PDA

View Full Version : Antena ruginita



sasha
04-08-08, 21:35
Buna seara! daca imi voi scoate rugina din antena si so vopsesc din nou voi mai avea semnal ?

dic_star79
04-08-08, 21:38
Acum cu antena ruginita mai ai semnal?

laleauaneagra
04-08-08, 21:56
depinde cat de mult e afectata antena,daca a gaurit-o,alta antena

yky
04-08-08, 22:34
Hai sa o luam cu incetinitorul....:D
Daca e din tabla...antena....indicat e sa o smirgheluiesti bine , sa o finisezi cat mai bine si dupa aceea sa o vopsesti....cu oricer vopsea vrei!
daca e din fibra ...si a ruginit e cam gata ...solutia ar fi sa o refaci ca si curbura ...folosind chit....chitauto...si dupa aceeea sa lipesti pe ea fasii de staniol..(aluminiu0 pe care la final sa le vopsesti intro culoare cat mai mata posibil ca sa nu-ti parleasca LNB-ul.
In rest toate cele bune.!!!:)

laleauaneagra
04-08-08, 23:11
la atata chin alta noua:):)mai ales daca n-are eperienta,iar la vopsea nu chiar orce ca daca e cu lac si straluce sa dus pe.....reflectia:):)

sasha
04-08-08, 23:46
semnal am... nu si la cateva canale de pe 75E http://img514.imageshack.us/img514/5192/55070366xj1.jpg asa arata cu un an in urma acum iar rugineste. Va multumesc de sfaturi!:)

Turku
05-08-08, 12:52
Dar de ce nu ai dai cu un spray de acela de antirugina inainte sa il vopsesti si imi mai aduc aminte ca anul trecut mai era o discutie de genul asta si specifica cineva ca este o vopsea speciala pentru parabolice.

-minus
05-08-08, 23:01
Dar de ce nu ai dai cu un spray de acela de antirugina inainte sa il vopsesti si imi mai aduc aminte ca anul trecut mai era o discutie de genul asta si specifica cineva ca este o vopsea speciala pentru parabolice.

Nu neaparat vopsea speciala,se poate folosi cu succes vopsea auto cu conditia sa fie mata,poti lua un sprey auto de preferinta culori deschise mate si este ok!

AaA
05-08-08, 23:31
spani , sa inteleg ca daca o vopseste metalizat nu mai merge? doar vopselele mate sunt bune? :dance:

-minus
05-08-08, 23:47
spani , sa inteleg ca daca o vopseste metalizat nu mai merge? doar vopselele mate sunt bune? :dance:
Nu ca nu ar merge,dar vopseaua metalizata[lucioasa] nu permite o propagare buna a undelor din cauza reflexiilor,de aceea e bine cand revopsim o antena sa folosim o vopsea mata pentru o receptie perfecta.

AaA
06-08-08, 00:10
:) e bine de stiut asta .. mersi spani :cheers:

-minus
06-08-08, 06:35
:) e bine de stiut asta .. mersi spani :cheers:

Cu placere!