PDA

View Full Version : JIJI in CCcam



sateros
21-05-08, 19:38
Multi dintre voi stiti deja ...dar pt cei care nu stiu cardurile N3 schimbate pe receptoarele vechi asi pastreaza BK si RSA deci cei care au facut dump la abonamentele proprii sau au extras cu jtag BK si RSA pot sa foloseasca in continuare datele . Portughezi folosesc combinatia urmatoare pt cardurile lor N3 rom 142 G01 (ale noastre sunt la fel) cccamnewcsmpcs aceiasi combinatie putem sa o folosim si noi fie cu N2 actuala cat si cu N3 viitoare acesta combinatie da avantajul de a putea vedea local in CCcam cardul..

ripper
04-08-08, 22:58
Multi dintre voi stiti deja ...dar pt cei care nu stiu cardurile N3 schimbate pe receptoarele vechi asi pastreaza BK si RSA deci cei care au facut dump la abonamentele proprii sau au extras cu jtag BK si RSA pot sa foloseasca in continuare datele . Portughezi folosesc combinatia urmatoare pt cardurile lor N3 rom 142 G01 (ale noastre sunt la fel) cccamnewcsmpcs aceiasi combinatie putem sa o folosim si noi fie cu N2 actuala cat si cu N3 viitoare acesta combinatie da avantajul de a putea vedea local in CCcam cardul..

Stie cineva la ce adresa sunt BK si RSA -ul in cardurile N3?

zmeura
05-08-08, 08:22
Nu,dar prima problema e cu ce faci dump la card.

ripper
05-08-08, 10:40
Nu,dar prima problema e cu ce faci dump la card.

Dump-ul l-am facut cu jtag-ul pe HSS1160NA. Din pacate am facut dump-ul dupa ce am schimbat cardul :(.

zmeura
06-08-08, 08:41
http://sateliti.org/showthread.php?t=722
http://sateliti.org/showthread.php?t=876

ripper
06-08-08, 15:43
http://sateliti.org/showthread.php?t=722
http://sateliti.org/showthread.php?t=876

Merge :).

Merci.

zmeura
06-08-08, 16:50
Cu placere.Ma bucur ca eu si "prietenul" meu Test am putut sa iti fim de ajutor.

ripper
09-09-08, 17:13
Are cineva card N3 de jiji in CCcam?
Merge direct cu CCcam-ul? Face autoupdate la card sau trebuie folosit cu Newcs-ul.

guzy
16-09-08, 11:53
Salut
Am si eu un card jiji in N3 si nu reusesc sal folosesc in cccam in nici o combinatie.
Am urmarit pas cu pas how -to ul din sectiunea Newcs+Cccam
Cardul merge bine in gbox .
daca ma poate ajuta cineva HELP.

guzy
26-09-08, 10:16
Salut.

In sfirsit am reusit sa pun cardul jiji N3 sa mearga cu cccam.
Deocamdata merge numai cu combinatia newcsmpcscccam, in newcscccam deocamdata nu am reusit.

Cobinatia pare sa fie complicata la prima vedere dar nu este.
Defapt nu trebuie sa modificat in configuri nimic altceva decit sa introduceti BK si RSA proprie, bineinteles daca vreti puteti modifica user si parola, dar asta dupa ce vati convins ca merge cardul vostru.
A era sa uit ,sa va spun de unde il puteti lua , il gasiti la croati la upload .dreambox zone /emu.

Bafta

guzy
26-09-08, 10:26
PS. Multumesc TUTUROR care au avut rabdare si au icercat sa ma ajute.
Incaodata mersi :)

zmeura
26-09-08, 11:52
Si ma lasi pe mana gboxului fara un vecin de incredere.:(

guzy
26-09-08, 20:01
Si ma lasi pe mana gboxului fara un vecin de incredere.:(

Hm . Inca nu stiu ce sa fac, parca gbox ie mai rapid, cccam ie lenes tare la schimbarea canalelor :
mai alas daca schimbi si providerul .

dontube
29-12-08, 08:51
Merge jiji si cu cccam 2.0.10 sau numai cu 2.0.4? Eu nu am reusit cu nici o varianta.

sateros
29-12-08, 09:51
Merge jiji si cu cccam 2.0.10 sau numai cu 2.0.4? Eu nu am reusit cu nici o varianta.

Merge numai cu 2.0.4 prin mpcs

ripper
29-12-08, 11:57
Din pacate nu am gasit nici eu alta varianta decat cu CCcam 2.0.4. Daca stie cineva cum am putea sa facem sa mearga cu o versiune mai noua am fi recunoscatori.

Am vazut multi ca nu accepta 2.0.4 si nu am inteles de ce. Poate ne da cineva detalii.

Merci.

sateros
29-12-08, 14:07
Din pacate nu am gasit nici eu alta varianta decat cu CCcam 2.0.4. Daca stie cineva cum am putea sa facem sa mearga cu o versiune mai noua am fi recunoscatori.

Am vazut multi ca nu accepta 2.0.4 si nu am inteles de ce. Poate ne da cineva detalii.

Merci.

Versiunea 2.0.4 contine un bug care este folosit de cunoscatori cu scopuri de inselaciune (marocani turcii si cativa romani)in schimb portughezi romani si spanioli il folosesc pt a vedea cardul nagra in local impreuna cu mpcs si newcs O linie L in configuratie la cccam 2.0.4 apare ca local (desigur fake) daca este folosit mpcs si newcs atunci linia devine activa ca un local adevarat deci folosind o linie N de la un partener desigur cu setarile necesare si de riguare in mpcs sar putea obtine un local valabil folosind bugul din 2.0.4 in versiunile superioare bugul a fost eliminat
Un bug asemanator se gaseste la Gbox configurand o linie M in gbox cfg

ripper
29-12-08, 15:08
Are sens ce spui ;).

Newcs evident citeste cardul nagra.....
CCcam-ul nu stie sa interpreteze cardul Nagra 3? Din cate stiu se poate pune Newcs + CCcam. atat doar ca nu apare linia ca local.
Ma insel ?

Se poate pune cardul in discutie in Newcs si direct linie N in CCcam o versiune mai actuala?

Am primit cateva refuzuri de schimb pentru ca foloseam versiunea 2.0.4? Exista vreo metoda sa ii conving pe partenerii de share ca nu am fake?

mondo
29-12-08, 16:07
Se poate pune cardul in discutie in Newcs si direct linie N in CCcam o versiune mai actuala?

Se poate sigur.Eu am un peer in lista care are asa ceva,Newcs+CCcam 2.0.9.

sateros
29-12-08, 16:12
Are sens ce spui ;).

Newcs evident citeste cardul nagra.....
CCcam-ul nu stie sa interpreteze cardul Nagra 3? Din cate stiu se poate pune Newcs + CCcam. atat doar ca nu apare linia ca local.
Ma insel ?

Se poate pune cardul in discutie in Newcs si direct linie N in CCcam o versiune mai actuala?

Am primit cateva refuzuri de schimb pentru ca foloseam versiunea 2.0.4? Exista vreo metoda sa ii conving pe partenerii de share ca nu am fake?

Da cccamul nu citeste cardurile de nagra de aceia se foloseste combinatia newcs+ cccam sau newcsmpcscccam pt local direct in cccam newcs + cccam nu apare local dar in schimb poti da linii N si sa primesti C problema ca liniile N daca le dai atunci se pot folosi altii de ele cum am explicat mai sus si nici nu poti limita downshare adica sa dai numai cateva hopuri mai jos cardul el in newcs merge automat la downshare 8 problema e ca tu poti demonstra ca localul tau in ccccam+mpcs+newcs merge dar el nu poate sa stie ca tu nu folosesti o linie N de la altul de aia nu au incredere dar poti da o linie N de test sa vada ca ai local si asa el poate sa si dea seama ca ai dreptate eu am incercat dar am renuntat repede ca nu prea intelegeau cum functioneaza

ripper
29-12-08, 16:19
Cred ca o sa ii bag in ceata pe multi si nu stiu cati sunt dispusi la atatea teste. Daca ar fi un card foarte cautat atunci poate ar fi alta poveste. Asa ma multumesc cu cei care au incredere. Din fericire nu ai nevoie de foarte multe carduri ca in cazul gbox0ului ;).

Merci pentru sfaturi si informatii, deocamdata cred ca raman pe 2.0.4.

prodigy
27-02-09, 09:44
Ca si o paranteza la ce s-a discutat aici, dar totusi o chestie zic eu interesanta de aflat daca functioneaza sau nu:
- am reusit sa fac cccam-u sa accepte si EMM-uri de la anumiti peersi
- am setat mpcs-u sa accepte si el la rindul lui EMM-uri si sa trimita la [reader] din mpcs.server

- acuma ramane de vazut dupa ce mai umbla baietzii la k@yle sa vad daca chiar pot peersi acestia de la care accept EMM-uri sa imi faca update la card via cccam + mpcs + newcs.


Total handled client emm's : 382 - de cccam trimis mai departe la mpcs :
2009/02/27 9:07:24 30402 c01 dummy emm-request sent (reader=newcamd, caid=1801)

O sa revin cu informatii cind va fii cazul :)

Respecte.

fery21
27-02-09, 11:59
pot sa spun ca , cardul zaharos nu facea up in aceasta combinatie ma*x si focu*s erau ok

prodigy
05-03-09, 14:30
Ca si o paranteza la ce s-a discutat aici, dar totusi o chestie zic eu interesanta de aflat daca functioneaza sau nu:
- am reusit sa fac cccam-u sa accepte si EMM-uri de la anumiti peersi
- am setat mpcs-u sa accepte si el la rindul lui EMM-uri si sa trimita la [reader] din mpcs.server

- acuma ramane de vazut dupa ce mai umbla baietzii la k@yle sa vad daca chiar pot peersi acestia de la care accept EMM-uri sa imi faca update la card via cccam + mpcs + newcs.


O sa revin cu informatii cind va fii cazul :)

Respecte.

Mna, revenind la ceea am scris mai sus, dupa ce s-au schimbat kyle la jiji prin cccam -> mpcs -> newcs a facut update si cardu!!:clap: treaba buna ;)