PDA

View Full Version : Amplificator semnal GSM



superzeama
29-06-08, 18:18
Stie cineva cum se poate face?Folosesc tel gsm pt a ma conecta la net si nu imi intra decit reteaua 2g(gprs),cea 3g(umts) are semnal foarte slab.Se poate face ceva care sa amplifice semnalul?Am incercat sa leg o sirma in jurul telefonului dar nu a dat rezultate.Pe net am vazut niste amplificatoare dar sint foarte scumpe 150 euro unul pasiv si de la 300 in sus unul activ cu amplificare.Multumesc anticipat!

costi4u
29-06-08, 20:42
Stie cineva cum se poate face?Folosesc tel gsm pt a ma conecta la net si nu imi intra decit reteaua 2g(gprs),cea 3g(umts) are semnal foarte slab.Se poate face ceva care sa amplifice semnalul?Am incercat sa leg o sirma in jurul telefonului dar nu a dat rezultate.Pe net am vazut niste amplificatoare dar sint foarte scumpe 150 euro unul pasiv si de la 300 in sus unul activ cu amplificare.Multumesc anticipat!

Este la sediu Vodafone Bucuresti antena externa (cu amplificare pt auto) costa 50 euro si da rezultate foarte bune.

superzeama
29-06-08, 21:46
Da,am mai citit pe net despre varianta cu antena externa auto dar telefonul care il folosesc pt net este cu antena interna (nokia 6234) cum fac sa conectez antena la el?Din cite stiu numai telefoanele model mai vechi aveau mufa pt conectare antena suplimentara mie pt net imi trebuie un telefon care sa suporte cel putin umts (merge cu 40kb in download) gprs este slab merge undeva la 5kb pe sec

gymi
01-07-08, 16:31
Nu au cine stie ce randament nici alea amplificate.Am instalat una la cineva cu rezultate slabute.Pretul a fost in jur de 300€(bani aruncati dupa parerea mea).

f11
02-07-08, 09:02
O antena Yagi pe 900-940 mhz poate sa-ti rezolve problema. Da o cautare pe net sau pe softpedia ca sa te lamuresti.

f11

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t215346.html

yky
02-07-08, 15:29
Semnalul 3G parca e la 2350Mhz....deci o antena de wirelles facuta pe un lambda ceva mai mare ar fi optiunea ce-a mai sigura......vezi calculul antenelor wifi cele (cann-antenna) ....antena horn.
http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html
asta e doar un exemplu.
DAr intai trebuie sa stii precis frecventa de lucru a retelei 3G.

netcity
02-07-08, 23:37
Ai nevoie de o antena Yagi montata in exterior si orientata spre cel mai apropiat BTS. Iti mai trebuie un minirepetor, splitter si antene interne cate incaperi ai. Metoda nu este pericoloasa, chiar la cativa cm de antena interna nu trebuie sa ai mai mult de -60 dB. Din pacate distractia te poate costa . Daca esti client premium la Orange se rezolva gratis.

superzeama
03-07-08, 06:17
Credeam ca este mult mai simpla si mai putin costisitoare rezolvarea problemei cu semnalul.Nu am sa dau niciodata 300 euro pe o antena,caut sa economisesc banii.Antene yagi fara amplificator se gasesc pe ebay pe la 30 euro dar nu stiu cit sint de bune plus ca nu am cum sa le conectez la telefon.Singura solutie ieftina sa pun telefonul in virful acoperisului.

Einstein
03-07-08, 09:48
La unele telefoane, hansdfree functioneaza ca antena pentru radio dar si pentru semnal...

costi4u
03-07-08, 10:30
La telefonul meu (Nokia 6270) Pin-ul 3 de la mufa pt date/handsfree este pentru antena exterioara testat undeva la munte unde nu aveam semnal mai deloc , insa cu handsfree legat undeva in sus sau cu un fir pe post de antena legat de acel pin semnalul ajungea si aproape de maxim . Posibil sa functioneze si la alte telefoane

niros
05-07-08, 12:04
toate telefoanele gsm au pe conector un pin pentru antena externa. nu te incurca cu amplificatoare, pe langa faptul ca trebuie facute sa lucreze la frecvente mari si un amator le acordeaza foarte greu, daca nu sunt facute ca lumea pot sa introduca oscilatii. iti trebuie amplificator cu dublu sens, asa cum sunt si cele catv si net. sa stii ca cel mai bun amplificator, cum spun radioamatorii, tot antena ramane. cea mai buna antena pentru telefonia mobila e antena tip panou. am experimentat cu un prieten de la SNR Radiocom astfel de antene pe telefoane mobile si dau cele mai bune rezultate, chiar mai bune decat antenele Yagi pentru ca au castig mai mare si aici nu iti trebuie antena Yagi pentru ca nu ai nevoie de directivitate pronuntata. in cazul asta e bine ca lobul antenei sa fie cat mai larg, ca sa poata lucra pe cat mai multe celule.

niros
05-07-08, 12:06
toate telefoanele gsm au pe conector un pin pentru antena externa, la majoritatea gasesti pe net schema pinilor. nu te incurca cu amplificatoare, pe langa faptul ca trebuie facute sa lucreze la frecvente mari, un amator le acordeaza foarte greu. daca nu sunt facute ca lumea pot sa introduca oscilatii. iti trebuie amplificator cu dublu sens, asa cum sunt si cele catv si net. sa stii ca cel mai bun amplificator, cum spun radioamatorii, tot antena ramane. cea mai buna antena pentru telefonia mobila e antena tip panou. am experimentat cu un prieten de la SNR Radiocom astfel de antene pe telefoane mobile si dau cele mai bune rezultate, chiar mai bune decat antenele Yagi pentru ca au lobul mai larg si aici nu iti trebuie antena Yagi pentru ca nu ai nevoie de directivitate pronuntata. in cazul asta e bine ca lobul antenei sa fie cat mai larg, ca sa poata lucra pe cat mai multe celule.

superzeama
05-07-08, 14:19
Se pare ca nokia 6234 nu are conector pt antena externa am gasit pe net o schema a cablului de usb dku-2 poate cineva intelege mai multe.

http://xs114.xs.to/xs114/07150/dku-2_schematic.gif

Am incercat si cu handsfree original nokia dar nu am observat nici o imbunatatire.

Magic
26-08-08, 09:45
Incearca Yagi Asimetric (http://www.epsicom.com/produse.php?IDcategorie=18&page_nr=1) . Am probat-o in zone cu receptie "O" (subsol, crama) ca repetor cu rezultate excelente. La pretul ei, in conditii de semnal foarte mic se poate realiza un sistem sinfazic. Probleme: cablul sa nu depaseasca 4-5m. Polarizarea este verticala (plan vertical) si liniutele urca, urca.

stal
18-11-08, 23:14
la terminalele noi antenna output lipseste
In locul tau as achizitiona o antena descrisa mai sus,as merge la un service gsm sa-ti scoata pe carcasa doi pini pe care sa te poti cupla cu antena exterioara

oasisone
18-09-09, 15:45
Ai nevoie de o antena Yagi montata in exterior si orientata spre cel mai apropiat BTS. Iti mai trebuie un minirepetor, splitter si antene interne cate incaperi ai. Metoda nu este pericoloasa, chiar la cativa cm de antena interna nu trebuie sa ai mai mult de -60 dB. Din pacate distractia te poate costa . Daca esti client premium la Orange se rezolva gratis.


Repeater / Amplificator GSM gasesti aici:
http://www.nuamsemnal.ro/produse/repeater/repeater80.html
il montezi in casa si antena afara si gata ai semnal.