PDA

View Full Version : Invatacel DM500S



rogabi
22-03-08, 15:10
Sunt un viitor posesor de DM500S (il primesc saptamina viitoare) care s-a jucat pina acum cu un Skystar.
Am vindut PC-ul si acum detin un AP(legat la un modem Click-net) si un laptop cu legatura la AP-Router wireless.
Avind in vedere ca distanta dintre AP si DM500 va fi cam mare, intrebarea mea este daca pot sa ies cu DM pe net folosind un cablu cross intre DM si laptop si apoi wireless si cum trebuie sa configurez reteaua.(fara share, ca n-am ce:) )
Am cam citit eu pe forumuri , dar nicaieri n-am gasit situatia mea sau poate n-am citit destul :D .
Doresc sa va felicit pentru activitatea voastra de pina acum si ramin un fidel invatacel.:comp:
cu stima

-minus
22-03-08, 15:16
http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=68

http://www.rdi-dreambox.com/index.htm

zmeura
22-03-08, 15:27
Folosesti Internet Conection Sharing din Windows.
Pe prima placa (wireless) ai IPul pe care ti-l da routerul,activezi ICS pe ea din Network Conection->Properties (la placa wireless) si ai la Advanced ceva de genul "Alow other computer to conect....."

- pe Dream setezi la Gateway - IPul placii de retea interne de pe computeru' tau (FOARTE IMPORTANT !!! ) - vezi ca in momentul in care activezi ICS, iti schimba automat IPul placii interne de la tine in 192.168.0.1 - poti sa-l lasi asa si sa setezi la Dream IP-ul 192.168.0.2 cu gateway 192.168.0.1
Pentru sharing (cine stie,poate vrei sa faci macar teste) trebuie sa ai grija sa forwardwzi portul folosit inclusiv prin firewall-ul Windows-ului de pe Laptop.
Bafta.

Vezi sa nu folosesti la router si placa wireless IP-uri tot din clasa 192.168.0.xx,pune din clasa 192.168.1.xx

rogabi
22-03-08, 16:57
Multumesc domnilor ( spaniolul si zmeura) pentru promptitudine.
Studiez puternic pina luni cind primesc DM de la un Guru member(danielghi)
N-am mai studiat atit de vreo 20 de ani:D
sper sa fie bine:cheers:

pacala68
22-03-08, 17:36
...
Avind in vedere ca distanta dintre AP si DM500 va fi cam mare, intrebarea mea este daca pot sa ies cu DM pe net folosind un cablu cross intre DM si laptop si apoi wireless si cum trebuie sa configurez reteaua.(fara share, ca n-am ce:) )....
Pai cumperi un AP wifi si-l folosesti in loc de laptoapa
Intre DM si AP o sa ai o retea ; restul wifi in alta retea .

Daca cumperi un DM mai voinic ( 7000 / 7020 ) ii bagi firect in USB un dongle wifi :D