PDA

View Full Version : Cum scapam de atacuri?



Einstein
14-05-08, 19:43
O intrebare pe care ne-o punem cand vedem Attack.

1. Prima metoda este sa blochezi IP-ul respectiv in router. Daca acest lucru nu e posibil mergem la urmatorul pas.
2. Editezi linia N din cwshare.cfg dupa exemplul:

N: { 00 00 01 30 2000 4000 }

3. Urmatoarea metoda este introducerea in cwshare.cfg a unei linii D:

D: { IP-ul de unde vin atacuri { portul_tau portul_lui { parola_lui { 0 0 }}}}
Ii vei apare galben in Gbox - Not sharing any card! :D


PS. Cei care cunoasteti si alte metode continuati.... :drinks:

prodata
14-05-08, 20:28
Daca IP-ul este dinamic?

zmeura
14-05-08, 20:52
Daca IP-ul e dinamic pui adresa dyndns pe care o afli ..............Tot asa afli si daca ai linia ta D la el sau eventual pe cine mai are el in lista ca sa iei legatura.Dar nu e frumos.

PS:Einstein prima metoda ar fi ca respectivul sa nu foloseasca o linie D primita prin alte surse sau sa-si faca respectivul UPDATE LA DYNDNS.:D

Snow
14-05-08, 21:05
doar ca la varianta doi nu le stopeaza, doar nu le mai vezi

andre
14-05-08, 22:59
Acum cateva luni un tip imi propune un schimb de linii prin GSMS,fiind
indrumat la mine,zicea el,de unul dintre partenerii mei de sharing.Fara
sa pun intrebari il bag in lista,iar dupa nici o saptamana nu imi mai apare
activ ci apare la atacuri cu parola putin modificata .I-am trimis nenumarate mesaje,am incercat sa-i corectez parola,portul ...degeaba.In final l-am sters.Si acum apare la atac mereu cu alt Ip,deci are IP dinamic .
Intrebarea e : in ce masura pot afecta aceste atacuri gbox-ul ?
Iar daca afecteaza ce e de facut ?
Cred ca Zmeura stie ceva leac :)

Snow
14-05-08, 23:02
cand sunt foarte multe incepe sa-ti mearga serverul prost. se rezolva cu blocarea ip-ului din ruter sau din firewall imaginii, daca aceasta are

zappa
15-05-08, 11:16
Acum ceva timp dadeam si eu importanta acestor atacuri. Nu se merita sa va bateti capul cu ele. Sunt convins ca am destule....dar nu le vad. Si nu imi merge mai prost dreamul. Iar daca are ip dinamic nu aveti cum sa le blocati din router, mai ales ca routerele ieftine nu au aceasta posibilitate.

andre
15-05-08, 11:24
Acum ceva timp dadeam si eu importanta acestor atacuri. Nu se merita sa va bateti capul cu ele. Sunt convins ca am destule....dar nu le vad. Si nu imi merge mai prost dreamul. Iar daca are ip dinamic nu aveti cum sa le blocati din router, mai ales ca routerele ieftine nu au aceasta posibilitate.

Am inteles.
Multumesc !

Snow
15-05-08, 12:00
se poate bloca dupa dns. la 3-4 atacuri n-ai probleme, sa vezi pe urma:)

Einstein
15-05-08, 21:48
Se creaza un fisier log care poate ocupa o mare parte a memoriei si acesta provoca blocarea Dreamului. Cu modificarea liniei N, nu se mai creaza acest log, dar traficul ramane.

Didi
04-06-08, 21:36
N: { 00 00 01 30 1000 4500 } # ignore attack

milo
05-06-08, 19:33
Salut am si eu o intrebare in legatura cu o chestie mai ciudata sa-i zic asa :
Primeam atacuri de la 2 ip si am facut ce scria @einstein mai jos la punctul 3 . Dupa ce am dat restart la gbox o linie din cele 2 a aparut ca Dline in fisierul cwshare.cfg deci practic e ca si cum as avea schimbi de linii cu tipul respectiv si atacurile au incetat. Daca are cineva o explicatie ....

Multumesc !

Einstein
05-06-08, 21:34
E ca si cand ai schimb de linii cu el dat de fapt nu se face niciun schimb daca ai setat in linie {A0 A0}.

gelu_dh
20-07-08, 15:08
La mine o chestie ciudata,gboxul nu-mi mai afiseaza atacurile cu toate ca e setat sa afiseze.I-am dat multe setari si tot degeaba printre care spre ex

N: { 01 01 01 3F 1500 2500 }, sau N: { 00 00 01 1F 1000 4500 }

Am pus si imaginea din nou si tot nu-mi afiseaza,ast cam de o zi fara sa-i fac nimic deosebit.Nu am pus firewal deocamdata nici in modem nici in imagine.Oare ce poate sa aiba?Iar ca o alta chestie si jumatate din peeri sant offline.

Rezolvat era expirat contul dns,culmea caci jumatate de peeri erau offline iar jumatate online si asta m-a dus in erroare