PDA

View Full Version : Reconditionarea antenei !! (din fier sau fibra )



-minus
07-08-08, 14:29
Cum reconditionam o antena?



In timp [1-3 ani] orce antena datorita intemperiilor se degradeaza,principalul dusman fiind rugina,ca sa putem evita astfel de neplaceri la aparitia primelor pete de rugina sau exfolieri de vopsea vom trece la reconditionarea antenei; scule necesare; un flex cu perie rotativa[sarma si hartie abraziva]+ o perie din material textil; curatam bine suprafata antenei de vopsea cu peria de sarma apoi cu peria care are hartie abraziva pentru finisare iar la final cu peria cu material textil pentru a indeparta ultimile impuritati,aruncam o galeata de apa peste antena iar cu o carpa de bumbac stergem bine suprafata reflectorului,dupa ce antena este uscata o punem cu fata in sus pe un suport de lemn [banca,masa etc] iar cu ajutorul unui sprey auto cu vopsea MATA,[ATENTIE!! a nu se folosi vopsea lucioasa!!] de preferinta culori deschise-Alb-Argintiu incepem vopsirea antenei avand grija sa nu avem nici un coltisor neacoperit,dupa circa 6 ore repetam vopsirea si astfel antena noastra este gata pregatita pentru urmatorii 2-3 ani,un sfat pentru cei ce folosesc antene no-name si nu antene de firma! nu asteptati aparitia petelor de rugina,aplicati operatiile de mai sus inca de la achizitionarea antenei,satisfactia va fi maxima avand in vedere ca antena va avea o durata de viata mult mai mare[circa 3-4 ani]

-minus
20-08-08, 23:39
http://www.kober.ro/vopsele-auto/images/spray-vopsea-auto-metalizata.jpgVopsea spray
Vopsea spray de inaltă calitate, cu excelentă aderenţă pe suprafeţe metalice, plastic, fibră de sticlă sau lemn.

Instrucţiuni de folosire: curăţaţi suprafaţa de orice urmă de murdărie, grăsime, ulei sau praf. Izolaţi suprafeţele adiacente celei pe care doriţi să o vopsiţi. Agitaţi recipientul timp de 1 minut; de asemenea agitaţi din cand in cand şi in timpul aplicării.

Menţineţi recipientul la o distanţă de aproximativ 18-24 cm de suprafaţă şi aplicaţi un strat subţire de vopsea pentru a evita curgerea acesteia. Se recomandă aplicarea a 2-3 straturi de vopsea, cu o perioadă de uscare de 3-5 minute intre aplicăr

Einstein
21-08-08, 20:10
Merge vopsea metalizata la vopsirea antenei?
Unii spun ca nu, trebuie folosita doar vopsea mata, deschisa la culoare...

-minus
21-08-08, 20:53
Merge si cea metalizata dar cum am specificat mai sus calitatea receptiei scade...

florin2222
29-08-08, 22:39
de pulverlac stie cineva ceva .Este praf si foloseste la vopsitul in camp electrostatic

gog 19
05-09-08, 19:46
Salutari.Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat,idee...Am o antena(scheletul) de 4.07m si 22 petale.Este buna tabla de Al 0,6mm sau ar trebuii mai groasa? Si ce vopsea trebuie folosita la aceasta tabla? Prin octombrie cred ca va fi gata, sper sa functioneze si voi posta rezultatele de pe diferiti sateliti cam de la 95E--7W Ku si C band.Merci.

-minus
05-09-08, 20:32
Exact ceea ce am scris mai sus;
vopsea auto tip spray si...obligatoriu mata& culori deschise; alb-gri.

yky
06-09-08, 11:54
Nu-i cam subtirica ???..tabla.....Totusi e un diametru de 4m....un ''monstrulet''!!! Deci o felie ar fi la capat cam de 0.57m latime si o lungime de cel putin 1.80m.
Oricum asteptam vesti despre EA .:tv::wellcome:

Einstein
06-09-08, 20:41
Yky, omul spune ca are scheletul antenei si vrea sa puna tabla pe el!!!
Grosimea ar fi acceptabila dar va avea probleme la "croiala" petalelor si montarea lor pe schelet. Orice deformare a simetriei va afecta calitatea receptiei! Deci trebuie mare atentie cum o lucreaza!
Ar fi interesante niste poze cu ea in acest moment si dupa reconditionare!

gog 19
10-09-08, 16:07
sal.multumesc pt raspunsuri.o sa incerc sa pun si poze,sper sa ma descurc, ca dupa cum se vede sant incepator.Acest schelet de 4.07m nu a fost vreodata o parabolica ci este acum in constructie.Mai trebuie sa fac tijele pt focar,prinderea pe pilon,vopsit(grund...)si apoi tabla nituita.Deci ar fi bine sa....indoi un pic triunghiul de Al pe mijloc pt a obtine o suprafata cit mai aproape de cea parabolica??? sau trasez si tai in functie de gaurile de pe marginea platbandei si triunghiul ramane drept formand parabola din cele 22 petale.am postat aici pt ca nu am stiut unde e mai bine.Tabla groasa se prelucreaza mai greu si e si scumpa.Mai discutam.Sanatate.

Einstein
10-09-08, 22:33
Interesant sa construiesti de la zero o parabolica!
Ai un proiect calculat exact? O antena de satelit trebuie sa se incadreze in niste parametri de precizie ca sa ofere randamentul asteptat. Altfel vei avea surpriza sa se comporte ca una de 2 m sau mai mica chiar!
Asteptam pozele si succes la constructie!

gog 19
05-10-08, 10:35
http://img91.imageshack.us/img91/1001/dishiw3.jpg

cristianio
22-12-09, 22:40
Va recomand un material, de fapt un tip de vopsea care este foarte buna si ieftina pentru reconditionarea antenei.


http://www.silicoman.esrl.ro/?pag=pro&pro=5555&cat=2028&title=BRONZALCHID%20LOVITURA%20DE%20CIOCAN%203%20in%201

zilele acestea va pun si poze de la reconditionare

yky
22-12-09, 23:04
Eu unul sunt un pic sceptic fata de "bronzul" ala, mai ales ca pigmentii aceia de aluminiu se aseaza neuniform din cauza răşini alchidice grase (care da acel efect de lovitura de ciocan). Deci radiatia o sa fie reflectata neuniform si o sa ai din punct de vedere al reflexiei, o antena cu suprafata echivalenta cu suprafata LUNII , asa cum o vedem noi.
Dar sunt curios si asteptam poze , si cel mai important rezultate.

sorin8m
23-12-09, 08:46
Si pe mine mai facut curios, sa vedem efectele :)

Nu cred ca o sa fie semnalul mai slab decat de obicei.

doktorofsat
23-12-09, 09:29
crisitianio sa folosesti ceva aparat de vopsit nu cumva pensula . mai am vazut cazuri:D

cristianio
23-12-09, 17:41
sau folosit urmatoarele materiale:
-o cutie de lovitura de ciocan,0,75 l .
-o pensula,
-smirgel de granulatie mare 0.5m de rola,
-diluant 0,5 litri.

total <20 lei si 3,5 ore de manopera la o antena 1,25 offset.
Vopsea a mai ramas.S-au dat doua straturi.Lucrarea a fost facuta in vara.
Performantele antenei nu au scazut deloc fata de initial, dar per ansamblu antena nu ofera maximum de perfomanta datorita faptului ca e expusa la vint si din 2001 pina in vara a aparut fenomenul de deformare a parabolei antenei, nu mult, dar exista.
Nu stiu sa pun poze pe forum, am trimis un emai la zmeura.

Snow
24-12-09, 10:51
Nu stiu sa pun poze pe forum.........


http://www.sateliti.info/showthread.php?t=164&highlight=cum+postam+poze

cristianio
24-12-09, 14:56
http://img684.imageshack.us/img684/817/18072009.jpg

inainte

http://img32.imageshack.us/img32/464/18072009005f.jpg

dupa

badeaghio
14-02-10, 23:02
am compresor, tot ce trebuie (atelier auto). as vrea sa vopsesc o antena negru mat. oarecar mai merge dupa operatia asta?

laleauaneagra
14-02-10, 23:38
eu zic ca nu,plus ca e negru si mat:)

me1960
15-02-10, 00:24
Salut , antenele se vopsesc in alb sau gri , mat . Bafta .

badeaghio
15-02-10, 10:52
stiu. dar arata bine cele negre, exemplu toroidalele opticum :D
ma documentez, si va zic ce_am rezolvat pana la urma

horatyu
15-02-10, 12:45
am compresor, tot ce trebuie (atelier auto). as vrea sa vopsesc o antena negru mat. oarecar mai merge dupa operatia asta?

cu sprit chit e cel mai bine sa o vopsesti