PDA

View Full Version : LNB monobloc ajutor !



Bazatu
25-03-07, 20:39
SAL !
Imi explica cineva cum montez un lnb monobloc astra-hotbird cu diseqc incorporat ca nu reusesc deloc.Daca am semnal pe hotbird nu am pe astra si invers.

-minus
25-03-07, 20:51
SAL !
Imi explica cineva cum montez un lnb monobloc astra-hotbird cu diseqc incorporat ca nu reusesc deloc.Daca am semnal pe hotbird nu am pe astra si invers. E simplu; setezi din receptor disqe Apentru Astra si disqe B pentru hotbird,iar lnb-ul trebuie pus in felul urmator; cum stai cu fata spre lnb ,lnb-ul pentru Hotbird sa fie prins in suportul de lnb al antenei iar cel pentru Astra sa fie in stinga ta liber,iar antena sa fie orientata pe Hotbird,va trebui sa misti usor in sus sau jos lnb-ul pentru Astra pentru un semnal maxim,ATENTIE,!!!daca nu ai minim 1,20 la antena nu vei prinde decit Hotbird iar pe ASTRA doar D+,Premiere MTV-urile si citeva programe libere,asta datorita spoturilor care nu acopera decit partial Tara noastra fata de Hotbird,succes :wink:

lucibix
21-06-08, 15:57
SAL !
Imi explica cineva cum montez un lnb monobloc astra-hotbird cu diseqc incorporat ca nu reusesc deloc.Daca am semnal pe hotbird nu am pe astra si invers.
eu as incerca invers ca Spaniolul
deci Lnb pentru astra in focar-ai cistig mai bun pe astra
lnb pentru hot bird cel lasat liber- ai rezerva suficientra de semnal
asta as face eu
fara suparare

Snow
21-06-08, 16:05
problema e ca nu-ti intra semnal pe hotbird daca pui astra in focar principal. m-am chinuit si eu astfel si cel putin mie nu mi-a iesit varianta asta

-minus
21-06-08, 16:10
problema e ca nu-ti intra semnal pe hotbird daca pui astra in focar principal. m-am chinuit si eu astfel si cel putin mie nu mi-a iesit varianta asta
Merge doar daca antena are 120,astra in focar principal si hotbird in secundar,cu o mentiune; cel pentru hotbird trebuie lasat o idee in jos fata de astra,altfel semnal....ioc

Snow
21-06-08, 16:32
stiu, iar cand fixeaza hotbird in principal, cel pentu astra trebuie lasat un pic in sus

-minus
21-06-08, 20:20
stiu, iar cand fixeaza hotbird in principal, cel pentu astra trebuie lasat un pic in sus
Absolut corect!