PDA

View Full Version : receptie thor 2 tp 10 11357 H in bucuresti



firestorm
20-03-07, 18:10
Pentru inceput salutare si bun venit www.sateliti.ro!
Scriu si yo un prim post aici adresat celor pasionati de receptie de spoturi nordice.
Am asa..parabola 1.5 al, dm 500 si am o big problem....anume....tp-ul mentionat in subject: pana acum cca 2 saptamani aveam semnal util (la limita e adevarat, cu rezerva de 1% in cel mai rau caz) adica nu`mi facea dropuri deloc in timpul zilei/noptii. Acum am niste probleme si anume intre orele 15-17 am semnal la limita si/sub limita de cele mai multe ori si noaptea dupa 1 la fel. Face dropuri asta e suparator...Nu a umblat nimeni la antena in sensul de a o deregla...cu toate asta am incercat sa o reglez cat de fin a fost posibil...nimic aceeasi problema. Sa fie de vina imbunatatirea vremii (soarele si caldura)? Stiu ca am o antena mica pentru asa ceva insa stiti cum e...vazand ca se poate atatea luni de zile....iti cam..pare rau. Ceva idei astept si yo..stiu ca mai e decat un an pana cand thor 2 va fi replaced with thor 5 insa...mai e..iar eu sunt un mare fan al pachetelor nordice :)

-minus
20-03-07, 19:24
Pentru inceput salutare si bun venit www.sateliti.ro!
Scriu si yo un prim post aici adresat celor pasionati de receptie de spoturi nordice.
Am asa..parabola 1.5 al, dm 500 si am o big problem....anume....tp-ul mentionat in subject: pana acum cca 2 saptamani aveam semnal util (la limita e adevarat, cu rezerva de 1% in cel mai rau caz) adica nu`mi facea dropuri deloc in timpul zilei/noptii. Acum am niste probleme si anume intre orele 15-17 am semnal la limita si/sub limita de cele mai multe ori si noaptea dupa 1 la fel. Face dropuri asta e suparator...Nu a umblat nimeni la antena in sensul de a o deregla...cu toate asta am incercat sa o reglez cat de fin a fost posibil...nimic aceeasi problema. Sa fie de vina imbunatatirea vremii (soarele si caldura)? Stiu ca am o antena mica pentru asa ceva insa stiti cum e...vazand ca se poate atatea luni de zile....iti cam..pare rau. Ceva idei astept si yo..stiu ca mai e decat un an pana cand thor 2 va fi replaced with thor 5 insa...mai e..iar eu sunt un mare fan al pachetelor nordice :) Antena de 1,5 e prea mica practic cu ea nu ar trebui sa receptionezi nimic o antena buna pentru programele nordice merge de la 2m in sus ,explicatia ca in urma cu ceva timp aveai semnal bun si acum nu e simpla,norii sunt un reflex destul de bun pentru undele retransmise catre terra de satelit asa se face ca din octombrie pina in martie aprilie putem receptiona programe care pe timp de vara nu sunt receptionate mai deloc,sfatul meu in situatia asta e sa-ti cumperi o antena mai mare :wink:

dic_star79
20-03-07, 20:36
Din pacate antena este prea mica pt o receptie stabila atat iarna cat si vara ,iarna avem o rec mai buna decat vara, iar cu DM 500 este foarte greu sa i faci un reglaj fin. Nu fi dezamagit mai asteapta poate nordici nu mai ridica semnalul cu aceeasi putere. Daca ai din nou o receptie stabila in urmatoarele zile,te rog sa ne o comunici si noua.

Snow
20-03-07, 22:02
Din pacate antena este prea mica pt o receptie stabila atat iarna cat si vara ,iarna avem o rec mai buna decat vara, iar cu DM 500 este foarte greu sa i faci un reglaj fin. Nu fi dezamagit mai asteapta poate nordici nu mai ridica semnalul cu aceeasi putere. Daca ai din nou o receptie stabila in urmatoarele zile,te rog sa ne o comunici si noua.
:) pe ce te bazezi cand spui ca pe dm 500 e foarte greu sa-i faci un reglaj fin?

firestorm
20-03-07, 23:45
probabil ca se refera la faptul ca dreamboxul nu are un tunner atat de fin ca un receptor "adevarat" In fine...suntem toti fani dm datorita faptului ca ne deschide...cam orice.
In alta ordine de idei....@spaniolu: iti dau perfecta dreptate , nici n`ar fi trebuit sa miros asa ceva cu 1.5 insa..crede`ma..mi`a luat o gramada de ore ed stat pe terasa blocului pentru reglaje si toate cele....
Astazi au fost oarecum nori si in pauzele de vant se putea observa un semnal util fara dropuri la orele mai sus mentionate, cand ieri pe "canicula" si soare aveam negru....deci spaniolul are dreptate. As avea totusi inca o intrebare...caldura afecteaza lnb-ul...sau "prajeste" soarele microundele care din de al satelit? Pentru ca in varianta primului caz as incerca o "camuflare" a lnb-ului...Daca cineva are idei de artificii d`astea sunt bine venite!

-minus
21-03-07, 00:04
probabil ca se refera la faptul ca dreamboxul nu are un tunner atat de fin ca un receptor "adevarat" In fine...suntem toti fani dm datorita faptului ca ne deschide...cam orice.
In alta ordine de idei....@spaniolu: iti dau perfecta dreptate , nici n`ar fi trebuit sa miros asa ceva cu 1.5 insa..crede`ma..mi`a luat o gramada de ore ed stat pe terasa blocului pentru reglaje si toate cele....
Astazi au fost oarecum nori si in pauzele de vant se putea observa un semnal util fara dropuri la orele mai sus mentionate, cand ieri pe "canicula" si soare aveam negru....deci spaniolul are dreptate. As avea totusi inca o intrebare...caldura afecteaza lnb-ul...sau "prajeste" soarele microundele care din de al satelit? Pentru ca in varianta primului caz as incerca o "camuflare" a lnb-ului...Daca cineva are idei de artificii d`astea sunt bine venite! din pacate se mai poarta in zilele noastre acoperirea lnb-ului cu o sticla din plastic,lucru pe care nul recomand deoarece duce la o deteriorare rapida a lnb-ului din cauza caldurii emanate de sticla,deci in nici un caz nu procedati asa lasati lnb-ul asa cum e nu incercati artifici ca il distrugeti,se practicau in trecut aceste artifici cind lnb-urile nu erau etanse si era necesara o etaiesinzare suplimentara,acum in zilele noastre nu mai este cazul :wink:

pytonu
21-03-07, 14:45
Am mai avut cateva discutii cu receptia THOR 2.
Eu receptionez stabil aproape toate TP-urile cu polarizare H, cu offset 1,15 in Navodari. Pacat ca sunt negre.
:cry:

firestorm
21-03-07, 15:35
Am mai avut cateva discutii cu receptia THOR 2.
Eu receptionez stabil aproape toate TP-urile cu polarizare H, cu offset 1,15 in Navodari. Pacat ca sunt negre.
:cry:
yo asa ceva nu cred..orice n00b se uita pe footprints isi da seama ca daca in bucuresti e imposibil cu ceva sub 1.8...daramite in constanta

pytonu
23-03-07, 14:10
Ia citeste aici http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=113271&hl=fight

firestorm
23-03-07, 16:32
bun....1st of all...nu am nici o certitudine ca ai antena de 1.1 iar 2nd....daca intr`adevar se intampla asa esti un foarte norocos.
cu antena de 1.5 in bucuresti...vizibilitate f buna adica nimic mai inalt decat blocul meu imprejur.....nu am semnal pe tp`ul mentionat in subjectul threadului decat cca 60% din zi (si asta la limita...in conditii de vreme buna)

-minus
23-03-07, 19:18
bun....1st of all...nu am nici o certitudine ca ai antena de 1.1 iar 2nd....daca intr`adevar se intampla asa esti un foarte norocos.
cu antena de 1.5 in bucuresti...vizibilitate f buna adica nimic mai inalt decat blocul meu imprejur.....nu am semnal pe tp`ul mentionat in subjectul threadului decat cca 60% din zi (si asta la limita...in conditii de vreme buna) deci asta spun hartile teoretic nu se poate practic insa..... eu am spus si o spun in continuare nu va luati dupa harti experimentati si veti avea surprize placute.http://img105.imageshack.us/img105/3948/untitledql9.png

pytonu
24-03-07, 08:45
bun....1st of all...nu am nici o certitudine ca ai antena de 1.1 iar .....)
:D Asta se intampla cu o antena Bozser de 0,9m, si pot sa mai spun ca la toti care le-am montat antene digi in zona mea le-am scanat si 11325 (BBC WORLD), deci intra si cu antenele de 0,8 de la DIGI.
Am sa incerc sa revin cu poze.

firestorm
24-03-07, 13:15
mda..sunt invidios....si nehotarat in acelasi timp..Ar trebui sa`ncerc si yo o antena gigi minune?:)))
In fine..s`ar putea ca relieful sa fie de vina mai ales ca`ti intra numai frecventele H..cine stie ce reflexie se face..oricum nice treaba