PDA

View Full Version : Incalzire Ipbox 900HD



livs
30-07-08, 09:22
Datele problemei:
Ipbox 900HD cu imagine Sifteam 0.1.3b cuplat cu un HH si functionare pe usals.
Am constatat ca dupa o perioada de functionare relativ scurta se incalzeste foarte mult (frige).
In standby ramine fierbinte, un pic mai rece totusi.
In momentul cind se incalzeste nu mai raspunde bine la comenzi si de cele mai multe ori apare mesajul PANIC.

CAre este explicatia si ce se poate face?

mario08
30-07-08, 09:52
o intrebare : h-h-ul stie "usal" adica diseq 1.3, fiindca si eu am un srt2100 care stie numai de diseq 1.2 si tu folosind "usal-ul" il cam fortezi

livs
30-07-08, 10:48
HH-ul are diseq 1.3 si pina acum numai pe el am mers (un echo 790) fara probleme majore.
Din pacate nu stiu nimic despre diseq 1.2.
Dar crezi ca asta e problema?
SAu sursa nu da suficient curent?

otheitis
30-07-08, 18:39
Prima ora am auzit asta problema pt 900HD.Incearca sa conectezi pe 900HD direct la LNB si dupa sa ne spui daca se incalzeste.Daca nu se incalzeste inseamna ca e o problema cu HH motor si firmware.Atunci o idea buna e la folosesti pe NLB si sa ne spui daca se incalzeste.Daca se incalzeste si cu NLB prea mult.Posibl e problema cu Firmware.Si trebuie sa luam legatura cu ABCOM ca sa fie rezolvat.Daca se incalzeste receptor si cind e LNB conectat direct la receptor.Posibil problema sa fie la Hardware (defect).

http://ipbox.creare-forum.com

livs
01-08-08, 10:52
Din pacate nu pot sa fac legatura directa la lnb.
Am incercat si altceva, am schimbat imaginea cu NLB, si parca e un pic mai rece, o sa incerc cu un termometru in aceleasi conditii.
In principiu pare mai bine cu NLB.

Desi nu este normala incalzirea, o sa incerc si varianta ca rotirea antenei sa o fac cu echolite si vizionarea cu ipbox. Cam peste mina......

Alta varianta este cu am vazut pe forum la sifteam, cu un cooler de notebook pus sub ipbox si alimentare din 5v sau USB. Coolerul este undeva la 80 lei, n-ar fi mult.

prus
10-09-08, 10:24
Am acelas problema ca si livs
La astra si hotbird in momentul cind se incalzeste nu mai raspunde bine la comenzi si la intelsat 10-02 merge bine. am un HH OPTICUM DM 2800 in usals image CLI-0.1.0
Ce se poate face?

Snow
10-09-08, 10:50
Eu am tot 900 si cu strong2100 care il folosesc pe usals.
N-am aceasta problema, lipsa insuficienta de curent o simt la dream.
Principala sursa de caldura la ipbox 900 este sursa. Stiu ca exista primele variante care veneau cu un radiator mai mic pe sursa. Faceti o comparatie cu pozele postate de mine si vedeti daca aveti acelasi tip de radiator.
Daca aveti boxurile in spatii prost ventilate, puneti pe ele un culer de vga alimentat la 5v.
Aveti grija si ce instalati, cum instalati si mai ales cum configurati.

mario08
10-09-08, 10:53
Salut ar fii 2 solutii:

1 - incercati cu diseq 1.2 normal si nu cu "usals - diseq 1.3" poate nu se mai incalzeste asa tare (vedeti la setarile imagini cum schimbati din diseq 1.3 in diseq 1.2) , oricum in ambele variante de diseq receiverul comanda direct montura h-h sau

2 - cumparati-va un "srt digibox" (mondoplast am dat 50lei pe el cu garantie) este un pozitioner cu telecomanda si stie diseq 1.2 si legati-l separat la montura h-h , adica va trebuiesc 2 cabluri in cazul de fata : 1 cablu lnb - receiver si 1 cablu iesirea pt. receiver de la montura h-h la "srt digibox".
In cazul de fata nu ar mai trebui sa aveti probleme cu caldura la receiver (bine acum depinde si de temp. ambianta fiindca el oricum se incalzeste in folosinta) legat de acele blocaje (nu raspunde la comenzi pe respectivi sateliti) fiindca comanda monturi este preluata de "srt digibox-ul" si la prima instalare a imaginii (ce stiu de la dm) configuratii "simplu" fara diseq.

O alta varianta ar fii montarea unui radiator pe proc. in cazul in care acesta nu are sau o solutie de ventilare cu niste ventilatoare in parti (1 baga aer si 1 scoate aerul) sau o solutie de racire pt. laptopuri gen "talpi" care se pun sub laptopuri gen : http://www.kaboo.ro/Results---1--deviz-w2--X--X--X--Coolere.html dimensionate la dimensiunile receiverului sau cele de hdd pozitionate pe fantele de aerisire a receiverului , acestea sant niste variante de aerisire externe pt. a nu pierde garantia ca in cazul radiatorului pe proc sau a ventilatoarelor pe extreme.

livs
10-09-08, 11:06
Solutia pe care am gasit-o (de fapt de pe un site italian si de asemenea de pe forum *** la dm800) este de a utiliza un cooler de laptop.
Eu am ales de la dc-shop http://www.dc-shop.ro/accesorii_notebook,57.
L-am ales pentru ca modul lui de functionare este de a trage aerul de sub laptop si de a-l evacua in spate. L-am pus deasupra, este negru si practic nu se vede in mobila.
Si isi face treaba fara zgomot.

Pretul e undeva la 82 lei, relativ mare, dar tot de la ei am luat si un extender retea wireless (Asus WL-330GE) ca sa pot conecta ipboxul la un pret acceptabil si am platit o singura taxa de transport.

Alegeti orice cooler si nu o sa aveti probleme. Atentie la zgomot.