08, 21:06
Iti spun eu.GP se misca de doua ori mai greu la schimbarea canalelor decat Nabilo.In plus apar mereu blocaje pe GP care le scoti doar cu restart DM.

lucrad
03-09-08, 10:54
Iti spun eu.GP se misca de doua ori mai greu la schimbarea canalelor decat Nabilo.In plus apar mereu blocaje pe GP care le scoti doar cu restart DM.
Intru totul de acord cu cele spuse,singura kestie ce mi-a placut la gemini e radio pe net, acolo nu am gasit o alta imagine care sa se ridice la nivelul gemini.

Nanok
04-09-08, 15:13
poate sa posteze cineva va rog continutul lui var/patchME ?
Multumesc
#N#

delta2k2
04-09-08, 15:40
Nu te ajuta cu nimic fisierele in cauza. Imaginea in sine este modificata pentru a permite accesul patch-ului la diverse locatii din flash care in mod curent sunt cumva Read-Only.
Deci , fisierele fara imagine nu functioneaza.

Metoda descrisa aici functioneaza fara probleme.

danix71
05-09-08, 09:37
Nu te ajuta cu nimic fisierele in cauza. Imaginea in sine este modificata pentru a permite accesul patch-ului la diverse locatii din flash care in mod curent sunt cumva Read-Only.
Deci , fisierele fara imagine nu functioneaza.

Metoda descrisa aici functioneaza fara probleme.

OT: Lui probabil ii trebuie pentru altceva. :)

gelu_dh
06-09-08, 13:13
Am reusit si eu sa schimb mac-ul datorita lui @zappa, care are un caracter deosebit.

danix71
06-09-08, 21:50
Am reusit si eu sa schimb mac-ul datorita lui @zappa, care are un caracter deosebit.
Off Topic: mac-ul sau Zappa? :)
On Topic: Daca e vorba de Zappa, cred ca 100% din useri iti dau 100% dreptate. :clap:

delta2k2
06-09-08, 22:20
Am modificat prima clona pe 16.08.2008 si deocamdata e OK (desigur ,cu imaginea gp 4.40 oficiala).

delta2k2
15-09-08, 00:50
Sunt ceva ore de cand am pus si gp 4.50 (oficiala) pe o clona modificata.
Deocamdata e OK.

-minus
23-09-08, 04:58
Poate cineva sa faca un mic how-to? deci pas cu pas cum se procedeaza pentru introducerea noului MAC.

Einstein
23-09-08, 09:08
E in engleza: http://www.sateliti.org/showpost.php?p=46886&postcount=1

zappa
23-09-08, 10:35
Am instalat brainwave-firmware-mac-hack.img folosind cablu null modem.
Cred ca toata lumea stie cum se instaleaza o imagine asa ca nu insist.
- se configureaza dreamboxul pentru conexiune la pc (IP si subnet mask)
- cu ajutorul telnetului te conectezi la dreambox si tastezi urmatoarele comenzi:
1. - cd /bin si ENTER
2. - ./patchME XX XX XX XX XX XX si ENTER (XX - inlocuiesti cu mac de original care incepe cu 00 09 34 si mai departe litere de la A-F sau cifre 0-9)
3. reboot si ENTER
Dupa reboot se verifica MAC-ul cu urmatoarea comanda: ifconfig
Atentie mare la comenzi.
Nu am folosit cealalta metoda (cu flashwizard) si a fost ciudat sa nu gasesc acel script in locul indicat (adica in /var), ci in directorul /bin. Puteti vedea ce fisiere contine un director cu ajutorul comenzii "ls" adica list.

Succes

-minus
23-09-08, 11:37
Multumesc mult,raman dator.

delta2k2
10-11-08, 20:48
Sunt aproapre 3 luni de la primul patch . Nu stiu daca imaginile gp viitoare vor contine un nou time bomb dar deocamdata , clonele modificate ruleaza fara probeme cu gp 4.50

delta2k2
01-01-09, 23:36
GP 4.50 pe clona a functionat fara probleme.
Am trecut la GP 4.60. Deocamdata nu sunt probleme.
A mai facut cineva pasul ?

FizzIK
02-01-09, 01:08
Nu mai trec ca iar zic astia pe aici ca dau alarme false asa ca succes!

delta2k2
02-01-09, 01:36
Deja sunt 2 ore , timp in care am dat ceva restarturi. Cine nu vrea sa se riste , sa mai aiba rabdare 2-3 zile. Daca apar probleme va anunt.

maximuss
02-01-09, 10:19
GP 4.6 merge fara probleme de cateva zile pe clona cu mac modificat . Nici o problema pina acum , daca va este teama bagati gp 4.6 fara bomba.

tod1975
07-01-09, 16:11
Am instalat si eu Gemini 460 pe o clona cu MAC modificat si deocamdata nici o problema.
La imaginea asta cum fac sa-mi apara in infobar de la cine decodeaza pana acum am folosit Nabilo si Nemesis.
Cum pot sa stiu daca adresa MAC care am introduso este OK si chiar este una de la un dream original.

zmeura
07-01-09, 16:45
Cauta skin-ul ptest pentru informatii legate de decodarea in share.
Pentru mac tastezi ifconfig in telnet si dai enter.Mac-ul este la HWaddr.

mondo
08-01-09, 14:16
La imaginea asta cum fac sa-mi apara in infobar de la cine decodeaza pana acum am folosit Nabilo si Nemesis.

Pentru CCcam merge cu skinul default,trebuie sa ai setat :
Blue-Panel -> Extras/Setup -> general -> crypt -> Grafik Emm/Ecm/Expert +

tod1975
08-01-09, 15:30
ok mersi asta cautam
inca ceva poate m-am exprimat gresit mai jos stiu unde vad MAC-ul dupa ce l-am schimbat pe mine ma intereseaza daca acel MAC este chiar unul de original
stiu ca incep cu 00 09 ...

zmeura
08-01-09, 15:31
00:09:34:..... restul nu mai conteaza.

tod1975
08-01-09, 16:26
ok inseamna ca si al meu e bun multumesc de informatii

tod1975
09-01-09, 17:44
am schimbat Mac-ul si pe celalalt dream al meu am instalat gemini 460 dar am o problema nu gasesc Thor 1W ma ajuta cineva cum trebuie adaugat
imi apare tot timpul "Service could not be found"

mondo
09-01-09, 19:01
Pai nu-ti apare thor 1W ci iti apare Thor 3/5/Intelsat 10-02 (0.8W).Mai cauta ca trebuie sa fie acolo asta daca nu ai introdus alte settings in receptor peste cele default.

genugeo85
20-01-09, 19:57
Am modificat si eu mac-ul cu metoda lui @zappa, motiv pentru care-i multumesc, pentru ca altfel(cu jtag) mi-era cam scarba sa m-apuc de treaba(din motive de timp). Am totusi o mica nedumerire... Cand dau ifconfig in telnet, imi apare HWaddr 00:09:34:xx:xx:xx(in locul x-urilor sunt numere), deci mac de original! Dar cand dau detect MAC Adress in Ngrab Server, imi apare la Srv MAC 00:1B:FC:3A:etc:etc, adica mac-ul initial al clonei...?! Deci, s-a schimbat sau nu mac-ul?

dMd
20-01-09, 20:54
Este normal sa iti arate alt MAC, pentru ca prin comanda respectiva iti detecteaza MAC-ul placii de retea de la calculator sau de la router, depinde la ce ai cuplat Dream-ul si nu MAC-ul receptorului. Acela il vezi exact cum ai precizat, prin telnet.

genugeo85
20-01-09, 21:02
Ok, multumesc pentru lamurire!

horatyu
11-04-10, 18:28
am pus aici fisierele pentru schimbare de MAC pentru doritori


easysurf.ro_brainwave_MAC_CHANGER_toolkit.rar - 4.8 Mb (http://www.easysurf.ro/horatyu/d9pe97bael70/brainwave_MAC_CHANGER_toolkit.rar.htm)


si asta

easysurf.ro_brainwave-firmware-mac-hack.img - 5.0 Mb (http://www.easysurf.ro/horatyu/dp8pzttlv35z/brainwave-firmware-mac-hack.img.htm)