PDA

View Full Version : ajutor configurare ruter



adi sony
23-03-07, 09:18
rugaminte mare ptr. avansati . am dm receptorul legat direct la dream 500, merge bine; rugamintea mea este cum configurez ruterul ptr. dream m-am chinuit 3ore aseara si nu am reusit ,vreau in acelasi timp sa merg si cu receiverul si cu pc-ul acasa. rog daca se poate explica mai pe larg ptr ca multi colegi se lovesc de problema asta.
multumesc mult
am un ruter corega bar sd

ovidiumarius
30-03-07, 14:39
Tot secretul consta in configurarea porturilor in router pt dreambox... mai bine zis trebuie sa faci portforwarding pentru adresa dreambox-ului.
Configurarea porturilor in functie de tipul routerelor o gaesti aici :
www.portforwad.com

Snow
30-03-07, 14:55
ce fel de retea ai, direct conection, ppoe, etc
de multe ori e nevoie sa dai un telefon la providerul tau de net sa ti-l accepte in retea.
de obicei quick setingul e foarte simplu de configurat. dupa ce-i faci configurarea retelei, intri in advanced setup, te duci la nat/virtual server scrii ip-ul dreamului, pui la port 80 la type udp si dai enable si sa nu uiti de save

XVanish
30-03-07, 18:07
NAT
NAT este un translator intre cele doua retele, cea publica (Internetul) si cea privata (locala). Datorita acestui fapt routerul actioneaza ca un firewall ascunzand adevaratele adrese IP ale calculatoarelor din retea. Cand un calculator din reteaua locala (privata) acceseaza date din Internet, NAT-ul face legatura intre calculatorul local si cel accesat iar cand datele sunt furnizate NAT-ul le trimite calculatorului solicitant din reteaua locala.
Port forwarding
?n situatia in care in reteaua locala sunt gazduite calculatoare care ruleaza servere dedicate (de exemplu server web, server mail, server FTP) se asociaza o cale intre portul routerului si portul corespondent al calculatorului responsabil cu aplicatia respectiva.
Spre exemplu in cazul in care din Internet se doreste vizitarea paginii web de la adresa IP WAN a routerului, atunci acesta trimite solicitarea catre portul 80 al calculatorul care gazduieste serverul web.
DMZ
Unele routere permit unui singur calculator din reteaua locala sa-si expuna spre Internet toate porturile fara a mai fi protejat prin firewall, numit Demilitarized Zone. ?n situatia in care aplicatia nu functioneaza folosind port fordwarding se poate folosi facilitatea DMZ dar fara securitatea calculatorului.

http://www.drogoreanu.ro/tutorials/router-configurare.php
Ai aici explicat care ce face... in functie de ce tip de retea ai faci ori foward ori activezi DMZ-ul... desi teoretic, cu setarile standard ale routerului trebuia sa iti mearga... verifica sa nu ai activata optiunea de a da acces pe baza de MAC Adress... deasemenea daca providerul tau iti da acces pe baza de MAC Adress atunci foloseste optiunea de clona a routerului... ca sa iti fie usor fa-ti setarile cu routerul legat numai la calc si doar dupa ce totul e ok cuplezi si receiver-ul, ii dai IP si trebuie sa mearga... iti recomand, in cazul tau, sa nu folosesti Auto DHCP.

/later edit: apropo... pt o gestionare mai buna a retelei te sfatuiesc sa folosesti aceeasi clasa de IP-uri cu a routerului (de obicei IP-uri de clasa C)... daca routerul are 192.168.1.1 pune 192.168.1.2 respectiv 192.168.1.3
Succes!