PDA

View Full Version : Ajutor configurare 2 RETELE de net



mario08
21-05-08, 22:20
Salut se da urmatoarea configuratie:


- 1 pl. baza cu 2 retele incorporate (GA X38-DQ6)
- 1 switch cu 5 porturi
- 1 modem de cablu de la rcs (WebStar)
- 1 cablu retea de cartier
- 1 receiver de satelit

Acum cum as putea eu configura cele 2 retele (rcs + cartier) ca tot timpul sa am o conexiune directa la net atat pt. calc. cat si pt. receiver.

Astazi in urma ploii care a fost mi-a cazut reteaua de cartier si nu pot avea net decat la calculator prin a 2 pl. de retea si de la rcs.

Am incercat sa config. modem rcs + switch + calc. + receiver si nu merge
In mod normal folosesc retea cartier + switch + calc. + receiver (receiverul comunicand si cu calc. am un optibox), sau cu ce ar merge in locul switch-iului tot in ideea cu 2 retele conectate simultan.
Va multumesc anticipat.

zappa
21-05-08, 22:42
Cauta pe cineva priceput in linux sa iti faca un server de internet pe un computer mai slabut, dar care are 3 placi de retea. Ce faci daca iti pica o retea pe care ai configurat dyndns-ul? Mai bine astepti sa se remedieze problema. Parerea mea e ca nu se merita deranjul.

vardic
21-05-08, 23:17
Salut se da urmatoarea configuratie:


- 1 pl. baza cu 2 retele incorporate (GA X38-DQ6)
- 1 switch cu 5 porturi
- 1 modem de cablu de la rcs (WebStar)
- 1 cablu retea de cartier
- 1 receiver de satelit

Acum cum as putea eu configura cele 2 retele (rcs + cartier) ca tot timpul sa am o conexiune directa la net atat pt. calc. cat si pt. receiver.

Astazi in urma ploii care a fost mi-a cazut reteaua de cartier si nu pot avea net decat la calculator prin a 2 pl. de retea si de la rcs.

Am incercat sa config. modem rcs + switch + calc. + receiver si nu merge
In mod normal folosesc retea cartier + switch + calc. + receiver (receiverul comunicand si cu calc. am un optibox), sau cu ce ar merge in locul switch-iului tot in ideea cu 2 retele conectate simultan.
Va multumesc anticipat.

Cea mai simpla solutie este un router cu 2 wan-uri, dar si cea mai costisitoare ( la prima cautare gasesc router-e la 300 ron....).... mai ieftin este un router cu 1 wan...dar trebuie sa schimbi cablul de retea....cand pe retea cartier, cand pe rcs...in functie de ce iti merge....

mario08
22-05-08, 22:22
ok va multumesc de raspunsuri, dar sa iscat o alta problema mai mare (am cont pe dyndns cu ip-ul de la reteaua de cartier) si in cazul in care voi fii pe rcs, oricum nu va mai merge gbox-ul avand ip-ul rcs-ului deci trebuie rezolvata tot prin reteaua de cartier.

vardic
22-05-08, 22:59
ok va multumesc de raspunsuri, dar sa iscat o alta problema mai mare (am cont pe dyndns cu ip-ul de la reteaua de cartier) si in cazul in care voi fii pe rcs, oricum nu va mai merge gbox-ul avand ip-ul rcs-ului deci trebuie rezolvata tot prin reteaua de cartier.

schimbarea de ip pe dyndns este foarte rapida.... in cateva minute iti activeaza pe alt ip dns-ul...

armandino
23-05-08, 02:53
cumperi un router iptime si ala are 2 wan ! fiecare wan le faci cu setariile providerului !

sau

cumperi router linksys rv016 sau rv082 si ai 2 wan pe fiecare pui ipurile providerului !

sau

calculator cu debian instalat , load balancing facut cu niste scripturi si ai net fara problems !

cu stima

mishuiv
30-05-08, 13:24
vreau sa discut cu cineva din madrid,e cineva?

danix71
30-05-08, 13:42
Cauta pe cineva priceput in linux sa iti faca un server de internet pe un computer mai slabut, dar care are 3 placi de retea.
http://www.ipcop-forum.de/galerie/index.php

skycleaner
03-06-08, 16:28
schimbarea de ip pe dyndns este foarte rapida.... in cateva minute iti activeaza pe alt ip dns-ul...
aici ai solutia... si daca vrei sa incerci altceva atunci incearca sa o faci cu WinGate. Asta stie sa faca treaba care o vrei tu...