PDA

View Full Version : adaptare joystick



val
10-07-08, 11:07
Am o problema : copilul meu a primit cadou un joystick cu 4 butoane analogic (mufa cu 15 pini) dar calculatorul nu are portul respectiv . Varianta adaptorului usb pica din cauza pretului , ma gandesc la placile de sunet (pci) model mai vechi care aveau si game port . Cum nu ma prea pricep rog sa ma sfatuiti in acest sens , ma gandesc sa nu fie probleme - driverul placii de sunet adaugate sa nu intre in conflict cu ceea ce am deja instalat in calculator . Pot face ceva ?
Multumesc mult .

XVanish
11-07-08, 07:54
Orice controller sau placa care are game port e buna. Nu o sa ai probleme pentru ca Windows-ul vede portul separat fata de chipset-ul placii respective. Ideea e sa iti vada acel joystick ca in rest e ok. ;)

val
11-07-08, 08:36
Orice controller sau placa care are game port e buna. Nu o sa ai probleme pentru ca Windows-ul vede portul separat fata de chipset-ul placii respective. Ideea e sa iti vada acel joystick ca in rest e ok. ;)

Cu scuzele de rigoare - calculatorul vede Gameportul si fara instalarea driver-ului ?
Multumesc pt intelegere .

XVanish
11-07-08, 22:07
De la caz la caz. In majoritatea cazurilor Windows-ul vede game posrtul automat dar se poate sa fie si nevoie de driver... depinde de arhitectura chipsetului respectivei placi/controller.

val
12-07-08, 11:45
De la caz la caz. In majoritatea cazurilor Windows-ul vede game posrtul automat dar se poate sa fie si nevoie de driver... depinde de arhitectura chipsetului respectivei placi/controller.
XVanish - mii de multumiri , am rezolvat-o cu o placa de sunet PCI (cmi8738) , am instalat driver-ul (era nevoie si de el) si e OK .