PDA

View Full Version : recomandare reciever 4K



apoklyps3
28-12-20, 07:42
m-am hotarat sa pensionez batranul gigablue 800se si as dori sa trec la ceva mai aproape de zilele noastre: UHD, neaparat combo DVB-S2x+DVB-C si preferabil LAN Gigabit(nu vin decat in vizita in locatia in care este antena si as prefera sa tina stream calumea, cat mai multe canale HD eventual 4K concomitent) si suport oscam.
si bineinteles as prefera ceva bang-for-the-buck, sa nu dau o caruta de bani doar pentru "firma"
ca si soft as prefera tot ceva bazat pe E2, nu nebunii cu backend Kodi(etc.) deoarece il voi folosi in mare parte pentru streaming remote si nu stiu daca alte OS-uri suporta streaming cu receptorul in standby.
de ex asta m-a costat 800 de lei la vremea lui + inca modulul DVB-C (care se pare ca a decedat-nu mai receptioneaza nimic)
vremurile s-au schimbat si sunt mai multe variante, insa as prefera ceva care sa fie cat de cat sustinut, nu ca gigablue care a fost DOA din punct de vedere al suportului.
observ pe forum si recievere de buget laudate, dar au un mare minus(din punctul meu de vedere) : nu au port LAN Gigabit.
multumesc in avans si sarbatori fericite tuturor!

marcghi
28-12-20, 09:47
OCTAGON SF8008 4K UHD E2 DVB-S2X & DVB-C/T2 sau altul din aceeasi gama

lukas26
28-12-20, 12:08
GiGaBlue UHD Trio 4K UHD 1x DVB-S2X 1x DVB-C/T2

Alin99
28-12-20, 12:58
VU+4K the best!

apoklyps3
28-12-20, 13:23
multumesc. o sa studiez ambele modele, desi gigablue mi-a cam lasat un gust amar ca au abandonate seria 800 ca si suport si au scos alte modele mai puternice la cateva luni dupa ce am luat 800se-ul.

---------- Post added at 13:23 ---------- Previous post was at 13:02 ----------

VU si Dream nu sunt variante.
diferenta prea mare de bani care sa se traduca si in diferanta de experienta/performante.

Alin99
28-12-20, 13:42
La VU+ ai suportul care face toti banii,eu folosesc de 4 ani un VU+ Solo 4K si sunt extrem de multumit,oportunitatile care ti le ofera sunt net superioare fata de alte marci tinand cont ca vin dupa ani buni de folosiinta dreambox...in fine,fiecare isi alege ceea ce doreste,dar...VU+ face fiecare cent....

eox80
28-12-20, 14:08
Eu de exemplu am Gigablue quad plus si sunt foarte multumit de el. Are suport bun zic eu si il am de 5 ani poate chiar 6 nu mai stiu exact. Aparatul se misca ca o masinarie germana si nu am avut nici o problema cu el. Atat doar ca nu e 4k si nici multistream, insa urmasul sau e mukt ca pret peste ce a fost el la vremea lui. Ce am comandat acum in baza unor recomandari si reviewuri zice-se ca e peste multe receptoare consacrate. AX 4K boxx uhd61 combo. Sunt curios, oricum nu mi-a venit sa dau 2000 de lei pe un receptor. Acum sigurr ca depinde si ce faci cu el.

lukas26
28-12-20, 18:13
https://www.sateliti.info/showthread.php/33184-GiGaBlue-UHD-Trio-4K-UHD-1x-DVB-S2X-1x-DVB-C-T2
:)

apoklyps3
29-12-20, 12:55
se pare ca nu am luat ceva in considerare pentru a fi "future proof" : tunere FBC
asta imi va da peste cap ideea de solutie de buget :)

apoklyps3
31-12-20, 07:21
am mai studiat si pentru tunere FBC ar trebui ori VU 4k ori ceva superior de la gigablue.
AX 4K boxx uhd61 era o varianta daca avea gigabit LAN...
intrebarea e, ma avantajeaza in vreun fel tunerul FBC la configuratia mea : toroidala cu 8 LNB-uri trecute printrul switch?
Pot viziona mai multe canale in acelasi timp decat o pot face cu un tuner normal de pe acelasi satelit avand in vedere ca din switch imi vine un singur cablu?
Trebuie schimbate LNB-urile sau merg cele clasice?
Pe DVB-C care ar fi situatia?

claudiu
06-01-21, 11:13
pentru satelit tunerul fbc este util daca ai lnb unicable si ai canale diferite de pe acelasi satelit pe care vrei sa le urmaresti in acelasi timp; pe cablu e mai simplu dar cam aceeasi e treaba . Cu diseq sau lnb single nu il poti folosi decit ca un tuner simplu.

apoklyps3
06-01-21, 11:31
deci nu ar merge urmatorul scenariu: inlocuire lnb-uri , trecute prin switch si folosit FBC pe cate un satelit prin Diseq ?

mario08
06-01-21, 11:49
Tehnologia FBC , face posibil receptionarea pana la 8 transpodere de pe un satelit din aceasi banda de frecventa si polarizare si nu a 8 lnb-uri , chiar comutabile prin diseq-c 1.1

claudiu
06-01-21, 13:57
cu lnb unicable -8 transpondere de pe un satelit , polaritati si benzi diferite e cam maxim ce poti scoate pe satelit , pe cablu nu e nevoie de investitia asta. Vezi ca au aparut si tunere dual fbc adica urci la 16 tunere virtuale.

apoklyps3
06-01-21, 14:53
daca nu merge prin switch sa accesez mai multe transpondere de pe acelasi satelit in acelasi timp nu prea are rost...
de ce zici ca la cablu nu are rost? nu as putea accesa in acelasi timp mai multe transpondere ?

claudiu
06-01-21, 16:03
cred ca m-ai inteleg gresit sau nu am reusit sa ma fac inteles , la cablu nu mai trebuie sa faci nimic ,nici o investitie comparativ cu satelit unde pentru un pic de diversitate trebuie lnb unicable -nu e o avere dar costa ceva. Receptia e la fel ,adica tunerul dvbc sau dvbt ce alegi tu daca e vorba de vreun tuner hybrid , iti genereaza 8 tunere virtuale in meniu ,la tuner configuration. Cu fiecare tuner virtual poti receptiona un canal sau frecventa depinde ce te intereseaza.

claudiu
06-01-21, 16:17
merge si prin switch dar trebuie ca toate tunerele virtuale sa le configurezi pentru aceeasi intrare din switch,adica acelasi satelit. M-am facut inteles?

apoklyps3
06-01-21, 16:51
Da. Multumesc.

zildan
06-01-21, 18:08
Pana te hotarasti tu se trece la VC1 sau h266 pe satelit :)

apoklyps3
07-01-21, 08:17
nu ma grabesc, dar nu am vazut nimic anuntat in sensul asta :D
si nici nu am vazut recievere noi anuntate... stiu ca apareau multe stiri in sensul asta inainte de anul nou.

claudiu
07-01-21, 12:40
in viitorul apropiat nu vom asista la aparitia unor receptoare noi cu modificari hardware capitale ,doar asa modele de acum 2 sau 3 ani actualizate si cu ceva in plus .

mario08
07-01-21, 20:30
Personal , cred ca anul asta vom asista la aparitia receptoarelor 8K , chiar daca vor fi firav...
Tv-urile 8K deja au inceput sa ia avant , mai ales la concurenta acerba dintre Samsung si LG cu noua tehnologie micro led/mini led

zildan
07-01-21, 22:28
Tu la ce canale 4K te uiti frecvent, adica chiar te intereseaza?

apoklyps3
08-01-21, 07:42
daca era intrebarea pentru mine...sincer nu am un tv 4k acum, dar planuiesc sa iau.
de aceea am pus la specificatii care ma intereseaza, sa fie un reciever cat de cat future proof.
nu sunt genul care sa-si schimbe recieverul anual. in "cariera" mea de satelitar am avut doar 2 recievere : kathrein si gigablue 800se :)

claudiu
08-01-21, 12:14
deocamdata trecerea la 4k stagneaza , nici posturile cu bani nu se mai grabesc sa introduca si versiunea 4k asa ca 8k apare din ce in ce mai indepartat . Deocamdata nici echipamentele tv 4k nu au scazut la pret .

apoklyps3
09-01-21, 08:08
momentan oscilez intre GigaBlue UHD UE 4K si Gigablue Trio 4K .
tot verific specificatiile si stau sa ma gandesc daca se justifica diferenta aia de pret pe care as da-o pe UE 4k(fara tuner de cablu inclus).
probabil ca nu, dar nici Trio nu-l vad prin magazinele noastre.

mario08
16-01-21, 12:15
După mine , varianta Trio 4K e o chinezărie marca Gigablue sau "aceasi Marie sub alta palarie" , având un SoC folosit la receptoare entry level și de aici și prețul mic
În schimb , varianta UE 4k are ca procesor un BCM7352s , deci unul profesionist comparativ cu SoC-ul de pe chinezărie și o gramada de dotari/conexiuni mai bune
E și normal sa aibă un preț pe masura , asa ca ai de unde alege în funcție de ce este mai important pentru tine - PRETUL sau CALITATEA/PERFORMANTA
La chinezărie marca Gigablue poți sa zici ca are un suport software mai bun , fata de alte chinezii care folosesc același SoC - H3798MV200
Acest SoC ( H3798MV3200 ) fiind un "derivat" entry level/cost din cel de baza - H3798V200 - folosit de exemplu pe Egreat A10

horatyu
16-01-21, 14:28
Și dm920 tot in China se fabrică, deci tot chinezărie este.
Unii sunt puțin mai deștepți și nu dau 450 de euro pe un receptor fie el și 4k.

essco
16-01-21, 16:47
Regulamentul spune să nu dai quote la postul de dinaintea postării tale ca se înțelege că tu ii răspunzi






Horatyu, "chinezarie" nu se refera la faptul ca e facut in China. Are cu totul alt inteles. "Chinezaria" poate fi facuta in orice tara din lume. E adevarat, la inceput "chinezariile "au venit din China; dar asta a fost demult.

dingo31
16-01-21, 17:03
horatyu

Cred ca DM920 nu mai trebuie pomenit astazi, poate doar la categoria antichitati sau vintage, ca fost punct de referinta. Suport redus, limitari in receptie, drivere restrictionate, nu mai intereseaza pe nimeni astazi, nu-l mai cumpara nimeni
Eu il folosesc ocazional, mai mult pe post de ceas digital, dar pentru teste DX tot octagonsf8008 sau viper 4k raman la baza. Chiar daca costa numai 100euro, ambele merita fiecare cent, la fel ca multe altele din segment.
Am trecut Gigablue UE 4K pe lista pentru comenzile de Paste, poate mai gasesc alta varianta pana atunci.

zildan
16-01-21, 18:46
Recomandare de baza cand iei un receptor nou "bomba", nu e cat costa sau cum merge, e sa nu faci rate !
Asta recomand SA NU FACI RATE !

Eu cumpar periodic aparate doar sa am ce scrie pe forum!
Am luat pauza un an (m-am autopedepsit) pentru ca am taiat cu sarma pinii la procesorul din K6 incercand sa ii dezlipesc radiatorul a 2-a zi dupa ce l-am luat din vama unde am dat 60 ron :( .
Am primit si de la Amiko intr-o perioada diverse mostre, aparate beta, dar tot in acest scop!

Am si aparate despre care nu am scris pe forum, dar intentionez sa o fac, chiar daca sunt "recuperate" din targ sau de la sh.
Eu nu le vand, le dau cadou sau la schimb cand ma plictisesc de ele, asta in cazul in care ele "supravietuiesc" testelor.

apoklyps3
16-01-21, 18:50
hehe...la gigablue trio sau octagon 8008 nu ar fi cazul, e accesibil, dar mai departe se simte la buzunar.
nu parea o idee rea ratele de la paypal, calculul zicea ca m-ar fi costat dobanda in jur de 15E mai mult fata de pretul lui. deci? care e treaba cu ratele?

zildan
17-01-21, 01:49
Dobanda tot rate "e", stii ce zic?

apoklyps3
17-01-21, 06:12
sincer, nu ...
ex. gigablue UE 4k, pret 199E, total de inapoiat la rate a cate 17.46E/luna = 209.23E

care e minusul?

mario08
17-01-21, 11:23
Fiecare intelege cel il ''doare'' , eu am facut referire prin ''chinezism'' asupra SoC-ului folosit si NU a brandului
Atata timp cat fiecare e multumit de receptorul detinut , parerile pro/contra prea putin ma intereseaza

Apoklyps3 si eu am avut Gigablue 800 SE HD combo si am fost destul de multumit de el , pana cand a aparut prb cu afisajul
In prezent zace in cutia lui......si am trecut la un receiver ce imi satisface doleantele , fiind ab la doi operatori autohtonii care ambii folosesc CI+ , in rest......
Sunt banii tai si deci alegerea ta , noi doar iti aratam minusurile/plusurile la cele doua variante pe care le ai in vedere

Horatyu , de ce te faci tu de ras singur ?
Ce are ''......cu prefectura'' , toata lumea stie ca in CHINA se asambleaza varii receptoare de brand sau NU
Idea sau la ce am facut eu referire este ce SoC/procesor se foloseste in cele doua variante alese de Apoklyps3 de la Gigablue
Iti dadeam dreptate daca scriai despre DM Zero 4K care foloseste ca SoC tot o CHINEZARIE de la AmLogic - S922X - si DA in acest caz :
- mai bine dai 1xx euro pe un VU+ Trio 4K , decat 2xx euro pe DM Zero 4K
Cu toate ca daca se doreste un receptor 4K ieftin si DM are modelul DM Mini Ultra 4K 60p cu un SoC tot AmLogic - S905X - la 459 lei
Asta ca idee , vis-a-vis de pret , NU stiu insa ca si CALITATE a imaginii ce poate.....fiindca atat S905X cat si S922X sunt ''depasite'' ca si SoC-uri in prezent


Deci ......banii sa ai , ca in prezent exista o varietate destul de mare de receptoare pt toate buzunarele sau doleantele voastre

essco
17-01-21, 12:00
...
Cu toate ca daca se doreste un receptor 4K ieftin si DM are modelul DM Mini Ultra 4K 60p cu un SoC tot AmLogic - S905X - la 459 lei
...
Amesteci mere cu pere. Ala e receptor media player, IPTV, nu satelit.

mario08
17-01-21, 12:08
Mea culpa , insa ramane valabil cea ce am scris despre Dream One 4K

parpaneata
17-01-21, 12:28
EDISION OS MIO+ 4K UHD Linux E2 Combo Receiver H.265/HEVC (1x DVB-S2X, 1x DVB-S2/T2/C, OLED Display, Multistream, Blind Scan, 4K 2160p, Dual Band Wi-Fi 5G/2.4G, Bluetooth onboard, 2x USB, HDMI, LAN, Linux, Card Reader) sau varianta MINI. Cel mai nou kernel(5.9.0), cele mai noi drivere(07.01.2021), support de la majoritatea producatorilor de imagini.

apoklyps3
17-01-21, 20:34
pana la urma m-am hotarat la ceva cu Hisilicon 3798MV200.
am inteles ca si trio si sf8008 ar avea aceleasi suport software...
care dintre ele, nu stiu. trebuie sa studiez magazinele online de afara desi ma incearca o oarecare teama, dar pe la noi nu vad octagon sf8008 sau gigablue trio.
si edison ar fi fost o varianta buna...daca avea Gigabit LAN. chiar consider ca 100Mbps nu e ceva ce ar mai trebui sa existe in 2020/2021 . nici macar pe recievere. mai ales avand in vedere ca sunt x recievere cu acelasi chipset si gigabit, deci e clar o tiganeala la chipul ethernet daca e separat, daca nu chiar la portul fizic in sine...

mario08
17-01-21, 20:42
Edison-ul dupa mine NU se merita , fiindca pe langa ca e mai scump decat Gigablue Trio , NU are lacas de cam ci doar cartela , in spate
Lipsa lacasului de cam este o mare prb daca esti ab la vreun operator care are ''imperecheat'' cam_ul + cartela

eox80
17-01-21, 21:18
Nu-mi dau seama care e problema cu placa de 100 de mega. La ce te ajuta placa gigabit? Am vizionat film 4k pe placa de 100 si merge impecabil.

apoklyps3
17-01-21, 22:40
streaming a mai multor programe deodata.
100Mbps e tehnologia anilor 90.
am avut deja 2 recievere cu 100mbps. n-o sa mi-l iau si pe al treilea la fel in 2021.

mario08
17-01-21, 23:21
Octagon SF8008 4K are retea gigabyte , dar ii lipseste slotul pt cam/cartela , deci te ''limiteaza'' si asta
Ieftin/performant si cu dotari de top......Nu prea exista
Ori ai PRETUL ca si criteriu primordial , ori cauti CALITATE/PERFORMANTA/DOTARI si in acest caz numai este prioritar PRETUL

apoklyps3
18-01-21, 00:00
nu ma intereseaza prezenta slotului cam, nu e o limitare pentru ca nu o sa folosesc niciodata.
daca prezenta slotului cam justifica pret dublu sau triplu...
eu nu platesc dublu/triplu "dotarile" care nu ma ajuta in vreun fel si cu atat mai putin "firma"

mario08
18-01-21, 05:39
Fiecare face ce dorește cu banii lui
Idea este ca mai bine sa ai...., decât când ai nevoie sa stai cu "n" cabluri/artificii la nevoie
Cat despre firma.....fiecare înțelege ce vrea , recitește mai jos ce am scris

apoklyps3
18-01-21, 09:48
Dintre mai bine sa am ceva ce nu ma intereseaza - slot cam si ceva ce ma intereseaza si o sa folosesc - port gigabit, oare ce sa aleg? si fara sa dau o caruta de bani?

mario08
18-01-21, 11:31
Cel mai bine e sa NU îți cumperi nimic , asa ramai și cu bani și în plus numai e o dilema pt tine care dintre receptoare sa îl cumperi
Asta ar fi soluția la mentalitatea ta , ieftin/performant/dotat ...e foarte greu sa le găsești pe toate la un receptor entry level
În prezent exista o varietate destul de mare cu chinezisme care folosesc Hi3798MV200 , deci dacă cauți poți găsi și non-branduri cu acest SoC

apoklyps3
18-01-21, 12:10
daca are ce imi trebuie si nu are ce nu-mi trebuie , works for me.
o sa merg pe chinezism

dingo31
18-01-21, 12:41
apoklyps3

Daca nu te intereseaza cam-ul atunci alegerea potrivita ar fi octagon sf8008, cu tunerul Si2166D. Receptioneaza si deschide tot ce se poate, nu are probleme cu transmisiile T2-MI, cu cele doua frecvente cheie de pe 51.5E (11290 si 11230) pe care le scaneaza imediat, in timp ce dm920 nu le vede, nu le inchide nici cu politia, stie si 4K AVC

zildan
18-01-21, 12:42
Citeste si ce zice MihaiP despre AMIKO VIPER 4K V20 (https://www.sat-support.tv/forum/viewtopic.php?f=211&t=61901).
Nu am testat, nu stiu preturile.

parpaneata
18-01-21, 19:06
Cumpara ce-ti place tie dar sa fie Broadcom ! Imaginea este clar mai buna. Sa nu te iei dupa ce scrie mario08....cred ca stii deja, nu ? :D El are treaba doar cu sloturile CI. Sa fie multe ! :D

eox80
18-01-21, 19:25
12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive .
nu impartasesc parerea cu imaginea mai buna pe Broadcom. Am si de un fel si de altul si e cam pe acolo HD. Personal sunt foarte multumit de AX Box 4K 61UHD. L-am pus in balanta cu Gigablue Quad plus. Mult mai rapid. Astept pe termen lung sa vad. Gigablue a confirmat deja.

dingo31
19-01-21, 13:44
EDISION OS MIO+ 4K UHD Linux E2 Combo Receiver H.265/HEVC (1x DVB-S2X, 1x DVB-S2/T2/C, OLED Display, Multistream, Blind Scan, 4K 2160p, Dual Band Wi-Fi 5G/2.4G, Bluetooth onboard, 2x USB, HDMI, LAN, Linux, Card Reader) sau varianta MINI. Cel mai nou kernel(5.9.0), cele mai noi drivere(07.01.2021), support de la majoritatea producatorilor de imagini.

Pare super. In specificatie scrie ca are tuner hipersensebil, așa este?
Se poate monta un hard disk intern?
Mulțumesc

parpaneata
19-01-21, 16:46
Tunerele sunt ok, atat S2 cat si S2X. Nu hiper sensibile. Cred ca exagereaza un pic. :) Hard Disk intern chiar nu am idee ptr ca nu l-am desfacut sa vad daca este loc fizic. Extern cred ca merge avand 2 USB.

apoklyps3
20-01-21, 09:00
Octagon SF8008 pare sa fie castigatorul. DDR4, Gigabit Lan si suportul si-au zis cuvantul :)
Pacat ca nu se comercializeaza si in Romania...e ca si cum as vea garantie 0.
Ce parere aveti de Satking ? Vad ca au transport gratuit. Trimit rapid pe teritoriul nostru?

tutu
20-01-21, 09:22
Foarte prompti si seriosi cei de la Satking, plus ca imediat raspund la emailuri daca ia vreo problema..Recomand cu incredere.

dingo31
20-01-21, 10:10
Am primit Octagonul si alte comenzi de la satking in 3-4 zile, mereu au fost prompti și sigur nu vei fi dezamăgit.
Nu stiu cum raspund la probleme tehnice de garantie, nu am avut situația cu articole achizitionate de la ei. Doar cu DM-ul am avut probleme, dar l-am cumparat de la alta firma. De trei ori l-am trimis inapoi, a fost si inlocuit. Expedierea pe cheltuiala cumparatorului si returnarea pe a vanzatorului, asa cum scrie și in contract.

clau
20-01-21, 11:09
Ce temperatura medie are un Hisilicon 3798MV200 ?
Am Vu+ Zero 4k si temperatura medie e pe la 60-62 grade. Mi se pare caldut.

dingo31
20-01-21, 12:38
Este temperatura normala, fara ventilator sau alte racitoare auxiliare

https://i.postimg.cc/rpc8wPyC/cpu-temp.jpg (https://postimg.cc/G470MzyH)

---------- Post added at 12:38 ---------- Previous post was at 11:47 ----------

@apoklyps3

parca tu m-ai intrebat de bitrate pe uhd






https://i.postimg.cc/HLtnb76M/bitrate.jpg (https://postimg.cc/CZzwgdTM)

parpaneata
20-01-21, 16:29
Felicitari ptr alegere !

apoklyps3
20-01-21, 19:30
mersi pentru info legat de biterate.
voiam sa fiu sigur ca nu-s eu nebun ca-mi doresc cu tot dinatinsul sa imi iau receptor cu Gigabit :)
m-am uitat acum la Digisport 1 HD si am in jur de 11000kbps biterateul. banuiesc ca sunt 4k si cu biterate mai mare.
nu stiu daca exagerez dar ating limita celor 100 mbps doar daca deschid toate HD-urile de pe un transponder in acelasi timp - chiar daca nu e ceva ce as face frecvent, dar posibilitate de a trage si de pe DVB-C, plus ca mai am prieteni care ma roaga sa-i cu un stream cu Juventus cand sunt la munca :).
n-as vrea sa ma lovesc de limitarea portului LAN. altfel si amiko combo era o varianta superba, mai ales ca scapam de teama garantiei si ieseam si mai ieftin

zildan
21-01-21, 01:25
E bine ca te-ai hotarat.

Daca nu faci play din reteaua locala la filme 4k de 40-60 Giga, nu vad cum ai putea sesiza diferenta placii de retea.
Si sa lamurim asta cu placa de retea, vrei Gigabit cand "tragi" din sat-ip in alt calculator care "proceseaza" streamul.

De ex sa tragi 10 canale 1080p si sa le transcodezi pe placa video dintr-un pc.
Televizoarele Qled 2015-2019 de la Samsung au placa de 100, merg mai bine wireless decat pe UTP.

Sa imi dau si eu cu parerea, am vazut valoarea portului gigabit la H7C cand am copiat inregistrarile din SATA pe pc prin retea.
Intre timp am vazut ca pe TVH transcodarea se poate face hardware in timp real, pot fi inregistrate sau transmise spre alte aparate din casa 10 canale 1080p ... simultan.

apoklyps3
21-01-21, 06:12
Nu ma intereseaza playback de filme de orice fel (network sau stick) pe reciever.
Am mentionat care e use case ul meu in primul post. Nu mai locuiesc la adresa antenei(e casa parintilor). Mai merg in vizita si recieverul este in mare parte pentru streaming. Gigablue 800se a ramans in urma cu treaba asta. se blocheaza complet cateodata si trebuie sa-i sun sa-l reporneasca. plus ca tunerul DVB-C cred ca a murit, pentru ca desi apare la tunere, la scanare nu mai gaseste nimic(am probat la alte persoane si nu e o problema de semnal/cablaj la mine).
Nu am studiat indeajuns tehnologia sat-ip, dar cred ca ma avantajeaza mai mult varianta clasica: generarea unor fisiere cu m3u cu un plugin, care imi permite sa deschid pe orice player care suporta formatul(si nu-s putine), ramanand ca decodarea (daca e necesara) sa ramana in sarcina recieverului.

apoklyps3
24-01-21, 07:55
a luat careva de pe https://www.dmtrade.pl ?
vad ca au preturi Ok si singurul loc in care ii gasesc "cu rating" e pe alt site polonez numit Allegro, care pare fi ceva gen compari.ro
ma mai baga in ceata faptul ca dupa ce ajungi la checkout apare ca metoda de transport "gls-group.eu CHN, ROU, SVN" de doua ori cu doua valori diferite € 9.67 si € 10.74 si nu inteleg care e diferenta...

zildan
24-01-21, 12:27
Eu am luat din Polonia un LNB si a venit in cateva zile cu GLS la Bucuresti.
De la alta firma.

apoklyps3
24-01-21, 14:18
Pai spune-i numele :))

zildan
26-01-21, 10:07
Nu mai stiu, comanda a fost facuta pe amazon.de atunci.

apoklyps3
26-01-21, 10:41
niste banditi dmtrade.pl
sa nu incercati manevre cu ei.
optiunea cu cardul nu merge si apoi cica iti trimit ei factura proforma sa platesti.
factura proforma fiind doar un mail cu : plateste 122E in contul X
nici o explicatie cum de la 100E recieverul si 10E transportul(indicat la selectia calupului e tari ca nu poti sa selectezi Romania direct) s-a ajuns la 122 E total.
sa-i astepte pana la anul.

dingo31
26-01-21, 11:23
Am vazut ca poti plati prin PayPal (1.84E taxa PP) si livrare directa prin curier GLS pentru Romania, Croatia si Slovenia vreo 10E (ai posibilitatea sa selectezi tara de livrare, nu te-ai uitat atent)
Nu par a fi probleme, in maxim 3-4 zile ai coletul din Polonia

Am simulat o cumparare si nu sunt niciun fel de taxe ascunse la plata PayPal ( Ex: Octagon sf8008 92.15E + GLS 10.74E + 1.84E comision PP= 104.73E, nici un cent in plus sau in minus)

apoklyps3
26-01-21, 11:35
ai zis bine ca ai simulat.
la simulare nici mie nu imi iesea peste 110E.
eu am vorbit cu ei 2 zile pe messenger. tot ma bat la cap cu factura proforma care ti-am zis ce e....exact text intr-un mail: plateste 122E in cotul x. ca la camatari.
n-o sa ma risc. iau de pe satking si aia e... decat sa-mi iau vreo teapa de toti banii mai bine dau cu 10E in plus la satking pe care ii lauda toata lumea.

zildan
26-01-21, 12:39
Iti ia comisioanele bancare in cazul transferului bancar.
Platesti cu paypal.

horatyu
26-01-21, 12:49
Dacă plătești prin PayPal și e o problemă , cei de la PayPal se vor adresa ei către cei la care ai trimis banii și nu ți-au trimis produsul, pentru rezolvarea conflictului.
Dacă plătești prin bancă , pe aia nu ii interesează, deci e o opțiune faină plata online prin PayPal.

PS: în urmă cu vreo 17 ani când am făcut o plată prin PayPal către un joc online pentru a cumpăra un bonus pentru acel joc, pe care ăia nu mi l-au dat , cu ajutorul celor de la PayPal mi s-au virat banii înapoi în cont.
Dacă plăteam doar online prin bancă rămâneam fără bani.
Nu era o sumă așa de mare , dar principiul de a returna banii dacă nu pot oferii ce am platit.
De asta recomand tuturor să facă plata prin PayPal.
Fă cont la PayPal și ai toate avantajele.
Faptul că cei de la PayPal își țin un comision cred că merită in cazul unei probleme cu livrarea.

apoklyps3
26-01-21, 12:50
nope.
I-am interogat si cica ar fi "aproximativ" 18E transportul pana in RO.
N-am mai auzit pana acum de trimitere cu cost aproximativ la transport cand platesti dinainte totul. Nu imi miroase a bine si nu vreau sa ma risc. Mai ales ca nu a mai luat nimeni de pe aici de la ei.

horatyu
26-01-21, 13:01
Tu nu înțelegi că prin PayPal nu se plătește nimic suplimentar și nu își permit un conflict ( respectivul site ) cu cei de la PayPal

dingo31
26-01-21, 14:11
Site-ul este absolut sigur si nu e nimic "aproximativ" sau dubios acolo
Transportul in Romania este clar precizat si plata este la fel, singurul comision fiind cel de la PP, la fel de exact precizat. Nu stiu unde te-ai uitat tu sau cu cine ai vorbit..

Am mai comandat din Polonia, am efectuat comanda si am platit dimineata iar cateva ore mai tarziu coletul era deja la curier.

Prin transfer bancar e clar ca costurile sunt aproximative, pentru ca operatorul lor nu are de unde sa stie ce comision iti ia banca ta ca sa transfere bani la banca lor iar in acest caz ambele banci iti iau un comision. Pe deasupra transferul bancar dureaza 2-3 zile pe cant prin PP este imediat.

Prin PP platesti exact suma ceruta si clar precizata, nimic in plus

https://i.postimg.cc/CM8sQ3CN/gls.jpg (https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/13vGFsP9/paypal.jpg (https://postimg.cc/LJZgKdn7)

apoklyps3
26-01-21, 15:47
faci doar presupuneri si nu e ok.


https://i.postimg.cc/Fz2z9NgQ/1.png (https://postimages.org/)




https://i.postimg.cc/h485Tp7K/2.png (https://postimages.org/)


Selectia mea a fost similara cu a ta doar ca nu am ales paypal ci paybynet cu card, care trebuia sa ma redirectioneze catre o platforma de plata...lucru care nu s-a intamplat.
In acest context "about" nu suna a vreo certitudine de vreun fel.

zildan
26-01-21, 15:54
Itzi luam noi cu Paypal ?
Daca pierdem facem cheta pe REVOLUT sa impartim pierderea si sa nu fie taxe.
Vrei?

apoklyps3
26-01-21, 15:56
nu sunt interesat de nici un paypal. n-am folosit si nici nu voi folosi vreodata, doar am avertizat ca mi se pare dubios site-ul.
fiecare face cum doreste.
luati-va voi de la ei, eventual de mii de dolari, daca va tine.

dingo31
26-01-21, 16:03
apoklyps3
Nu fac presupuneri, ti-am aratat clar despre ce este vorba cu site-ul respectiv, absolut sigur, unul dintre cele mai importante din Polonia. Daca nu poti pricepe e treaba ta, daca nu ai vazut girafe nu inseamna ca nu exista.

Dar oricum s-a deviat mult de la topicul initial si nu cred ca e cazul sa mai pierdem vremea.

apoklyps3
26-01-21, 16:46
mi-ai aratat clar ca stii sa dai niste clickuri pana la checkout...lucru pe care l-am facut si eu,dar am avansat spre stadiul final: Comanda!
dar m-am trezit cu surprize. doar "about" 12E in plus pe transport fata de ce e afisat pe pagina de unde selectezi metoda de transport.
un site sigur nu are la selectie modalitati de plata care nu functioneaza si nu umbla cu termeni gen "about" cand ii intrebi cat costa exact transportul.

dingo31
26-01-21, 16:59
Ai mai facut vreodata comanda externa online PP? Nu mai spune bazaconii, platesti exact cat scrie, nici nu exista alta posibilitate!
Nu te fura nimeni si nu mai veni cu chestiile astea stupide, adica about, aprox.
Dar comanda de unde vrei, sa fii sanatos.

horatyu
26-01-21, 17:26
Noi doar îți explicăm că plata prin PayPal (PP) este foarte sigură și este recomandată față de plata online cu cardul.
In cazul in care produsul nu este trimis către tine , ei trebuie să îți returneze toți banii.
Cei de la site-ul respectiv dacă au opțiunea plată prin PayPal nu o să își permită vreodată să nu trimită produsul dacă a fost plătit.
PayPal o să recupereze pentru tine banii mai pe românește.
Chiar nu înțeleg ce nu îți place? Comisionul de transport?

Încă odată îți spun să nu plătești online doar prin bancă ( cu cardul) pentru că există posibilitatea de a fi un site fantomă, dar prin PayPal este cel mai sigur cu putință.

apoklyps3
26-01-21, 17:44
am si eu o intrebare : a luat vreunul dintre voi ,personal, de la ei?

horatyu
26-01-21, 20:53
Toți care ți-am răspuns am cumpărat de mai multe ori prin PayPal, nu trebuie să cumpărăm neapărat de la ei că să ne dăm seama că nu sunt probleme dacă acceptă plăti prin PayPal.
Eu personal am cumpărat pe net înainte să fie Romania în UE și a fost ok prin PayPal.
Polonia este membră UE nu o țară bananieră.

apoklyps3
26-01-21, 20:56
deci nu.
caz inchis!