PDA

View Full Version : transformare antena fixa in "mobila"



iuzar
28-07-08, 15:34
Salut,

Am o antena mostenita odata cu cumpararea apartamentului unde stau acum. Din cate am inteles de la fostii proprietari ei au avut Jiji. Acum intrebarea (stupida probabil): se poate transforma antena, dintr-una fixa, intr-una mobila, sa ma pot misca de pe un satelit pe altul? sau tb sa cumpar alta antena, cu tot ce trebuie la ea pt a o misca?

multam

laleauaneagra
28-07-08, 16:22
se poate folosi doar trebuie pus un motor H-H,insa eu ti-as recomanda sa folosesti o antena de la 90cm in sus

iuzar
28-07-08, 16:42
Multam mult de info. Acum mai trebe sa gasesc si pe cineva care sa se bage la asa ceva, in bucuresti (contra cost, of course). nu de alta dar eu sunt economist si dupa ce am citit tutorialele de aici, cu instalatul monturii h-h, m-a luat durerea de cap, si nu cred ca m-as baga singur la asa filozofie...

fery21
28-07-08, 17:17
Multam mult de info. Acum mai trebe sa gasesc si pe cineva care sa se bage la asa ceva, in bucuresti (contra cost, of course). nu de alta dar eu sunt economist si dupa ce am citit tutorialele de aici, cu instalatul monturii h-h, m-a luat durerea de cap, si nu cred ca m-as baga singur la asa filozofie...
depinde in ce zona stai in Bucuresti si unde casa,bloc,etaj(daca e cazul)

optimus
28-07-08, 17:25
Multam mult de info. Acum mai trebe sa gasesc si pe cineva care sa se bage la asa ceva, in bucuresti (contra cost, of course). nu de alta dar eu sunt economist si dupa ce am citit tutorialele de aici, cu instalatul monturii h-h, m-a luat durerea de cap, si nu cred ca m-as baga singur la asa filozofie...

Pai tot calcul matematic e.Azimut,elevatie,grade,etc.
Un sfat:Inainte sa purcezi la a-ti monta un motor pe antena fixa,verifica cu polobocul daca suportul e perfect vertical si orizontal.Daca nu e,degeaba pui motor HH ca nu vei prinde toti satelitii.
Si ia-ti una de la 90cm in sus,cum zicea mai sus laleauaneagra.

fery21
28-07-08, 17:29
Pai tot calcul matematic e.Azimut,elevatie,grade,etc.
Un sfat:Inainte sa purcezi la a-ti monta un motor pe antena fixa,verifica cu polobocul daca suportul e perfect vertical si orizontal.Daca nu e,degeaba pui motor HH ca nu vei prinde toti satelitii.
Si ia-ti una de la 90cm in sus,cum zicea mai sus laleauaneagra.

da la inceput sa zicem una de 90.............dar sa tinem cont ca el e in bucuresti si receptia pe uni sateliti e cam slabuta eu iti recomand un opticum de 120 si o antena de 1.25 al si nu vei avea probleme!

iuzar
28-07-08, 18:58
Pai in primul rand nu vreau sa prind toti satelitii, ci mai multi sateliti decat acum, adica unu :D

Doi: Azimut, elevatie, grade, etc...am zis ca sunt economist :D deci ma uit ca vitelul la ...

Trei: Bucuresti, zona Bucur Obor, stau la etajul 3 iar antena e pe bloc...nu stiu in ce stare e antena, trebuie sa ii cer cheile administratorului, sa urc sa vad...

iuzar
29-07-08, 11:46
patru, ca mi s-a mai miscat un neuron: eu am vaga banuiala ca fostii proprietari aveau un receiver oarecare, nu aveau abonament, daca antena e fixata pe 13E unde, din cate stiu eu, nu e niciun DTH romanesc...hmmm, trebuie neaparat sa urc pe bloc sa vad ce antena am :D ...cine stie, poate e chiar miscatoare si nu stiam eu :D