PDA

View Full Version : echosmart 790-770 instalare



stefi_sv
05-05-08, 20:09
salutare la taota lumea eu sunt mai nou pe forumul asta dar il citesc mai demult am si eu o inrebare de fapt mai multe. am montat citeva antene la max tv cu mai mult de 4 receptoare echosmart 790-770 cu shering prin swich si mai apar probleme din cind in cind (se blocheaza...) mentionez ca am folosit cablu utp pentru mufele seriale le-am legat la piciorusele 2-3 si 5 la master iar la sleiv invers (2la 3 si 3la 2) 5 la 5.si acaum apar intrebarile:
1.as vrea sa stiu dca e bun cablul utp folosit si daca l-am legat bine daca nu varrg sa-mi trimiteti o schema.
2.cum se leaga amplificatorul swichbox si daca are vrun efect
3. ce ar mai trbui sa iau in calcul in afara de lungimea cablului.
va multumesc :)

horatyu
14-05-08, 16:58
salutare la taota lumea eu sunt mai nou pe forumul asta dar il citesc mai demult am si eu o inrebare de fapt mai multe. am montat citeva antene la max tv cu mai mult de 4 receptoare echosmart 790-770 cu shering prin swich si mai apar probleme din cind in cind (se blocheaza...) mentionez ca am folosit cablu utp pentru mufele seriale le-am legat la piciorusele 2-3 si 5 la master iar la sleiv invers (2la 3 si 3la 2) 5 la 5.si acaum apar intrebarile:
1.as vrea sa stiu dca e bun cablul utp folosit si daca l-am legat bine daca nu varrg sa-mi trimiteti o schema.
2.cum se leaga amplificatorul swichbox si daca are vrun efect
3. ce ar mai trbui sa iau in calcul in afara de lungimea cablului.
va multumesc :)

de la master la primul slave trebuie pus pin 2 -pin 3 si pin 3 -pin 2 si pin 5 -pin 5

iar de la slave la slave pin cu pin adica pin 2 cu pin 2 si pin 3 cu pin 3 pin 5- pin 5

dar semnalul ar trebui sa vina separat de la un LNB cu 4 iesiri
prin loop apar intreruperi de semnal

drept sa spun eu nu am folosit swich-ul
cablul ar trebui sa fie ok

pt alte nelamuriri posteaza aici : http://www.sateliti.org/forumdisplay.php?f=60