PDA

View Full Version : https://concurs-dedataastavotez.eu/



dingo31
08-04-19, 20:58
Prezenţa la vot este necesara!
https://concurs-dedataastavotez.eu/

Problema este cum să fie separaţi cei fără discernământ?
Ä‚ia pun ştampila într-o veselie acolo unde li se spune! De semnat, semnează cu degetul, analfabeţi sadea!
Cât de democratic mai este şi votul ăsta?



https://i.postimg.cc/VkGWSDvf/pnl.jpg (https://postimages.org/)

zildan
08-04-19, 21:51
Alegerile se castiga cu primarii in tara noastra!
Ei mobilizeaza prostimea.

P$D-ul sa castige alegerile dezbina opozitia si ii demobilizeaza electoratul.
Imediat apare aici (pe forum) un "neimplicat" politic, cu mesajul "nu ai cu cine vota".
Se da nevinovat, mai are Put(z)in si lacrimeaza ca "vezi doamne" nu are cu cine vota.
In fapt face diversiune, incearca sa incurce nehotaratii.

Trebuie sa votam, altfel traim vremuri si mai grele.
(Nu ma adresez celor care viseaza la pensii si salarii uriashe de la stat)
S-a instaurat dictatura hotilor in tara !

dingo31
08-04-19, 22:33
Asta cred şi eu! Voturile se mai pot câştigă cu primarii, cu popii, cu notarii, cu dascălii, cu tv-urile (a3, rtv, tvr1...or mai fi multe alte posturi regionale, să-i ia dracu..._ ) Media radio nu prea pare tare implicată, asta din ce recepţionez eu. Radio Europa Liberă, Radio Vocea Americii... o tempora! Totusi, sper, îndrăznesc să cred, că pesedeul ăsta se va duce dracului şi Romania va recupera anii de înapoiere, să nu mai fie la coada Europei. Și să nu mai fie ruşinea Europei!

zildan
08-04-19, 23:52
Sagetile hotilor mai propaga si teoria "Toti Fura" nu ai ce schimba, in fapt e ca aia "Dormi linistit FNI, lucreaza pentru tine" .
Hotii acuza fosta sefa DNA ca a luat mita aducerea in tzara a administratorul FNI la zdup.
Trairam sa auzim si asta!

LE:

Nu stiu de ce ... am convingerea ca majoritatea (nu toti) celor care credeau in FNI si CARITAS se inchina azi latrinelor.
Poate exista gena prostiei ... cine stie.
"E" si ei oameni, e trist.

Stiu pe unii care nu credeau da propavaduiau ca sa castige!

f11
09-04-19, 09:54
Nu pot ei fura cat putem noi vota!!!

f11

horatyu
09-04-19, 10:09
Mafia pesedistă e mare şi se susţine cum a spus Zildan pe primarii in funcţie şi pe propagandă media, dar şi pe oamenii din vechiul regim, gen Augustin Lazăr, comunist şi torţionar sadea şi ca el sunt mulţi în funcţiile publice.
Puteam speră la mai bine când o să dispară aceşti oameni puşi strategic în funcţii înalte în stat.
Punctul 8 din proclamaţia de la Timişoara şi acum ar fi binevenit.
Problema este că opoziţia e slabă , nu vine cu proiecte viabile.
Eu personal nu pot vota un partid doar că critica PSD ( cum e PNL ), asta văd şi eu şi toţi din ţară că nu se face mai nimic, se face o autostradă la 30 de ani, sau locuri de muncă, văd doar firme care prosperă cu acele contracte cu statul.
Din cauza aceasta o să votez oamenii tineri din politică că poate gândesc la viitorul acestei ţări.
Putem să le diminuăm puterea pesedistilor ( diminuarea procentului lor la alegeri) prin mersul masiv la vot şi votarea cu oamenii care au în spate realizări: reuşită în afaceri personale sau conducerea unor instituţii impecabil...etc.

zildan
09-04-19, 17:08
Aloo, subiectul Lazar e inventat si promovat de P$D si latrina.
Emisunile lor contin 1% adevar si restu manipulare cu rea credinta.
Au difuzat un interviu mai vechi in care era vorba de alt Lazar care lucra chiar la penitenciarul cu pricina .... fii sigur ca stiau.

Stiau si ca tu abia astepti sa ii ajuti sa propage kkt-urile.

Tu ataci P$D formal, usor, apoi dai una din aia .... exact cum am scris mai sus, "toti fura" sau "nu ai cu cine vota".
Le faci treaba si nu stiu de ce da am tendinta sa nu te consider naiv.

f11
09-04-19, 18:23
horatyu ma surprinzi din ce in ce mai mult... :( Negativ bineinteles...
Trist ... Trist pentru fiica-mea , mai ales ca la 9 ani ma intreaba ca de ce nu am plecat inca din tara asta. Tu ma convingi ca nu am ce cauta in tara mea.

f11

horatyu
09-04-19, 21:47
Negativ mă surprindeţi voi că nu înţelegeţi de ce merge ţara noastră prost.
Eu m-am dus la vot la toate alegerile şi am votat contra comuniştilor tot timpul.
Poate unii dintre voi nu aţi fost chiar la toate alegerile, cam aşa se înţelege din titlul acestui topic:
"concurs-de data asta votez"

Mai repet odată: ţara merge prost din cauza comuniştilor din vechiul regim care încă sunt in structuri.

Lazăr Augustin şi nu altu e unul dintre ei.
Chiar nu înţelegi zildane că greşeşti?
Tu citeşti o ştire din mai multe surse?
este regula de bază contra manipulării, dar nu îţi dau lecţii că ştii tu mai bine cum şi când se manipulează.

Despre partea cu formalitatea contra PSD mă lasă rece din partea ta.


Eu nu am votat , nu votez şi nu voi vota niciodată cu PSD, ţi-o repet şi ţie şi altora care mă acuzaţi aiurea, la nesfârşit.

Dacă tu crezi că PNL ul actual e salvarea României, eşti liber să o faci, eu nu cred asta ascultând discursurile actuale ale pnlistilor.


Dacă voi credeţi că Lazăr comunistul e înger , puteţi să plecaţi liniştiţi din ţară.

Zildan zi tu l-ai vota pe blegul de Orban Ludovic?

Orientaţi-vă către tineri care au cuvintele la ei măcar, Orban dacă mai stă mult in fruntea PNL ului , dispare şi partidul ăsta de pe scena politică că şi PNÈš ul.

f11
09-04-19, 22:26
Fara suparare, confunzi comunistii cu HOTII si scursurile societati care nu vad altceva decat sa se imbogateasca pe spatele pulimii.Nu au muncit cinstit nici macar o zi, doar au furat de la stat prin toate mijloacele. Cand au epuizat TOATE MIJLOACELE s-au apucat sa-si creeze altele prin schimbari de legi , de proceduri si amendand cu sume inimaginabile companiile care nu-s cu ei.
Aritmetica de calasa II -a.
f11
PS>Te uiti prea mult pe antena3 si rtv

---------- Post added at 22:26 ---------- Previous post was at 22:08 ----------

Si una proaspata sa ma sustina: Un "tinerel " cu tupeu de tupeu:
Marian Oprişan, surprins la bordul unui jeep de peste 100.000 de euro: „Maşina a fost cumpărată de mama mea”

f11
Ne fac(e) prosti pe fata ...

horatyu
09-04-19, 22:46
La tv pe posturile de ştiri nu mă mai uit de vreo 7 luni,
Că am văzut că sunt părtinitori şi unii şi alţii şi acum mă informez de pe net din mai multe locuri.

Proclamaţia de la Timişoara cu al ei punct 8 făcea în aşa fel încât cei de care ai amintit să nu zburde prin funcţiile publice.
Limita accesul foştilor nomenclaturişti sau a comuniştilor de rang înalt la funcţii publice.
Hoţii, mârlanii şi proştii sunt susţinuţi de acei comunişti şi băgaţi la înaintare pentru a fură şi ei la umbra lor, îi folosesc ca paravane şi unelte, ca pe marionete===>vezi cazul Viorica.

zildan
09-04-19, 22:48
horatiu
Nu mai face perdele de fum, tu daca nu votezi cu dracu votezi cu frate-su razgandeanu.
In rest le imprastii gunoaiele cu care te stropesc latrinele.

horatyu
09-04-19, 22:53
Tu citeşti ce scriu?
Sau postezi la mişto? De mai mult de 7 luni nu mă mai uit la nici un post de ştiri, ai prins-o pe asta? Sau ai sărit peste , ca multe alte lucruri pe care le spun.
Dacă nu gândesc ca tine fac perdele de fum?
Ciudat.

Proclamaţia de la Timişoara e perdea de fum?
Dacă nu votez PNL, votez cu dracu?sau cu fratele lui?
PNL salvează România? Ultima soluţie să bem in rând cu Orban şi pedelistii lui.
Uiţi că acum câţiva ani era în coaliţie cu cine crezi? Cu PSD!!!
Spune-mi cu cine te însoţeşti ca să îţi spun cine eşti!
Dacă vrei binele României orientează-te mai bine.

zildan
10-04-19, 00:30
Deci TU NU AI CU CINE VOTA !

E si mai grav daca nu te uiti la tv, ajungi in lumea ta!
Am mai auzit imbecilitatea asta!

Asa cum in 75% din cazuri scrii pe topicurile tehnice chiar daca nu ai nici o idee despre ce intreaba sau sustine careva pe acolo,
la topicurile politice nu faci decat ceatza intentionata!
Ai temele tale simple, preluate din repertoriul latrinelor, teme pe care nu le detaliez aici ca sa nu imprastii kktu-rile lor.

horatyu
10-04-19, 07:49
Discursul tău e patetic.
O dai la nesfârşit cu latrinele deşi ţi-am repetat de multe ori că nu e aşa, la fel mă acuzi că sunt cu PSD.
Am cu cine vota. Tu crezi că dacă nu votez cu PSD şi PNL nu cu cine vota.
Pe net găseşti informaţiile mult mai bine grupate şi poţi să le citeşti mai atent, dar la TV dacă nu eşti atent ai pierdut un sens.
Tu eşti în lumea televiziunilor unde sunt promovate doar partidele PSD şi PNL, dacă ai lua informaţii despre partide de pe net ai constata că sunt şi alte partide şi soluţii.
Televiziunile promovează pe cei care donează lor, nu promovează un partid nou apărut sau tineri de perspectivă.


Acum o iei pe panta aiuristică că postez în 75% aiurea, când ai făcut tu procentul? Nu ai alte preocupări decât să stai să faci procentele postărilor mele?
Eu ajut mai multi useri cu placere, ceea ce tu nu o mai faci în ultimul timp că trebuie să cobori prea mult să le explici.

Dacă ai argumente politice spunele , nu deschide alte subiecte. La tine nu există numai două partide în ţară PSD şi PNL?
Èši-am pus întrebări directe despre PNL şi Orban şi ai luat-o prin bălării cu latrinele şi că nu am cu cine vota, dar sunt obişnuit cu stilul acesta când nu ai argumente ataci pe alte părţi.

Nici acum nu e târziu pentru punctul 8 din proclamaţia de la Timişoara.

PNL e o curvă politică, a fost cu PSD în coaliţie, apoi s-a unit cu PDL ul lui Băsescu, ceea ce arată că nu mai au principiile clare ale liberalismului de altă dată, nu mai au proiecte, vor doar din nou la putere, dar conduşi de Orban Ludovic se vor scufunda sub 10 la sută sau mai mult. Este timpul să îl schimbe pe Orban şi politică şi direcţia lor.
La antene nu se poate promova ideea asta că Voiculescu a fost un comunist sadea.
Speranţa pentru români vine de la cei tineri, dacă partidul respectiv are oameni de peste 50-60 de ani sunt şanse mari să aibă concepţii comuniste.

zildan
10-04-19, 10:46
Povesti.

Daca vrei fac inventarul la ultimele 200 de postari ale tale.
Se pot sterge peste 75% pentru ca de multe ori postezi prostii "din dorinta de a ajuta" .
Facem?

LE:

Fac referire doar la sectiunile tehnice.

horatyu
10-04-19, 13:57
Iar nu răspunzi, te-am întrebat dacă Orban Ludovic este speranţa României la mai bine.
Nu mai deturna discuţia.
Tu vrei politică pe forum de sateliţi nu eu.
Atunci întreb direct să se lămurească şi alţi useri dacă viitorul României stă în Orban.

zildan
10-04-19, 13:58
Esti jalnic propagandist al hotilor.

horatyu
10-04-19, 14:02
Nu am votat, nu votez şi nu voi vota niciodată cu PSD.
Cum vezi tu că sunt propagandist al lor? Că nu sunt de acord cu tine?
Asta e democraţia.
Este un interviu cu Raţiu Ion care spunea în 90 că va lupta până va putea că să nu fi de acord cu el.
Am fost la toate alegerile din 92 încoace.

Tu ai fost la toate?

zildan
10-04-19, 14:04
Votezi cu hotii de la razgandeanu.
Aia sunt si mai rai!

horatyu
10-04-19, 14:08
De ce eviţi răspunsurile?
Te întreb iar : ai fost la toate alegerile din 92 încoace?
Ludovic Orban este potrivit pentru PNL?
Este o alternativă pentru viitorul României PNL condus de Orban?

Aştept să răspunzi măcar la una

zildan
10-04-19, 14:13
Te roade numele ala de l-ai scris de multe ori aici.
Eu am evitat sa dau nume.
Esti ros de retorica jegurilor de la cele 2 posturi TV si te dai aci mare democrat.

horatyu
10-04-19, 15:34
https://youtu.be/VYrBGnTp5WA


https://youtu.be/VYrBGnTp5WA

Mercator
10-04-19, 16:38
Este un interviu cu Raţiu Ion care spunea în 90 că va lupta până va putea că să nu fi de acord cu el.


Am ascultat si eu ce spunea Ratiu in 90, dar cred ca ai inteles gresit.
Ratiu nu spune ca el va lupta pana va putea ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu el...
El spune ce este chintesenta democratiei, si exprima un gand, cum ar trebui sa gandeasca cineva...
Sa nu intelegi altceva din ce am scris eu, doar ca nu reiese din filmulet ca Ratiu vorbeste in nume personal...
Asta o spun din dorinta de a fi cat mai exact si logic.

horatyu
10-04-19, 17:06
Pe scurt trebuie să mergem masiv( toţi dacă putem ) la vot şi să alegem o clasă politică care să nu ne facă de ruşine pe unde se află ceva despre Romania.
Dacă vreţi să schimbăm ţara, trebuie să scăpăm de ciuma Roşie.
Votaţi ce vreţi , dar nu cei 3 trandafiri

zildan
10-04-19, 17:53
Coalitia de guvernare in frunte cu cei doi lideri cu probleme penale compromit Romania!.
AlΔe si P$D fac tara de ras!

Mercator
10-04-19, 19:12
Daca ma intrebi pe mine, mersul la vot nu e obligatoriu.
Ca sa merg la vot, sa votez pe cineva, as vrea sa vad strada unde locuiesc asfaltata, parcul unde ma plimb, ingrijit, etc.
Altfel, nu merg ca nu ma poate nimeni obliga.
Daca eu nu merg la vot cineva va avea un vot in minus si daca sunt mai multi ca mine, o sa-i cam doara si vor fi obligati sa miste mai mult decat degetele pe tastatura sa indemne "hai la vot"...

horatyu
10-04-19, 19:46
Tocmai pe dos se întâmplă.
Din cauza ta şi a altora ca tine are PSD procentul mare. Se duc două babe fără şcoală şi decide pentru tine, iar tu ai pretenţii să îţi asfalteze strada ăla fără şcoală ca veorica.
Sistemul electoral este fără prezenţa obligatorie, iar de aici trag ei sforile că rămân voturi disponibile care le pot frauda.
În Elveţia e sistem electoral cu prezenţa obligatorie şi le merge foarte bine.

zildan
10-04-19, 20:00
Ati citit de „Dumnezeul achiziţiilor“ ?




https://youtu.be/PXOf_mJRFSg


Serviciul Teritorial Constanţa din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie s-a autosesizat şi a deschis, săptămâna trecută, un dosar pentru abuz în serviciu în cazul afacerilor cu contracte PNDL derulate între primăriile din Constanţa şi firma Hercinic SRL. Recorder a prezentat în data de 19 februarie 2019 investigaţia „Dumnezeul achiziţiilor“, un material care a adunat sute de mii de vizualizări în mediul online şi care a fost preluat de mai multe televiziuni şi publicaţii naţionale.

Investigaţia arată cum Mădălin Iscru, preot la o parohie din judeţul Tulcea, a creat o reţea prin care, din poziţia de administrator de firmă, a primit zeci de contracte finanţate de Ministerul Dezvoltării. Mai mult decât atât, în vara anului trecut, Iscru a deţinut funcţia de consilier la acelaşi minister. Reporterii Recorder au predat autorităţilor documentele care au stat la baza anchetei jurnalistice.

În paralel, un al doilea dosar a fost deschis şi în judeţul Tulcea. La o zi după publicarea investigaţiei, un comisar de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice a descins în Primăria Stejaru şi a ridicat mai multe documente. Omul legii aflase din ancheta jurnalistică faptul că primăria Stejaru a plătit firmei preotului Mădălin Iscru 100.000 de euro pentru a instala 46 de lămpi stradale în cătunul Altân Tepe. S-a deschis un dosar penal in rem (deocamdată este cercetată fapta şi nu un făptuitor anume) pentru infracţiunile de abuz în serviciu şi complicitate la abuz în serviciu. Cazul „Dumnezeul achiziţiilor” a ajuns în atenţia Poliţiei Tulcea după ce mai mulţi cititori Recorder au trimis link-ul pe adresa de e-mail a instituţiei.

Nu este singurul exemplu de implicare cetăţenească: mai mulţi cititori ne-au trimis copii după plângerile pe care le-au făcut la DNA şi răspunsurile instituţiei, care-i anunţa că reclamaţiile lor au fost direcţionate către serviciul teritorial Constanţa.

RECORDER.RO (https://recorder.ro/efectul-investigatiei-recorder-dna-s-a-autosesizat-si-a-deschis-dosarul-dumnezeul-achizitiilor/)

Mercator
10-04-19, 21:41
Din cauza ta şi a altora ca tine are PSD procentul mare. ...
În Elveţia e sistem electoral cu prezenţa obligatorie şi le merge foarte bine.

1. Daca ar face toti ca mine, nu ar mai vota nimeni. Putem discuta pe tema asta, ce s-ar intampla daca nu ar mai vota nimeni si ce ar face partidele sa castige alegatori.
In alte tari exista partide care isi castiga alegatorii. Stii cum? Sa nu raspunzi " cu o galeata de plastic"...

2. In Elvetia (https://en.wikipedia.org/wiki/Voting_in_Switzerland)le merge bine pentru ca au salarii de 10 ori mai mari ca in Romania, nu ca merg toti la vot.

PS
Daca dai click pe cuvantul Elvetia vei afla ca votul nu e obligatoriu, in 2011 prezenta a fost cam de 49 %
Doar modificarile de Constitutie necesita prezenta obligatorie.
Mai multe detalii in poza atasata.


https://i.postimg.cc/W1cxtLnV/vot.jpg (https://postimages.org/)

zildan
10-04-19, 21:56
Tu daca nu votezi, nu mai contezi!
Pentru ca P$D are un bazin electoral bazat pe avantaje si pomeni de la stat, care le da din start cateva milioane de votanti.
Nu sunt pregatit sa dau cifre da caut pe net daca e cazul.
Ei asta si doresc, sa nu voteze altii !

Mercator
10-04-19, 23:08
De ce as conta?
Daca opozitia nu e in stare sa faca ceva practic, nu va mai convinge niciodata pe nimeni sa le dea votul.
Trebuie sa se treaca la alt nivel, opozitia nu a facut nimic pentru voturi din 90 incoace.
Logic, daca opozitia stie ca OSD are un avans, cum bine ai remarcat, sa vina opozitia la mine si sa imi faca strada.
Cum?
Daca un partid care vrea puterea nu e in stare sa faca nimic cat e in opozitie nu merita sa ajunga la putere.
Iar daca in astia 4 ani PSD nu mi-a facut strada, adio vot. Nu mai merg si la fel trebuie sa faca toti, atunci nu ar mai avea avantaj.

zildan
10-04-19, 23:32
Mi-ai ridicat-o la fileu acum.
Asa s-a intamplat in Grecia, PXD-ul lor marea salariile scadea taxele si castiga alegerile, apoi la urmatoarele alegeri PXL-ul lor le dubla!
S-au rotit de 2 ori si au bagat tzara in faliment.
Abia acum au inceput usor, usor sa dea inainte.
Si ei se bat cu Sorosh, curand descopera Oracolul din Delphi Statul Paralel din Grecia.


Noi trebuie sa votam seriozitatea nu pomana, nu astepta sa dea altii ca nu dau de la ei, dau de la tine sau de la mine !
Dau din taxe pe salarii, proprietate, combustibili, profit sau din TVA.

horatyu
11-04-19, 04:17
De ce as conta.

Logica ta nu e bună.
Èši-am explicat dar nu ai fost atent.
Dacă tu nu te duci la vot , oricum se duce un pensionar care decide pentru tine ( el e din acel bazin electoral de care a amintit zildan) şi care crede că mărirea pensiei vine de la PSD pe baza creşterii economice, dar defapt vine din împrumuturi masive la banca mondială şi o să plătească generaţiile viitoare.

Pe lângă toate acestea acele voturi rămase pot fi fraudate pe sate, comune mai ales foarte simplu: când mai sunt 30 de minute şi când s-a instalat plictiseala , că la sat se votează după biserică şi nu că la oraş după ora 18-20 duce văd sondajele la tv, îi trimit pe cei care supraveghează activitatea după o ladă de bere, mâncare după caz şi votează ei la 4 mâini rapid in 10 minute câte voturi pot, din cei că tine care nu s-au dus la vot, dar dacă mergeau şi votau altceva sau chiar îşi anulau votul procentul PSD ului nu mai era aşa mare.

Să zicem că nu se întâmplă fraudări ( dar din păcate nu este aşa ), iar atunci dacă tu mergeai la vot procentul mare al PSD ului scădea. Ei au 48-50 la sută din 35-40 la sută prezenta la vot, adică în mod real vreo 18-20 la sută din masa totală a votantilor, adică cu alte cuvinte 20 la sută decid pentru toţi ce se întâmplă în următorii 4 ani sau mai mulţi că e greu să îi schimbi pe cei din PSD că au deja o maşină de vot şi de fraudat foarte bine pusă la punct.

Sistemul electoral este făcut în aşa fel încât ei câştigă şi din redistribuirea voturilor rămase neexprimate sau din cele nule , în funcţie de procentul mare din alegeri.
Dacă tu şi alţii merg la vot contează foarte mult că în acele consilii locale şi judeţene nu mai au majoritate absolută PSD , ci sunt mai multe partide politice care trebuie să decidă dacă asfaltează strada ta.
Logica ta este total greşită pentru că nu vezi sau nu vrei sa vezi ce gravitate are absenţa ta la vot.

---------- Post added at 04:17 ---------- Previous post was at 03:59 ----------

Situaţia din România în care preşedintele ţării este stingher, fără putere executivă, pentru că nu are un partid cu el la putere este din cauza lui Băsescu , care dorind să mai câştige un an la putere a schimbat legea electorală să se aleagă preşedintele în alt tur de scrutin decât parlamentul, schimbând numărul de ani ai mandatului preşedintelui de la 4 la 5, iar parlamentul a rămas la 4 ani.
In felul acesta base a câştigat 1 an pe mandat în plus, în total 2 ani , dar cu nişte consecinţe grave în viitor.
Vezi situaţia actuală: preşedintele este pur decorativ, iar PSD face ce vrea.
Altă era situaţia politică dacă preşedintele avea un partid care să susţină activ gândirea lui, să susţină proiectele sale că de aia e preşedinte.

Mercator
11-04-19, 08:29
Am fost atent, dar nu a fost buna explicatia, bazata pe niste template-uri repetate la nesfarsit...
Sa imi explici cum decide un pensionar pentru mine si de ce nu decide pentru el...
Cu drept de vot sunt conform BEP (Numărul total de cetăţeni cu drept de vot înscrişi în Registrul electoral la data de 31 mai 2018 este de 18.902.684, cu 2.226 mai puţini faţă de ultima informare publică realizată de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) pe această temă, potrivit căreia, la data de 30 aprilie 2018 figurau în Registrul electoral 18.904.910 de alegători români.)
De unde minciuna asta ca unii decid pentru altii?
Fiecare are un singur vot si decide pentru el.
Daca vin doar aia de la PSD si voteaza, au decis pentru ei si sufar si eu. Daca mergeam la vot, tot suferinta se numea, pentru ca sunt in inferioritate.
Acelasi principiu se aplica si pentru PNL sau cine e opozitia. Cand au fost ei in majoritate, pensionarii nu au decis pentru mine, ca nu am fost sa votez.
Dar nu am observat nimic bun cand au castigat opozitia PSD nici cand au condus PSD.
Asa ca, pana cand opozitia nu gaseste o modalitate sa motiveze pe cei 50% ca mine, care stau acasa, nu va fi bine. Lumea nu mai e proasta, nu mai vrea sa fie pacalita, "Hai la vot ca tu contezi..."
Lumea vrea sa vada ca cei care au beneiciat de votul lor au facut ceva palpabil si benefic pentru tara.
Deocamdata, toti care s-au perindat la conducere au facut zero.

PS
calculul tau de mai sus cu prezenta la vot e inutil.
Cine spune ca cei care stau acasa ar vota cu opozitia PSD? Asa din vorbe nu merge, repet.
In plus, la oricare sectie de votare sunt reprezentanti ai opozitiei care au rolul sa semnaleze daca se intampla votarea cu 4 maini, cum gresit spui tu...
Daca nu sunt reprezentanti, e vina opozitiei ca nu stie sa se organizeze si eu nu as vrea sa votez pe unii care nici macar un vot nu sunt in stare sa organizeze.
Pe PSD oricum nu ii votez si nu i-as vota vreodata...
Asa ca, repet, pana nu face cineva ceva concret din postura de opozant, nu pupa vot din partea mea.
Si pentru ca tot va place sa dati exemple din alte tari, hai sa vedem ce face opozitia in alte tari pentru a castiga voturi...
Alt exemplu: cat de greu ar fi pentru Statul Roman sa faca o pagina ca asta (https://lwvc.org/vote/elections/ballot-measures/proposition-4-authorizes-bonds-funding-construction-hospitals)?
Orice initiativa e aprobata sau nu de cei care voteaza.

horatyu
11-04-19, 10:30
Fără cuvinte. Cred că e mai bine să nu mai pierd timpul să îţi explic.
Logica ta a dus PSD unde este, adică o mafie bine înfiptă care aproape că nu mai poate fi schimbătă.
Fără voturile tale şi ale altora care staţi acasă nu există opoziţie.
Trebuie să mergi la vot să votezi cu un independent, dacă un partid nu te-a convins sau să îţi anulezi votul şi atunci procentul PSD nu este mare şi se pot vota şi iniţiative diferite decât cele ale PSD.
Acest independent sau mai multi pot ajunge în consiliul local sau judeţean şi pot avea o altă părere. Adică o opoziţie.
Fără voturile celor care stau acasă, PSD are o majoritate absolută şi îi doare la " patină " dacă fac opoziţie alte partide, că şi unite partidele din opoziţie cu independenţi cu tot nu realizează 51 la suta că să nu se voteze ce vrea PSD.
Astfel poţi sta acasă o mie de ani că nu poate apărea opoziţia aia care să îţi facă ţie trotuarul măcar , nu asfaltul.
Dormi liniştit şi nu mai cere altora să facă.
Probabil că locuieşti la bloc şi nu ai măturat in faţa blocului niciodată că aştepţi să vină de la primărie să cureţe zăpada sau mizeria.
Comoditatea duce la puterea lor, a mafioţilor psd

Mercator
11-04-19, 10:44
Te intreb eu ceva:
Daca timpul tau e prea pretios sa imi explici, de unde sa stiu eu ca e mai bine sa merg la vot?
Vezi ce mentalitate pierzatoare ai? La fel si partidul pe care il reprezinti...
Eu macar nu ma laud ca reprezint vreun partid, dar daca cineva, de la PSD sau de la PNL sau cine o mai fi in tara asta imi demonstreaza cu fapte (pentru ca de vorbe, planuri sunt satul), eu pe ala il votez.
Si daca peste 4 ani vine altcineva si iar imi demonstreaza ca el merita votat, il schimb fara probleme.
Si in felul asta, avanseaza si tara...
PS
Te rog sa incerci sa nu mai implici persoana mea cand discutam. Stiu ca ma repet, te-am mai rugat asta, dar cand ai o discutie cu mine, as vrea sa nu argumentezi in genul "... tu ai aia, faci aia, etc,).
Sper sa intelegi.
Nu conteaza unde locuiesc eu in discutia despre cum actioneaza partidele pentru a convinge oamenii sa mearga la vot.
Eu mi-am spus punctul de vedere : sa faca ceva concret si acum.
Nu fac, si vin cu promisiuni si scenarii eronate, adio vot.
Clar.

zildan
11-04-19, 11:16
Exagerezi intenţionat, e clar că la ultimele alegeri s-a demonstrat că politica statului acasă în semn de protest e falimentară pentru ţară.

horatyu
11-04-19, 11:54
Nu reprezint nici un partid , nu sunt , nu am fost şi probabil nici nu o să fiu în nici un partid vreodată.
Dar am observat cum se face că PSD a ajuns o mafie enormă in toate structurile.
Èši-am dat exemplul cu cei care locuiesc la bloc că pe acolo a dispărut spiritul civic şi comoditatea statului în casă e la mare artă şi vor să facă alţii ce ar trebui să facâ ei.
Se cam leagă acest stat acasă şi comoditatea cu mersul ţării.
"La vot nu mă duc că şi aşa nu se schimbă nimic! "
e la fel cu " nu mă spăl pe dinţi că şi aşa nu mă pupă nimeni", dar poate de aia nu te pupă că îţi pute gura.
Tu vrei să îţi demonstreze cineva ceva cum? Dacă nu intra in consiliu local, parlament etc , nu are cum să demonstreze, dacă sunt ajutaţi să intre în consilii sau parlament atunci pot să facă începutul demonstraţiei.
Ca la fotbal, să stai la tv să comentezi , dar atunci când intri in teren, atunci dai exemplu că ştii şi poţi sau nu juca.
Teorie ştiu toţi, practica e mai rară.

Dacă vrei să nu îţi răspund ţie , atunci nu comenta.

Mercator
11-04-19, 13:11
Exagerezi intenţionat, e clar că la ultimele alegeri s-a demonstrat că politica statului acasă în semn de protest e falimentară pentru ţară.

Ai semnalat bine, dar nu e deloc un semnal. S-a intamplat o data, data viitoare poate fi benefic pentru tara statul acasa.

Exemplu: au fost prezenti la vot 90% din populatie, dar nu a fost deloc benefic pentru tara.
In legatura cu mersul la vot sau statul acasa, eu mi-am exprimat opinia, bazata pe ani buni de tras invataminte.
Acum e simplu, vrea cineva votul meu, sa imi demonstreze ca merita.
Nu vrea, nu e problema.
Dar ce te faci cand, cu vremea vor gandi si mai multi ca mine? este ca va trebui sa miste cel care vrea votul?
Daca e destept, sa inceapa de pe acum sa convinga oamenii, practic, palpabil.
Apoi, va avea sustinere in campanie, uite ce am facut noi si nici nu eram la putere, votati-ne si vom face si mai mult...
Cam asa merge treaba la mine, nu stiu la altii si nu ma intereseaza, fiecare e liber sa gandeasca.

dingo31
11-04-19, 20:45
Fabulaţii fără frontiere:

Acum, la digi 24:
Tăriceanu: În SUA statul de drept este făcut KO de statul paralel!

Tăriceanu Superman ar vrea să salveze SUA de odiosul Lex Luthor ascuns în pielea lui Soros. Pentru asta a vizitat în mod neoficial SUA, deşi ambasadorul George Maior (unealtă soroistă) nu l-a sprijinit oficial.


Iar odiosul Klemm este trimisul lui Soros în Romania. Nimeni nu vede asta, toata lumea se fereşte de MCV-ul bruzelez.


https://i.postimg.cc/WzhJ5h8F/tari-SUA.jpg (https://postimages.org/)

Caricaturile astea trebuie eliminate din viaţa publică.

Pănă la votul de la senat pentru ridicarea imunităţii ăstuia, vot ce nu va veni niciodata:

HAI LA VOT pe 26 MAI!

horatyu
12-04-19, 07:56
Tăriceanu este cel mai mare trădător de ţară.
Nu merită nici o atenţie. A schimbat partidele după cum bate vântul.
Împreună cu Ungureanu a renunţat la averea Emanuel Gojdu in favoarea statului maghiar, deşi Gojdu şi-a lăsat prin testament averea Bisericii ortodoxe din Transilvania, nu României, ca din ea să se dea burse studenţilor români din Transilvania, cum a lăsat şi Nobel averea să se dea premiu pentru pace din averea lui.
Tot el a dat drept de folosinţă canadienilor , teritoriile maritime-petroliere nou intrate in proprietatea României din jurul Insulei Șerpilor , iar acum mai nou el cu Dragnea a dat ungurilor gazul din Marea Neagră, că noi ca stat poate suntem handicapaţi, oligofreni şi nu putem să exploatam noi aceste teritorii din Marea Neagră. La fel a făcut Năstase A, când a vândut pe nimic Petrom şi petrolul Românie, de parcă ar fi fost al lui şi tatălui său, nu a consultat pe nimeni. Poporul român poate se va trezi şi îi vor trage la răspundere vreodată.
Nu are nimic sfânt, cred că ar putea să îşi vândă şi membrii familiei dacă ar fi cazul.

Mercator
12-04-19, 08:27
Am citit postul tau si observ mari influente de gandire comunista...
Chestii ca "poporul roman", "petrolul Romaniei", "a dat ungurilor gazul..." etc le puteam citi in ziarele vremii comuniste...
In vremurile noastre, situatia e mult mai simpla.
Ca sa exploatezi bine si in avantaj resursele tarii, ai nevoie de o cheltuiala imensa (oameni, infrastructura, combinate, rafinarii, etc).
Din motive usor d einteles (lipsa de mana de lucru calificata, pierderi imense la buget) s-a renuntat la activitatea marilor colosi.
Asa ca, Tariceanu sau Nastase sau cine a mai avut decizii din astea, au judecat corect.
De ce sa stea petrolul sau gazul degeaba fara sa profitam de el? Ca sa faci uzine, sa angajezi mii de oameni, sa ai structuri de transport costa mai mult decat poti sa obtii profit, asa ca mai bine ii pun pe altii sa lucreze, si eu obtin gaz, petrol, ce o ami fi, la preturi mult mai mici daca le-as exploata eu. Si nici nu ma doare capul cu salarii, drepturi sociale sau ce mai apare...
Simplu.
A obtinut ceva din nimic, bravo.
PS
Nu doresc sa incepem discutia cu cine a distrus industria... nu e obiectul aici...

horatyu
12-04-19, 09:49
Mergeţi la vot şi alegeţi oamenii care îşi iubesc ţara nu trădători.
Tăriceanu este om schimbător ,cum bate vântul este în alt partid şi probabil trădarea de ţară vine tot din fel lui de a fi oportunist, se uită după câştigul lui imediat.
Se vede că nu este stabil că a avut până în prezent 5 neveste.

Sunt patriot, naţionalist , nu comunist.
Donald Trump a ajuns acolo unde este acum, tot pe un discurs patriotic . Nu este nepotrivit să îţi iubeşti ţara. Poate tu nu o faci, poate ţie îţi vine greu şi să mături in faţa blocului , ce să mai vorbim de explorare şi exploatare a ţiţeiului in Marea Neagră.
Este manipulare ieftină cu mari coloşi industriali sun energiofagi , consumă mai mult decât produc.
Avem dovada clară că indianul care a cumpărat Otelul Galaţi şi-a scos investiţia Într-o Singură Lună, aşa mare energofag era acel combinat.
Tu mai bine stai in casă şi vezi că se duce ţara de râpă.
Ce prostia e asta. Că trebuie cheltuiala imensă.
Trebuie ,dar apoi se scoate de o mie de ori mai mult sau poate chiar mai mult, dar din comoditate le dăm altora resursele pe nimic că suntem neam slab, de slugi, nu urmaşi ai dacilor .
Lipsă de mână calificată: e plin de specialişti români în petrol în ţările arabe, Norvegia, Kazahstan că la noi nu au unde să muncească. Eram odată în top la specialişti în petrol şi tu vii să spui că nu avem oameni calificaţi. Informează-te sau mai bine taci.

PS: În toată lumea, doar ţările bananiere îşi dau resursele minerale spre exploatare străinilor..
După părerea ta suntem probabil asemenea cu aceste ţări.
Arabii din petrol o duc bine mersi, noi suntem terchea berchea de nu putem face o autostradă mai lunga de 100km în 30 de ani.

Mercator
12-04-19, 11:54
Sa o luam pe rand, pentru ca tu sustii niste lucruri neverificate si incomplete:
Profit Arcelor Galati?
Da, 1,5 miliarde de dolari, dar uiti sa specifici ca investitia a fost de 2 miliarde de dolari, detalii aici (https://www.dcnews.ro/arcelormittal-gala-i-profit-uria-pentru-companie_565487.html), in raportul oficial.

" e plin de specialişti români în petrol în ţările arabe, Norvegia, Kazahstan "
Da, normal ca e plin, ca aia ii platesc cu 5-10000 dolari pe luna.
Vrei sa-i tii in tara? nicio problema, da-le salariul ala si ei vor sta aici, ca nu sunt nebuni sa plece aiurea.

"În toată lumea, doar ţările bananiere îşi dau resursele minerale spre exploatare străinilor"
In Romania, OMV detine 51% din actiunile Petrom.
Asta inseamna ca Petrom are posibilitatea, in egala masura ca OMV sa faca acelasi lucru.
De ce nu o face?
Intreaba-i pe cei care conduc.
Iar OMV exploateaza resursele de petrol si gaze in toate tarile central-est europene... nu prea cred ca ar fi bananiere tarile astea...

Cat despre mine, e treaba mea unde stau si acum e a treia oara cand te invit sa nu mai implici in discutii.
Daca o mai faci, va trebui sa iti ceri scuze, altfel te voi acuza de nesimtire si lipsa de educatie.
De tine depinde.


https://i.postimg.cc/zBYFxkm4/gas.png (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/85dB9rNc/oil.png (https://postimages.org/)

horatyu
12-04-19, 13:36
Tu citeşti printre rânduri. Înţelegi trunchiat totul, limba română cred că e prea grea pentru tine, cuvintele poate, frazele cu totul nu le poţi înţelege, chiar linkul pus de tine spune de un profit in al 3 trimestru, deci câştigă ăia foarte, foarte mult pe un an şi combinatul e vândut de ani buni, iar noi minţim poporul că e energofag combinatul, că nu scoate cât consumă.
Aşa a dispărut industria românească şi tu spui faceţi fabrici şi uzine.
ARO Câmpulung a dispărut cam la fel pe ideea că străinii ştiu să conducă mai bine, dar ăla de a cumpărat a vândut tot la fier vechi şi a câştigat imens , iar apoi a dispărut.

Èšie îţi face plăcere să nu ai nimic al tău? Să plăteşti pentru ceva ce este al tău ===> păduri, petrol, gaze tot e dat austriecilor şi nemţilor.
Dacă nu ne trezim avem parte de tot felul de conducători care ne vând tot ce avem şi ne mai iau şi impozite.
Prostia se plăteşte.

Mercator
12-04-19, 14:19
Imi pare rau sa constat ca esti tributar educatiei sau indoctrinarii primite oe vremea cand iti dezvoltai personalitatea...
Altfel nu se explica de ce nu faci macar un gest de a incerca sa privesti si cu alti ochi ceea ce spui.
Sa te detasezi, sau sa rogi pe altcineva sa aiba o a treia opinie, ca pe mine nu ma crezi indiferent cat as insista...
In legatura cu profitul, esti tributar surselor care iti cad in mana, le iei de bune pe toate, dar daca te oboseai sa verifici, ai fo observat ca profitul ala de 1.9 miliarde este mult sub pierderi.
Asa ca, in ansamblu general, Galatiul este inca in pierdere, era si normal, cum altfel sa fie un energofag cu asa multi angajati si care consuma asa multe resurse ca sa faca mai nimic bun de vanzare...
Chiar la linkul pus de mine, puteai sa citesti si asta :


https://i.postimg.cc/6pCQkfnw/acl.jpg (https://postimages.org/)

Mai departe tine de aritmetica sa efectuezi scaderea...
Cat despre plata a ceea ce este al meu, observ ca tu nu esti in stare decat sa dai exemplu in care il implici pe interlocutor, asa ca preiau exemplul tau si te intreb:
Daca padurile sunt ale tale, de ce nu te duci sa muncesti acolo?
Eu prefer sa calculez costurile de productie si daca ma costa mai mult sa angajez oameni, sa le dau slarii, asigurari sociale, prefer sa platesc pe altii, daca in total ies mai ieftin...
Au fost 20 de ani in care nici macar o singura comapnie de stat sa aiba profituri reale...
Atunci, Statul de ce ar continua prostia? Nu e mai bine sa plateasca pe altii si sa obtina acelasi lucru dar cu bani cheltuiti mai putini?

Sa fie clar : industria romaneasca nu mai poate exista, nu poate concura cu nimeni nici la calitate nici la pret.
Se poate trai si fara sa faci industrie, exista alte lucruri pe care Romania le poate exploata.

horatyu
12-04-19, 14:45
Sunt bănci în România care de 15 ani nu au plătit impozite că nu au profit, aşa şi companiile astea care au luat totul pe nimic din Romania, aşa prost o duc că nu pleacă de aici.
Au fost nu 20 de ani ci 30 de ani de jaf organizat de PSD urmaşii comuniştilor.

Ce se întâmplă în România se întâmplă că nu mai pot fi schimbaţi mafioţii se întâmplă din cauza faptului că nu se duce la vot omul cu bună credinţă.
De ce nu pleacă OMV şi compania aia austriacă de prelucrarea lemnului din Romania că sunt toate pe pierderi săracele, că şi băncile austriece care nu plătesc un leu impozit.
Dacă tu nu îţi plăteşti impozitul pe casă vine ANAF şi te papă cu fulgi cu tot.

E mafie mare să poţi sta atât timp fără să plăteşti impozit , iar asta este după tine economie de piaţă.

Mergi la vot şi propune pe alţii care pot face mai mult pentru ţară.

Mercator
12-04-19, 16:46
"Dacă tu nu îţi plăteşti impozitul pe casă vine ANAF şi te papă cu fulgi cu tot."

Imi pare rau, dar obsewrv ca nu reusesti sa intelegi ce te-am rugat.
In conditiile astea consider ca am pierdut timpul inutil cu cineva care repeta la nesfarsit acelasi lucru.
Ca idee, au mai fost la conducere si altii in afara PSD si nu am remarcat nici cresteri salariale nici preturi mai mici...
Ba, dimpotriva, Basescu a reusit sa distruga bugetarii, micsorandu-le salariile cu aproape 40%.
Cu alte cuvinte, degeaba votezi pe altii, ca tot hoti sunt.
Trebuie instaurata o lege de drept de veto, prin care oricine a fost ales, sa fie demis dupa 6 luni, daca nu isi indeplineste planurile promise.

zildan
13-04-19, 00:22
Apropo de nationalism, daca cititi Mein Kampf (https://ro.wikipedia.org/wiki/Mein_Kampf) (în română Lupta mea) va lamuriti cam ce e cu nationalismul, evident coreland cu s-a intamplat cand a ajuns la putere autorul.


Despre Tariceanu:
Istoricul Mădălin Hodor, care lucrează la Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS), îl acuză pe Călin Popescu Tăriceanu că a a cerut ”peste rând” dosarul tatălui său adoptiv, Amedeo Lăzărescu, unul dintre primii lideri PNL după 1990.

Hodor susţine că, după consultarea dosarului, Tăriceanu va vedea ”ce însemna să distrugi vieţi şi sa fii o unealta pe bani a Securitatii”, aluzie la informaţiile că Amedeo Lăzărescu ar fi colaborat cu Securitatea comunistă.
sursa (https://www.g4media.ro/istoricul-madalin-hodor-sustine-ca-tariceanu-a-cerut-peste-rand-la-cnsas-dosarul-tatalui-adoptiv-veti-descoperi-ce-inseamna-sa-fii-o-unealta-pe-bani-a-securitatii.html)


Si pentru ca sunt din Craiova, desi nu "fusăi" azi in oras, e musai sa mentionez despre asta:

EXCEPÈšIONAL textul scris de fosta prezentatoare ProTV Mihaela Gros despre mitingul PSD! Comentariile sunt de prisos...

Ce a scris Mihaela Gros pe Facebook:

„Liviule, nu toată lumea e a ta!

Oltenii nu sunt proşti şi ştiu ce vorbesc!

Unul dintre ei e barbatu-meu. Baiat super fain, cu mintea iute şi suflet nobil, îndrăgostit lulea de mine, pus pe glume deştepte şi un tată rarisim pentru mogâldeţele noastre.

De altfel, oltenii sunt cei mai calzi, veseli, isteţi, iubăreţi şi glumeţi români. (Amza, ce lumină ne-a adus umorul tau... multumim!). Au poante faine, la care se prind si ardelenii ca mine.

Oltenii sunt descurcăreţi, simpatici şi săritori. Iti dau o replică usturătoare când ţi-e lumea mai dragă, dar, la o adică, daca mergi la ei în vizită, nu ştiu ce sa iţi mai pună pe masă şi nu pleci cu mâna goală: ouă, brânză, flori, un bibelou, dacă îţi place...

Ca ardeleancă educată nemţeşte, reţinut, si politically correct, a fost o eliberare spirituală sa îi am pe olteni pe lângă mine.

ÎI iubesc pe olteni. Mă simt bine cu ei.

Azi am revenit cu bucurie şi nerăbdare la Craiova pentru două zile. Soţul meu are întâlnirea de 20 de ani de la terminarea facultăţii. Toţi sunt acum doctori buni pe aici sau pe-afara.

Am ajuns în Bănie în focul pregătirilor pentru mitingul PSD, pe la prânz.

Aglomeraţie, circulaţie îngreunată. Grupuri-grupuri de oameni, încolonaţi ca la şcoala plecau spre locul unde avea loc, daţi-mi voie sa folosesc termenul demonstraţie în loc de miting.

Mă trece un fior. Aşa eram obligaţi să facem pe vremea lui Ceauşescu. În august ne chemau din vacanţa mare să exersăm pe stadion parade ca la nord-coreeni pentru omagiul adus conducătorului. Cu pancarte, liste, cu tot ce trebuie.

Fix aşa şi astăzi.

Pe la colturi se adună lumea. Oameni îmbrăcaţi în alb. Din cand în când, participanţii par să fie număraţi. Văd foi, probabil liste cu nume, în mâinile unora.

Ma scârbesc, întorc capul. Un alt grup de... ma rog, domni, care spărgeau seminţe şi le scuipau pe jos, fluturau pancartele partidului.

Încerc să îmi reamintesc de ce sunt la Craiova şi de toţi oamenii minunaţi pe care i-am cunoscut aici şi pe care îi voi revedea.

Ne întâlnim cu primii dintre ei. După îmbrăţişari calde, suntem puşi la curent cu evenimentul politic al zilei. Îi preocupă. Unii râd, alţii fac mişto, unii spun că vor sa plece din ţară, pentru binele copiilor. Mi se strânge inima. Mă gândesc la fetiţele noastre...

Și acum incepe intriga acestei povestiri. Și fix de aici si speranta mea pentru viitor.

O dau pe olteneşte, sa ma înţeleagă toata lumea.

Ce văzui azi mă ului nespus. Prietenii noştri, dar şi oameni pe care abia îi cunoscui astazi, arătară exact contrariul a ceea ce vru Liviu Dragnea să se vadă.

Oltenii mei dragi sunt complet revoltaţi de maniera în care spun ca s-a organizat demonstraţia PSD. Și toată întâmplarea nu face decât să îi convingă pe nehotărâţi. Nu mai subliniez în ce sens.

Un bărbat, tânăr om de afaceri, mi-a spus cum a asistat la instruirea, prin limbajul semnelor, a unui grup mare de surdo-muti, adusi astazi să fluture pancartele pro-PSD. Nu crede că au venit de bunăvoie.

O doamnă, sub protecţia anonimatului, mi-a povestit cum o cunoşinţă de-a dumneaei, bugetară, a fost ameninţată că de mâine va fi data afară daca lipseşte de la miting.

Iar surpriza cea mare, cea mai mare, vine de la un distins domn taximetrist, trecut bine de a doua tinereţe care ascultă ,,Puşca şi cureaua lată" în maşină. Cumva, mi-am închipuit, ca domnul e pesedist.

Aş! Nu a fost nevoie decat sa întreb cum se circulă în oraş, iar domnul sofer şi-a dat drumul.

Citez: ,, Hoţii, mincinoşii, nu le e rusine? Au promis marea cu sarea, litrul de benzină sub un euro, nu au facut nimic... Ne-au minţit! Ameninţă oamenii că îi dau afara daca nu merg la miting". Am inchis citatul.

Dialog:

Eu: Dar de unde stiti ca e adevarat?

Taximetrisul: Doamnă, de unde veniţi, cine nu stie? Toata lumea ştie.

Eu: Pai si atunci de ce merg la miting?

Taximetrist: Că sa nu ramana pe drumuri. Da' nu-i dă nimeni afara. Ca n-au altii. Și oricum, cândva o sa se termine. Curând, ca nu mai se poate.

Am tăcut. Fericită, uimită. Deci, omul acesta, şi cei de mai devreme, şi cei dinainte stiu, simt, vad, inteleg ce se intamplă. Și nu vor să lase lucrurile aşa.

Nu sunt proşti, Liviule.

Sunt acei olteni de care povesteam mai sus. Și de care sunt tare mândră.

Liviule, iarta-mi familiaritatea si lasă-mă să iti spun ca nici macar aici, în inima Băniei, în ziua mitingului, nu e toata lumea a ta.

Și da, aşa cum spun îngrijoraţi mulţi opozanţi de-ai tăi, istoria se poate repeta. Cu bune şi cu rele.

Dar să nu uităm că şi Revoluţia face parte din istoria noastră!

Cu respect,

O ardeleancă in Oltenia”

Sursa (https://www.comisarul.ro/articol/exceptional-textul-scris-de-fosta-prezentatoare-pr_994525.html)

konstantine
14-04-19, 00:47
treziti-va in p.u..l.a mea! numai cacaturi ati scris; aberatii... nimic concret(imi aduc aminte ca petrica era pus la zid ca facea copy/paste din diverse articole de pe net)
ati deturnat, redenumit, trunchiat topice intregi!
Ho!
https://myip.ms/info/whois/91.220.63.98/k/846945363/website/concurs-dedataastavotez.eu

zildan
14-04-19, 00:57
Luminează-ne tu, spune calea sa scăpăm de hoţi, de oportunişti de nostalgici comunişti şi de pomanagii.
Noi vrem doar un viitor mai bun României.
Dacă închizi televizorul sau schimbi postul nu înseamnă ca treci in Matrix .

konstantine
14-04-19, 01:05
https://www.riseproject.ro/articol/clanurile-de-pe-strada-vacantei/
https://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/

---------- Post added at 01:05 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

ti-am dat raspunsuri dintr-o sursa credibila...
asa ca : treziti-va!!!

zildan
14-04-19, 01:06
In Matrix?

konstantine
14-04-19, 01:11
citeste si raspunzi dupa... ok?

zildan
14-04-19, 01:17
Daca apuc sa traiesc dupa parintii mei si ai nevestei capat mai multe case ca asta, e drept ca multe la tzara da sunt case.
Tu si Horatiu aveti ceva comun.
Sa va fie de bine.

Hotii sunt la P$D, fura milioane de euro pe zi!

konstantine
14-04-19, 01:29
te citez "in matrix?"
tu stii a citi? , ai discernamant?
pe riseproject "e hoţii", toţi.
cetisi pana la capat cu dragnea si cu iohanis?
vazusi hotararile judecatoresti,... ma indoiesc.
tu cetesti ca la rebus: in diagonala, paralel...
ati transformat un forum tehnic intr-un mare cacat oftopic politic."succesuri!"

zildan
14-04-19, 01:32
Stiu ma, am vazut la meetingul PXD-ei mamii lor, erau si acolo unele ca tine care erau convinse ca nu au bani ca ii fura Johanix.
OK, atata poti, ce sa iti fac eu.
Daca vrei facem cheta sa iti dam partea ta din casele de le-a furat Johanix.

konstantine
14-04-19, 01:39
https://www.riseproject.ro/articol/clanurile-de-pe-strada-vacantei/
https://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/

---------- Post added at 01:05 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

ti-am dat raspunsuri dintr-o sursa credibila...
asa ca : treziti-va!!!

1. Încearcă să-ţi închidă gura.

2. Îţi găseşte lipsuri şi defecte.

3. Pretinde că ştie ce gândeşti.

4. Răstălmăceşte ce spui.

5. Face aprecieri aplicabile oriunde.

zildan
14-04-19, 01:40
Ai tastatura blocata.

konstantine
14-04-19, 01:43
nu. vreu a le pune primele... sa ceteasaca lumea. de ce sa nu fie informati?...

zildan
14-04-19, 01:47
Tu dupa cum singur declari, nu te informezi din presa si de la tv, deci e normal sa fii in urma.
Postezi stiri noi, din 23.08.2015.
Si inca nu am priceput ce papusa ti-a furat Johanix.

konstantine
14-04-19, 01:52
1. Încearcă să-ţi închidă gura.

2. Îţi găseşte lipsuri şi defecte.

3. Pretinde că ştie ce gândeşti.

4. Răstălmăceşte ce spui.

5. Face aprecieri aplicabile oriunde.

stiri de pe riseproject
atunci au fost publicate si hotararile judecatoresti definitive. da pe alea cu dragnea nu le vazusi? sunt proaspete!

zildan
14-04-19, 01:53
Ce culoare era papusa ta?

konstantine
14-04-19, 01:58
ma obosesti... serios! offtopic: la pastele cailor o sa apara pure e2 la k3 :D

zildan
14-04-19, 02:01
Ura, face bine la .... unii.
Ii racoreste.
Eu din pasinune fac ce fac.
Daca nu o faci din pasinue de ce esti pe forum?
Astepti salariu?

konstantine
14-04-19, 02:03
esti irecuperabil. pacat de tine. erai un om de valoare!

zildan
14-04-19, 02:04
Ce te califica pe tine sa imi dai calificative? Ura?

konstantine
14-04-19, 02:07
compasiune, mila... eu nu urasc...

zildan
14-04-19, 02:08
Ok, ma culc.

Mercator
14-04-19, 10:39
citeste si raspunzi dupa... ok?

Am citit eu partea aia cu facturile si am constatat ca sunt umflate.
O gramada de bani nemeritati, saibe, suruburi, milioane, etc.
Dar asta e comert, nu poate nimeni sa iti interzica sa vinzi rosii cu 1 milion bucata.
Ok, vreau sa spun ca la toate facturile alea Statul a beneficiat din plin de 19 %, cate e TVA.
Deci, sa nu ne mai laudam ca platim noi militienii si sa le cerem sa stea drepti cand ne opresc pe rosu in trafic, da?
Si in concluzie, ajungem la ce spuneam eu.
PSD fura de stinge, beneficiind de multe parghii pe care le activeaza acum cand sunt ei la butoane.
Dar au fost perioade cand PSD nu era la putere si nimeni nu poate sa afirme ca s-a facut ceva bine, doar demagogii pot.
Dar practica imi spune ca orice as vota, s-ar intampla lucruri similare, indiferent ce culoare ar fi la putere.
Asa ca, eu, personal, ca cetatean voi vota doar cand voi vedea ceva concret in beneficiul meu facut de cei care vor votul meu.
Daca toti 19 milioane de votanti ar face la fel, in mod sigur vom vedea si realizari.
Daca nu - si vor merge multi sa voteze, unii din impulsuri patriotarde si altii din dorinta de a schimba (nici ei nu stiu ce va fi dupa), vom perpetua starea actuala pe care excelent au descris-o cei de la Riseproject.
Nu uitati, cu cat mai multe voturi in urna, cu atat mai usor sa fie directionate...

felix73
14-04-19, 12:00
nici psd nici pnl nu o sa saleveze prostimea asta de la inec.
noi suntem in situatia aia in care trebuie sa ne salvam noi insisi.
dar nu suntem noi instare de asa ceva..

pina una alta trebuie promovata dreapta asa cum este ea.

Mercator
14-04-19, 14:39
Da, partial si mai ales instinctiv sunt de acord cu promovarea dreptei. De stanga m-am convins.
Dar, daca tot vrem sa o acceptam asa cum e ea, de ce sa nu punem si noi conditii?
Una ar fi dreptul de veto, sa existe un organism care din 6 luni in 6 luni sa organizeze un vot (e bine si online) care sa confirme sau nu ca cei alesi sunt pe calea pe care au promis.
Daca nu, afara de la putere si sa fie alesi altii.

zildan
14-04-19, 14:52
Un mecanism care sa declanşeze automat anticipate, asta ar fi ideal,

horatyu
14-04-19, 15:36
Ar fi frumos un astfel de sistem, dar deocamdată este utopic.
Reguli noi in politică se fac greu , mergem după sisteme electorale din alte ţări, nu am luat cele mai bune/grozave exemple de sisteme electorale.
Sistemul este făcut în aşa fel încât ei îşi fac lor bine: redistribuirea voturilor este o măgărie fără margini., La fel şi votul pe liste.
Tu nu poţi vota un anumit om doar la prezidenţiale, sau când se alege primarul, trebuie să votezi un partid politic din care face parte acel om meritos.

Din păcate sistemul electoral este cel pe liste şi durata 4 ani a mandatului.
Trebuie micşorată această durată cumva :bigsmileblack:2+2, adică să se facă o analiză, la doi ani , dacă sau atins punctele / obiectivele din campania electorală mai pot merge încă doi ani , dacă nu alte alegeri sau condiţionată perioada în diferite forme, pierzi un număr de locuri in parlament dacă nu atingi obiectivele, dacă mergi într-o direcţie greşită , alegeri anticipate.

Concret trebuie votaţi oameni care au dovedit în cariera lor că sunt oameni valoroşi prin ce au reuşit/ realizat în viaţă.
Posibil să fie şi oameni care să se gândească la ţara noastră şi să încerce să facă ceva bun, dar când te bagi în latură te papă porcii.
E prea mare mafia comuniştilor.
Posibil copiii, copiilor noştri vor trăi să vadă ordine în ţară.
Pleacă şi de la noi. Sistemul bazat pe şpagă şi atenţii, în orice domeniu, a dus la tot sistemul ăsta mafiot, care a împânzit tot de la politicieni până la femeia de servici.
Èšin minte că atunci când au venit la putere PDL au schimbat toţi oamenii care erau simpatizanţi pesede şi astfel a fost schimbată şi o femeie de servici din nu mai ştiu exact ce instituţie, ma distrat pe moment dar este trist că nu înţelegem să schimbăm oamenii din anumite funcţii numai dacă nu dau randament sau nu mai sunt potriviţi.
Până nu înţelegem să punem oameni pregătiţi pentru posturi şi punem nepoţi , rude , cunoştinţe chiar dacă nu se pricep la ce sunt puşi, că noi să putem beneficia de cine ştie ce avantaje, nu o să fie bine şi nu o să meargă nimic.
Exemplu concret, Viorica, prim ministru pus acolo pe alte considerente decât cele de meritocraţie, că alţii să tragă sfori să scape de puşcărie şi să îşi facă afacerile in continuare.
Câţi dintre noi nu am incercat să cădem la înţelegere cu un poliţist sau cine ştie ce inspector când a trebuit să fim amendaţi.Asa suntem noi nu vrem să ne asumăm greşeala şi să plătim pentru ce am făcut noi, dar trebuie să ne schimbăm ca să ne meargă mai bine.

Exemple sunt cu duiumul. Acum primul pas e să fie daţi la o parte PSD, prin vot.
Dacă nu vă convinge un partid, votaţi independenţi. Aceştia măcar sunt oameni care îşi dau seama că în partide unii trag sforile şi ţi se pune pumnul în gură dacă criticii ceva nepotrivit făcut de partid sau membri.
Acei independenţi trebuie să fi arătat că au lăsat ceva in spatele lor în viaţă.

Mercator
14-04-19, 17:20
Repet: Nu oamenii trebuie schimbati in totalitate, ci sistemul.
Cand s-a propus legea electorala, au fost oameni ca si tine, care indemnau "hai sa votam, ca ramanem fara Constitutie"...
Si uite s-au repezit, au votat fara sa stie ce voteaza si acum hai sa plangem ca avem legi proaste...
Or fi proaste, dar cine ne impiedica sa le schimbam?
Noi, poporul, unii de la PSD si altii de la PNL traim impreuna, ne jucam impreuna de cand suntem copii, etc...
Ar trebui sa si avem decizie impreuna. De ce sa decida o minoritate, doar pentru ca a fost abila sa pacaleasca oamenii?
Cea mai buna solutie este votul online, sau prin mandat postal, sau prin cutii electorale...
La 6 luni odata se aduna si se observa daca lumea e multumita de conducere sau nu.
Pe mine nu m-ar deranja sa conduca PSD, dar daca nu imi asfalteaza strada, afara dupa 6 luni.
Asa, sa schimbi oamenii, sau sa refuzi nepotismul e un pic exagerat si de multe ori eronat.
Daca eu sunt nepotul lui Iliescu, inseamna ca nu mai sunt capabil sa inventez energia alternativa sau cum?
Concluzia mea nu e o toana de moment, e ceva verificat de peste 40 de ani.
Doar cel care reuseste sa produca ceva palpabil, nu vorbe, poate fi considerat un bun conducator.
Ca de vorbit frumos, avem destui...

zildan
14-04-19, 17:28
Votul obligatoriu ar rezolva o parte din problemele cu care ne confruntăm.

horatyu
14-04-19, 17:35
Sistemul e format din oameni. La noi e schimbarea , suntem în stare de multe, dar nu suntem uniţi.
Divide et impera! (Dezbină şi cucereşte) . Cineva ne vrea dezbinati.

Posturile ocupate prin concurs , omul potrivit la locul potrivit dacă se pricepe cel mai bine din toţi care s-au prezentat la concurs.

Tu dacă eşti nepotul lui Iliescu poţi ocupa orice post dacă faci dovada că te pricepi.
Aşa am văzut ce pricepuţi sunt cei puşi în alte domenii decât cele la care cât de cât au o pregătire.
Dacă pui un electrician/electronist la agricultură ce aşteptări poţi avea? Să ilumineze arătura eventual.
Nu poţi avea pretenţia să te pricepi la toate.
Oricum schimbarea sistemului vine de la noi .
Noi să nu dăm mită, noi să nu încurajăm numirea pe posturile din sistem dacă nu dăm concurs. Noi să nu dăm şpagă la doctor, profesor etc, iar dacă ni se cere/impune , rapid reclamaţie la poliţie şi atunci poate avem şansa să vedem şi noi ceva in bine în viitor.


PS: votul obligatoriu ar rezolva fraudele cu cei morţi care votează şi cei care nu se duc la vot dar apar că au votat, dar acest sistem trebuie impus neapărat cu opţiunea: Abţinere/ vot neutru , pe foaia unde se ştampilează să fie o căsuţă cu Abţinere pe care să o votezi.

Mercator
14-04-19, 20:58
O mica rectificare, stiu ca te-ai grabit si tastatura are butoane mici si apropiate...
Divide et impera = Dezbina si conduce, in loc de "cucereste"...

"Dacă pui un electrician/electronist la agricultură ce aşteptări poţi avea? Să ilumineze arătura eventual."
Aceasta fraza contrazice exact ce ai spus tot tu "omul potrivit la locul potrivit dacă se pricepe cel mai bine din toţi care s-au prezentat la concurs."
Daca electronistul ala se pricepe sa conduca agricultura? De ce e nevoie sa fie plugar din tata in fiu ca sa conduca?
Poate un plugar cum vrei tu nu e in stare sa conduca asa bine ca electronistul...

Votul obligatoriu e un efort inutil.
In primul rand, nu vad de ce sa obligi un cetatean sa voteze?
Doar pentru ca vor partidele sa aiba multe voturi?
Inca ceva, daca toti aia pe care ii obligi sa voteze sunt manipulati de un partid, vei avea un rezultat catastrofal.
Exemple au tot fost in ultimii ani.
Mai corect ar fi sa poti sa ii dai afara dupa 6 luni, indiferent cine ar fi la putere, nu face treaba, out.

zildan
18-04-19, 01:39
Uite cine l-a sustinut pe infractor la proces:

CITITI (https://adevarul.ro/news/politica/care-cele-trei-clanuri-l-au-sustinut-pedragnea-curtea-suprema-1_5cb611f5445219c57e9be070/index.html)

horatyu
18-04-19, 07:14
Pe 10 august tot elemente de felul acesta au fost activate că să aibă motiv jandarmeria să atace.

Trebuie mers la vot şi votate alte partide că ăştia sunt mafioţi în toată regula.

Mercator
18-04-19, 12:26
Se pot vota si independenti, de ce neaparat "alte partide"?
Ca idee, in sondaje asta e pozitia.


https://i.postimg.cc/pTDrrgYF/alegeri.jpg (https://postimages.org/)

zildan
18-04-19, 12:28
Independenţii sunt acolo doar pentru avantajele materiale şi a face rău ideii de politica in general.

Mircea Diaconu mai trăieşte?

Mercator
18-04-19, 12:46
Ultimele alegeri din 2014 in Europa au avut cam asa rezultatele...
Ramane de vazut daca se schimba ceva in Europa anul asta.
In poza 2 apar pronosticurile...

https://i.postimg.cc/ZqNs9c9N/results-eu-2014.jpg (https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/X7wz7xCy/dg-2fb72.png (https://postimages.org/)

zildan
18-04-19, 14:00
UN articol interesant:


Pe zi ce trece, atacul juntei conduse de Liviu Dragnea impotriva Romaniei este tot mai indarjit si mai violent. Asistam in aceste luni la asaltul final, in urma caruia ultimele redute institutionale nesupuse inca juntei ar trebui sa cada.

Insotit la Inalta Curte de interlopi si de reprezentanti ai clanurilor de infractori, care ii datoreaza libertatea, protejat de fosta Securitate imbracata acum in haine de jandarmi, Dragnea si comandoul lui instituie un nou model de putere in societate, mult mai asemanator cu regimurile oligarhic-militarizate din America de Sud decat cu vreun comunism sau totalitarism de inspiratie europeana.

In acest model de putere, batalia politica este doar una dintre dimensiunile puterii totale. Odata castigata si controlata, aceasta batalie va putea fi lasata chiar si in grija Opozitiei, intrucat se va dovedi inofensiva si va fi doar un joc al aparentelor, inrudit cu spectacolele de divertisment de la sfarsit de saptamana.

Altfel spus, aceasta putere intretine iluzia ca forta politica e miza si ca pentru ea trebuie sa se bata toate partidele, cand, de fapt, aceasta batalie e marginala: rolul ei temporar este doar sa faciliteze accesul complet la toate parghiile puterii, care depasesc cu mult sfera politica.

Prin ce se caracterizeaza acest model de putere?

As propune urmatoarele caracteristici, dintre care unele sunt mai avansate in acest moment, iar altele se prefigureaza, daca e sa urmarim comportamentul clicii din jurul lui Dragnea:

* un stat complet capturat de o minoritate organizata in aparenta ca un partid politic, dar actionand ca o mafie;

* o viata politica dominata de interese subterane si straine actului guvernarii;

* un parlament si un presedinte redusi la statutul de piese de decor;

* o echipa de locotenenti ai Puterii, inculta si imorala, agresiva si lipsita de orice scrupule, dispusa sa execute orice ordin primeste; repet, orice ordin;

* un corp de functionari publici tot mai numeros si mai incompetent, dar fidelizat prin salarii uriase si nemeritate;

* un control teritorial complet, din centrul Capitalei pana la primarul, politistul sau preotul din cel mai indepartat catun al tarii;

* o societate civila supravegheata indeaproape, faramitata si alimentata cu false subiecte, dar si terorizata de inscenari, amenzi uriase si amenintari atunci cand se apropie de miezul Puterii;

* o economie dominata de o oligarhie foarte bogata, posedand si controland discretionar resursele financiare si naturale, precum si importurile si exporturile tarii;

* un sistem bancar suprareglementat, lasat sa performeze pentru a obtine profit, cu conditia ca o parte a lui sa fie transferata oligarhiei;

* o mare parte a populatiei urbane si rurale saracita, deposedata de accesul la cetatenie, supusa si dependenta biologic in mare masura de ajutoare sociale;

* o diaspora tot mai numeroasa si vocala, dar neputincioasa;

* o justitie adusa sub controlul strict al Puterii, cu judecatori cumparati sau lipsiti de independenta si cu procurori controlati prin dosare si santaje;

* o legislatie stufoasa, schimbatoare si inoperanta;

* o educatie si o sanatate demne de tari precum Guatemala, Honduras sau Nicaragua;

* universitati politizate, cu rectori agreati de Putere, adevarate fabrici de someri si emigranti;

* o infrastructura minimala si mentinuta in stare proasta, pentru a impiedica mobilitatea si mobilizarea masiva, incontrolabila;

* o prezenta externa de slaba calitate, cu o diplomatie avand calusul in gura, dar oferita clientelei sub forma de recompense si sinecuri.

A vota e mai necesar ca niciodata

Furia cu care aceasta junta se napusteste zi dupa zi asupra Justitiei si asupra Economiei, precum si ignorarea dispretuitoare a tot ce inseamna apartenenta noastra la Uniunea Europeana dovedesc cu varf si indesat ca nu ne mai aflam intr-o configuratie de tip european caracterizata la nivel politic de democratie si stat de drept.

Insusi statutul nostru de stat membru al UE e pus serios in discutie si, daca nimic nu se schimba fie miraculos, fie prin mobilizare masiva in urmatoarele luni, mafiotizarea Romaniei, transformarea ei in proprietatea privata a unei retele politico-financiaro-mediatice, va intra pe un drum ireversibil pentru multe decenii de acum inainte.

Trebuie sa fim constienti si pregatiti pentru ce ne asteapta: trebuie sa stim ca a vota e mai necesar ca niciodata dar si, parca, mai insuficient ca niciodata.

Visul democratic al Romaniei se va sfarsi rapid daca noi vom considera ca rolul nostru in societate incepe si se sfarseste cu un buletin de vot.

Ciprian Mihali a predat timp de 20 de ani filosofia la Universitatea Babes Bolyai din Cluj-Napoca. A fost vreme de patru ani ambasador al Romaniei in Senegal. Din 2016 lucreaza la Bruxelles pentru Agentia universitara a Francofoniei.


ziare.com (http://www.ziare.com/liviu-dragnea/presedinte-psd/republica-escobara-romania-1558392)

Mercator
18-04-19, 14:36
Dupa cum observ eu, sunt sanse mari sa se repete istoria.
Uite ce spunea cineva in contextul in care PSD era invinuita, si votantii erau incurajati sa voteze altceva...
Si a venit Basescu...
În cadrul unui discurs susţinut la BraÅŸov, preÅŸedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat că PSD este principalul responsabil pentru aducerea la putere a lui Traian Băsescu.

„Ce a făcut PSD în această ţară? L-a adus la putere pe Traian Băsescu. PSD, în cea mai mare parte, vulnerabilităţile sale, dosarele sale, slăbiciunile sale, oamenii săi ÅŸantajabili, trădările din PSD - pentru că nici generalul Oprea, nici Marian Sârbu, nici Cristian Diaconescu nu erau fruntaÅŸi ai PNL, ci ai PSD - l-au făcut a doua oară preÅŸedinte, când nimeni nu mai putea în afară de ei, pe Traian Băsescu. Nu PNL, nu Crin Antonescu”, a spus preÅŸedintele PNL, adăugând că "Traian Băsescu a fost adus la putere de lăcomia, de clientela ÅŸi de demagogia PSD, a regimului Adrian Năstase, a regimului Iliescu, Năstase, Ponta mai mititel".
Sursa (https://www.antena3.ro/politica/antonescu-basescu-a-fost-adus-la-putere-de-lacomia-clientela-si-demagogia-psd-112753.html)

Eu raman la propria decizie.
Vrea cineva votul meu? sa demonstreze practic ca merita.
Istoria mi-a aratat ca oricine ar fi la putere, eu ca cetatean voi avea de suferit.
Prefer sa votez pe cineva care cheltuie si altceva in afara de cerneala...
Sa faca o strada, un spital, o scoala, un parc... dar sa faca, nu sa spuna ca va face...
Daca tot ne place sa copiem de la straini, de c enu luam exemplul marilor magnati din USA, care cheltuie sute de milioane in campanie?
Si nu pe fluturasi si postaci... Aia merg la casele oamenilor si le repara acoperisurile, le fac strazile, etc.

marsel90
18-04-19, 23:22
Alcoolicii anonimi !


https://www.youtube.com/watch?v=ossrpmGPFI4


Atentie la femeia in varsta de la finalul filmuletului !

zildan
18-04-19, 23:48
Nimic esti TU! zice zeul asistatilor, profitorilor si prostilor!


https://youtu.be/y0c31nDledI

marsel90
18-04-19, 23:55
https://www.facebook.com/baricada.tv/videos/333534917280054/?sfnsn=xmmo

horatyu
19-04-19, 06:33
Până mai sunt poliţai că cel care i-a luat permisul lui Claudiu Manda permisul auto pentru viteză, mai este o speranţă pentru ţara aceasta.

marsel90
19-04-19, 13:59
https://www.facebook.com/baricada.tv/videos/243011169792129/?sfnsn=xmmo

mondo
19-04-19, 16:16
Nu merge urcat undeva? N-am Facebook si nu vad clipul. Precedentul a mers fara.

zildan
19-04-19, 16:23
Nu mai postati filme de pe facebook, si in general bascalie.

mondo
19-04-19, 16:40
Ce aia e bascalie? Aia e televiziune adevarata! Nu-ti place, nu te uiti! E simplu!

horatyu
29-04-19, 01:54
O informare interesantă
https://i.postimg.cc/MKW2yNTs/58442981-10156716574132529-7398013251042148352-o.jpg (https://postimg.cc/Z0DMmf63)

Mercator
29-04-19, 11:32
Cu asemenea "mobilizari" false, penibile, prefer sa nu merg la vot.
Vezi poza din atasament, sursa aici (https://www.snopes.com/fact-check/one-vote-fallacies/).


Pentru cei care nu stiu, prezenta la votul din 26 mai 2019 nu face decat sa aleaga reprezentatii Romaniei pentru Parlamentul European.

Nici vorba sau legatura cu guvernarea Romaniei...


https://i.postimg.cc/PrppR29m/vote.jpg (https://postimages.org/)

mondo
29-04-19, 12:16
Cine merge la vot o sa voteze si impotriva hotilor! Asta e clar. Nu mai tine prosteala.

Mercator
29-04-19, 12:19
Si ca sa fiu cat mai corect in informarea celor care doresc sa afle, rolul acestui act electoral este sa produca o lege mascata, cu alte cuvinte, oamenii vor vota ceva despre care nu sunt informati.
Mai exact, e vorba de referendumul cu doua intrebari care suna asa:

„1 - Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?

2 - Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?”

Daca la primea intrebare, raspunsul majoritatii va fi fara echivoc "DA", a doua intrebare are nevoie de o traducere pentru public, pentru ca ascunde o "chichita", care daca va fi aprobata, va produce enorm de mult rau.

Mai exact, publicul e intrebat daca vrea sa fie interzisa adoptarea OUG din domeniul infractiuni, pedepse si organizare judiciara, dar sa si fie extins dreptul de a ataca Ordonantele (nu doar cele de Urgenta).

Atentie, daca vor fi interzise ordonantele, cum prevede prima parte, ce rol are a doua parte? nemaifiind motiv ce sa mai atace...

E clar ca a doua parte a intrebarii se refera la TOATE Ordonantele, nu numai la cele in domeniile de mai sus...
Ceea ce va naste o mare instabilitate...
Cu alte cuvinte, majoritatea, nu va mai putea guverna, pentru ca orice Ordonanta va fi atacata de minoritate si pusa in standby...

zildan
29-04-19, 17:59
Nu vor fi interzise decât anumite tipuri de ordonanţe !
Acum mucanismul ordonanţele e folosit abuziv de coaliţia hoţilor aflată la guvernare.

Mercator
29-04-19, 18:55
Da, se stie ca vor fi interzise doar un anumit tip de ordonante, adica cele de de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare.
Pana aici e foarte clar.
Eu ma intreb asa: daca ordonantele alea vor fi interzise, cine ar putea sa le atace? Eu asa stiu: daca e interzis, nu apare nimic.
Atunci, la Curtea Constitutionala de ce au nevoie sa li se extinda dreptul de a ataca Ordonantele?
Nu cumva e vorba de alt tip de Ordonante? adica TOATE?

horatyu
29-04-19, 19:38
Legea electorală e cel puţin ciudată ca să nu zic proastă, pentru că un referendum nu se pune în aplicare imediat, deşi se consultă poporul şi ar trebui să fie pus în aplicare imediat. (nu este obligatoriu) , iar atunci o să fie încă un referendum ca şi cel cu maxim 300 de parlamentari, care nu este pus în aplicare.
Rezultă bani aruncaţi sau folosiţi doar pentru a marca în istorie.

Mercator
29-04-19, 22:07
Cred ca e o confuzie.
Legea electorala e una, referendumul e alta.
Refrendumul national se organizeaza doar prin decret prezidential, iar alegerile sunt la termen sau anticipate... Nu da nimeni ordin sa fie alegeri.
Curtea Constituţională a decis, în 2006, că ÅŸeful statului este singurul care poate decide temele pentru consultarea populaţiei, iar Parlamentul nu se poate amesteca, cenzurându-i decizia.

Ca sa intelegem de unde chemarea asta masiva la vot ar fi bine sa cunoastem motivul...
In articolul 5, aliniatul 2 se spune:
(2) Referendumul este valabil dacă la acesta participă cel puţin 30% din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente.

Cat despre semnalul bun al lui horatyu, cu privire la cei 300 de parlamentari, stim ca nu există un termen până la care rezultatele unui refrendum trebuie puse în practică, aşa că o decizie poate fi amânată la nesfârşit.
Aici e nevoie de o schimbare in Constitutie.

zildan
30-04-19, 21:44
E.U. YES LA VOT (https://stirileprotv.ro/stiri/politic/e-u-yes-la-vot-de-ce-sunt-importante-alegerile-de-pe-26-mai-si-ce-impact-vor-avea.html)

horatyu
01-05-19, 13:00
Aşa a zis bunica!


https://youtu.be/2JhOg7cnuYI

Mercator
01-05-19, 15:32
Am intrat in luna Mai, peste 25 de zile vor fi Alegerile pentru Parlamentul European, mai exact, lumea va vota pe cine ne va reprezenta in Parlamentul European.
Ca sa fie totul clar, iata rezultatele de la ultimele alegeri (2014) pentru Parlamentul European.
Reiese foarte clar ca din 18221061 votanti, s-au prezentat la urne 4899383 de oameni (32.44%), dar nu imi aduc aminte sa fi fost o campanie asa masiva de chemare la vot.
Sunt curios, dupa aceasta Campanie, cu bunicile care se manifesta in mod dicatorial, dar nu ma bag in gospodariile oamenilor, sa vedem cati vor fi prezenti la urne.
Trebuie sa sa stim ca daca nu se vor prezenta cel putin 30 %, votul nu e valabil.
Asta inseamna ca partidul de guvernamant va fi nevoit sa mai organizeze o alta sesiune de vot.

https://i.postimg.cc/TPdGjGby/alegeri.jpg (https://postimages.org/)


Dupa cum arata ultimele poll-uri, de data asta se vor schimba un pic culorile...



https://i.postimg.cc/TY2wxZQJ/alegeri1.jpg (https://postimages.org/)

Mercator
02-05-19, 10:53
Vin cu o completare,pentru cei interesati:
Populatia care are drept de vot, conform BEC era la 2/oct/2018 :18951721
Iar populatia in varsta de 15+ conform INSSE era la 1/ian/2019 :18931049

Intrebarea este: de unde a gasit BEC populatie mai multa chiar si decat cei peste 15 ani?




https://i.postimg.cc/9MjvP3NR/alegatori.jpg (https://postimages.org/)



https://i.postimg.cc/dt740H4z/insse.jpg (https://postimages.org/)

mondo
02-05-19, 13:13
Intrebarea este: de unde a gasit BEC populatie mai multa chiar si decat cei peste 15 ani?


De ce esti asa interesat de subiect? Asa meritati, astia care nu mergeti la vot, sa latrati ca va fura voturile! Ca sa nu mai fi obsedat de furt, mergi la vot!

Mercator
03-05-19, 09:07
Si daca merg la vot, aflu raspuns la intrebare?
Chestia asta cu "scapam de hoti" s-a vehiculat deja pana acum, nici macar nu e noua...
Cand Iliescu a inceput sa isi piarda din cele 89 de procente, au inceput aia ai lui Constantinescu sa ne spuna ca scapam de hoti daca il votam pe el...
Si am ramas cu "spusul"...
Apoi iar au venit ai lui Iliescu, furiosi ca cei care au venit n-au facut nimic...
Dupa inca 4 ani, am inghitit pe aia cu "sa traiti bine" si asa de bine am trait ca s-au scumpit toate... si au scazut si salariile, mai ales la bugetari.
Iohannis si ai lui, la fel, preocupati mai mult sa ai aresteze pe oponenti decat sa se ocupe de starea tarii si a populatiei.

Deci, pentru mine, orice slogan electoral ar fi, nu ma mai duc la vot.
E suficient de cate ori am fost mintit. Vrea cineva votul meu?
E simplu, sa puna mana sa sadeasca copaci, sa faca un spital, o scoala si il votez in secunda 2.
Nu sa vina cu mici in parcuri si cu concerte de rock...

Si ca sa ii raspund si lui mondo, nu sunt obsedat de furt, stiu ca sunt furat.
Pe listele electorale sunt si acum oameni plecati in strainatate, nu toti, doar aia care nu au votat la ei in agora.
Sa nu mai spun de cei decedati...
In plus, crezi tu mondo ca daca merg acum sa votez, se va schimba in bine ceva anume pentru Romania?
Daca tu imi garantezi cu argumente reale, nu cu vorbe si promisiuni, eu merg la vot.

In legatura cu postul meu de mai sus, probabil nu a fost inteles in totalitate...
Am pus cifrele pentru ca mi se pare o mare minciuna ca ar exista 18,951,721 de alegatori, adica romani peste 18 ani impliniti, la data de octombrie 2018.
Pai daca ne uitam ce populatie avea Romania in 2018, tot dupa cifrele oficiale (alea credibile, nu cele ale statului roman) spun ca ar fi 21,457,116 (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos//ro.html#people-and-society-category-section-anchor).
Aritmetica ne arata ca cei pana in 18 ani ar fi de 2505395, adica toti elevii si cativa care au terminat mai devreme scoala, plus copiii care nu au inceput-o.
Foarte bine, dar cand e vorba sa dea alocatie acestora, oficialii spun ca exista 3,647,178 de beneficiari platiti (cei care au drept la alocatie). (http://www.mmanpis.ro/wp-content/uploads/2019/04/ALOC_Martie_2019.pdf)

Asta inseamna ca cineva minte, iar pe mine n-a reusit...

mondo
03-05-19, 20:41
Si daca merg la vot, aflu raspuns la intrebare?

Nu, stai acasa ca afli sigur.


Deci, pentru mine, orice slogan electoral ar fi, nu ma mai duc la vot.

Mai bine. Lasa pe altii sa voteze si pentru tine. Daca nu voteaza cum iti convine, intri pe aici si ne dai lectii cum ar fi trebuit sa fie.

Mercator
03-05-19, 22:35
Multumesc pentru confirmare.
Chiar nu stiam ce sa fac, as fi mers la vot, dar acum cand vad cat de serios ma sfatuiesti sa stau acasa, asa o sa fac.
Si imi doresc sa stea cati mai multi acasa, sa nu mearga sa valideze un referendum mincinos care nu are alt scop decat sa legifereze atacarea Ordonantelor, punand Guvernul, oricare ar fi el, ca astia de acum nu sunt nemuritori, intr-o stare de dolce far niente.

Atentie mondo, eu nu dau lectii nimanui, pur si simplu spun ce gandesc...
Daca ti se pare ca nu coincide cu ce crezi tu, esti liber sa traiesti linistit in continuare, eu nu vreau sa te conving de nimic, nica ca e mai bine cu astia, nici cu altii, nici ca trebuie sa mergi, nici ca pierzi ceva...
Eu asa gandesc, asa scriu, nu sfatuiesc si nu oblig pe nimeni sa faca cum spun eu.
Tu, in schimb, iti permiti sa ma persiflezi si sa imi dai sfaturi, de parca as fi obligat sa fac cum spui tu.
Pe ce baza? Cine crezi ca esti? Pe cine reprezinti? Cine te plateste sa atentezi la integritatea mea morala?

Cand o sa te simti in stare sa discuti o idee, fara sa ma incluzi in subiect, fara sa faci referire la persoana mea, putem sa discutam, pana atunci, imi cer scuze, dar eu nu accept asa ceva.

mondo
03-05-19, 23:18
Sa-ti raspund pe limba ta! Poate vrei sa intelegi asa.

Cum jonglează PSD cu cvorumul la referendum în funcţie de interes.

Comparativ, la referendumul pentru familia tradiţională, din toamna anului trecut, prezenţa la vot a fost calculată în funcţie de numărul alegătorilor înscriÅŸi în listele electorale permanente, respectiv 18.278.496 – la acea vreme. Astfel, dacă la referendumul pentru familie era nevoie de un cvorum de prezenţă de 5.483.548, la referendumul convocat de preÅŸedinte cvorumul ar fi de 5.681.177, adică cu aproape două sute de mii mai mare, o cifră importantă, în condiţiile în care atingerea pragului de prezenţă se anunţă pe muchie de cuţit.

Detalii: http://adev.ro/pquxp6

Mercator
03-05-19, 23:36
Perfect de acord, PSD sunt niste hoti care nu merita sa fie la putere...

Din pacate, prezenta la vot, chiar si 100% daca ar fi pe 26 mai, nu ii inlatura de la putere...
Acum se voteaza pentru cei ce vor reprezenta Romania in Parlamentul European.
Cu cat mai multi oameni vor fi la vot, cu atat mai multi PSD-isti vor fi alesi, pentru ca Partidul de guvernamant are cele mai multe locuri in Parlamentul European din partea Romaniei...
Si daca nu ar fi alesi in majoritate cei de la PSD, ci cei de la ALDE sau PNL sau PMP, tot nu ajuta pe nimeni votul asta, stim cu totii ca pana acum, reprezentatii Romaniei la Parlamentul Europei nu au avut nicio actiune notabila si nu au adus niciodata vreun avantaj sau dezavantaj Romaniei.

Mercator
07-05-19, 19:12
AU inceput sa apara in presa puncte de vedere cu privire la Referendum...
Tariceanu sfatuieste pe simpatizantii ALDE sa nu voteze.


https://i.postimg.cc/jScKFsTG/vot.jpg (https://postimages.org/)

Sursa: https://evz.ro/tariceanu-referendum-votare.html

Mercator
09-05-19, 08:48
Au mai ramas 2 saptamani pana la Alegerile pentru Parlamentul European.
Pentru cei care vor dori sa isi exprime optiunile europarlamentare, cel mai bine ar fi sa o faca in deplina cunostinta de cauza.
E normal, zic eu, sa stie bine cei care voteaza, pentru ce voteaza...
In 26 mai, vor fi alesi 32 de reprezentanti, provenind din diferite partide.
Istoricul ne arata rezultatele din 2009 si 2014, partidele de unde au provenit cei alesi.

In 2009, in Romania, cei alesi pentru Europa au provenit din urmatoarele partide:
https://i.postimg.cc/Vvgspk37/rez-Romania-2009.jpg (https://postimages.org/)

Iar in Europa in 2009, rezultatele au aratat asa:


https://i.postimg.cc/8PGtbzp2/rez-europa-2009.jpg (https://postimages.org/)

Peste 5 ani, in 2014, in Romania au fost alesi europarlamentarii in felul urmator:


https://i.postimg.cc/q76sTPBc/rez-Romania-2014.jpg (https://postimages.org/)

In timp ce in Europa, alegerile au avut urmatorul rezultat:


https://i.postimg.cc/bv1ZLpN5/rez-europa-2014.jpg (https://postimages.org/)

Va las placerea sa ganditi singuri, fara sa va spun eu ce trebuie sa faceti.
In caz ca se intreaba cineva, optiunea mea cu privire la orice fel de vot am exprimat-o deja.
Am constatat ca oricand as merge la vot, cu orice ocazie, votul meu nu aduce nicio schimbare in sensul in care gandesc eu, asa ca, am ales sa nu mai votez.
E optiunea mea personala, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca mine, dar eu personal, m-am saturat sa aduc voturi iar altii sa se foloseasca de ele in interesul propriu...
De exemplu, PSD. Astia au beneficii extrem de mari, cu cat mai multi oameni se prezinta la vot.
Deci, in 2019, locurile in Parlamentul European vor fi mai multe pentru PSD, daca vor veni mai multi la vot.
Nu o spun eu, o spune istoria.

Mercator
11-05-19, 08:42
Pentru ca a venit vorba de alegeri, cine e intersat, poate vedea aici cum au decurs alegerile, rezultatele si comunicatele oficiale...
In primul rand, sa explice cineva cum a crescut numarul celor inscrisi cu 1,2 milioane, intre 1990 si 1994?


https://i.postimg.cc/QtcsNRrL/alegeri-1.jpg (https://postimages.org/)

Aceste date sunt centralizate de mine in urma comunicatelor oficiale ale BEC, pe care le puteti consulta pe pagina oficiala de aici (http://www.roaep.ro/istoric/):
Sau le puteti vedea in pozele urmatoare:


https://i.postimg.cc/Gm6ZBqKb/1990.jpg (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/d3QXMXsj/2009-2.jpg (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/0Q03BxsN/2012.jpg (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/HxgRznFK/2014-1.jpg (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/pd83Kzcz/2014-2.jpg (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/7Z5FYpgB/2016.jpg (https://postimages.org/)

zildan
11-05-19, 08:56
Vorbe multe , idei putine.
Mircea Diaconu mai trăieşte?

Mercator
11-05-19, 13:47
Despre ce idei vorbesti?
Astea sunt cifrele oficiale asa cum au fost ele consemnate in buletine.

Mircea Diaconu ce treaba are?

Cine nu stie sa observe singur, poate vedea ca 18 milioane de oameni au fost inscrisi la vot din 1994 incoace...
Asta inseamna ca persoanele pana in 18 ani sunt doar 1,5 milioane, mai mult sau mai putin... Dar autoritatile platesc alocatii pentru 3.7 milioane de copii, asa ca, aritmetica ne arata clar ca cineva minte...
Retineti, e vorba de copiii care primesc alocatie, mai sunt destui si mai mici...


https://i.postimg.cc/tJqffJkv/alocatie.jpg (https://postimages.org/)

zildan
11-05-19, 14:17
Mircea Diaconu, cel mai mare independent la ultimele europarlamentare a făcut fix nimic!
Votaţi partide, evident nu ale hoţilor!

Mercator
11-05-19, 22:13
Pai cand sunt alegerile astea unde sa votam partide?
Probabil in 2021...

dingo31
13-05-19, 18:58
Alegerile sunt peste doua săptamâni..., vorbim de prezent, nu de 2021 şi mai apoi !
Maşinaria PSD-iştilor încearca cu disperare să convingă lumea să nu participe la vot pe 26 Mai.

Ei nu mai au de unde să scoate voturi, acum trollii pesedeilor se dau peste cap să descurajeze prezenţa la vot...
Probabil unii sunt infiltraţi şi pe aici, de postează în neştire pe subiectul ăsta

Mercator
13-05-19, 19:26
dingo31, cred ca esti un pic dezinformat...
Nu sunt alegeri peste 2 saptamani care sa aduca vreo schimbare in organizarea politica de la noi...
Cred ca tot ce am scris eu mai sus, ori nu apare si la ceilalti useri, ori este parolat...
Bat apa in piua degeaba...
Acum sunt alegeri EURO parlamentare, adica vor fi alesi cine ne va reprezenta in Europa, la Bruxeles.
Oricine ar fi ales, nu are nicio putere in Parlamentul Romaniei, e alta barca...
Astia sunt ca Gigi Becali, care se facea de ras cu branza pentru Armenia, ca Oana Roman si mai stiu ce alte odrasle...

zildan
13-05-19, 19:28
Tu greşeşti, dacă pierd la europarlamentare afla toată prostimea ca e pe ducă coaliţia hoţilor şi încep sa fuga care încotro parlamentarii de la ei.

dingo31
13-05-19, 19:41
Orice sfârşit trebuie să aibă un început.
Începutul sfârşitului organizaţiei mafiote cunoscută sub numele de #ciumaroşie trebuie să fie pe 26 Mai.

A nu vota acum înseamnă a repeta greşeala impardonabilă de la votarea precedentă.
Consecinţele s-au văzut, nu trebuie să se mai repete


Acum cred că Alina va vota

https://i.postimg.cc/P5g4yB39/Poza-Ma-pis-pe-el-de-vot.jpg (https://postimages.org/)

Mercator
13-05-19, 21:36
Tu greşeşti, dacă pierd la europarlamentare afla toată prostimea ca e pe ducă coaliţia hoţilor şi încep sa fuga care încotro parlamentarii de la ei.

Asa se dorea si la precedentele alegeri din 2014.
Au facut campanie sa vina lumea la vot si observ ca iar se repeta aceleasi indemnuri si aceleasi amenintari...
Ramane sa vedem rezultatele...
Eu sunt convins ca rezultatele vor fi aceleasi ca in editiile precedente.
Am pus rezultatele din 2009 si 2014 pe pagina precedenta, daca nu suntem in stare sa observam ca PSD detine din ce in ce mai multe locuri (11 in 2009 si 16 in 2014), asa cum in Europa, Partidul Popular castiga mereu si ca sa-i invingi ai nevoie de dublul voturilor lor...
Eu cred ca vor avea anul asta 19-20 de locuri in Parlamentul European.
Nu am motive de bucurie sau de tristete pentru ca stiu ca nu au legatura cu ciorba din politica romaneasca unde oricum se va schimba partidul de guvernamant, conform cu alternanta istorica.

Mercator
14-05-19, 08:57
Eu nu pot sa cred care e motivatia ce ii mana pe actori sau alte categorii sa creeze opere de arta, cum e asta (https://www.facebook.com/andu.radu/videos/10157290622590984/), dar la momentul nepotrivit...

Omul vorbeste si o face corect despre a alege o alternativa la ce a pus PSD in functii, recte Viorica Dancila...
Ok, vreau eu sa aleg pe cineva in locul Vioricai...
Acum in 26 mai nu se poate...
Cine nu a inteles, sa inteleaga: pe fondul alegerilor pentru Parlamentul Europei, partidele isi incordeaza muschii, sa vada cam pe unde se afla in perspectiva alegerilor pentru Romania din decembrie 2019.

dingo31
14-05-19, 09:12
Mercator

nu te mai agita şi înverşuna degeaba împotriva alegerilor de pe 26 mai.
un vot anti-psd are importanţă oricând şi oriunde. orice vot lipsă este pentru ei.

demonstraţiile tale sunt trase de păr, forţate şi seamănă leit cu "emanaţiile" din fabrica de troli pesedistă pentru descurajarea la votul acesta, corelat cu referendumul pentru justiţie.

nu-i o crimă să votezi psdeul sau ce vrei, dar nu te mai chinui să te dai altceva. inutil

Mercator
14-05-19, 11:11
dingo31,
Da, ai dreptate, chiar am realizat ca ma agit degeaba.
Eu nu votez, ca sa fie clar... am expus motivele in precedentele pagini.
Ca iese PSD sau iese PNL sau chiar Basescu cu ai lui, nu ma deranjeaza, a mai fost filmul asta si de fiecare data timpul a demonstrat ca indiferent cine ar conduce, nu face treaba pentru Romania, motiv poentru care sunt votati succesiv ceilalti din opozitie.

Cat despre demonstratiile mele, iti acord timp sa iti ceri scuze, sunt pur si simplu bazate pe date oficiale, ai si sursa in post, deci se poate verifica.
Sa nu exageram cu acuzele la persoana, da?
Ne intindem doar cat ne permite plapuma, iar plapuma mea e scurta.

zildan
14-05-19, 11:13
Care date oficiale descriu ofensiva p$d împotriva justiţiei.

Mercator
14-05-19, 12:14
Daca e intrebare fraza de mai sus, desi nu vad semnul "?" -

Eu nu am scris despre ofensiva PSD impotriva justitiei...

zildan
14-05-19, 13:04
L-ai pus tu, asta era ideea !

parpaneata
14-05-19, 15:44
Pe 26 avem examen. Daca nu-l trecem vor veni vremuri extrem de grele. Pesedeii se vor crede cu mult mai legitimi decat se cred asa ca, hai la vot si votati bine.

dingo31
14-05-19, 19:26
Manipulările criminale din 90 se repetă în 2019 ....

Bani, droguri, fascişti, comandouri de asasini, otrăvitori, criminali cu sârmă în colon, tineri cu ochii injectaţi...acelaşi scenariu din Piaţa Universităţii din anii 90, acum fără mineri.

Până unde se va ajunge? ... începutul sfârşitului trebuie să fie pe 26 mai, participarea la vot este esenţială.

Este o cârtiţă pe aici care susţine în van contrariul... chipurile... nu votaţi ....hihi ...


https://i.postimg.cc/Y0H7mnNK/iordache.jpg (https://postimages.org/)

Mercator
14-05-19, 19:34
Ok, deci sunt 2 parti : PSD si restul lumii...
Daca restul lumii se mobilizeaza, se aduna la vot si voteaza europarlamentari de la ei din echipa, ne vom trezi ca la Europa vom avea doar restul lumii, care vor fi neputinciosi pentru Romania, stiind ca partidul de guvernamant este PSD si nu se va grabi sa isi ajute adversarii...
Ramane de vazut apoi dupa examen, in decembrie, daca mobilizarea asta (care inca nu e realizata, e doar pe facebook) va mai fi pusa in practica...
Asteptam...
Pe mine sa nu ma trimiteti la vot, ca eu sunt suparat pe toti care au fost la conducere pana acum, din 1990 incoace.
Au promis ceva si nu au facut.
O singura exceptie, sa vina sa asfalteze strada sau alte activitati...

zildan
14-05-19, 19:37
E prea mare coincidenta nu crezi?

dingo31
14-05-19, 19:57
Mercator
Nu te trimitem noi la vot, tu faci ce-ţi spun şefii tăi
Eu voi merge, îndemn toată lumea să meargă .....

Dacă ai ştii câţi bani îmi dă Soros pentru asta?.... dar nu spun :)

Mercator
14-05-19, 20:06
...

Este o cârtiţă pe aici care susţine în van contrariul... chipurile... nu votaţi ....hihi ...


Stimabile, daca te referi la mine, minti cu nerusinare.
Eu nu am spus niciodata nimanui sa nu mearga la vot, nici nu am spus cuiva pe cine sa voteze, sau pe cine sa nu voteze, cum am vazut in mai toate posturile pe aici...
Iar faptul ca m-ai numit "cartita" te obliga sa iti ceri scuze, eu nu te-am jignit niciodata, nici nu ti-am adresat vreun epitet.
Faptul ca am intrat in dialog, nu inseamna ca poti sa iti permiti sa te comporti ca acasa la tine...





https://i.postimg.cc/Y0H7mnNK/iordache.jpg (https://postimages.org/)

zildan
14-05-19, 20:07
Vrei sa îţi ceara voie sa te ia la mişto?

Mercator
14-05-19, 20:12
Daca atat il duce educatia primita, asta e, nu e primul si nici ultimul care ma jigneste aici pe forum.
Eu macar pot sa stau cu constiinta impacata, stiu sa discut si fara sa jignesc...

Pana nu isi cere scuze, nu mai discut cu dingo31

Usor, usor, se pare ca forumul isi pierde din calitate...

dingo31
14-05-19, 20:45
Stimabile, daca te referi la mine, minti cu nerusinare.
Eu nu am spus niciodata nimanui sa nu mearga la vot, nici nu am spus cuiva pe cine sa voteze, sau pe cine sa nu voteze, cum am vazut in mai toate posturile pe aici...
Iar faptul ca m-ai numit "cartita" te obliga sa iti ceri scuze, eu nu te-am jignit niciodata, nici nu ti-am adresat vreun epitet.
Faptul ca am intrat in dialog, nu inseamna ca poti sa iti permiti sa te comporti ca acasa la tine...




Hopa, stai domol şi fi explicit!
La cine te referi şi cine minte?
Nu am specificat cine ar fi cârtiţa, te-ai simţit cumva în obiectiv?
E treaba ta!

Un sfat : nu mai face lobby anti-vot pe şabloanele A3 sau RTV, fii coerent şi spune că susţii PSD-ul, că tu suferi pentru ei.
Nu te condamna nimeni, eşti liber să-ţi alegi opţiunea politică. Chiar dacă sprijină infractorii şi incompetenţii!
Partidul ăsta criminal, căruia îi fuge pămuntul de sub picioare.
Contestat în Romania, izolat în Europa.

Referendumul din 26 Mai este clar, se adresează românilor să-şi spună părerea împotriva atacurilor penalilor la justiţie.
Dacă eşti cu penalii, este treaba ta.
Nu o mai da după gard că nu trebuie să votezi.
VOTUL E NECESAR

felix73
14-05-19, 21:27
ma,fir ati voi sa fiti cu politica voastra..
ce aveti.

:D

zildan
14-05-19, 21:29
Faceţi voi un forum de simpatizanţi PSD .

dingo31
14-05-19, 21:42
Da, se poate face forum în Teleorman, cu admin Garmen ZDan, cu mesaje şi masaje peste oase.

Romania se ridica!

S-a ridicat Moldova! Ardealul s-a ridicat demult. Despre Banat nu se mai discută.
Muntenia se ridică, mai încet dar se ridică

Mercator
19-05-19, 22:38
Catre oricine e interesat (probabil admin, moderator, etc):

Rugati userul dingo31 sa nu ma mai sicaneze in pm cu mesaje de genul :
"
Hi,
Te-ai săturat să mai faci pe cârtiţa pesedistă cu afirmaţiile tale ridicole anti-vot 26 Mai? Nu te-au mai plătit pesedeii tăi?
Succesuri......"

In primul rand, dingo31 a mintit in legatura cu mine si m-a si jignit, desi nu i-am permis in mod expres.
Daca nu e destul de educat sa isi ceara scuze, inteleg, am mai vazut ca el, el n-a vazut ca mine...
Dar cineva trebuie sa il impiedice sa imi trimita mesaje care pot duce la violente verbale.
Tot vorbesc unii despre bully-ing, dar acum inteleg ca e impotriva legii...

horatyu
19-05-19, 23:29
Dingo nu mai şicana omul!

Dar tu crezi că mă ascultă?
Crezi că asta e rezolvarea?

Oamenii sunt egali şi liberi.

.... Dacă se supără şi sta aici mai mult pe partea politică?
Mie îmi place de el ca user pasionat de recepţia tv prin satelit.

.Când intri pe un forum trebuie să înţelegi că partenerii de dialog nu ţi alegi după regulile din viaţa de zi cu zi, după ale societăţii...etc, aici dacă te simţi bine în dialog cu userii stai dacă nu pleci.
Probabil că şi tu ai provocat acest comportament prin tot felul de postări părtinitoare PSD, FSN etc.
Tu nu înţelegi nici acum cat rău a făcut Iliescu şi Năstase Adrian şi cei din partidul lor( PSD ul de astăzi ) României.
Oricine vrea să explice ce bine au făcut respectivii menţionaţi mai sus sunt trataţi ca şi tine, cel puţin pe forumul acesta.
Romania avea şansa după revolta din 89 la ceva mai bun, dar a mers tot înapoi, iar asta se datorează acestor partide cu trandafiri ca emblemă.

Sfatul meu să nu le mai iei şi tu aşa de personal , la tine totul e mult prea personal, suntem pe un mediu virtual, online, poate în viaţa de zi cu zi suntem altfel, deci fi mai degajat şi priveşte tot imparţial.
Aici glumim, criticăm , ne sfătuim , dar putem lua şi ce e bun de la colegi.
Dingo ca user satelitar este un pasionat de admirat, caută şi tu partea satelitară sa te definească aici pe forum nu cea politică - morală, că e mult mai bine.

Mercator
20-05-19, 07:21
Atentie la cum percepi lucrurile.

1- eu nu sunt simpatizant PSD sau alt partid sau altceva politic.
Ideea, sadita de dingo31 a fost preluata din reflex, ca oricare zvon neverisimil in Romania, care are trecere in fata adevarului.

2- Eu nu iau lucrurile prea personal, dimpotriva, mai multi useri fac remarci la persoana mea, desi le-am interzis.
Chiar nu exista un om pe acest forum capabil sa discute o idee fara remarci personale?

3- Despre raul facut de Iliescu si Nastase, am avut destule razboaie la vremea lor, am fost printre cei 11 la suta care au fost impotriva, nu fara urmari...
Intre timp, am ajuns la concluzia ca si ceilalti care au urmat fac aproape acelasi rau pentru tara.
Acum inteleg pe cei care spun "asta e Romania, astia sunt oamenii"...

4- despre starea mea, sunt mai mult decat degajat, dar pur si simplu nu imi plac glumele de doi lei, eu am alt tip de umor, nu suturi in cur si cazaturi...

5- despre "aici glumim...", de acord, sa glumim, dar fara sa ne tragem de sireturi, cand nu ne permitem... e vorba de respect... eu iti spun tie sa nu mai faci aprecieri la persoana mea, iar tu, din respect probabil, continui sa faci asta...

6- partea politica nu ma defineste, am terminat cu politica de cel putin 20 de ani, motivele le-am expus mai sus (toti, o apa si-un pamant)

Cat despre partea satelitara, e buna, eu cer ajutorul ca mi s-a busit imaginea si primesc raspunsuri sa imi cumpar cablu... ba mai sunt si certat pe deasupra, ca nu ma pricep...
Dar nu ma deranjeaza, ma limitez doar la a invata ce e bun, am suficient discernamant sa fac diferenta.


PS
horatyu, orice ai face in mediul tau, sa eviti sa fii arbitru, sau moderator...
Nu esti deloc impartial, iar subiectivismul e daunator activitatii de arbitru.
Daca ar fi sa dezvolt, postul meu despre pm-ul lui dingo31, preluat in viata, ar fi : eu merg la politie, spun ca ma bate vecinul, iar polititstul ii spune: "nu mai da ma in el", apoi mie: "nu vezi ma ca nu asculta?"
Si uite asa avem un sistem social bine pus la punct in care cetateanul de rand nu are nicio sansa sa beneficieze de democratie.

zildan
20-05-19, 14:11
PM-urile sunt private, ca atare nu se supun regulilor generale.
Asta nu inseamna ca suntem de acord cu ce transmit userii in PM.

Pe de alta parte, iti place sa scrii mult si te complici.
Cati crezi ca au rabdare sa citeasca o "disputa" de-a ta cu horatiu?

Pe partea tehnica, ai facut ceva progrese la antena ?
Ai vazut ca a postat claudiu schita de instalare ?

claudiu
20-05-19, 14:22
zildan
antena este reglata ,putin ar mai trebui umblat la prinderea motorului ca sa ajunga la hispasat.
Pe de alta parte m-as bucura sincer sa se incheie aceste discutii politice care nu si-au rostul aici .

zildan
20-05-19, 16:27
claudiu
Iti dau dreptate, asta vreau si eu.
Nu vreau sa intru in polemica politica cu tine!


@all
Azi se implinesc 29 de ani de la Duminica Orbului, cea in care am stat 2 ore la coada sa votez cu Ion Ratiu, acolo erau oameni disperati sa "salveze" democratia de Ion Ratiu!
A luat 4% ?

Si tot azi vine primul "fugar" la locul lui.

felix73
20-05-19, 16:35
Mercator

daca aia care fac politica acolo la ultimu nivel sa cearta..
ce pretentii ai la noi aici la nivel de amator.

sa l pedepseatca moderatorii nu au de ce.
sa si ceara scuze la fel..de ce..

asta e politica ..

:)

daca cumva ai fost inteles gresit e doar din vina ta.

horatyu
20-05-19, 20:48
20 mai 1990 , au fost primele alegeri parlamentare libere , pentru o viaţă mai bună.
Din păcate neocomuniştii au reuşit să deturneze tot şi trăim mai rău.
Dacă vrem putem schimba totul , dar trebuie să fie clar pentru toată lumea că cei care au fost până acum la putere trebuie trimişi la groapa de gunoi a istoriei şi să apară o clasă politică responsabilă.

dingo31
20-05-19, 21:57
foarte corect!
deşi au trecut foarte mulţi ani, speranţe au fost la fiecare votare dar apoi s-au spulberat încet încet. poate am votat noi greşit, nu ştiu.
dar cât să-i mai răbdăm pe aceşti penali şi infractori? votul este obligatoriu acum, dacă vrem să mai sperăm la normalitate.
ştim bine că votul acestă nu va face miracole, dar trebuie să fie începutul.

iar dacă sunt iritat este pentru că unii vin şi spun ca albul e negru şi invers. treaba lor cu cine votează dar să nu vină să-mi spună că orice vot la europarlamentare este un plus în favoarea psd-ului. este insultător iar cine spune asta este ori inconştient, răuvoitor ori are creierul zombificat de A3 sau RTV. altă alternativă nu există.
33 de europarlamentari are România, ori votezi ori nu votezi!
iar problema referenumului, aşa cum este, consultativ, fără importanţă, bla..bla... bla ... nu are loc de întors.
ori DA ori NU!

Mercator
20-05-19, 22:28
@zildan (https://www.sateliti.info/member.php?u=2734)
antena este reglata ,putin ar mai trebui umblat la prinderea motorului ca sa ajunga la hispasat.
Pe de alta parte m-as bucura sincer sa se incheie aceste discutii politice care nu si-au rostul aici .

Nu stiu de ce nu am ajuns la nimic de la vest.
Am fost plecat o vreme, de cand am revenit au fost ploi, dar problema este cu sistemul de scanare la tvheadend.

Despre pm-uri, politica si altele de acest gen, eu doar discut si imi apar ideile, nicidecum nu ma implic emotional sau in alt fel...
Nu vreau sa impun nimanui ideile mele, eu doar le sustin pe ale mele.
Nu cred ca poate cineva sa citeze un post al meu unde am spus cuiva "nu face aia, sau fa ailalta", in schimbe eu pot gasi destule cu continut invers in multe posturi.
Eu doar mi-am expus punctele de vedere cu privire la aceste alegeri pentru Europa.
Oricat as vrea sa incerc, in mod cert nu vor aduce nimic relevant pentru Romania.

In plus, faptul ca am pus screenshoturi cu previziunile pentru Europa va scoate in relief ca noi nu avem cum sa ne indepartam de directia lor, indiferent ce am face.
Deci, daca in Europa ies nazistii la putere, in cativa ani, sunt sigur ca vor fi ales si la noi...

In concluzie, mai e o saptamana, dupa care vom vedea rezultatele si vom da dreptate cui a avut.

Din partea mea, votul de acum e irelevant pentru situatia politica din Romania.
Toata aceasta tevatura este de fapt, pentru a deveni legal prin prezenta la vot, acest referendum care ascunde o capcana in intrebarea nr. 2, folosindu-se de simplitatea intrebarii nr. 1.
Am expus pe larg in posturile anterioarea varianta mea.

In final, claudiu, sper sa ne "resincronizam" in perioada urmatoare...

dingo31
20-05-19, 23:46
Mercator
Nu le mai da de gard şi nu te mai ascunde sub preş!
Ai spus clar că nu votezi pentru că eşti anti-psd iar orice vot îngraşă pesedeul.
Ridicol răspuns!
Despre antenă ţi-am răspuns şi eu cu detalii exacte, dar este alt subiect.
Topicul acela nu are loc aici.... dar poate fi pretext
Mole, mole ... mergi sau nu la vot?
Dacă vrei să vorbim despre sateliţi aş fi cel mai bucuros.

De acord, nu ar trebui să fie politică aici!
Dacă toate ar fi normale... dar din păcate nu prea sunt
Dacă anormalitatea pare normală...este normal să tăcem?


ps: şi să spunem că votul din 26 Mai întăreşte psd-ul?
norica necolai, grapini, mircea deaconu, veorica dancilă.... tot din ăştia ne trebuie?
da? atunci nu vota
nu? atunci votează

- - - Updated - - -
Mercator
Nu le mai da de gard şi nu te mai ascunde sub preş!
Ai spus clar că nu votezi pentru că eşti anti-psd iar orice vot îngraşă pesedeul.
Ridicol răspuns!
Despre antenă ţi-am răspuns şi eu cu detalii exacte, dar este alt subiect.
Topicul acela nu are loc aici.... dar poate fi pretext
Mole, mole ... mergi sau nu la vot?
Dacă vrei să vorbim despre sateliţi aş fi cel mai bucuros.

De acord, nu ar trebui să fie politică aici!
Dacă toate ar fi normale... dar din păcate nu prea sunt
Dacă anormalitatea pare normală...este normal să tăcem?


ps: şi să spunem că votul din 26 Mai întăreşte psd-ul?
norica necolai, grapini, mircea deaconu, veorica dancilă.... tot din ăştia ne trebuie?
da? atunci nu vota
nu? atunci votează

zildan
20-05-19, 23:51
A murit ea "mama dragonilor," credeti voi ca "ocrotitorul hotzilor" o mai duce mult, doar suntem in "Game of thrones" !
Speram ca "maestrul soptitorilor" tine cu poporu!

marsel90
21-05-19, 13:30
Distrugeti forumul cu atata politica.:oops:

zildan
21-05-19, 13:34
Vezi ca unii cred ca vorbeşti serios !

marsel90
21-05-19, 14:29
Ati aflat parola ?

https://www.youtube.com/watch?v=OOw-sgDi8Xk

https://www.youtube.com/watch?v=TUpCIAWyooY

Mercator
21-05-19, 17:50
Au aparut cotele pentru alegerile parlamentare pentru Europa.
Daca ar fi sa-i credem, desi eu nu cred niciodata, doar stiu, sau nu stiu, PSD a fost deja ales ca si castigator.
Cine nu e de acord, poate obtine de 4 ori suma investita, nu sa ma combata pe mine.


https://i.postimg.cc/Z5msq1Zs/euro-parl.jpg (https://postimages.org/)

dingo31
21-05-19, 19:56
Se vede de pe Himalaya eforturile disperate pentru a descuraja participarea la vot.
Mai devreme afirmai ca votarea este inutilă pentru că numărul mare al votanţilor, indiferent de votare va fi un beneficiu pentru pesedei :)

Acum altă teorie, la fel de ilară:

Adică, de ce să mai votăm?
Că rezultatul este deja cunoscut!

Mai bine să mergem la o bere, dă-l dracului de vot, nu-i aşa?

felix73
21-05-19, 20:21
marcator lasa i pa lingaii aia de la romania tv sa spuna asta..


fir ai tu sa fii esti simpatizant psd...daca ne spui ca psd a cistigat.
nu stiam ce are dingo cu tine..
dar acuma stiu.

:D

Mercator
21-05-19, 23:07
Ba, cand am zis ca romanii sunt unici, nimeni nu mai e ca ei, mare dreptate am avut!
Singura problema a lor e cea implementata de comunisti.
Anume, zvonul.
Adus la rang de iscusinta, prin 2 categorii de oameni : zvonerii si raspandacii.

Testat de mine in diferite medii sociale si in diferite perioade de timp, rezultatul e acelasi.

Orice ai nega, majoritatea nu te lasa sa de disculpi, e suficient sa apara un zvoner, ca imediat rasuna ecoul purtat de suficient de multi raspandaci...

Nu ma refer la ce am scris eu aici pe forum, vorbesc de studii sociale.
Probabil ca cei care locuiesc si muncesc in alta tara imi dau dreptate, dar atentie, nu cei care locuiesc in comunitati romanesti, si acolo se aplica regula...

felix,
Ti se pare cumva ca am spus eu ca PSD castiga? Eu cred ca nu, dar tu te-ai simtit obligat sa afirmi :"...fir ai tu sa fii esti simpatizant psd...daca ne spui ca psd a cistigat..."
Vine altul si citeste si ce crezi ca gandeste?

Normal, oricine ar face greseli de genul asta, ar fi obligat sa isi ceara scuze, cum am patit eu deja de 3-4 ori aici...
Dar ce crezi?
Am observat ca daca pretinzi unui roman sa isi ceara scuze pentru greseala facuta, ar fi similar cu a-l pica cu smoala topita.
Mergi in Germania si vei observa ca pentru o greseala minora, cei implicati au facut "mea culpa" in public. In Japonia, pentru 30 de secunde intarziere, primul care isi da demisia e Ministrul Transportului.
Un roman din categoria semnalata de mine mai sus ar spune : fugi ba de-aici, du-te in Japonia, aici e Romania...
Si atunci, cum sa ai naivitatea sa speri ca cei care vor veni la putere vor aduce miere?

A mai fost filmul asta, in 89
Au zis unii, acum e democratie, votati-ne pe noi si prostimea s-a repezit, fara sa pretinda nimic (aici e buba care ma doara pe mine, ca nu s-au ales cu nimic sarmanii).
Au adus tara in colaps.
A mai venit unul a zis "Sa traiti bine" si iar l-au votat aceiasi romani, iar au constatat ca nu s-au ales cu nimic, decat certurile in familie ca tu esti verde, eu rosu, iar copiii - portocalii.

Si acum vin eu si cand le arat romanilor ca a mai fost filmul, ma iau toti la trei-pazeste.

In fine, fac si eu pe martirul si spun:
- Sa nu spuneti ca nu v-am avertizat!

Votul de peste 5 zile e o manipulare crasa.
Toti asa-zisii "oameni de bine", patrioti, cetateni, sau mai stiu eu cum isi spun acum nu vor aduce nimic bun pentru Romania ci vor legifera o mare furaciune juridica.

Chiar nu vede nimeni ca PSD tace si nu misca nimic in legatura cu votul asta?
Ati vazut voi psd-isti sa spuna: veniti ma la vot, ca moare Romania? NU. Doar pnl-isti care au gasit ei, cica " salvarea", acum e testul suprem, daca vom castiga acum, castigam totdeauna, pe veci...
Naivitate crasa.

Astia de la psd stiu ei ceva, altfel puneau la treaba aparatele de propaganda, vedeam pionieri cu mesaje de mobilizare la vot, bagau si cativa sportivi celebri, de concerte cu manele cu text adcvat nu mai vorbesc, mici si bere, etc - sa ajunga mesajul la toate masele...

Si ce ar putea sti? probabil ca prezentarea la vot masiva este in folosul lor...

zildan
21-05-19, 23:16
Sa fiu scurt, cine ţi-a ”furat papausa” când erai mic, Pzd sau Pxl ?

O iei ca pamflet, da e o întrebare.

marsel90
22-05-19, 00:29
https://youtu.be/tHi_-gOcC_M

dingo31
23-05-19, 21:21
https://www.youtube.com/watch?v=GfyIpDNhtOQ

Mercator
26-05-19, 07:38
Acum 6 luni erau inscrisi un numar de 18951721 de alegatori (poza 1), in timp ce pentru azi au fost inscrisi 18267732 de alegatori (poza 2), cu 683989 mai putini.
Ce s-o fi intamplat in ultimele 6 luni? O fi de la gripa din iarna?

Aici (https://prezenta.bec.ro/europarlamentare26052019/romania-counties)puteti vedea prezenta la vot pe judete...

Recordul de prezenta la vot il detine Bucurestiul, au votat deja 8000 de alegatori in prima jumatate de ora.


Daca ne luam dupa Institutul de Statistica, la 1 ianuarie 2019 erau in Romania 18931049 de locuitori peste 15 ani (sursa aici (http://www.insse.ro/cms/ro/tags/comunicat-popula%C5%A3ia-dup%C4%83-domiciliu)) (poza 3).

Asta inseamna ca desi cei care voteaza trebuie sa aiba 18+, inscrisi la vot au fost cu 663317 mai multi decat cei care au 15+


Foarte ciudat, probabil asta va fi diferenta dintre cei care vor castiga alegerile de azi si locul 2.
Deci, cine are pe pana BEC si INSS face jocurile...



https://i.postimg.cc/k4cXYBXw/alegatori.jpg (https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/gJNmqQNT/europ.jpg (https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/prmQ2N7N/inss.jpg (https://postimages.org/)

konstantine
26-05-19, 09:51
https://youtu.be/KV86OxVkse4

Mercator
26-05-19, 18:03
Situatia alegerilor la ora 16.00 (9 ore) - 31.5% au votat deja. Mai sunt 5 ore. Probabil inca 15% se mai aduna...


https://i.postimg.cc/431nh7Gs/europ16.jpg (https://postimages.org/)

---------- Post added at 18:03 ---------- Previous post was at 16:09 ----------

Situatia alegerilor la ora 18.00 (11 ore) - 39% au votat pana acum. Mai sunt 3 ore. - Acum se poate vedea ce judet s-a mobilizat si care nu...


https://i.postimg.cc/1tZnLtn2/europ18a.jpg
(https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/VkrJvMX2/europ18b.jpg (https://postimages.org/)

dingo31
26-05-19, 18:28
Mercator
oricine are acces la www.prezenta.bec.ro
nu te mai agita cu statisticile astea insipide
Îti faci datoria, să te vadă activ şefii?

Mercator
26-05-19, 18:33
Statisticile astea nu fac decat sa demonstreze ce sustineam eu, asa ca sunt binevenite aici.
Daca vreun moderator considera ca incalc regulile, atunci e liber sa ma anunte in pm ca le va sterge si nu e nicio problema...

Ma bucur ca prezenta la vot este considerabil crescuta, asa ca romanii au raspuns indemnurilor si chemarilor la vot.

Ramane de vazut rezultatul, dar asta dupa ora 21.

Exit-pollurile nu sunt concludente.

dingo31
26-05-19, 19:02
Mercator
Statisticile şi concluziile tale par dictate de la sediu!
Nu ştiu exact, eşti cârtiţă pesedistă sau direct sputniknistă?

zildan
26-05-19, 19:04
Mai lasă-l şi tu.
Hai sa ne pregătim de sărbătoare !

Mercator
26-05-19, 19:17
@Mercator (https://www.sateliti.info/member.php?u=31285)
Statisticile şi concluziile tale par dictate de la sediu!
Nu ştiu exact, eşti cârtiţă pesedistă sau direct sputniknistă?
dingo31,

De ce insisti cu prostia ca eu as fi membru PSD?
Ti-am explicat clar si raspicat, nu sunt.
Daca nu intelegi un om cand vorbeste clar, probabil esti obisnuit sa traiesti si sa te comporti ca hotii, care spun una si gandesc alta... (atentie, am specificat "probabil", nu am de unde sa stiu exact, doar daca tu confirmi).

Ok, acum sa judecam si logic, sa zicem ca as fi trimis sputnik, sau psd sau oricine...
Crezi ca ar cheltui aia bani pe o activitate la un forum minuscul, care nici macar nu e remarcat in zona politica?
Nu ar fi mai corect sa inrosesc firele pe forumuri masive ca sunt destule?
Ce avantaje ar fi, cand pe acest forum in afara de mine si de tine nu mai evolueaza nimeni in mod constant?
horatyu isi face meseria de moderator, el vrea sa demonstreze cat de activ poate sa fie, iar eu ii mai dau de lucru din cand in cand...
La fel si restul...
Deci, te invit sa incetezi si cu pm-urile, chiar ma simt persecutat ca sunt obligat sa citesc pm-urile de la tine... Sa nu interpretezi asta ca as avea ceva cu tine, nu am, dar stiu ce contin inainte sa le citesc...
Pot dialoga cu tine, dovada ca iti raspund, acum ca ti-ai cerut scuze, dar nu intinde coarda si continua sa ma respecti, asa cum te respect si eu.
Te-am judecat eu in functie de partidul pe care il sustii vreodata? Te-am blamat spunand ca esti agent al americanilor sau israelienilor?
NU si te invit sa faci si tu la fel.
Vrei nu vrei, vei face asta pana la urma, ca am observat ca metoda mea de educatie sociala functioneaza cum trebuie.

Promit sa nu mai spun nicodata ca ai nevoie de tratament, mi-am cerut scuze deja pentru asta.
Daca vrei, iti mai cer scuze de cate ori e nevoie.
Dar astept sa-si ceara scuze moderatorul care mi-a dat warn, cand vede ca tu ma faci cartita si el nu actioneaza echidistant, probabil are el un cui impotriva mea, nu il invinovatesc, e treaba lui pe cine simpatizeaza si pe cine nu.

dingo31
26-05-19, 19:40
Azi stă la coadă! Mâine-poimâine se duce la Rahova fără să mai stea la coadă


https://i.postimg.cc/fWCzQhHV/dragne1.jpg (https://postimages.org/)

zildan
26-05-19, 21:10
UE P$D !!
Si-au ales reprentantii pt UE!

Mercator
27-05-19, 09:39
Cum spuneam acum o luna, sondajele s-au dovedit pana la urma foarte aproape de adevar.
1 PNL
2 PSD
3 USR PLUS
4 ALDE


...?
Ca idee, in sondaje asta e pozitia.


https://i.postimg.cc/pTDrrgYF/alegeri.jpg (https://postimages.org/)


Concluzia alegerilor de ieri e clara:
Vom avea mai multi europarlamentari PNL, probabil 12, iar de la PSD 10. Restul de 11 locuri vor fi distribuite catre USR PLUS -4 si restul...

Sa vedem cum vor influenta alesii situatia din Romania.
Acum, ca s-a schimbat puterea, astept sa observ si schimbarile visate.
Daca se intreaba cineva, eu nu am votat, am ascultat sfatul cuiva de aici si am considerat ca prezenta mea la vot nu aduce nimic, asa cum nu a adus nimic la ultimele 10 alegeri.
Nu m-am ales cu nimic, nici strazi asfaltate, nici spitale renovate, nici preturi mai mici, nici autostrazi, nimic.
Poate de acum inainte se va schimba ceva? Eu declar ca nu.


PS
Cum spuneam in postul #114 (https://www.sateliti.info/showthread.php/32596-https-concurs-dedataastavotez-eu/page8), am copiat exact situatia din Europa.

horatyu
27-05-19, 10:34
Este începutul sfârşitului PSD, vedem in continuare dacă sunt perseverenţi românii

---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 09:53 ----------

La Sibiu PNL a luat cel mai mare scor 48 şi ceva
PSD doar 11, iar usr 25

https://i.postimg.cc/0jSbcp1S/rezultate-alegeri-europarlamentare-judetul-sibiu.jpg (https://postimg.cc/ctsxJtH1)

Mercator
27-05-19, 10:58
In tara, situatia era asa

https://i.postimg.cc/7Zfwkwb4/rezu.jpg (https://postimages.org/)


La Bucuresti, a iesit USR PLUS cu 40$, PSD 16% si PNL 15%



https://i.postimg.cc/fWJGyBD7/buc.jpg (https://postimages.org/)

horatyu
29-05-19, 20:32
Că să vedeţi ce înseamnă să vină la vot mai multă lume.

https://i.postimg.cc/rpDkvFRX/61341763-2324387021140238-292959929713557504-o-png.jpg (https://postimages.org/)nearest gasoline station (https://gasstation-nearme.com/)

Diferenţa este foarte semnificativă la procente deşi numărul votantilor este aproape la fel, asta datorită procentului mare de oameni prezenţi la vot.

Mercator
29-05-19, 22:32
Ca sa intelegem exact evolutia e nevoie de mai multe date...
De retinut ca prezenta la vot a fost in felul urmator (cifrele reprezinta voturile valabile):
2007 - 5122226
2009 - 4840033
2014 - 5911794
2019 - inca nu s-a publicat oficial.

https://i.postimg.cc/jqcqDhnZ/psd.jpg (https://postimages.org/)

Interesant ar fi sa vedem trendul in Europa, dar, cu alta ocazie... eu cred ca urmam cu strictete miscarile lor...

zildan
29-05-19, 22:34
Eşti statistician ?

Mercator
29-05-19, 23:27
Un fel...
Stii ca nu vorbesc despre mine personal pe forumuri...

---------- Post added at 23:27 ---------- Previous post was at 22:38 ----------

Au inceput manipularile...
Nimic din ce scrie aici nu e 100% real.


https://i.postimg.cc/76WXHZTg/profil.jpg (https://postimages.org/)

zildan
30-05-19, 01:47
Neinreresati de politica .... sunt cei care se declara neinteresati, desi au asteptari de la un partid!
Ei mint!

horatyu
30-05-19, 06:08
Este un studiu IRES

aici îl găsiţi (http://www.ires.com.ro/uploads/articole/ires_profiling-politic_cine-sunt-votantii-partidelor-la-alegerile-europarlamentare.pdf?fbclid=IwAR11BSUsoRF4KBbFSUjH3YAjZfmBkXmVU92-KhqS8idYDsoV7HWYDnfLk5E)

Andrei Caramitru spune pe Facebook "că votanţi PNL sunt mai ţărani (rurali spune el) decât cei ai psd-ului, doar că sunt mai tineri" aici (https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217351434351685&id=1048348212&fs=0&focus_composer=0)

Mercator
30-05-19, 06:54
Studiul are la baza chestionarea a 6.210 subiecţi 18+

Din cei 8954959 de oameni care s-au prezentat la vot, ar reiesi un procent de 0.069347

Unde mai pui ca studiul a fost facut prin telefon, oamenii ar putea raspunde orice, nu neaparat realitatea...




Cum sa ma convinga asa ceva?

Cu alte cuvinte, daca citim in studiul IRES ca aproape 6 din 10 votanti PSD sunt pensionari, asta inseamna ca 58% din cei care au "declarat la telefon" ca au votat PSD, mai exact 3602 oameni, sunt luati in calcul ca ar reprezenta ceva.
Nu stiu ce relevanta are asa ceva, mai ales ca cei de la IRES au sunat la telefon dupa o baza de date facuta de PSD.
Daca isi mai aduce aminte cineva, inainte de alegeri mai toti comerciantii (mai ales farmaciile) invitau clientii sa isi faca carduri de fidelitate, in schimbul unor bonusuri substantiale (desigur, nu poate fi interpretata ca "mita electorala"...

Eu personal, as introduce votul pe baza de amprenta (online sau la sectii), in acest mod vor putea fi facute si sondaje, nu vor exista fraude si am trai mai linistiti...
Dar pentru a pune in practica ideea mea, e nevoie ca cei din politica sa isi doreasca acest lucru si nu cred asta, toti au nevoie sa ciupeasca...

f11
30-05-19, 11:49
Indiferent de statistici si telefoane de sondare (un prieten a fost sunat si a raspuns la toate intrebarile) un vot electronic online rezolva toate problemele electorale atat ca prezenta cat ca si reprezentare politica.
Intr-un secol total informatic eu trebuie sa stau la coada sa votez.Un singur lucru bun este iesitul la vot , ca am putut sa-mi duc fetita sa vada si mai ales sa simta prapadita asta de tara.

f11

Mercator
30-05-19, 12:14
Intreaba-l pe prietenul unde si-a facut card saptamanile trecute, sunt doar curios de unde au telefonul lui, pentru ca stiu sigur ca cineva vinde si altcineva cumpara baze de date cu adrese, nume, , cnp, telefon...

parpaneata
30-05-19, 12:21
Voi aveti alegeri duninica ? Dum dracu ? La noi au fost ! :D

val
30-05-19, 20:34
Mercator: nu redeschid topicul pe care ţi l-am închis pentru a te mai ruga încă odată să te potoleşti, este de prost gust ceea ce faci. Posturile tale sunt nepotrivite pentru un forum tehnic şi nedorite, sunt interminabile ca dimensiuni cu amănunte care nu interesează pe nimeni. Stau şi mă întreb cu cine vrei sa te războieşti, oare nemulţumirile tale nu ar fi trebuit să le postezi în paginile instituţiilor statului? Èši-a zis careva că site-ul aparţine primăriei, guvernului sau unui partid politic?

Aşa zisele tale postări tehnice sunt la mişto şi nu impresionează, iar restul nu sunt decât spam si offtopic.

Mercator
30-05-19, 22:08
val,
Nu cumva tu esti cel care ma sfatuia sa ma orientez spre topicurile tehnice?
Asta am facut.
Ti-am spus ca nu ma pricep suficient... dar macar am facut exact cum ai spus.
Acum nu e nici asa bine?

Am inteles cum stau lucrurile pe acest forum, unde userii se tem sa posteze de frica sa nu supere vreun moderator...
Nu o sa va mai deranjez, pentru ca am vazut ca adevarul supara.
Toate interventiile mele au fost documentate si cu baza oficiala, mai ales in topicurile despre alegeri, si ce intelege moderatorul val despre asta? "...Posturile tale sunt nepotrivite pentru un forum tehnic şi nedorite, sunt interminabile ca dimensiuni cu amănunte care nu interesează pe nimeni...."

Poate nu inteleg eu bine, dar forumul asa zis "tehnic" are si topicuri a-tehnice, unde oricine isi poate exprima o opinie, fara sa fie nevoit sa raspunda la atacuri, mai ales din partea moderatorilor, in cazul unui conflict de idei...

In concluzie, multumesc pentru gazduire, scuze ca am deranjat si o sa urmaresc cu mare atentie tot ce se va scrie in continuare, astept sa vad daca cei care nu stiu altceva decat Enigma 2 vor trece vreodata la Linux sau Android.

De postat, o sa mai postez pana cineva isi va depasi atributiile si va incalca regulile de moderare (sper sa existe asa ceva, e democratic) si ma va bana.
Poate si atunci voi scrie iar, sub alt nick, cu alt email, am observat ca cineva de aici, Costel pe numele lui, desi prin atributiile postului stia ca nu are voie sa divulge datele mele personale, el le-a pus pe chat-ul forumului.
Eu am facut screenshot si daca cineva de la GDPR va avea nevoie, eu voi fi obligat sa ii arat in ce mod se respecta cerintele europene in privinta protectiei intimitatii utilizatorilor.
Repet, doar obligat voi face asta, asa ca poate sa stea linistit Costel, stiind ca a gresit, probabil isi va cere scuze pentru greseala facuta, daca nu mie, macar colegilor lui.

zildan
30-05-19, 22:11
O iei şi tu razna?
Doar ma bătusem cu userul cu pricina personal pe o speţa in care el era victima.
Și tot vorbea de poliţie etc.
Terminaţi cu prostiile.
Suntem in primul rând colegi pe forum.

val
30-05-19, 22:20
Nu sunt dădaca şi nu cred că ai nevoie de niciun fel de îndrumare. Motivele pentru care postezi sunt cunoscute numai de tine, dar evident nu pot fi tolerate la nesfârşit.
Fără supărare, una e să-ţi spui părerile politice, alta e sa faci propagandă; nici nu am curaj să număr cate posturi politice ai zilnic. Cât despre alt user cu alt mail... nu ai decât.

konstantine
30-05-19, 23:18
...Costel pe numele lui, desi prin atributiile postului stia ca nu are voie sa divulge datele mele personale, el le-a pus pe chat-ul forumului.
Eu am facut screenshot si daca cineva de la GDPR va avea nevoie, eu voi fi obligat sa ii arat in ce mod se respecta cerintele europene in privinta protectiei intimitatii utilizatorilor.


Care date personale am pus pe chat că nu inţeleg la ce te referi? Mă ameninţi sau ce? Vezi că răbdarea mea are limite şi tu deja te apropii de maxim.
Cât despre postatul cu alt nick e o iluzie...

zildan
30-05-19, 23:19
Gata frate ! Opriţi-va, s-au terminat şi alegerile!

parpaneata
31-05-19, 11:09
Ce faci cand te mananca palma ? Te apuci si postezi pe forum....orice ? Crezi ca e obligatoriu, Mercator, sa scrii ceva in fiecare zi ? Tu nu te-ai saturat sa te certi cu astia in fiecare zi ? Eu unul da ! Caut postari noi....dau de tine si ce citesc ? Nimicuri ! Asta citesc, nimicuri ! Ce varsta ai frate ? Eu am 56 si iti scriu asta ca nu cumva sa te ofenseze intrebarea.

Mercator
31-05-19, 13:03
Fratele meu, spre deosebire de tine, care cauti postari noi, eu le scriu.
Daca nu ar fi cei ca mine, care fac ceva, cei ca tine, care asteapta sa le cada pleasca, nu ar mai avea nimic de vazut...
Cat despre "nimicuri", afla ca aceste nimicuri au fost nr. 1 de doua-trei saptamani incoace in topul celor mai citite posturi.

Cat despre intrebarea ta "Tu nu te-ai saturat sa te certi cu astia in fiecare zi?" am un singur raspuns:
De fiecare data cand pe seama mea sunt scrise acuze, inexactitati sau chiar minciuni, voi avea mereu o replica. Am o imagine pe care multi incearca sa o strice, iar eu ma simt obligat sa o repar.

In plus, nu exista nimeni care sa poata afirma ca din tot ce am scris eu aici ar fi inexact sau incorect. Din toate punctele de vedere.
In schimb eu pot semnala destule inexactitati scrise de altii.
In felul asta apare invidia, ura si ce se mai propaga pe aici...
Dar si Galileo a fost condamnat pentru ca sustinea un adevar pe care multimea il vedea minciuna...

val
31-05-19, 14:12
Bun, au trecut alegerile, de acum înainte ne vedem de grijile şi nevoile zilnice. Nu are rost sa batem capra in gură la nesfârşit, topic închis.