PDA

View Full Version : Recomandare receptor 4K Combo.



dic_star79
18-12-17, 07:50
Vreau sa imi fac upgrade la scula din dotare și vreau sa imi cumpăr un receptor 4K Combo, buget maxim 1500 lei. Il folosesc cu card Digi și Focus, și restul de brizbrizuri...

laleauaneagra
18-12-17, 12:53
mutantHD51 4K

lyvyus
18-12-17, 15:45
Mutant HD51 4K - OK

zildan
18-12-17, 16:55
Sunt convins ca e foarte bun receptorul cu E2 recomandat mai sus sau altul asemenea.
Cand am cumparat Kathy cu 350 euro visam la E2, asta in ianuarie 2008!
Pe vremurile alea nici nu te gandeai sa te dai pe tv cu Youtube sau Netflix, asta din urma nu era disponibil in Europa sau nici nu aparuse.
Azi am alte pretentii de la un receptor, in afara de cateva canale UHD ce imi aduce E2 peste Alien2 (un aparat triplu tunner E2)?
O sa spuneti Kodi, care cred ca merge si pe vechiul Alien2, eu o sa cer o platforma deschisa gen Android!
Nu spun ca am gasit aparate perfecte 4K pe Android, din contra, dar un aparat cu Android are de un milion de ori mai multe aplicatii decat E2.
Pentru carcotasi, mentionez ca m-am jucat cu mai multe televizoare 4k si media playere android 4K si Apple TV 4k, stiu cu ce se mananca.
Si important nu am facut si nu fac bani din activitati legate de zona satelit, tv, cablu, iptv

Nu vad un viitor stralucit E2.

viasatt
18-12-17, 20:28
Cu tot respectul,fiind un forum liber,imi permit sa te contrazic.
Asa cum Enigma2 nu are nici o legatura cu partea de multimedia,fiind rudimentar implementate codec-uri,la fel Android nu are decat o vaga legatura cu receptia satelit.Spun asta pentru ca la un player android cu tuner de sat,nu vei gasi niciodata un editor de canale slefuit ca dreamboxedit,nu vei gasi tunere fbc,nu vei gasi posibilitatea de combinatii infinite de diseq,rotor,in cascada ,paralel etc,nu vei gasi un epg de Doamne ajuta,nu vei gasi multe chestii care sint native in enigma2.
Receptor universal nu exista,asa ca cine doreste,va trebui sa aleaga:fie android pentru multimedia si aplicatii,fie enigma2 pentru tot ce tine de satelit.
Cheers

zildan
18-12-17, 20:58
Vad ca ai 15 posturi, de unde asa mare experientza?

mario08
18-12-17, 22:28
Zildan , nu tin cu ''ursul'' insa ii cam dau dreptate Viasatt privind device-urile din domeniu cu android
Nici eu personal nu recomand un device cu android ( tv-uri cu android ''limitat'' - android tv ) , receptoare combo cu android ( vezi ce a scris Marsel90 legat de..... )
In primul rand ca primordeaza chinezariile in domeniul receptoarelor combo si stii foarte bine cat de mult/bine isi platesc chinezii licentele la device-urile lor
In general , androidul este un s.o general , insa nu performant comparativ cu un s,o dedicat ( E2 )
In domeniul multimedia ''scioapata'' din cauza lipsei a multor ''licente'' lipsa/neplatite
Cat te-ai chinuit sa modifici softul la ...... ca sa il faci cat de cat ''multumitor''
In plus doar SOC-ul S905D are drivere pt linux ( (kodi & libreelec ) , S912 numai are drivere
Pe cand Broadcom-ul sau STI.... , nu cred ca trebuie sa iti mai aduc aminte ce poate in acest domeniu
Eu i-as propune initiatorului acestui thread doua variante :
- low-cost - mutantHD51 4K
- middle/hight cost - VU+ variantele 4K combo
Cel putin astea sunt pareriele mele personale si stiu ca nu sunt la fel ca a altora
Insa de acea exista aceste forumuri , pt discutii ''constructive'' in limita bunului simt

zildan
19-12-17, 00:15
Pana la urma ce receptor 4k ai cumparat ?

dic_star79
20-12-17, 07:30
Și pana la urma ce receptor imi recomandați? Mulțumesc celor care au recomandat un receptor.

laleauaneagra
20-12-17, 14:13
pai :) mutant...:) ..cel putin in italia cu 210 euro il iei cu tuner multistream...in italia e cel mai vandut receptor...

iar suportul de la PLI...cred ca spune totu..nu mai trebuie sa mi dau eu cu parerea...

dar daca cauti floricele si preturi umflate inutil si nejustificat...atunci sti ce receptor sa iei....

mario08
24-03-18, 11:49
Ca sa numai deschid alt topic , ''reinviu'' aceasta intrebare/subiect
Si eu sunt in cautarea unui astfel de receptor 4K combo si tot cautand/citit pe net
Ma intereseaza un model care sa aibă posibilitatea de a instala/monta :
- un tv tuner 2X/multistream/blindscan
- un tv tuner dvb-c/t
- sau un tv tuner triplu cu cele doua modele mai sus enuntate
In cazul tv tunerului triplu existand noile modele de la DM , in speta DM 900/9200 UHD
Insa tot de pe net/citit am inteles ca sunt doua variante de astfel de tv tunere :
1 - tv tuner de la Broadcom
2 - tv tuner de la SILabs
Pe mine m-ar interesa varianta unui tv tuner triplu care sa stie - 2X/multistream/blindscan
La modelele cu 2 sloturi de tv tunere independente e ceva mai simplu
Tv tunerul dvb-s/s2 fiind de sine statator ( adica fara partea de receptie dvb-c/t ) , am inteles/citit pe net ca exista tv tunerul de la STLabs
Deci , va rog frumos pe detinatori de un astfel de receptor combo 4K ( octagon/mutant/dm s.a ) sa imi raspunda atat pt cultura mea , cat pt si alti potentiali cumparatori :
- ce model/varianta de tv tuner dvb-s/s2 detine receptorul lor combo 4K ( de la Broadcom sau STLabs ) si daca stie - 2X/multistream/blindscan
Orice alta informatie/indrumare in alegerea unui astfel de receptor si mergand pe idea/cerintele de mai sus sunt bine venite

Multumesc anticipat de raspunsuri/pareri/indrumari

Alin99
24-03-18, 12:23
@ mario08
Eu unul iti recomand:
https://www.hm-sat-shop.de/hdtv-receiver-sat/vu-/3843/vu-zero-4k-1x-dvb-s2x-multistream-tuner-linux-receiver-uhd-2160p?c=323
La care poti adauga un tuner T/C
https://www.hm-sat-shop.de/receiver-zubehoer/tuner/2709/vu-turbo-usb-1x-dvb-c/t2-tuner?c=323
si astfel sunt indeplinite cele 2 mari cerinte ale tale:
"un tv tuner 2X/multistream/blindscan
- un tv tuner dvb-c/t"

mario08
24-03-18, 12:47
Alin99 , am luat in calcul si aceasta varianta :
- receptor 4K + tv tuner dvb-c/t pe usb
Mai ales ca receptorul recomandat se comercializeaza si in RO si eu detin un tv tuner dvb-c/t chinezesc ( vezi foto )
Insa nu stiu daca modelul de tv tuner dvb-c/t detinut e compatibil cu receptorul 4k recomandat sau alt model/firma
De acea as prefera ceva ''all-in-one'' + un suport/lacas de hdd/ssd intern
De acea am mentionat firmele/modele de receptoare 4K combo in anuntul anterior
Multumesc totusi de propunere

https://s31.postimg.cc/j2hjpw7q3/170854263_1_1000x700_dvb-t2-dvb-t-dvb-c-fm-dab-tv-tunner-digital.jpg (https://postimages.org/)

mario08
25-03-18, 17:34
Dintre - Octagon SF4008 - si DM 920 UHD Triple tuner - care ar avea mai multe ''bile albe'' ?
Stiu ca nu exista ''best of'' , insa se pot face comparatii intre cele doua , trebuind indeplinite urmatoarele criterii:

1 - dvb-s/s2/2X
2 - multistream
3 - fbc

Cele doua se pot cumpara din RO cu garantie si de acea nu exista si ''mutantul'' in lista

zildan
25-03-18, 17:43
Asta cu tuner pe usb cred ca e gluma.

mondo
25-03-18, 18:07
Dintre - Octagon SF4008 - si DM 920 UHD Triple tuner - care ar avea mai multe ''bile albe'' ?


DM 920 UHD Triple tuner

Alin99
25-03-18, 18:18
Dintre - Octagon SF4008 - si DM 920 UHD Triple tuner - care ar avea mai multe ''bile albe'' ?
Stiu ca nu exista ''best of'' , insa se pot face comparatii intre cele doua , trebuind indeplinite urmatoarele criterii:

1 - dvb-s/s2/2X
2 - multistream
3 - fbc

Cele doua se pot cumpara din RO cu garantie si de acea nu exista si ''mutantul'' in lista

Clar:
DM 920 UHD Triple tuner!

mario08
25-03-18, 18:44
E vreun detinator de DM 920 UHD Triple tuner ab la portocala ?
Cam-ul portocalei functioneaza/e recunoscut pe acest receptor 4K

---------- Post added at 15:44 ---------- Previous post was at 15:22 ----------

Sunt putin in ceata in privinta configurari tv tunerelor la DM 920 UHD
Cum se poate vedea din foto atasat si DM 920 UHD are doua sloturi pt tv tunere
Astfel ca l-as putea configura :

1 - 1 x dvb-s/s2/2X/multistream/fbc
1 x dvb-c/t

2 - 1 x triple tv tuner dvb-s/s2/2X....... + dvb-c/t

Dintre detinatorii acestui model ce varianta de mai sus imi recomandati - 1 sau 2
Doresc ca tv tunerul de satelit sa aibă cat mai multe facilitati de genul - 2X , multistream , fbc......
In varianta cu 2 tunere separate , tunerul de satelit este cu SILabs care sa stie 2X......... ?
Am vazut/citit pe net ca si cei de la Broadcom au un tuner de satelit , dar mai ''limitat''
In varianta cu tuner triplu am vazut o poza ( atasata mai jos ) in care tunerul este cu Si2169D - https://www.silabs.com/products/tv-and-video/digital-tv-and-satellite-demodulators/si2169-c

https://s31.postimg.cc/vlr33drx7/0002.jpg (https://postimg.cc/image/uw8ar0rdj/)

https://s31.postimg.cc/7i0bf3wln/0003.jpg (https://postimg.cc/image/6shj2qw1z/)

https://s31.postimg.cc/sewjjshrv/0004.jpg (https://postimg.cc/image/99taa133r/)

https://s31.postimg.cc/dvpeifm2z/Tuner_Triplu.jpg (https://postimages.org/)

marsel90
26-03-18, 12:38
Am ajuns sa cumparam receptoare 4k sa ne uitam la sd-uri free...:oops: si clar trebuie sa fie enigma2 sa stie dvb-s2x + multistream + dvb-c...:clap:

mario08
26-03-18, 22:29
Marsel stii vorba acea cu ''gusturile nu se discuta''
Eu am comentat ceva cand ti-ai cumparat Amiko 4K combo cu toate ca stiai ce e de el
Fiecare face/cumpara ce vrea cu banul lui si daca tot dai un ban , macar raportul pret/performanta sa fie cat mai echitabil

Alin99
26-03-18, 22:40
Test....
Nu reusesc sa vad ultimile postari decat daca intru ca, quest,altfel desi vad pe forum ca, sa postat cand intru nu vad decat ultima mea postare de ieri...in rest tot ce apare nou..nu,ca si cum nici nu ar fi postat,dar cand intru ca, quest vad ce sa postat,momentan doar la acest topic este aceasta problema...

https://s14.postimg.cc/v3vloz8dt/Untitled.jpg

https://s14.postimg.cc/571xcfhlt/Untitled.jpg

marsel90
27-03-18, 10:54
Mario...nu o lua personal, am expus parerea mea despre ce as achizitiona 4k, despre faptul ca sunt din ce in ce mai putine programe de vazut, continutul 4k lasa mult de dorit, nici nu mi-a trecut prin cap, cand am scris ca o sa te superi tu...:oops: chiar si asa ce s-a intamplat, ca nu stiu :!:

Nu uita ca esti pe topicul 'Recomandare receptor 4K Combo' nu cred ca am gresit cu ceva, cred ca esti offtopic 100% si ma deranjeaza reactia ta...:spam:

mario08
27-03-18, 11:10
Marsel , te-as ruga frumos ca pe viitor decat sa postezi niste impresii personale care totusi fac aluzie la gusturi mai bine...
Vrei sa ma ajuti intr-un fel pe mine sau alti potentiali cumpratori , scrie ceva concret din experienta ta daca detii unul dintre modelele enuntate de mine
Cat despre tehnologii ca 3D , 4K mai nou ''bate la usa'' 8K = progres
Altfel tot la tv-urile cu tuburi am fi si in prezent , chiar daca la unii ne place sau nu acest progres
Scuze de off-topic

laleauaneagra
27-03-18, 12:41
cel putin potin cumpara un receptor 4k....ptr calitatea si performanta lui...ptr ce a ce ofera,net superior claselor mai vechi de receptoare...

nu scrie niciunde ca trebuie sa vizionezi neaparat 4k. via satelit....poti macar sa te uiti la filme 4k pe el...youtube 4k..etc:)

zildan
27-03-18, 12:43
Pana te hotărăști (@mario) tu sa iei receptor 4K se schimba iar tehnologia.
Cand am cumpărat K1 cu 3 milioane exista doar Vu solo 4K cu 22 milioane am văzut ce era de văzut cu el.
Am trecut la A4 si acolo iarăși se vede ce e de văzut.
Am K3 si sunt foarte mulțumit.
Pana iei tu receptor mai cumpăr cateva [emoji6] .
Am toate aparatele, nu am vandut din ele. A4 e drept o mostra beta primită moka.
Conținut hd si sd merge bine cu cele 2 Alien 2.
4K fta si media merg televizoarele direct.
Fiecare face ce poate si cat il duce capu . Unii iși ia mașina pe datorie doar ca sa o vadă vecinii, sper sa nu fie așa si cu aparatele astea.
Vedeți prima data ce faceți cu ele.


Spor la căutări.

mario08
27-03-18, 22:03
Zildan , stii ca am mai discutat cu tine vis-a-vis de linuxisti si non-linux-sti
Pt voi care le aveti cu linuxul , orice petarda ( in ghilimele fie vorba ) e buna/capabila daca poate fi 'modabila''
Si e normal ca in cazul vostru sa numai fie vorba despre un receptor dedicat
Insa mai suntem si noi ceilalti care nu avem cu linuxul si atunci pt noi astfel de discutii/pareri sunt foarte bune/bine venite
De cumparat trebuie sa imi cumpar si stii bine de ce , gigablue-le din pacate cred ca va ajunge piese de schimb si atunci.....
Si vorba si lui laleauaneagra , de ce cand discutam de 4K e ''obligatoriu'' sa ne limitam doar la prg tv de pe satelit ?
Nici odata nu o sa va inteleg pe cei care aveti cunostinte in domeniu , insa sunteti negativisti din start
La fel ca la 3D , eu recomandam tv-uri 3D ( si recomand in continuare ) nu numai d.p.d.v a prg tv , ci si din cauza ca display-ul care poate reda 3D este mai bun/performant/calitattiv fata de un display non-3D
Hai sa discutam per general de domeniul 4K si sa NU ne limitam doar la prg tv 4K de pe satelit
Daca ar fi sa ne luam doar dupa aceasta ''limitare'' , pai sigur si acest domeniu ( 4 K ) ar fi fost mort din fasa ca domeniul dvb-t din RO
Mai ales ca preturile la astfel de device-uri au devenit mai accesibile fata de trecut
In fine , fiecare are dreptul la opinie si pana la urma fiecare va intelege cea ce crede de cuviinta , in rest.....


PS : Sa stii ca am avut okazie sa cumpar si un KIII Pro la un pret de trei ori mai ieftin decat trebuie sa dau pe un DM
Insa ce folos daca nu pot sa folosesc/instalez cam-ul portocalei pe el
De ce crezi ca am intrebat pe acolo si dincolo vis-a-vis de utilizarea/recunoasterea cam-ului de la portocala pe diferite device-uri 4K

dingo31
27-03-18, 22:46
Alin99 , am luat in calcul si aceasta varianta :
- receptor 4K + tv tuner dvb-c/t pe usb
Mai ales ca receptorul recomandat se comercializeaza si in RO si eu detin un tv tuner dvb-c/t chinezesc ( vezi foto )
Insa nu stiu daca modelul de tv tuner dvb-c/t detinut e compatibil cu receptorul 4k recomandat sau alt model/firma
De acea as prefera ceva ''all-in-one'' + un suport/lacas de hdd/ssd intern
De acea am mentionat firmele/modele de receptoare 4K combo in anuntul anterior
Multumesc totusi de propunere


@mario08 : Acel dispozitiv chinezesc dvb c/t din poza pare sa fie mult faimosul RTL 2832 cu tunerul Rafael RT8500 sau alta versiune superioara. Nu are nicio treaba cu 4k dar este bun pentru aplicatiile SDR, cu driverul schimbat (prin Zadig). Pretul normal este sub 20 usb.

mario08
29-03-18, 09:07
Gata , am dat comanda receiver-dreambox-dm920-ultrahd-4k-tuner-triplu-satelit-dual-dvb-s2x-multistream-cablu-terestru-single-dvb-c-t2-pvr-linux-dreambox-os-2-2 Sper ca pe sambata sa il primesc , daca ei scriu ca il livreaza in 3 zile

omul24
29-03-18, 14:43
Din Germania il cumparai cu 200 de lei mai ieftin dar așa ai măcar garanția in țara! Eu l-am cumpărat de aici https://www.kosmos24.com/Dreambox-DM920-UHD-4K-Triple-2x-DVB-S2X-MS-1x-DVB-CT2-Tuner-E2-Linux-PVR-Receiverpt ca atunci nu aveau cu triplu tuner la satmultimedia și a ieșit 402€ cu transport cu tot! In rest cele bune!

mario08
29-03-18, 21:41
Da , am vazut si eu o oferta la varianta la care am dat comanda in RO
Costa in DE 385 euro cu tv tuner triplu..... + 17 euro transportul = 402 euro
Convertit in lei , stiu ca era mai ''ieftin'' cu 155 lei
De acea am preferat cu garantie in RO , decat sa ....... in caz de.....
Maine dupa-amiaza mi-a spus ca o sa il primesc ( vineri ) , fiind il au deja pe stoc

Alin99
30-03-18, 18:28
mario08 (http://sateliti.info/member.php/2901-mario08)

Asteptam cu interes un review dedicat despre noua ta jucarie
,receiver-dreambox-dm920-ultrahd-4k-tuner-triplu-satelit-dual-dvb-s2x-multistream-cablu-terestru-single-dvb-c-t2-pvr-linux-dreambox-os-2-2

michael86
30-03-18, 23:21
@alinutzuleee ... nu fii invidios , suportul pentru vuvuzea e' mult mai bun ! le'e'am pe amandoua stiu ce vb .
receptia si plugin-urile mult mai sensibile pe dm , nu vb de alte brand-uri pentru ca nu le detin .
foarte buna alegerea din RO pentru garantie !

Alin99
30-03-18, 23:37
Nu sunt invidios, am avut si inca mai am prin pod pe undeva un DM 500 cu imagine geminii pe el perfect functional,dar pe mine ma atras VU+ pentru faptul ca, are suportul mult mai bun fata de DM si nu in ultimul rand cand am trecut de la DM la Vu+solo2 a fost o diferenta uriasa la vremea aceea acum 4-5 ani, in ziua de azi ori VU ori DM cam acelasi lucru cu mici diferente,acum totul depinde de bugetul si dorintele fiecaruia,eu unul am preferat VU+Solo4K pentru ca, se incadra in buget si are suport de nota 10+,dupa cum am spus si mai sus,o alegere buna DM 920, astept cu interes review-ul.

mario08
31-03-18, 11:12
Deocadata am inceput cu stangul :
- niste prb dn cauza unui calcului eronat de transport si era sa nu il mai primesc ieri
- cu imaginea cu care a venit ( dream os 4.3 ) nu recunoaste cam-ul portocalei
Zilele aste nu prea am timp din cauza ''Floriilor'' , insa pe saptamana viitoare mai incercam/testam
La prima vedere , nimic de comentat , pacat ca numai am posibilitatea de a folosi montura h-h
Insa vad eu cum o rezolv si pe asta , e cam nasol doar pe un singur satelit ( Astra 31.5E )
A , ca fapt divers , in imaginea cu care a venit nu avea in lista satelitiilor Astra 31.5E , ci era unul turcesc la 31.3E
Noroc ca stiam de dreamedit si site-ul cu alegerea/generarea listei de sateliti si am inlocuit lista imaginii cu ce ma interesa

laleauaneagra
31-03-18, 11:32
dar tu chiar nu intelegi ca doar mutant stie de portocala :)

---------- Post added at 10:32 ---------- Previous post was at 10:30 ----------

pune ATV 6.1 dar vezi ca suport pe ATV nu mai are dreambox

laleauaneagra
31-03-18, 15:28
sau daca vrei ....ce a mai buna imagine pana acum ptr 920 e PURE 2...baza pe PLI....o spun multi cu scoala in cap...nu din aia care pun imagini...asa de dragul artei

desi am spus intr un alt post ca PURE 2 e o imagine fantoma...lsand la o parte pbnigma care era o alta treaba...ptr ca pure nu a avut o sursa github.....se pare ca cineva ia cam tras de urechii si acum sant si ei oficial sa zic asa...https://github.com/PURE2-Team/pure2

testeaza

omul24
31-03-18, 17:23
Vezi ca pe celălalt forum cineva face rewiwuri foarte obiective despre 920 UHD, dacă tu nu ai ,nu vorbi despre ce imagini S-ar potrivi pt DM 920, vorbește pt ce S-ar potrivi pe mutant și ar fi mult mai obiectiv pt noi toți ceilalți, mulțumim!

konstantine
31-03-18, 19:24
Luați pauză , altfel "sting lumina"!

omul24
31-03-18, 20:16
Mulțumim de ajutor Konstantin,

konstantine
31-03-18, 20:25
Am pretenția ca noi , așa puțini cat am rămas pe forumurile tehnice(restu' sunt pe "feisbuc") să ne ințelegem bine.

mario08
31-03-18, 20:52
Printre ''picaturi'' cand am timp , dm-ul l-am cumparat fiindca :
- are garantie in RO si la suma de peste 1500 lei deja numai e la fel ca o suma pana in 1000 lei
- are 2 lacasuri de cam si din cate am inteles/citit pe net e cam singurul receptor care se ''impaca'' cu 2 cam-uri CI+ plus emulator
Poate si din cauza ca se fabrica tot la neamt in gradina si ei sunt cu SKY si HD+ care amandoua folosesc cam-uri CI+
- in limita timpului o sa mai testez si alte imagini
Insa teste reale voi face cand imi voi instala din nou montura h-h , asa pe un singur satelit......
Cat despre ''nerecunoasterea/necitirea'' cam-ului de la portocala , nu-i bai
Am plasma 3D Panasonic si Samsung-ul 4K/3D care oricum le citesc/recunosc
Receptorul l-am luat mai mult pt faza cu CI+ si un viitor share
Pe Samsung nu prea ma bag sa ii fac root si sa ii pun oscam , fiindca nu stiu daca se poate si e cam riscant , mai ales ca numai e in garantie
Asa pe dm , un cccam/oscam e la ''ordinea'' zilei , o sa vad ce si cum zilele urmatoare

zappa
06-04-18, 13:07
Am vrut sa-l felicit pe lupul/mario/martin pentru alegerea facuta. Stiu ca l-am "intepat" de fiecare data, dar acum chiar a facut o alegere inteleapta.
Dreambox ramane totusi un dreambox. N-am "portocala" ca sa-i spun ce imagine sa foloseasca. Dar poate incerca openATV (6.2) - http://images.mynonpublic.com/openatv/6.2/index.php?open=dm920. Poate ai noroc. Succes!

P.S.: - si cand ai timp uita-te aici si poate vezi diferenta - http://analfabeti.ro/cand-se-scrie-legat-nu-mai-numai

laleauaneagra
06-04-18, 14:53
Hristos a Inviat!

mario08
06-04-18, 20:38
Hristos a Inviat!

Am deschis un thread dedicat DM-ului 920 aici - http://sateliti.info/showthread.php/32068-Dream-Box-920-UHD?p=262399#post262399

Cine stie/cunoaste mai multe e binevenit sa isi scrie parerile/sugestiile pe acel thread

attila24na
21-10-18, 14:49
Salutari,as vrea un sfat pentru achizitionare receptor combo sat+ dvbc in limita suma de 200 euro.Momentan folosesc un Amiko A3 ca si client si sunt foarte multumit.Ce ziceti de Axas E4HD 4K Ultra HD Linux E2 sau Mut@nt HD51 4K.Mersi mult anticipat.

mario08
21-10-18, 16:03
Tot ce pot sa iti recomand este sa cauti un model care are un suport software destul de mare
Degeaba iti cumperi un receptor 4k combo cu hw potent , daca suportul lasa de dorit

laleauaneagra
23-10-18, 09:59
mda...suportu :) .,.....asta e ptr naivi...interese comerciale interese private etc....unii din voi o fac mai cu perdea...prin vorbe bune..altii o fac direct pe fata...

ia domne mutant ca nu o sa ti para rau...lasa dracu dm si vu si nu i mai imbogatii pe alti....

pune mutant versus...vu si dm....vezi ce te intereseaza la un receptor sat 4k....tragi linie si asta e...pret si concluzie…

restu e poveste...dupa 20 si ceva de ani m am saturat de atata dm si vu ....hoti si profitori sant toti….ce dracu atat o frecati

ce vad si fac eu cu mutant de doi ani de cand il am faceti si voi cu dm si vu...oricat ati visa unii ca ca daca ai un receptor scump si nejustificat de scump….faci si vezi minuni...fix sula si in enigma 2 sant niste limite si reguli..indifferent ce receptor deti…

iar cand nu e nimic de gasit...se gaseste mereu….ba ca nu e tuneru sensibil...ba nu stiu….ai sa gasesti dragul meu si la dm si vu...o GRAMADAAAAAA de probleme…

pe urma o dam baaaaa ce tuner sensibil am..merita vu si dm toti banii....asa siiiiiiii????prinzi un feed si doua trei programe…..te ai excitat la maxim si cu asta ai ramas...ca de uitat tot pe antenna 3 te uiti :)

deci mai lasati dracu povestiile astea

kiru
23-10-18, 23:30
Prietene, vorbesti de parca tu ai inventat Mutantu...[ ia domne mutant ca nu o sa ti para rau...].Parca esti din alt film... Respect cei 21 de ani in slujba receptoarelor inclusiv Experienta ta, dar mi se pare Jenibil sa afirmi ca toti ne uitam la Latrina 3... Am mai evoluat!!! Sara Buna!

felix73
24-10-18, 18:55
macar dimineata cind pare a fi doar un simplu un post de stiri..si tot te uiti..

nu am evoluat de loc stai linistit,atita timp un post ca ala are audienta care o are.

attila24na
26-10-18, 18:37
Mersi mult de sfaturi dar ce ziceti merita Mutant 50 euro in plus fata de Octagon sf4008,mentionez ca va fi folosit pe gigi cablu si multifeed dela 1w la 28e.Daca aveti o alta recomandare....?O zi buna.

dingo31
22-11-18, 20:15
@Alin99

Am vazut ca ai postat la #12 o combinatie cu un Vu+zero 4K si un tuner VU USB C/T2 pentru userul @mario08. Din motive de buget as vrea sa folosesc si eu combinatia dar nu prea stiu nimic despre tunerul usb c/t. Am folosit ceva asemanator (VU UNO + tuner USB sundtek) si mai folosesc si acum combinatia. Tunerul USB Sundtek C/T are driverele pe toate imaginile e2 vu+, dar este slab ca sensibilitate. Programele HD se cam blocheaza si a trebuit sa-i pun un amplificator ieftin de cablu, ca sa fie OK. Daca ai folosit tunerul USB C/T2 de la VU, te rog daca poti sa ne dai mai multe date despre performante, cum se comporta? Cred ca este peste vechiul Sundtek folosit de mine. Combinatia sugerata de tine ar fi OK pentru un buget redus, daca poti sa pui ceva detalii suplimentare despre receptia cablu. Despre receiver VU+Zero 4K nu mai intreb, sunt destule comentarii. Multumesc

claudiu
25-11-18, 09:50
@dingo
nu e nimic spectaculos la tunerul c/t2 pe usb , un tuner normal; daca te intereseaza ceva deosebit la receptie nu cred ca solutie pe usb este ce-ti trebuie.

Alin99
25-11-18, 10:17
@dingo31

Tunerul este bun, lam vazut la un amic cum functioneaza,singura problema este ca in acest moment nu mai ar fi de actualitate deoarece RDS a lansat DIGI 4K iar acest tuner nu stie decat...1080i, 1080p, 576i, 576p, 720p

Lastjedy
25-11-18, 10:34
de unde se poate cumpara din Ro?

Alin99
25-11-18, 11:52
de unde se poate cumpara din Ro?

Receptorul VU+ zero 4K de aici:
https://www.satmultimedia.ro/receivere/receivere-tv/receptoare-televiziune-digitala-din-satelit/receiver-vu-zero-4k-ultrahd-tuner-satelit-single-dvb-s2x-multistream-linux-enigma2-negru_164102/
Tunerul VU usb de aici:
https://www.satmultimedia.ro/receivere/accesorii-receivere/tunere/tuner-cablu-terestru-vu-turbo-usb-1x-dvb-c-t2-compatibil-cu-toate-receiverele-vu_140183/

cristo4
26-11-18, 10:10
@dingo31

Tunerul este bun, lam vazut la un amic cum functioneaza,singura problema este ca in acest moment nu mai ar fi de actualitate deoarece RDS a lansat DIGI 4K iar acest tuner nu stie decat...1080i, 1080p, 576i, 576p, 720p
Este de actualitate, nu tunerul trebuie sa stie 4k, respectiv rezolutia 2160p, ci receptorul. Deci merge bine mersi orice program 4k.

zildan
26-11-18, 10:13
De ce sa te complici cu tuner pe USB, nu exista soluție “clasica” ?

dingo31
26-11-18, 18:32
Dar Amiko A6 nu mai apare odată și mai ales care ar fi prețul? Daca prețul ar fi atractiv, cred că ar fi ok d.t.p.d.v, este 4K S2X MIS, combo... dar să fie și ieftin

zildan
26-11-18, 20:10
Nu cred ca apare pana la 31 decembrie, poate ne povesteste MihaiP despre asta.

mario08
27-11-18, 05:28
Dingo31 , de ce nu iti cumperi un Mecool KIII Pro , esti mai castigat
Are 3gb de ram in loc de 2gb si tot cu S912 e dotat , wifi ac parca fata de doar wifi pe 2.4ghz la viitorul........
In plus ai pe acest forum fw custom si thread dedicat
Ca sa numai scriu ca sigur il vei cumpara la jumatate de pret fata de viitorul.........

dic_star79
07-12-18, 09:19
După un an de la deschiderea topicului m-am hotărat să imi achiziționez receptorul recomandat de o parte dintre colegi, Mutant HD51 4K . L-am luat din Germania , 200 euro cu tot cu transport prin DHL, cred că săptămana viitoare ajunge . Ce imagine aveți pe acest receptor?

lyvyus
07-12-18, 14:40
OpenATV 6.2 testata de mine -Cam CI Fransat,Orange functioneaza perfect. Vizionare placuta.

dic_star79
07-12-18, 15:04
Mulțumesc pentru recomandare, eu il folosesc cu card Digi .

Alin99
07-12-18, 19:28
După un an de la deschiderea topicului m-am hotărat să imi achiziționez receptorul recomandat de o parte dintre colegi, Mutant HD51 4K . L-am luat din Germania , 200 euro cu tot cu transport prin DHL, cred că săptămana viitoare ajunge . Ce imagine aveți pe acest receptor?

Sa il stapanesti sanatos si la cati mai multi sateliti receptionati,astept sa vad cum te descurci cu multistream pe 5W

https://youtu.be/L81aTmrFfCM

dic_star79
07-12-18, 20:22
Pe 5W nu mai am vizibilitate , poate in primăvară să găsesc o poziție mai bună pentru antenă și H-H. Momentan receptorul este in tranzit cu DHL.

laleauaneagra
07-12-18, 20:40
eu iti recomand asa:

1.OPEN ATV 6.3.....in flash cum se spune…..
2.OPEN PLI 7.0....in al doilea flash....adica multiboot...

OPEN ATV....eu o folosesc ca si multimedia....filme youtube etc....ptr ca e la zi cu toate cele necesare…
pentru enigma 2 folosesc OPEN PLI...care inca bate la cur...tot ce inseamna imagini…

deci la PLI iei vers multiboot...

ps.de ce spun al doilea flash....la mutant fiecare imagine pe care o instalezi….pana la 4 imagini….este in flashul propriu….

de asta se foloseste ATV...ptr ca doar ATV are acest system de multiboot..

la pli folosesti ori skinul original ptr viteza ...etc...sau asa cum folosesc eu...skinul aeon...il gasesti la ei pe pagina...dedicate ptr PLI...
insa la acest skin apare o problema cel putin la mine....apare un mic delay....daca navighezi prea repede...dar culmea e ca la nasul meu pe un tv 4k poti face ce vrei ca nu are nici un delay....

vezi tu ...testezi...nelamurir….intreaba ma cand ai nevoie...

dic_star79
07-12-18, 21:27
Mulțumesc mult pentru recomandările făcute, receptorul il folosesc exact pentru ce este el fabricat, pentru multimedia (NETFLIX, HBO Gol, IPTV, YouTube, etc), folosesc televizorul 4K.

Synnan
16-12-18, 20:19
Buna seara,rog cateva sfaturi intre aceste 3 receptoare: https://www.aliexpress.com/item/Magicsee-C400-Plus-4K-HD-DVB-S2-T2-C-Combo-Satellite-TV-Receiver-3G-32G-Android/32919773537.html
(sau aici cu descriere mai detaliata: https://www.sat-support.tv/forum/viewtopic.php?f=204&t=11271&start=100)
https://www.enigma2.net/news-dreambox-one/ sau aici(https://www.sat-support.tv/forum/viewtopic.php?f=204&t=61705)
si ultimul,https://www.sat-support.tv/forum/viewtopic.php?t=61720
Ma intereseaza fiabilitatea,partea hardware pentru stabilitate dar cel mai important lucru,suportul tehnic.
Va multumesc caci am putut posta pe forumul dvs,am incercat sa pun intrebari si pe alt forum consacrat respectiv https://www.sat-support.tv/forum/index.php dar nu inteleg de ce nu ma pot loga si nici inregistra dar sper ca sa fiu multumit de raspunsuri si la dvs. pe forum,sa va pot impartasii impresiile si testele dupa ce voi reusii sa achizitionez un receptor ok.
Am rabdare,momentan detin un VU+ZERO de care sant multumit insa trebuyie sa ma mai extind si la o casa de vacanta.
Orice sfat e binevenit.

val
16-12-18, 20:52
Salut, bun venit pe forum. Posibil să primești ceva păreri pentru fiecare receptor.in parte, in mod sigur nu este cineva care sa le dețină pe toate 3. Ar fi bine dacă ai posta ce canale te interesează; in mod sigur pt. casa de vacanta nu cred că merită să cumperi un aparat scump.

mar
16-12-18, 21:18
mai asteptat pina in ianuarie,poate apare Dreambox One,sau Amiko A6,in niciun caz nu lua chinezul Magicsee C400 Plus 4K

Synnan
17-12-18, 05:03
Multumesc de raspunsuri,chinezul Magicsee C400 Plus 4Kmi s-a parut interesant,mai ales din aceasta descriere:
https://androidpctv.com/review-magicsee-c400-plus/
Pe Amiko A6 as merge DOAR dupa ce va fi exploatat macar o luna,sa vad si alte pareri.
Cat despre Dreambox One 4Kultra hd,ar fi singurul care m-ar bucura,totusi e un dreambox si dupa cum bine stim,aceste receptoare au beneficiat de suport tehnic si inca mai beneficiaza si chestia cu dual-boot il va face cu atat mai interesant.
Multumesc pentru pareri,sper sa nu gresesc in viitoarea achizitie,nu e o graba,mai studiem piata.

MihaiP
17-12-18, 08:50
Eu cred ca Magicsee C400 Plus 4K nu este decat un Mecool KIII Pro !
ambalat altfel si care nu va beneficia de un altfel de suport ... poate
fi interesant ca receptor pentru un bricoleur ! si cam atat ...
Dreambox One UHD este probabil o gluma buna de 1 Aprilie 2018 !
de atunci incoace n-am auzit nimic concret despre ei ! si eu mi l-am
dorit cu ardoare dar ... va trebui sa accept realitatea !
Amiko A6 Combo , este bazat pe acealsi chipset dar dotat cu un
tuner dvb-s2x ... nu cred ca va apare mai devreme de 1 Martie !
si asta nu din motive tehnice ... piata este saturata !

mario08
17-12-18, 10:06
Daca vrei ceva de CALITATE si cu suport software foarte bun mergi pe DREAMBOX , iti alegi tu ce model in functie de necesitati si buzunar
Personal poti sa citesti despre DM 920 UHD ce am scris pe acest forum
NU recomand gama amiko acestea fiind tot niste chinezarii , mai mult sau mai putin stirbite fata de Mecool KIII Pro
Am facut o descriere dintre aceste doua branduri/modele ( amiko a6 si mecool kiii pro ) ceva mai jos
Vrei totusi un receptor cu android poti sa cauti modelele cu SoC-ul HiSilicon Hi3798CV200 si avand imaginii E2 de peste un an in folosinta
Nu vei fi un cobai pe banii tai la bugurile inerente unei noi imagini E2 pe SoC-urile AmLogic S905/912

Synnan
17-12-18, 10:31
Da mario.aici ai punctat bine,vreau sa merg pe un dreambox din avantajul caci foloseste procesor Broadcom care este oricum peste procesorul celor de la Amiko,Broadcom stiind si ccam totodata implicit si oscam,deci un avantaj in plus.
Apoi nu ar fi bai pana la urma si cu un Amiko A4 sau A5 4K insa am gasit,citit pe cateva forumuri pareri impartite in legatura cu memoria alocata,la A4,la A5 se pare ca se va mai marii memoria ram precum si spatiul alocat,rezolvand unele neajunsuri de la seria A4.Asta ar fi un punct in plus fata de gama amiko.
Asadar,revenind la oile noastre,da,m-ar interesa un receptor care sa stie atat E2 cat si Android.Ar fi o oportunitate de a studia ambele sisteme de operare.
Mihaip. da,nu exclud nici Amiko din buget si sistem insa as dorii sa pot intreba pe saitul dvs. unele intrebari de la userii care deja folosesc deja acest receptor,intrebari legate de E2 cat si de Android.Aici mai putini useri posesori,la dvs. pe forum,se discuta zilnic aproape. Sa va las in privat user si pass pentru intrebari caci nu ma lasa sa ma loghez,nu ma prea pricep.
O zi buna tuturor.

horatyu
17-12-18, 11:01
A5 este super ok pentru ce vrei tu.
Pe android nu e prea strălucit comparativ cu E2 la imagine, dar pe Enigma 2 e ok. Nu știu cat suport va avea in viitor, dar asta e valabil pentru multe aparate noi apărute, au suport 1-2 ani după care este uitat de firma producătoare și se axează pe alt model.

mario08
17-12-18, 11:05
Synnan , discutand despre android pe astfel de receptoare te anunt ca in genere nu stau prea bine pe partea de multimedia , de ce ?
Prin simplu motiv asa cum ti-am scris anterior , vorbim despre o implementare chinezeasca si cum ei NU se agita prea mult cu , cumpararea diferitelor licente multimedia de aici tragi singur concluzia
Vrei sa fi un cobai pe banii tai , iti doresc succes
Banii sunt ai tai , parerile sunt ale noastre
Detin mp-uri cu android ( nvidia shield tv si egreat a10 ) si stiu din propie experienta ca sunt diferente intre aceste doua modele la felul cum a fost implementat androidul
Chiar daca shield-ul are a8 si egreat-ul a5.1 si tine cont sunt branduri de renume totusi ( cel putin egreat-ul la chinezi e brand de top ) , NU copii dupa.......Mecool sau mai stiu ce alt chinezism
De acea ti-am si scris ca daca vrei ceva cu android , iti recomand modele cu S0C-ul HiMedia , acest SoC e mult mai versatil si are un suport software mult mai bun atat pe android cat si pe E2 , fata de SoC-urile AmLogic
Pt imaginiile E2 are cel putin un an avans ca si experienta fata de noile imaginii E2 pe AmLogic si au si mai multe team-uri E2 fata de cele pt AmLogic
De exemplu pt DM 920 UHD sunt nu mai putin de 13/14 team-uri care scot imagini E2 , deci sa tot ai de unde alege
- Oare peste cati ani va ajune si SoC-urile AmLogic sa aibe o astfel de varietate de team-uri pt imaginiile E2 ?
Stiu ca unii imi vor sari la...... , dar e un forum de discutii libere si nu de........

dingo31
17-12-18, 12:06
Amiko A6 Combo , este bazat pe acealsi chipset dar dotat cu un
tuner dvb-s2x ... nu cred ca va apare mai devreme de 1 Martie !
si asta nu din motive tehnice ... piata este saturata !



speram ca A6 sa apara anul acesta, .... pană la primăvara.... mult mai este!

deci căutam altceva :(

Synnan
17-12-18, 19:42
mario,multumesc de sfaturi,dingo31,hai sa studiem piata,deocamdata avem ceva concret,se numeste amiko a4 si a5 din cautarile mele insa sa mai studiem fiabilitatea receptoarelor actuale si ce mai apar,sigur va mai aparea ceva nou pana in anul nou.

dingo31
17-12-18, 20:07
Nu cred ca mai apare ceva de Anul Nou, eu asteptam A6 dar daca nu mai sunt sanse.. asta este. Nici A5, la circa 600 ron nu pare de lepadat dar nu stie MIS, chiar daca oferta de pe 5W nu este foarte interesanta. Poate e un moft, deocamdata. Eu incerc acum cu DM 920, desi diferenta de pret e cam mare. Am comandat de la satmultimedia varianta cu tuner triple SiLabs 2169D.

Synnan
19-12-18, 07:22
Da,la dreambox one am vazut din specificatii ca stie si multistream ceea ce e un avantaj si un plus pentru viitor.
Nu ne grabim si mai studiem.Si asa nu prea am inca timp,lucrez mai mult in comunitate.

dic_star79
19-12-18, 08:38
De ce nu iți cumperi un receptor Mutant HD 51 4K ? Știe multistream, este combo, are tuner satelit Dvb-S2x.

phys
19-12-18, 08:52
Si SF8008, si e si mai ieftin.

RazvanP
12-02-19, 23:36
Am şi eu nevoie de un sfat pentru achizitia unui receptor de cablu 4k in care sa pot folosi cam ul de la digi. As vrea sa pot urmări formula 1 pe un videoproiector 4k şi se pare ca e singura obţiune în acest moment pentru digi 4k. Nu vreau sa fie ceva de top cu dotări şi preţ pe măsură pentru ca o sa fie folosit doar pt atât.
Am sunat la doua magazine online pentru întrebări, dar se pare ca oamenii de acolo nu ştiu ce vând, şi am cerut sa vorbesc cu cineva care se pricepe şi cunoaşte aparatura pe care o au.

dingo31
13-02-19, 03:45
Dar de ce nu conectezi videoproiectorul direct pe televizor la hdmi out, daca ai deja cam+smartcard iar televizorul este 4K? De regula receiverele ieftine nu au conectica necesara pentru un videoproiector suplimentar

marcghi
13-02-19, 08:15
direct pe televizor la hdmi out? exista asa ceva ?

RazvanP
13-02-19, 10:24
Dar de ce nu conectezi videoproiectorul direct pe televizor la hdmi out, daca ai deja cam+smartcard iar televizorul este 4K? De regula receiverele ieftine nu au conectica necesara pentru un videoproiector suplimentar

Din cauza cablurilor. Mi ar trebui un cablu hdmi optic 4k de 15m şi costa cât un dreambox 920. Mie îmi trebuie un receptor doar pentru videoproiector

mario08
13-02-19, 11:13
De curiozitate ce firma/model este proiectorul 4K ?
Ca si receptor ''ieftin'' ar fi cele din seria Mutantului , care insa din pacate nu sunt de vanzare la magazinele din RO
In plus ar trebui sa intrebi pe threadul dedicat Mutantului daca functioneaza cu CI+ de la rcs dvb-c
Receptoare ieftine sunt de regula cele cu android , dar sa cauti modele cu 2Gb de ram , fiindca din cauza s.o si a diferitelor aplicatii pe care o sa le instalezi 1Gb de ram cam.........

laleauaneagra
13-02-19, 11:49
cam ce?... mario.....degeaba tu ai o obsesie cu chestia asta :)

si de ce sa nu functioneze cardu de la rcs...e fermecat :)

mario08
13-02-19, 11:55
Laleao .....laleao , pana nu pui tu putin jar pe foc nu te lasi
Eu nu detin Mutant si de acea I-am recomandat sa intrebe intai
Nu cred ca o intrebare e capat de lume pt altii in afara de tine , tu......est tu :drinks:

RazvanP
13-02-19, 12:46
mario08
Benq w1700, am prins unul resigilat la 4000 lei şi l am şi luat. Se vede super bine, nu ma aşteptam la calitatea asta
având în vedere ca e un entry level. Culorile sunt incredibile.

zildan
13-02-19, 15:48
Apropo de proiectoare, m-au dat pe spate cele laser.
E drept ca am vazut numai pe net!

mario08
13-02-19, 16:35
Razvane , sincer acum ai dat 4000 lei pe proiector ( vad ca cel mai ieftin acum e 6499 lei ) si te zgarcesti la un receptor 4k combo....
Vad ca stii ca - CALITATEA COSTA - si in locul tau daca tot vrei calitate un DM 920 UHD cred ca face ''pereche'' buna cu proiectorul avut
E cam singurul bran/model ( din cate stiu eu , fiindca il detin ) care poate functiona cu doua cam-uri CI+ consecutiv
Adica sa nu stai sa scoti cam-ul operatorului pe care vrei sa il vizualizezi , daca esti abonat la doi operatori care folosesc cam-uri CI+
Eu de exemplu il folosesc cu cam-ul CI+ de la :
- orange/portocala pe satelit pt prg, tv 4K , fiindca sunt destule in prezent , dar iti trebuie o instalatie de receptie satelitara mobila
- rcs dvb-c pt DIGI 4K si ca si tine deocamdata la 5 lei/luna merita , parere personala care nu e obligatoie sa fie si in asentimentul altor userii

RazvanP
13-02-19, 17:17
E altceva cu laser, în primul rand la contrast, dar şi preţul e pe măsură. Oricum eu am prins oferta la Benq şi l am luat cu gândul ca l returnez după ce nu o sa fiu satisfăcut de el. Surpriza a fost în momentul în care l am conectat la un amiko a5 si am pus un clip 4k 60fps de pe YouTube. Chiar şi proiectat pe perete am rămas cu gura căscată de naturaleţea culorilor şi de detalii şi un perete întreg plin de imagine, cam 120 inch. L am păstrat fără sa stau pe gânduri.

RazvanP
19-02-19, 12:14
Merci de informaţii, gata mi am luat zgemma h7 4k. Funcţionează cu cam ul digi asa cum vine din fabrica.

puidezmeu
08-05-19, 19:22
RazvanP lasa-mi si mie in pm un link de unde l-ai luat
Mersi

zildan
08-05-19, 22:50
Pe Emag e versiunea H7C.

puidezmeu
08-05-19, 23:27
H7C sa fie...daca nici cu box 4k nu merge TV..il sparg si iau un Samsung

puidezmeu
10-05-19, 20:17
A ajuns conserva..merge ok pe programele 4k
Multumirile de rigoare unui user de pe forum pt ajutor :)

horatyu
10-05-19, 21:40
Păi înseamnă că nu e chiar conservă, este un receptor reuşit calitate-pret

puidezmeu
11-05-19, 12:53
La capitolul calitate/pret pana acum sunt multumit...
Pentru mine toate sunt conserve :)

ccrys
18-06-19, 15:13
M-ar interesa un receiver combo pe care sa il folosesc pe cablu si pt canale 4k in share, ocazional streaming prin ip spre smartphone.

Partea de media player nu ma intereseaza, pentru asta am PC.

Oscilez intre K III Pro si K 6. Ceva recomandari in zona asta de pret?

mario08
20-06-19, 22:03
KIII Pro are ca SoC un S912 de la AmLogic si pe partea de imaginii E2 stau ceva mai slab decat concurenta
K6 are un SoC mai nou de la HiSilicon - Hi3798M200 - probabil acesta fiind urmasul lui - Hi2798C200 - si care pe partea de imaginii E2 sta destul de bine
Amandoua vad ca ruleaza android 7 si probabil fiecare are -/+ in functie de doleantele tale
Legat de sharing........ numai e ce a fost candva odata , mai ales daca vei fi interesat de prg tv 4K prin satelit

ccrys
21-06-19, 18:04
Sunt ceva canale care merg in share:

Sport TV 4K -DA
Hispasat 4K -DA

5w
France TV Sport 4K -NU
TF1 4K -NU
RMC Sport 4K -NU

7e
DigiTürk 4K -NU

13e
Canal+ 4K UHD -DA
TravelXP 4K -NU
Rai 4k -DA
Sky 4K HDR -NU
Love Nature 4K -DA

19e
UHD1 by ASTRA / HD+ -DA
RTL UHD -DA
Sky UHD -NU
Evénement UHD 4K -NU
Insight UHD -DA

parpaneata
22-06-19, 12:42
19 est- travel xp 4k -da

genugeo85
01-04-21, 22:16
Buna seara!
Am si eu o rugaminte... Recomandati-mi si mie un receptor 4k de cablu! Am un HD Amiko Impulse T2/C, cu minte luminata, dar nu prea-mi place calitatea imaginii.
Asa ca am hotarat sa-mi iau altceva, cu imagine de calitate si cu lumina-n creieri, la un pret rezonabil. Doar de cablu, nu ma intereseaza altceva...
Ma gandisem la Amiko A5 T2/C...
Multumesc anticipat pentru sugestii!:drinks:

marcghi
01-04-21, 22:34
4k pentru cablu deocamdata inutil daca nu are slot CI+
Un receptor cu android nu este chiar ieftin si se complica treaba cu setarile.

mario08
02-04-21, 06:08
Poți sa cauți o chinezărie ( ca e la moda ) cu s.o E2 la care poți instala cele 2 plug-in-uri : CI plus/Auto Pin
Poti cumpara și un model combo ( satelit/cablu/terestru ) și nu iti montezi/cumperi tunerul de satelit , doar cel de cablu/terestru

ioany
02-04-21, 09:07
Nu stiu ce utilitate are plugin autopin ca nu am observat sa faca nimic dupa instalare.

horatyu
02-04-21, 12:24
Mario08 spune că acel plugin este util pentru a merge Cam de la portocală care e CI+

genugeo85
03-04-21, 22:08
Deci sa-nteleg ca nu merita sa iau Amiko A5 T2/C pentru deschiderea obloanelor pentru 4K, ci ar trebui sa ma reorientez...
Astept sugestii concrete!:gratar:

w2kclan
04-04-21, 19:08
genugeo85 (https://www.sateliti.info/member.php/458-genugeo85) , VU+ Uno 4K SE UltraHD Tuner Cablu DVB-C FBC PVR Linux Enigma2, merge cu emu pe digi sau ci+ pe upc testat de mine.