PDA

View Full Version : Probleme Skystar2



digitalu
16-07-08, 20:54
Salutare! Stie cineva din ce cauza nu pot receptiona canalele polarizate orizontal pe SS2 ? Am doua placi SS2 care fac la fel. Daca pun cablul de la LNB pe DM500S, merg si cele cu V si cele cu H. Am verificat tensiunea la iesirea de antena (ale ambelor placi SS2) si am 18V pt polarizare orizontala si 14V pentru polarizare verticala. Care o fi cauza?

yky
17-07-08, 00:39
Placa skystar2....o legi singura la lnb..si nimic altceva....cand constati ca nu merge....nu...?

Turku
17-07-08, 00:46
Pai tu daca folosesti si ss2 si dreamul in acelasi timp obligat ca nu vei avea semnal pe unul din ele daca nu sant pe amindoua pe Horizontal sau Vertical
Opreste dreamul si vezi daca ai semnal pe placa.

digitalu
17-07-08, 13:05
:) . Ma tem ca m-ati inteles gresit! Eu sunt de meserie inginer electronist si inteleg cum e treaba. Ideea este in felul urmator: Conectez cablul de la LNB la Dreambox DM500S. Merg programele care au polarizare H si V. Scot cablul din Dreambox si il conectez la una din placile SS2. Acum merg doar programele cu polarizare V. Scot cablul din placa SS2 si il conectez la cea de-a doua placa SS2. Merg tot numai programele cu polarizare V. De curiozitate, am scos cablul din SS2 si am masurat tensiunea pe care o da placa pt alimentarea LNB-ului. Am selectat un program co pol V si am 14V, apoi am selectat un program cu pol H si masor 18V. Aseara am mai observat o anomalie. Daca selectez un program H (pe oricare dintre SS2), nu am semnal pt o perioada de timp...insa daca astept cam 30sec, apare semnalul. Eu suspectez LNB-ul cu toate ca e foarte ciudat ca pe Dream merge ok. Ma gandeam sa nu fie din driverul SS2. Ati mai intalnit aceasta situatie?? :comp:

Turku
17-07-08, 13:46
acuma am inteles.Aceeasi problema am avut eu anul trecut doar ca era mai diversa de a ta, aveam semnal pe receptor si nu aveam deloc pe placa ss2.Si nu stiam unde este buba si am rezolvato schimband LNB-ul.Dar la tine vad ca este divers,semnal iti vine in placa
Variante sant urmatoarele:
#Daca ai antena motorizata si folosesti un plugin de DiSEqC vezi la setari poate nu este setata tensiune
#Schimba LNB-ul
#Probeaza alte drivere de ss2 mai vechi sau mai noi

Einstein
17-07-08, 19:20
Tensiunile de iesire la conectorul placilor sunt bune.
Incearca sa muti placa pe alt PCI.
Sursa calculatorului sa fie de cel putin 450W.

laleauaneagra
17-07-08, 20:06
placi defecte,tuner,quartz etc dar incearca si cu alt lnb,aceste placi au mers vreodata bine cu acest lnb?pune driveru 4.3.0 daca placile sant din serie mai veche

digitalu
17-07-08, 20:38
Placile sunt 100% OK. Am una rev2.6 si una rev2.8. Cea 2.6 a mers pana zilele trecute cand mi-a picat un HDD-ul din calculator si am reinstalat winXP. Dupa ce am instalat Win, Driver SS2, AltDvb am observat anomalia. Am zis ca s-a stricat placa. Am schimbat-o cu celalalta (rev2.8) si aceeasi chestie. Eu zic ca totusi problema e software.

P.S. Am incercat si cu un driver mai vechi si problema persista. Ramane sa incerc cu ProgDVB. :comp:

vladcarama
19-07-08, 10:46
Incercati cu alte programe My Theatre, Prog DVB etc. La SS2 rev 2.8 sunt probleme cu draiverele la Alt Dvb...