PDA

View Full Version : Solo2 sau Solo SE v2



@teddy
06-12-15, 22:56
Domnilor, va salut.

De mult (prea de mult) n-am inceput un thread, sau macar sa fi dat un raspuns pe altele. Dar v-am urmarit, mai logged-in, mai din umbra :)

Asadar, mi-am propos sa revin - pentru ca, de ceva vreme, stau cu un lighean fix pe 1w si un local ce merge neatins de 5 ani. (superbe discutiile in care lumea urla ca li s-a stricat configuratia - bulls***). Ligheanu stramb (realistic e stramb) are doua inlocuitoare triax in cutie. Una fixa, una mobila (to be).

Dar lasand introducerile, sa revin la intrebarica mea. Intrebarea incepe cu un preamblu - stiu sigur ca nu vreau un MIPS la 400MHz, cand de juma' de bani iau un MIPS la 1300, dual. Producatorii ii deduceti voi.

Vu+ Solo2 sau Vu+ Solo SE v2 ? Pentru ca .. automobile .. si de asemenea as avea ce face cu 70 euroi..

Intrebari ajutatoare, astept pareri si opinii (preferabil personale, decat linkuri si documentatii - alea le pot gasi/le-am gasit si eu)

1. Doua tunere, built-in (adicatelea lipit pe placa - dar asta nu are carcasa de ecranare)
vs. Tuner dublu add-on (cu mufa, inlocuibil, dar si in carcasa de ecranare)

2. Intrebarea generalista este 2 bucati S2 vs 1 bucata S2 dublu. Pe care il preferati / recomandati? Lasand diferenta de pret la o parte.

3. Sensitivitate/comportament in vreme proasta/la limita de receptie a celor doua optiuni de tunere de mai sus (ma intereseaza in context de multi-feed)

4. Telecomanda, dom'le, telecomanda, ii buna?
In sensu ca faina, distributie corecta/utila a butoanelor. Mute-ul mi se pare destul de departe de 'range-ul default' al degetului mare. D eam Multi edia s-a descurcat perfect la usabilitate, cu un mute langa exit, in mijlocu targului.

5. Telecomanda, ce vine in pachetele curente de Solo2, e cumva cea mai noua (din pozele pretinului google vad un old- si un new-remote)? Banuiesc ca la SoloSE vine cea noua, ca-i lansat in 2015.

6. Aveti careva cea double-sided cu Qwerty? Daca da, isi merita ce-i 35 euroi?

7. Din restul comparatiilor dintre Solo2 si Solo SE v2, feature-wise, puteti sa-mi spuneti daca ratez ceva? Ceva evident ce lipseste dintr-unul sau altul.
Disk nu-mi trebe, ca am NAS. Carduri mi-ar placea mai multe, da' mai am un 7020 care stie sa citeasca mult(e) si bine, daca vine nevoia. Scart nu mai e cazu. Altceva ratez eu?

7. Sa zicem Solo2, cu 2x tunere independente, si lipite, si fara cutie de ecranare.. Unul primeste un HH si celalat un diseq de 4x - vedeti probleme/ingrijorari cu setup-ul? In sensu ca .. sa nu se pirda in conexiuni. (lost in translation, that is). Da' celalalt 1xS2 dual, tine la fel? Sau considerandu-mi configuratia, mergem pe un Solo2?

Mno, multzam. Sper sa-mi raspundeti, punctual. Si sa nu-mi mutati thread-ul la newbies sau spam.

Cu respect,
teddy

peco
12-12-15, 09:10
1. Tunerul dublu este ca modul legat la placa de baza. Deci este inlocuibil. Tunerul are carcasa de ecranare.... Atentie: numai Solo SE V2 are tuner dublu solo SE insa nu.
2. Solo SE V2 512 Mb Flash, Functia PIP nu,ai la varianta cu dublu tuner. Un singur aparat de comandat in loc de doua.......
3. Comportamentul la vreme proasta depinde de Antena, setarea ei si de instalatia folosita nu de rec.
4. Eu gasesc telecomanda in regula. Care butoane nu-mi plac le-am mutat in alta parte cu "Multi Quickbutton"
5. Telecomanda din acest link se livreaza in mod normal cu aparatul http://www.amazon.de/gp/product/B010BDRTHC?keywords=vu%20solo%20se&qid=1449903788&ref_=sr_1_11&sr=8-11
6. Nu folosesc tastatura la rec. (nici nu vad la ce as putea s-o folosesc!?)
7. HDD sau memorie externa se pot lega la nevoie prin USB.Pt. mai mult de un card trebuie un Card reader USB(easymouse).
8. Configuratia asta merge si in Solo SE v2. Eu folosesc Dise2 fix pt. Astra 19° E si thor 0,8°W.

shar3aza
13-12-15, 17:17
Mosule,

Speranta moare ultima asa ca nu o sa iti raspund punctual ca deja ti-a raspuns Peco.

Daca vrei 2 tunere nu mai bine iti iei o clona de Dream si un al doilea receptor gen Openbox/SkyBox 600S si iti rezolvi 2 televizoare asa ca sa aiba si ala micu' unde sa se uite la desene. Asta asa ca idee ca mai departe te documentezi tu despre solutie.

Numai bine,
Shar3aza.

@teddy
13-12-15, 23:04
Multumesc,

Ce receiver ai dintre cele doua? De cand il folosesti?
6. pentru un XBMC sau orice altceva decat TV simplu.
7. de ce recomanzi un USB-reader? cele interne, nu ajung?

teddy

---------- Post added at 21:04 ---------- Previous post was at 20:59 ----------

Tocmai aia era ideea cu 400MHz vs 1300MHz - inteleg ca DM gmbh folosesc broadcom-ul ala ce merge pentru TV only. Restul au pus broadcom-uri mai mari, mai destepte, mai mult ram, si aceeasi platforma hardware.. si clone nu.

Cat despre recomandare, mai am o vechitura de 7020, care merge impecabil. doar ca foloseste harddisk IDE.

peco
14-12-15, 13:35
XMBC nu am folosit pina acum......
SOLO SE V2 are numai un Card Reader integrat si un Slot CI. Cu situatia Standard merge HS numai la cardul die readerul intern.