PDA

View Full Version : Gbox si N3



zmeura
25-05-08, 16:44
Pentru a putea deschide la ora asta pachetele din N3 va trebui ca in primul rand sa eliminati linia G:18010000 din var/keys/ignor.list .Din acest moment veti putea afla daca aveti carduri N3 si chiar puteti pune o linie 18010000;N3 2.25d/Nagravision CAid in ident.info pentru a putea vedea mai usor in lista de Virtual Cards de unde si cate astfel de carduri aveti.
Atentie!Acest CAid este folosit de toate pachetele N3,astfel incat nu veti stii exact ce card e pana nu mergeti pe satelitul respectiv si vedeti de unde deschide.Sa spunem ca este ceva asemanator cu situatia Conaxului.
Daca vreti intradevar sa aveti acces la aceste pachete veti avea nevoie de una din ultimele versiuni gbox:
-gbox 2.25d nu citeste (nu poate fi folosit ca server) cardul nagra3 dar poate fi folosit ca si client.
-gbox 2.25e citeste card nagra3 (server) si poate fi folosit bineinteles si ca client.
-gboxR142 citeste card nagra3,poate fi folosit ca si client si in plus furnizeaza corect informatiile despre sharing in skinul Enigmatiq.Personal este versiunea pe care o folosesc.
-gbox2.1b nu deschide N3 si bineinteles ca nici nu citeste cardul N3
Toate aceste versiuni le gasiti pe http://gboxforum.com/gb/ la sectiunea downloads,dar trebuie sa va inregistrati.
Trebuie sa va spun din start ca aceste versiuni nu sunt stabile si functioneaza bine doar cu I: { 02} si X setat undeva intre 06 si 0A pentru a mentine un numar destul de mic de carduri.Eu am avut pana in 300 de carduri si nu au fost probleme timp de cateva saptamani,dar cum am sarit de 400 au inceput problemele.Deci se pare ca numarul maxim de carduri cu care functioneaza stabil e in jur de 400.Iata si problemele care pot apare in attack.log:

Box ID: Sat
IP : WRONG
Password: expected

Iar in urma acestora apar peers off sau apareti voi la ceilalti peers off sau pe galben.
Sa speram ca acest proiect (gbox) nu e mort si asteptam o noua versiune care sa rezolve problemele ultimelor doua.
Voi reveni si cu alte detalii.

zmeura
25-05-08, 16:51
Card N2/3 in gbox.
Se pune cardul in gbox (veti avea nevoie de 2.25e sau R142)si se citesc datele cardului din BluePanel/G-BoxCenter/G-BoxShareCenter/Local Card/Lower Slot Information(DM500)unde veti gasi:
ATR:635859f35a88c9978766b......
Nagr*vision card
ROM Version: DNASP142
Revision : RevG01
CAM ident : UA:0xCCCCCCCC
ERROR in Provider read
Baudarte=9600


Iata si cum arata cel de N2:
http://i40.photobucket.com/albums/e236/humax/1.jpg
Multumiri @piciul.

De aici avem nevoie doar de CAM ident pe care l-am notat cu C.
Aveti nevoie de o linie B in var/keys/nagra de genul
B: { CC CC CC CC { BB BB BB BB BB BB BB BB }} RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
unde
-C este CAM ident
-B este boxkey
-R este RSA
Boxkey si RSA se poate afla asa daca cautati pe google sau eventual pe viitor cu unlooper.
Atentie la spatii!CamID si Boxkey se trec ca mai sus grupate cate doua,iar RSA fara pauze.
Atentie si la folosirea cardului direct in gbox,daca aveti multi peers care trag de el poate crapa.
Eliminati linia G:18010000 din var/keys/ignor.list
Restart la gbox si ar trebui sa decodeze de pe slot1.
Alte setari:
-daca nu va deschide o parte din programe sau chiar nici unul incercati sa umblati la timings in /var/keys/softcam.cfg si modificati linia T: { 04 00000 010 } Nagra
-atentie si la A: { 01 } din var/keys/gbox.cfg pentru a asigura update-ul cardului.

Va recomand mutarea cardului in newcs-mpcs-cs2gbox-gbox.Stiu,doar cand cititi combinatia asta va doare capul.Daca am timp voi reveni inca o data cu informatii,deoarece nici eu nu am testat inca.Bafta.


O informatie de pe alt forum:

digi n2 cards aren't working because gboxR142 recognizes them as caid 18010000 instead of 18012011 so actually gbox can't send ECM's correctly to the card. Looks like this version is only for n3 (regarding nagra).

Deci cei cu N2 testati in gbox 2.1b,merge 100%.

outcast
25-05-08, 17:24
multumiri!
e util....

Snow
25-05-08, 18:45
insa a 6 iti face serverul varza. dai reshare la inca 5 fata de cel cu care schimbi, cam mare traficul pentru gbox.
plus de asta, varianta asta de gbox nu-i asa stabila. intr-o discutie cu zmeura ii spuneam ca merge bine pe sky, n-am mai avut freez-uri, dar dupa 3 zile de functionarea, m-am trezit cu foarte multi parteneri de share care-mi spuneau ca ma vad pe galben de mai bine de 24 de ore. a trebui sa renunt la el, chiar daca pe mine ma multumea.

zmeura
25-05-08, 18:51
Scuze,am incurcat A cu X.Deci e bine sa aveti setat I 02 si X undeva intre 06 si 0A.Scuze,corectez si mai sus.In plus am adaugat problemele care pot apare cu aceasta versiune.Eu am peers putini deocamdata si imi merge destul de bine,dar cum pun I 03 e gata.La tine se explica poate prin multitudinea de peers si de carduri chiar si cu I 02.Cum am scris si mai sus: sper ca va apare si o versiune stabila,altfel nu vad bine viitorul gbox fara pachetele N3,care nu sunt de neglijat,din contra.

Snow
25-05-08, 19:00
x6 merge, insa 0A deja inseamna x10, ceea ce cred ca e cam mult sa ai atatea carduri de la un provider. asta merge cand esti la inceput si ai cativa peers, insa in timp ar trebui scazut. practic pe i2, ar fi suficient x5. merge serverul destul de stabil.

zmeura
25-05-08, 19:13
Trebuie sa iei in considerare si faptul ca N3 are acelasi CAId,daca setezi un X foarte mic e posibil ca unul dintre pachete sa nu "intre" in acest X.La fel pentru Conax sau Nova/Showtime..........Hmmmm.Cum impacam si capra si varza?Aici e problema in versiunea noua de gbox.Am peers foarte buni in dist3,care au abo la pachete complecte,dar am renuntat doar pentru a putea pune cardul N3 "la bataie".La fel se intampla si cu X acum,sunt nevoit sa aleg si pe cei din dist2 la sange doar pentru a ma feri de problemele legate de instabilitate.
Nu renunt,la ora asta gbox e cel mai raspandit,dar odata cu trecerea la N3 vor fi ceva probleme.La mine cu I 02 si X pus si la 0A merge fara probleme,dar parca sunt dezamagit.Astept o versiune de gbox care sa ne multumeasca asa cum a fost 2.1b,doar sa fie adusa la zi.

Snow
25-05-08, 19:18
pai si daca-i faci peer-ului respectiv o linie g, atunci n-ar merge si cu un x mai mic

zmeura
25-05-08, 19:36
Corect,dar in N3 vom avea 5 provideri mai importanti,cu X:05 si linii G se rezolva problema la limita rau,nimeni nu e 24/24 online.Asta e offul meu fata de versiunea 2.1b.

Snow
20-06-08, 01:16
Va recomand mutarea cardului in newcs-mpcs-cs2gbox-gbox.Stiu,doar cand cititi combinatia asta va doare capul.Daca am timp voi reveni inca o data cu informatii,deoarece nici eu nu am testat inca.Bafta.

in csconfig (cs) aveti 3 linii M D C
de ex
M: { 192.168.1.111 { EEAAAA99}}
D: { 192.168.1.111 { 55588 8888 { 08666006 { 1 1 }}}}
C: { Cardserver 192.168.1.111 14001 newcshmm kaka 12000 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 }
prima linie "M" e ip-ul dreaboxului si parola pe cs2gbox, parola trebuie sa aiba 8 caractere,apoi D iti face legatura cu gboxul.E acelasi ip dat fiind ca gbox-ul e pe acelasi aparat, daca vreti puteti face cont si pe alt gbox pe alt dreambox si veti pune ip-ul de acolo, deci putetiti pune mai multe linii D. M e una singura.
ultima linie face legatura cu newcs, acelasi ip al dreamboxului, portul pe care ruleaza newcs si userul cu parola setate in newcs.xml.
Toate ip-urile sunt de pe dreambox deoarece cele 3 programe lucreaza in mod server-client, dar ele vor fi pe acelasi dreambox deocamdata apoi puteti da mai departe fie cu gbox fie cu cs2gbox la prietenii apropiati. Cel mai bine e sa vada de pe gbox chiar daca apareti cu distance 2
Nu uitati sa priviti relatia server-client, intotdeauna aveti porturi pereche, adica pe unde da cs2gbox spre gbox, ex primul port 55588 si pe unde da gbox spre cs2gbox 8888, deci primul e portul cs2gbox si al doilea e portul gbox, fiecare aplicatie "asculta" pe un anumit port.
Nu uitati sunt trei aplicatii
newcs
cs2gbox
gbox
va alegeti un port pentru fiecare, dupa ce regula vreti si apoi stiind asta faceti usor configurarile.
Porturile pot fi intre 1025-65535


ps: multumesc celui care acum mai bine de un an mi-a spus si mie cum se face, pare greu dar e simplu

fery21
20-06-08, 09:03
salutare eu am asa cs2gbox in care am cardul zaharos si gbox deci sunt aceste 2 lini care sunt cam asa

#D: { adxxxxx.dyndns.tv { xxxx 55xx { 12345678 { 1 1 }}}} # cs2gbox dolce
#D: { adxxxxx.dyndns.tv { xxxx 55xx { 87654321 { A3 A3 }}}} # gbox

porturile nu sunt identice si nici parolele dar am inteles ca ceilalti nu imi vad cardu care ar fi problema? are cineva i explicatie?

Snow
24-06-08, 12:59
Pe nemesis aveti nevoie ca in keys sa aveti si folderul nagra_roms, iar fiserul nagra din el trebuie sa-i puneti extensia bin (nagra.bin)

bibisor200
25-06-08, 16:00
in csconfig (cs) aveti 3 linii M D C
Toate ip-urile sunt de pe dreambox deoarece cele 3 programe lucreaza in mod server-client, dar ele vor fi pe acelasi dreambox deocamdata apoi puteti da mai departe fie cu gbox fie cu cs2gbox la prietenii apropiati.

Cateva intrebari:
1. Pentru legatura pe intern (newcs-cs2gbox si cs2gbox-gbox se pot pune porturi diferite fata de cele folosite pe extern (in sharing)? E vre-o limitare in functie de versiunea de gbox? Eu as vrea sa folosesc porturi diferite pe intern si extern (deschid pe router numai porturile de extern).
2. Gbox 2.1b poate sa aduca N3? Ce se intampla daca le da mai departe la un gbox 2.25d care stie sa deschida N3? Nu blocheaza in nici un fel 2.1b canalele N3? Poate parea prosteasca intrebarea dar vine o a 3-a...
3. Daca raspunsul la 2 e afirmativ, a incercat cineva sa ruleze 2 servere gbox pe acelasi gbox? As folosi 2.1b pentru sharing si 2.25d,Ee sau ce o mai fi pentru N3.In acest ultim caz 2.25d ar fi folosit numai pentru N3, deci fara a iesi afara, legatura mutuala 2.1b scu 2.25d. A incercat cineva asta?
4. Si o ultima intrebare, in cazul fericit ca 2 si 3 sunt cu raspunsuri afirmative, pentru a pune la lucru si mgcamd, asta nu ar trebui legat mutual de 2.25d?

E o combinatie de-a dreptul monstruoasa... newcs, cs2gbox, gbox21b, gbox 2.25d, mgcamd1.30x... Dar o merge?

Asa cum am mai spus si intr-un alt thread, m-am decis de curand sa apelez la sharing. Dupa o incercare timida am renuntat rapid in semn de respect fata de ceilalti peers. Nu vreau sa mai "ies la inanitare" decat dupa ce am o configuratie functionala si care sa ma multumeasca. Si sper ca raspunsurile de de forum sa ma ajute sa ajung la acea combinatie "castigatoare".

zmeura
25-06-08, 19:41
Greu.
1.Gbox nu limiteaza porturi,tu poti deschide doar portul pentru sharing extern in router.Oricum vei folosi porturi diferite.
2,3.Nu poti rula doua versiuni gbox diferite in acelasi timp.Gbox 2.1b nu deschide N3,nu stiu daca ar face reshare din newcs la cardul local,dar nu am auzit pe nimeni care sa aiba card local si sa nu aiba posibilitatea sa deschida de pe el.:confused2: Normal pui Gbox 2.25d ca sa poti sa vezi si cardul local.
4.Gbox+mgcamd merge fara probleme indiferent de versiune gbox.Testat.
Combinatia monstruoasa nu am testat-o,daca ai newcs-cs2gbox-gbox mai trebuie legat si mgcamd.Cum am spus mai sus: nu poti folosi 2 gbox deodata.

Snow
25-06-08, 20:47
se pot pune fara problema porturi diferite si nu trebuie sa le ai deschise decat cele pentru gbox.
doua variante de gbox nu merg, celalta combinatie merge insa, memoria va fi utilizata la maxim

bibisor200
26-06-08, 11:14
Greu.
1.Gbox nu limiteaza porturi,tu poti deschide doar portul pentru sharing extern in router.Oricum vei folosi porturi diferite.
2,3.Nu poti rula doua versiuni gbox diferite in acelasi timp.Gbox 2.1b nu deschide N3,nu stiu daca ar face reshare din newcs la cardul local,dar nu am auzit pe nimeni care sa aiba card local si sa nu aiba posibilitatea sa deschida de pe el.:confused2: Normal pui Gbox 2.25d ca sa poti sa vezi si cardul local.
4.Gbox+mgcamd merge fara probleme indiferent de versiune gbox.Testat.
Combinatia monstruoasa nu am testat-o,daca ai newcs-cs2gbox-gbox mai trebuie legat si mgcamd.Cum am spus mai sus: nu poti folosi 2 gbox deodata.
Multumesc pentru lamuriri. Deci sa ma concentrez pe 2.25d... Si eram atat de hotarat sa folosesc 2.1b (chit ca nu vedeam N3...).
Sunt atatea versiuni pe net... Poti sa postezi data de compilare/marime fisier/nume cu care a fost facuta "public" versiunea 2.25d care iti merge tie, sau care merge cu N3 si card local (newcs 1.31)? Multumesc anticipat. (data compilarii se vede cu Notepad++ sau un editor de hexa, dar cred ca stii).
Da oricum era o prostie cu 2 gbox. Imi trebuiau 2 fisiere cwshare diferite si nu stiu daca a recompilat cineva... la mgcamd s-a facut o astfel de ghidusie.

bibisor200
26-06-08, 11:25
se pot pune fara problema porturi diferite si nu trebuie sa le ai deschise decat cele pentru gbox.
doua variante de gbox nu merg, celalta combinatie merge insa, memoria va fi utilizata la maxim
Multumesc. E bine atunci. Cel putin am eleiminat-o ca posibila sursa de probleme. Sa ai porturi pt extern si pt intern.
Nu am inteles insa partea cu
sa le ai deschise decat cele pentru gbox Daca pun mgcamd, asta nu trebuie sa se conecteze si la peers ca ei sa poata lua de la mine? Adica in afara de legatura mutuala gbox-mgcamd, nu mai trebuie linii si catre peers in peers.cfg?

Snow
26-06-08, 11:48
faci legatura intre mgcamd si gbox, liniile de schimb cu partenerii de sharing le pui in cwshare, oricum o sa-ti vada cardurile din mgcamd pe d1

bibisor200
26-06-08, 14:37
faci legatura intre mgcamd si gbox, liniile de schimb cu partenerii de sharing le pui in cwshare, oricum o sa-ti vada cardurile din mgcamd pe d1

Ce am obtinut pana acum (repet, e legatura in house):
cutia1 cu card si newcs-cs2gbox-gbox2.25x si mgcamd
cutia2 cu mgcamd si gbox 2.1b

cutia 2 vede cardul, decodeaza intern 2111 si afiseaza corect
cutia 1 vede cardul, decodeaza intern 2111 dar NU afiseaza corect. Imi zice ca decodeaza din retea, din cardul meu (dupa ID). in mgstat zice ca legatura cu newcamd e folosita si de asemenea e folosit si EMU intern. Nu se intampla nimic pe cele 2 linii cu gbox-ul. Dar in loguri gboxul zice ca el decodeaza. :lol: Si pe 2111 nu mai zice nimic. Cica nu are info ECM...
Nu stiu ce sa ii mai fac...
Cum fac sa imi afiseze corect mesajele ECM cutia 1? Tot nu am priceput daca mai e nevoie sau nu sa pun linii D in peers.cfg pentru parteneri... I am so closed...

zmeura
26-06-08, 17:00
E card N2 sau N3?

Snow
26-06-08, 17:35
pentru mgcamd nu trebuie pusa linia lor in peers.cfg, e suficient in cwshare.

bibisor200
26-06-08, 18:48
E card N2 sau N3?

NDS. Vreau neaparat mgcamd pt AU local din client nu din net. Dealtfel parca cs2gbox bloca tot. N3 ma intereseaza ca si client.

bibisor200
26-06-08, 18:51
pentru mgcamd nu trebuie pusa linia lor in peers.cfg, e suficient in cwshare.

Asta nu am testat-o Si era cel mai simplu... Sa sterg atunci liniile duale peer local -> gbox distant. Mi-e teama ca va fi ca la inceput: eu vedeam tot, ceilalti nu primeau nimic...

Da... merge! Cu 2.1b arata OK. Acum sa gasesc un 2.25 care sa fie un client OK pt N3... (D+/Cabo) Adica sa imi arate corect de unde decodeaza. Desi se spune clar ca pe anumite imagini sunt probleme cu afisarea...

zmeura
27-06-08, 15:18
Late edit:
Si cand te gabdesti cate tone de bull shit am citit pe net... Si cand cole merge asa cum trebuia sa mearga.

OK.Doar ca ne-ai cam lasat cu ochii in soare.Eu tot nu am inteles mare lucru,provider ID pentru tot ce e in nagra 3 e 18010000,restul e legat doar de setarile tale pe doua DM si functionarea in retea.Nu e nevoie de instalarea mgcamd pe ambele receptoare.Daca iti deschide ceva pe Hispa cu ID-ul asta inseamna ca vezi in nagra3,altfel ......

bibisor200
27-06-08, 17:52
OK.Doar ca ne-ai cam lasat cu ochii in soare.Eu tot nu am inteles mare lucru,provider ID pentru tot ce e in nagra 3 e 18010000,restul e legat doar de setarile tale pe doua DM si functionarea in retea.Nu e nevoie de instalarea mgcamd pe ambele receptoare.Daca iti deschide ceva pe Hispa cu ID-ul asta inseamna ca vezi in nagra3,altfel ......

Sorry... Una e dorinta si alta putinta. Toate pe rand. Am postat aici pt ca prima oara am testat 2.25x... Momentan nu mai testez nimic. Dupa ce am ceva N3 in share (merg pe 2.1b acum) poate mai incerc ceva. Altfel, chiar nu am ce verifica. Si nu uita ca sunt la inceput in ale sharingului... Deci e posibil sa spun ceva prostii

bibisor200
29-06-08, 11:34
OK.Doar ca ne-ai cam lasat cu ochii in soare.Eu tot nu am inteles mare lucru,provider ID pentru tot ce e in nagra 3 e 18010000,restul e legat doar de setarile tale pe doua DM si functionarea in retea.Nu e nevoie de instalarea mgcamd pe ambele receptoare.Daca iti deschide ceva pe Hispa cu ID-ul asta inseamna ca vezi in nagra3,altfel ......

Legat de acest topic, versiunile de gbox testate afiseaza cam ciudat de unde decodeaza. Inca nu am N3 in share sa spun daca merge.
Dar am urmatoarea intrebare: Daca folosesc gbox 2.1b ca server si mgcamd ca si client, nu vad de ce sa nu deschid N3 cu mgcamd. Daca aveti N3 in share la reshare 2 faceti acest test gbox 2.1b si mgcamd si vedeti daca deschide. Si postati si un rezultat. E bine de stiut.

PapaDan
14-08-08, 16:23
Shtiu ca e cam deplasata intrebarea fatza de subiect dar o pun deoarece am abservat ca cineva totushi se pricepe:
-se poate folosi NewCS ca program de citit cartele in combinatzie cu un Phoenix interface ?
Daca da,cum ?
Multzumesc anticipat.
PapaDan

zmeura
14-08-08, 17:40
Da,dar trebuie sa ne spui si ce card vrei sa folosesti pentru mai multe detalii.

PapaDan
15-08-08, 16:37
Ok,nici o problema: conax,N3,irdeto,betacrypt shi sa vad daca mai fac rost de ceva cryptoworks sau ce prind.Majoritatea le am deja.
Numai Bine tuturor
PapaDan