PDA

View Full Version : PROBLEME CLONA DM500? (info REPARA SINGUR )



cristipuc
16-07-08, 14:45
Orice dm500 se poate repara daca e probleme de soft !
1 rescrieti bootloader-ul
2 cum?
3 deschideti dm500
4 downlodeaza aceasta arhiva unde vei gasi un manual simplu in engleza :)
5 sigur poate repara ori cine ! ai nevoie de 30-60 min pana sa faci cablu de comunicare jtag, daca il ai dureaza 5 minute rescrierea bootloader
6 dupa rescriere aveti o clona exact ca si originala puteti pune ori ce imagine pe acesta
Download http://rapidshare.com/files/130099315/JTAG_by_cristipuc_yahoo.com.rar.html

puteti multumi :)

Einstein
16-07-08, 14:57
Multumim....
http://sateliti.org/showthread.php?t=3262

http://sateliti.org/showpost.php?p=35363&postcount=55

danix71
16-07-08, 15:23
@cristipuc: Iti dau si eu un pont, pentru care poti multumi: un buton numit ''Search'' intre ''New posts'' si ''Quick Links''.

skycleaner
16-07-08, 22:34
Nu fiti rai, omu a vrut cumva sa ne readuca aminte. E bine ca a pus totul cap la cap si altii sa poata face treaba.

ovi_jer
17-07-08, 14:30
Sun puse cap la cap de mult timp,explicate si confirmate toate operatiunile.
Daca nici userii vechi nu au realizat asta atunci ce sa le cerem celor noi?
Propun inchiderea acestor subiecte imediat dupa ce moderatorul sau administratorul a constatat ca s-a mai discutat si stergerea lor dupa cateva zile pentru ca informatiile utile sa fie mult mai usor de gasit de catre userii noi.

coburn
17-07-08, 16:55
Multumesc, cristipuc. Cu manualul asta am reusit sa rescriu bootloaderul.

skycleaner
17-07-08, 19:28
Ei iata ca sunt si oameni care apreciaza...

Einstein
17-07-08, 19:37
Mda... E acelasi soft si manual de aici:
http://sateliti.org/showpost.php?p=35363&postcount=55
Nici macar nu a muncit sa traduca manualul si l-a semnat cu numele sau!
Nu se face asa!

skycleaner
17-07-08, 21:04
Hmmmm... se pare ca sunt in urma cu lectura... deh job pana tarziu, abia mai am timp sa mananc seara.

coburn
17-07-08, 23:41
Mda... E acelasi soft si manual de aici:
http://sateliti.org/showpost.php?p=35363&postcount=55
Nici macar nu a muncit sa traduca manualul si l-a semnat cu numele sau!
Nu se face asa!

Oricum asa cum e semnat sau nu de el, mie mi-a picat la fix si am reusit sa rescriu bootloaderul.
Are cineva vreo idee cum pot sa pun o imagine daca nu imi merge portul com?
Prin DCC nu pot sa ma conectez deoarece nu pot configura reteaua neavand nici o imagine...
Cu JTAG s-ar putea incarca imagine, stie cineva?

mondo
18-07-08, 09:44
Are cineva vreo idee cum pot sa pun o imagine daca nu imi merge portul com?

Pe USB.Cu un adaptor USB-RS232.

Einstein
18-07-08, 10:06
Dar unde bagi USB-ul la DM 500? :)

mondo
18-07-08, 10:09
Dar unde bagi USB-ul la DM 500? :)
Am specificat clar.Cu adaptor USB-RS232 (USB-Cablul Nullmodem).Am aceasta combinatie si merge perfect.

stargate
18-07-08, 10:29
Am specificat clar.Cu adaptor USB-RS232 (USB-Cablul Nullmodem).Am aceasta combinatie si merge perfect.

problema este ca omului nui functioneaza portul rs232 la dream :oops:

mondo
18-07-08, 10:41
problema este ca omului nui functioneaza portul rs232 la dream :oops:

Aoleu!Asta inseamna ca am inteles eu gresit.Scuze! :lol:

mario08
18-07-08, 12:00
nu cred ca sant singurul care a facut ceva "ilegal" pt. ai ajuta pe acei care le murisera clonele in urma atacului.
eu am vrut sa-i ajut si acum mi-se aduc observatii ca ............,vad ca le-a prins bine unora si mi-se pare pana undeva ca nu toata lumea sa fie multumita, dar ce mai este CORECT in ziua de azi la noi in tara va intreb?
apropo fenomenul "sharing" cat este de corect sau legal si cu toti il practicam.

coburn
18-07-08, 13:09
Inca nu am rezolvat nimic... astept sugestii incontinuare.

p_ionel
19-07-08, 22:02
Rog frumos pe cunoscatori sa-mi spuna si mie ce sa intamplat cu o clona db500......a fost scoasa din priza toata ziua (nu a avut niciun cablu conectat la el) si cand l-am bagat in priza in seara asta se aprinde ledul verde din fata,comuta a/v-ul la tv dar cand trebuie sa apara programul apar"pureci"pe tv dupa care iarasi comuta a/v-ul si iarasi apar"pureci"......
Ledul de retea din interior se stinge cand comuta a/v-ul,cand apar"pureci"se aprinde ledul de retea.Cand sant"pureci"pe tv si apas orice buton de pe telecomanda.....palpaie ledul din fata,cand comuta a/v nu m-ai face nimic ledul......deci ce este de facut?
Multumesc.

coburn
19-07-08, 22:16
Rog frumos pe cunoscatori sa-mi spuna si mie ce sa intamplat cu o clona db500......a fost scoasa din priza toata ziua (nu a avut niciun cablu conectat la el) si cand l-am bagat in priza in seara asta se aprinde ledul verde din fata,comuta a/v-ul la tv dar cand trebuie sa apara programul apar"pureci"pe tv dupa care iarasi comuta a/v-ul si iarasi apar"pureci"......
Ledul de retea din interior se stinge cand comuta a/v-ul,cand apar"pureci"se aprinde ledul de retea.Cand sant"pureci"pe tv si apas orice buton de pe telecomanda.....palpaie ledul din fata,cand comuta a/v nu m-ai face nimic ledul......deci ce este de facut?
Multumesc.

Exact ca al meu inainte sa-i rescriu bootloaderul. Conecteaza-te cu dreamup prin portul com cu cablu nullmodem si dai erase flash dupa care poti sa incarci alta imagine.La mine problema e ca nu pot sa ma conectez prin com ca nu imi merge nici cu aghiazma numai stiu ce sa fac...
Bafta

cristipuc
28-07-08, 12:53
cand nu ajut nu e bine ! cand incerci sa ajuti nu e bine ! poate altu nu intelege dupa metoda lu alti atunci poate intelege dupa metoda mea! .eu cred ca pe cine nu il intereseaza si e prea destept nu trebe sa de-a un raspuns numa sa para mai interesant ! cuplacere la cine ia fost de folos!

danix71
28-07-08, 13:24
cand nu ajut nu e bine ! cand incerci sa ajuti nu e bine ! poate altu nu intelege dupa metoda lu alti atunci poate intelege dupa metoda mea! .eu cred ca pe cine nu il intereseaza si e prea destept nu trebe sa de-a un raspuns numa sa para mai interesant ! cuplacere la cine ia fost de folos!

Daca macar ai scrie romaneste.

trex_daemo
28-07-08, 20:02
Threadul asta tinde sai aiba iz de .... erdeeiii :P
Daca stiti la ce ma refer :P

skycleaner
28-07-08, 21:19
Mai oameni buni nu mai faceti din *** un site de referinta ca si cum ar fi dark side. Hai sa discutam aici despre ce discutam si sa lasam *** acolo chiar unde e... Eu va iubesc si va stimez pe toti cei cu hobby in vene chiar daca sunteti de aici sau de acolo. Hai sa lasam trimiterile si intepaturile. Si sa nu mai facem misto pentru niste greseli din repezeala a unora. Cu totii avem dreptul sa spunem ceva. Sper sa nu mi-o luati in nume de rau...

dvb23
01-08-08, 13:47
multumim :clap:sper sa fie de ajutor... e adevarat nu am clona.. doar ca am incercat toate metodele si nimic.sa vedem:comp:

nilf40f
13-09-08, 23:46
Am un dream dm500s cumparat din magazin, deci dupa pretentiile vinzatorilor nu e clona, MAC de original, etc. De o saptamina, nu mai receptiona programele. Am fost sfatuit sa pun alta imagine si am luat tot o imagine gemini 4.30 pe care cu dcc prin ftp am pus-o in /tmp si am redenumit-o root.cramfs. Din meniul dreamboxului am setat pe incarcare manuala, am urmat pasii si a inceput cutia sa macine. La un moment dat ecranul tv s-a facut negru si a ramas asa, iar cutia a ramas cu ledul verde aprins si atita tot. Dupa lungi asteptari ( ar fi trebuit sa macine zeci de programe in timpul ala) cind am vazut ca tot blocata ramane, am scos-o din priza si am conectat-o apoi iarasi. Se aprinde ledul verde si ecranul televizorului ramane albastru. In rest nimic. Ce este de facut?

abadon
13-09-08, 23:52
Baga o imagine prin serial.cu cablu` nullmodem,..cu dream-up...si apoi mai vedem:)