PDA

View Full Version : Calitatea imaginii pe skystar 2



Bazatu
28-03-07, 07:28
De ce nu se vede la fel de bine ca pe un receptor normal?E diferenta mare, cel putin la mine !

-minus
28-03-07, 08:21
De ce nu se vede la fel de bine ca pe un receptor normal?E diferenta mare, cel putin la mine ! depinde si de monitor in mare masura :wink:

Einstein
28-03-07, 13:56
Eu zic ca depinde si de codecurile folosite. :!:

XVanish
28-03-07, 17:51
De ce nu se vede la fel de bine ca pe un receptor normal?E diferenta mare, cel putin la mine !
In primul rand calitatea imaginii pe un DVB Card (Skystar) depinde de placa video pe care o ai si ce stie aceasta: pixel shader, vertex shader, pixel interpolation, filtrele antialiasing, anisotropic etc. In al doilea rand conteaza codecurile si setarile codecurilor respective. Degeaba ai codecuri bune daca nu sunt configurate kalumea (nu intotdeauna setarile default sunt cele mai convenabile)... in acelasi timp trebuie sa tii cont si de procesor+memorie (performanta calculatorului) pt ca daca vrei sa ai calitate video maxima iti pui setarile maxime atat la placa video cat si la codecuri dar daca calculatorul nu duce nu ai facut nimic... binenteles conteaza si calitatea receptiei :mrgreen:

La un receiver extern nu se pune problema pt ca au procesor grafic integrat care se ocupa strict de partea video... exact din aceleasi motive nu poti compara calitatea unui joc ce ruleaza pe un PlayStation 2 cu cea de pe un PC - unde iti trebuie o placa video tare de tot ca sa poata face ce face un PlayStation... numa sa te tina buzunarul...

Cam asta ar fi in mare...
Succes!

Bazatu
05-04-07, 09:01
Am observat ca de ex. pe TPS,Premiere se vede foarte bine,oglinda,iar pe pachetul sex view sau mct se vede rau.Oare de ce?

XVanish
05-04-07, 09:39
Am observat ca de ex. pe TPS,Premiere se vede foarte bine,oglinda,iar pe pachetul s** view sau mct se vede rau.Oare de ce?
Si la mine e la fel... eu zic ca e din transmisie... scule naspa - calitate naspa...

laleauaneagra
05-04-07, 12:07
elecard e cel mai bun acu depinde si de ce placa video ai ca sati suporte si alte filtre iar la calitatea imagini ce sa zic ca pachetele enumerate se vad foarte bine la bani lor nu poti compara cu pachete iraniene sau alt gen :lol:

matrix
11-04-07, 20:30
Plus ca, in ce priveste rezolutia, aceasta e mult mai mare pe monitor,
si e normal ca acesta din urma sa redea toate imperfectiunile unei transmisii de mai proasta calitate, imperfectiuni care pe un televizor normal nu se prea simt.
Daca ai iesire tv la placa video, scoate pe Tv Out (prin overlay) transmisia care ti se pare ca se vede prost
si verifica simultan (doar pe TV) respectivul program,
facand comparatie intre cele 2 surse (receiver si PC),
si vei vedea ca nu e mare diferenta!

De ex. la mine pe Tv se vede programul OTV mai bine de pe SS2 prin tvout-ul placii video decat se vede, tot pe Tv, din receiverul Hunday 1160 de la Digi! :)